Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Yapay zeka destekli Forum başlık düzenleyici eklenti fikri

sanjaytr

tpc.net.tr/forum
SMS onaylı
Kullanıcı
Aklıma gelen fakat bilgimin yetmeyeceği bir fikri sizlerle paylaşmak istedim. Belki XenGenTr altında paylaşılacan bir eklenti olmasına katkıda bulunurum. Şimdi fikre geçelim.

Bloglarda olmasa da çoğu yardımlaşma forumunda kullanıcıların girdiği başlıklar o kadar kalitesiz oluyor ki asla ve asla google tarafından sevilecek başlıklar olmuyorlar genellikle. Ben de bunun için bir araştırma yaptım. Yapay zekanın metnin içeriğine uygun şekilde başlık önerisi yapabildiğini fark ettim. Bunu en basit ücretsiz yapay zekalar bile yapabiliyor. Ben normalde Node.js geliştiricisi olduğum için php vs. tarafından pek anlamam. Bir yapay zeka api(ya da mümkünse node.js'te yapabildiğim gibi web scrape) ile Benzer Konular eklentisi benzeri şekilde içerik girildiği zaman başlık önerilerinin listelendiği bir menü açılabilir ya da paylaşım yapıldıktan sonra moderatör aracı olarak kullanılıp forum içeriğini tarayıp uygun konuyu daha iyi açıklayabilecek bir başlık önerecek eklenti yapılırsa hem sitelerin aramalarda çıkması kolay olur hem de site içi bir düzen sağlanmış olur.

Eklenti yapabilen arkadaşların ilgisini çekerse ve böyle bir eklenti yaparlarsa çok memnun olurum

Google gibi bir yapıyı ele alıyoruz, adamlar var olduktan bu zamana kadar ilk defa forum altyapısı (Reddit) ile anlaşıyorlar. Google, yapay zekanın başlık, içerik, görsel vb. durumları yaptığında anlamayacağını mı sanıyorsun?

Şu an herkes yapay zeka kullanıyor, ben de kullanıyorum bloğumda fakat sağlıklı olmadığını adım gibi biliyorum. Konunun içeriği okuyup, ona göre konu başlığını otomatik çıkartmasını Google anlar. Algoritmalarını Türkçe kaynaklardan değil, yurtdışı kaynaklardan oku.

Bir konu açıyorsun, kendinle aynı düşüncelere sahip olmayan kişilere saygı duymuyorsun.
1. yapay zeka içeriği tespitinde geçerli bir doğruluk için minimum değer 250 karakterdir. Başlık metinlerinde 250 karakter üzerine çıkmamız zaten kendimiz yazsak bile Google tarafında olumsuz bir durum.
2. blog yazılarını yapay zeka ile oluşturmak konuyu tamamen çarpıtmak için ortaya sunduğun bir argüman çünkü metin uzunluğuna göre yapay zeka üretimi olduğunun tespiti basitleşir. Başlıklarda bu durum böyle değildir. Yapay zeka tespit algoritmalarında(yurtdışı kaynaklara göre) yine yapay zeka kullanılıyor. popüler ve geçerliliği gerçekten kabul edilmiş algoritmalar genelde 35-100 karakter arası olması gereken başlık metinlerinin tamamını ya insan yazımı olarak algılıyor ya da direkt 250 karakter altı olduğu için kontrol etmiyor. Konunun içeriğine uygun başlık yazmak insanların da yapabileceği bir eylem.
  • "Dinleme Sürecini Anlamak: İlgi, Algı ve Tepki"
  • Ryzen 5 5500 Undervolt Sonrası Isı Testi ve Stres Testi Gerekli mi?
  • Masaüstü Bilgisayar Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?
  • Bilişsel Bilişim ve Yapay Zekanın Evrimi
Bu konu başlıklarının bazıları yapay zeka bazıları ise normal insan tarafından yazıldı. İstediğin algoritmaya istediğin yapay zekaya sorabilirsin. Ya kontrol etmeyecek ya da hatalı tahminlerde bulunacak. Google gibi sektör devi bir yapı bu rastgeleliği göze alamaz kesinlikle. Hatta kendi forumumda manuel olarak kullandığım yapay zekanın ürettiği başlıklar içerik vs. aynı olmasına rağmen eski başlığa göre çok daha hızlı google'da indexlendi.

3. Size olan karşıtlığım benimle aynı düşüncede olmamanızdan kaynaklı değil. Benim fikrimi gerçekten çürütebilecek kadar sağlam argümanlar sunamadığınız için tartışmaya devam ediyorum. Önce " kullanıcıları rahat bırakın, özgün olsunlar" gibi bir argüman sundunuz. Ben de buna karşılık olarak (konuyu farklı tarafa yönlendirmenizden kaynaklı daha güçlü bir argüman olduğunu varsayıyorum) " Maden kullanıcıları rahat bırakıp özgün olmalarını savunuyoruz, neden forumların genelinde konuların başlıklarına bir moderatör müdahalesi var" diye bir argüman sundum. Karşındaki kişiye saygı duymak sürekli "ha evet sen haklısın kardeşim özür dilerim" değildir. Biz burada fikir alışverişi yapıyoruz. Siz kendi bilgileriniz ve deneyimleriniz dahilinde benim argümanlarımı çürütmeye çalışıyorsunuz. Ben de kendi bilgilerim ve deneyimlerim dahilinde sizin argümanlarınızı çürütmeye çalışıyorum. Siz bunu saygısızlık olarak algılıyorsanız eğer burada büyük bir sorun vardır. Eğer size saygı duymasaydım bu kadar detaylı şekilde cevap metni hazırlamaz sizi görmezden gelip devam ederdim.

