Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Yapay zeka destekli Forum başlık düzenleyici eklenti fikri

sanjaytr

tpc.net.tr/forum
SMS onaylı
Kullanıcı
Aklıma gelen fakat bilgimin yetmeyeceği bir fikri sizlerle paylaşmak istedim. Belki XenGenTr altında paylaşılacan bir eklenti olmasına katkıda bulunurum. Şimdi fikre geçelim.

Bloglarda olmasa da çoğu yardımlaşma forumunda kullanıcıların girdiği başlıklar o kadar kalitesiz oluyor ki asla ve asla google tarafından sevilecek başlıklar olmuyorlar genellikle. Ben de bunun için bir araştırma yaptım. Yapay zekanın metnin içeriğine uygun şekilde başlık önerisi yapabildiğini fark ettim. Bunu en basit ücretsiz yapay zekalar bile yapabiliyor. Ben normalde Node.js geliştiricisi olduğum için php vs. tarafından pek anlamam. Bir yapay zeka api(ya da mümkünse node.js'te yapabildiğim gibi web scrape) ile Benzer Konular eklentisi benzeri şekilde içerik girildiği zaman başlık önerilerinin listelendiği bir menü açılabilir ya da paylaşım yapıldıktan sonra moderatör aracı olarak kullanılıp forum içeriğini tarayıp uygun konuyu daha iyi açıklayabilecek bir başlık önerecek eklenti yapılırsa hem sitelerin aramalarda çıkması kolay olur hem de site içi bir düzen sağlanmış olur.

Eklenti yapabilen arkadaşların ilgisini çekerse ve böyle bir eklenti yaparlarsa çok memnun olurum

Ben forumumda açılan tüm başlıkları kendim düzenliyorum. Maalesef dediğiniz gibi diğer türlü google da sıralama alması mümkün olmayan başlıklar açılıyor. Günlük 10 konu gibi bir şey açılıyor tek tek düzenliyorum.

Ancak şunu da belirtmeliyim google yeterince zeki bazen açılan saçma bir başlığı uygun bir anahtar kelime ile aratıyorum sıralama aldığını görüyorum. Google konuyu anlıyor yani..

Fikrinize saygı duymakla birlikte;
Yapay zekâ ile şekillendirilen bir forumun, doğası dışına çıkacağını düşünüyorum. Orada rastladığım şive/lehçe farklılıkları, hatta imlâ hatalarının bile bence ayrı bir tadı var. Hayırlı iftarlar...

Fikrinize saygı duymakla birlikte;
Yapay zekâ ile şekillendirilen bir forumun, doğası dışına çıkacağını düşünüyorum. Orada rastladığım şive/lehçe farklılıkları, hatta imlâ hatalarının bile bence ayrı bir tadı var. Hayırlı iftarlar...
metin içeriğini yeniden yazsın demiyorum zaten. "yardım, hata alıyom" gibi hatanın ne ile ilgili olduğunu anlamadığımız başlıklar yerine "google smtp ile mail gönderimi sorunu" şeklinde bir başlık önerisi yapılması hem siteye yararlı hem o yardımı isteyen kişiye yararlı hem de başka bir zamanda google smtp ile ilgili bir sorun yaşayan kişinin karşısına çıkacağı için konuyla hiçbir alakası olmayan birine faydası dokunacak.

Ben forumumda açılan tüm başlıkları kendim düzenliyorum. Maalesef dediğiniz gibi diğer türlü google da sıralama alması mümkün olmayan başlıklar açılıyor. Günlük 10 konu gibi bir şey açılıyor tek tek düzenliyorum.

Ancak şunu da belirtmeliyim google yeterince zeki bazen açılan saçma bir başlığı uygun bir anahtar kelime ile aratıyorum sıralama aldığını görüyorum. Google konuyu anlıyor yani..
eğer google gerçekten konuyu anlıyor olsaydı sizin de konu başlıklarını düzenlemeniz gerekmezdi. konunun akışına göre bir başlık üretilmesi diğer sonuçlara karşı da avantaj sağlayacaktır.

Benim düzenlemem gerekiyor kullanıcılar anlamıyor 😀
işte bu eklenti fikri gerçekleşirse bütün metnin içeriğini okuyup metnin ne hakkında olduğunu anlamanız gerekmeyecek. Üye önerilerden birini seçmese bile moderatörler tek bir tuşla hızlıca başlığı metne uygun şekilde düzenleyebilecek. Şu an belki 1-2 başlığı düzenlemeniz yetiyor fakat ileride forumlarımız büyüdüğünde bu gerçekten çok zaman alacak bir iş olacaktır.

Forum platformlarınız olabildiğince özgün olsun. "Alıyom, satıyom" gibi kelimeler mi girildi? Bırakın girilsin, Google reddit ile anlaşıp forum altyapısını neden kullanmak istiyor sizce? Yapay zekanın en az kullanıldığı yer forumlar ve insanların gerçek düşüncelerine önem vermek istiyor.

Bugün bir forum içerisinde yapay zekaya yazdırılmış makale dahi olsa altında onlarca özgün yorum var. Google'da index almak derdiniz fakat üyeleri özgür bırakın, açsınlar diledikleri gibi. İlerleyen zamanlarda sizi ayrı kılan şey; tam anlamıyla özgünlüğünüz olacak.

Forum platformlarınız olabildiğince özgün olsun. "Alıyom, satıyom" gibi kelimeler mi girildi? Bırakın girilsin, Google reddit ile anlaşıp forum altyapısını neden kullanmak istiyor sizce? Yapay zekanın en az kullanıldığı yer forumlar ve insanların gerçek düşüncelerine önem vermek istiyor.

Bugün bir forum içerisinde yapay zekaya yazdırılmış makale dahi olsa altında onlarca özgün yorum var. Google'da index almak derdiniz fakat üyeleri özgür bırakın, açsınlar diledikleri gibi. İlerleyen zamanlarda sizi ayrı kılan şey; tam anlamıyla özgünlüğünüz olacak.
Hocam siz anlamamak için çaba mı gösteriyorsunuz bilmiyorum fakat bu forum da dahil olmak üzere tüm forumlarda uygulanan bir kuralı otomasyona bağlayıp yöneticilere kolaylık sağlayalım diyorum. Madem üyeleri rahat bırakmamız daha iyi neden tüm forumlarda başlıklara bu kadar takılıyor yöneticiler bu forum da dahil. Kullanıcının içeriğini yapay zeka ile düzenleyelim demiyorum. Sadece yapay zeka yardımı ile içeriğini daha iyi açıklayacak başlıklar yazmasını teşvik edelim.

Google gibi bir yapıyı ele alıyoruz, adamlar var olduktan bu zamana kadar ilk defa forum altyapısı (Reddit) ile anlaşıyorlar. Google, yapay zekanın başlık, içerik, görsel vb. durumları yaptığında anlamayacağını mı sanıyorsun?

Şu an herkes yapay zeka kullanıyor, ben de kullanıyorum bloğumda fakat sağlıklı olmadığını adım gibi biliyorum. Konunun içeriği okuyup, ona göre konu başlığını otomatik çıkartmasını Google anlar. Algoritmalarını Türkçe kaynaklardan değil, yurtdışı kaynaklardan oku.

Bir konu açıyorsun, kendinle aynı düşüncelere sahip olmayan kişilere saygı duymuyorsun.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.