Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!
Kaynak ikonu

Kullanım tekniği Xenforo 2'de Silinen Adminin Yerine Admin Atama

XenForo için kullanım tekniği.
Bu anlatım buradaki Çözüldü - Xenforo 2 beta 4 admin hesabı silindi! konusunda yaşanan sorunlardan yola çıkılarak anlatılmıştır.

Başlık her ne kadar Silinen Admin Yerine Admin Atama Olsa da aslında Xenforo 2'de Silinen Admin Yerine Admin Atama ve Tüm Mesaj ve Konularını Yeni Admine Aktarma olarak açıklama kısmında belirttim. Başlık çok uzun olmasın diye bu şekilde uygun gördüm :)

Aslında ben bugün yeni bir xenforo 2 beta kurulumu yaparak tekrar bir test etme imkanım oldu. Testlerimde sistem bana kendi hesabımı sildirmedi. :)

Örnek Resimler:

xenforo_admin_sil_1.JPG

xenforo_admin_sil_2.JPG

Ama bu sorunu yaşayan arkadaşımız xf2'yi test ederken xenforo 1'de silinmeyen üyelik xenforo 2'de maalesef silinmiş. Sonuçta kararlı sürüm değil betalar da test edilmek için var. Ben zaten kararlı sürüm çıkmadan geçilmesi taraftarı da değilim. Şöyle bir turlamak için inceleme amaçlı ayrı bir yere kurulabilir. (Localhost dahil) ;)

Konu biraz uzun olacak gibi ama konunun uzun olması sizi korkutmasın yarısından çoğu yan bilgi bu yazılanların. :)

Şimdi ben kendi üyeliğimi silemedim. Ama buna olası bir senaryo ekleyerek netr0n adlı üyeliğimin silindiğini düşünmenizi istiyorum bu doğrultuda 2. bir üyelik alıyorum ve bu üyeliğimin adı da xfnetron tabii bu senaryoyu şu an bizzat test ederek uyguladığımı unutmayın. Ayrıca sizde bu senaryodaki isimleri kendi senaryo isimleriyle yapmayı unutmayın :)

xfnetron adıyla üyelik aldım ama o da email doğrulamasına takıldı. Adminlik atama sorgusunu çalıştırmadan önce bu alanı da güncellemeyi unutmayın. :)

upload_2017-10-9_4-16-21.png


Benim bunu email comfirm yani e-mail onayla durumundan çıkarıp valid yani geçerli yapmam gerekiyor ayırca moderatör, adminlik yetkisi verip admin grubuna almam gerekiyor. Sorguyu çalıştırmadan önce ID'imize bakalım; Benim ikinci aldığım üyeliğin üyelik ID numarası 2 eğer siz üye ID numaranızın ne olduğunu bilmiyorsanız profil alanınızdan üye isminize tıklayıp url kısmından görebilirsiniz.

xenforo_admin_sil_4.JPG

Üye ID'mizi bulduğumuza göre sıra geldi sorgumuzu çalıştırıp üyemizi geçerli üye+moderatör+admin yapmaya. Bunun için aşağıdaki sorguyu phpmyadmin alanından sql bölümünden çalıştırıyoruz.

Kod:
UPDATE xf_user SET
permission_combination_id = 6,
display_style_group_id = 3,
secondary_group_ids = '3,4',
user_state='valid' ,
is_moderator = 1,
is_admin = 1,
is_staff  = 1
WHERE user_id = 2

xenforo_admin_sil_5.JPG

Artık xfnetron üyeliğimiz admin yetkisini almış bulunuyor :)

xenforo_admin_sil_6.JPG

Ama Admincp alanında login işlemi yaptığınızda aşağıdaki hatayı alacaksınız.

xenforo_admin_sil_7.JPG

Bu hatanın sebebi xf_admin tablomuzda halen 1 numaraları kullanıcının ID'si tutulduğu için. Şimdi aşağıdaki sorguyu çalıştırarak 2 numaralı ID'ye sahip olan xfnetron kullanıcısını admin ve süper admin yapıyoruz.

Kod:
UPDATE xf_admin SET user_id=2, is_super_admin=2

Evet şimdi admincp alanından login olduğunuzda başarılı bir şekilde giriş yapacaksınız. Artık paneldesiniz ve süper adminsiniz :)

xenforo_admin_sil_8.JPG

Bütün bunlar tamam ama eski adminin konularını ve mesajlarını yeni admine nasıl aktaracağız? Bunun için aşağıdaki alanların netr0n yerine xfnetron olarak değişmesi gerekiyor!

xenforo_admin_sil_9.JPG


Bunun için aşağıdaki sorguları çalıştırıyoruz.

Konu içi

Kod:
UPDATE xf_post SET
user_id=2,
username = 'xfnetron'
WHERE user_id=1

Konular alanı için

Kod:
UPDATE
xf_thread SET user_id=2,
last_post_username = 'xfnetron'
WHERE user_id = 1

Forum Ana Sayfa için


Kod:
UPDATE xf_forum SET
last_post_user_id=2,
last_post_username = 'xfnetron'
WHERE last_post_user_id=1

Örnek Konu İçi Alanı:

xenforo_admin_sil_10.JPG

Diğer alanları da kontrol edebilirsiniz. İnşallah başınıza gelmez ama en azından mantığını da anlamış oldunuz. Eğer farklı alanlarda sorun olursa da bildirmeniz durumunda yardımcı oluruz. ;)


Dip Not: Bu ara yazdığımız makaleleri izin almadan başka yerlerde kullananlar var. Birde kendi yazmış ve hazırlamış gibi anlatıyorlar. Hadi izin almıyorsun bari nereden aldın, kimden aldın bir not düş be adam :))
Yazar
netr0n
Görüntüleme
1,697
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız 5 değerlendirme

netr0n ait diğer kaynakar

Son incelemeler

Bu olayda sorunu yaşıyan benim beta 4 sürümü ile olayın asıl kahramanı ise @netr0n dur. :)
netr0n
netr0n
estağfurullah sorun çözülsün gerisi önemli değil :))
Abi Süper Anlatım Olayı Mevzuyu Tamamen bitirmişsin :D
netr0n
netr0n
Eyvallah kardeşim benim. :))
Emeğine sağlık kanka :D
netr0n
netr0n
Teşekkür ederim kanka:))

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.