Anlamamak için çabamı gösteriyorsunuz cümleniz saygısızca.

Hangi forumda moderatörler konu başlığı düzeltiyorlar? Gelişmiş hiçbir forum sitesinde böyle bir şey olmaz. Ayrıca bir soru soruyorsunuz ve sizinle aynı düşünceye sahip olmayan insanın düşüncelerini alt etmeye çalışmak bana absürt geliyor.

Elbette bana haklısın demeni beklemiyorum, özür dilemeni beklemiyorum. Fakat burada soru kategorisi olarak bir yazı beyân ediyorsun, verilen cevaplara tepki gösteriyorsun. Sence ne kadar normal?

Bu tarz popüler olan şeyleri Google ilerleyen zamanlarda hep spama düşürmüştür. Argüman çürütmemi gerektirecek bir durum yok, 23 yıldır Google kullanıyorum ve yapacaklarını okumasam dahi kestirebiliyorum. Bildiğin gibi yapmakta özgürsün, ben yapay zekanın her anlamda Google tarafından alt edileceğine inananlardanım.

Diğer mesajımda ne dedim? Şu an ben de bir bloğumda test amaçlı kullanıyorum, sırf ilerleyen zamanlarda nasıl sonuçlar verecek diye test ediyorum, tüm detayları ile. Dilediğin gibi kullanabilirsin :)

Ayrıca bir eklenti yapılması size zarar vermez. Kullanmak isteyenler kullanır ve (varsa) riskleri göze alır. Bir eklenti yapıldı diye bunu herkes forumuna entegre etmek zorundaymış gibi bir durum mu var? Şu an forumda olan fakat benim işime yaramadığı için kurmadığım eklentiler var. Bu eklenti de sizin için o tarz bir eklenti olur. Eklenti yapılınca sizin forumun listedeki sırası düşmeyecek. Kurmadığınız sürece sizin başlıklarınıza bir etkisi olmayacak. Bir eklentinin yapılmasına ilk kez bu kadar karşı çıkıldığını görüyorum.

Öncelikle sakin ol, ben burada yapay zekanın ileride sitelere verebileceği olumsuzluklara dair düşüncelerimi öne sürdüm.

Sen kullanabilirsin, ben kullanmam. Bu kadar net. Hadi rastgele.

Anlamamak için çabamı gösteriyorsunuz cümleniz saygısızca.

Hangi forumda moderatörler konu başlığı düzeltiyorlar? Gelişmiş hiçbir forum sitesinde böyle bir şey olmaz. Ayrıca bir soru soruyorsunuz ve sizinle aynı düşünceye sahip olmayan insanın düşüncelerini alt etmeye çalışmak bana absürt geliyor.

Elbette bana haklısın demeni beklemiyorum, özür dilemeni beklemiyorum. Fakat burada soru kategorisi olarak bir yazı beyân ediyorsun, verilen cevaplara tepki gösteriyorsun. Sence ne kadar normal?

Bu tarz popüler olan şeyleri Google ilerleyen zamanlarda hep spama düşürmüştür. Argüman çürütmemi gerektirecek bir durum yok, 23 yıldır Google kullanıyorum ve yapacaklarını okumasam dahi kestirebiliyorum. Bildiğin gibi yapmakta özgürsün, ben yapay zekanın her anlamda Google tarafından alt edileceğine inananlardanım.

Diğer mesajımda ne dedim? Şu an ben de bir bloğumda test amaçlı kullanıyorum, sırf ilerleyen zamanlarda nasıl sonuçlar verecek diye test ediyorum, tüm detayları ile. Dilediğin gibi kullanabilirsin :)
En basit ve göz önündeki örneği 600 bin üyeye sahip 3 milyona yakın konu açılmış olan Technopat Sosyal. Sonra yine 130 bin kitleye sahip 1 milyona yakın konu başlığı olan ve kitlesinin de açılan konu başlıklarının saçmalığından şikayetçi olduğu Donanım Arşivi Forum da konu başlıklarını düzenliyor fakat moderatörler genellikle bu kadar konu başlığında yetersiz kalıyor. Siz kullanmayacaksınız ya da riski var diye bir eklenti yapılmaması saçma bence. kullanıcıya kolaylık sağlayan her eklenti yapılır eğer belli riskleri var ise bu belirtilir ve kullanıcıların kullanımına sunulur ki dediğim gibi kısa metinlerde yapay zeka algılaması yapılamaz. çünkü bloglarda olduğu gibi içerik karşılaştırması için yeterli veri mevcut değil başlık metinlerinde. Verilen cevaplara tepki göstermiyorum. Sadece konuyu olması gerektiği yerden farklı yerlere çekmeye çalışıyorsunuz bunu önlemeye çalışıyorum.

Blog üzerindeki içerik denemeniz bence de başarısızlıkla sonuçlanacak. Çünkü bloglarda uzun bir metin var ve yapay zeka içeriğinin algılanması daha olası. Bu konuda size katılıyorum. Uzun metinlerde yapay zeka kullanmak google tarafında olumsuz olacaktır eminim ki. şimdi olmasa ileride olacaktır.

Öncelikle sakin ol, ben burada yapay zekanın ileride sitelere verebileceği olumsuzluklara dair düşüncelerimi öne sürdüm.

Sen kullanabilirsin, ben kullanmam. Bu kadar net. Hadi rastgele.
Heh işte. Sonunda olmamız gereken noktadayız. Teşekkür ederim değerli düşüncelerin için. İyi çalışmalar dilerim.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.