Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

XenForo ve eklentilerinin Telif hakkı (Copyright) yazısı hakkında

Olay zaten ücretsiz olan eklentilerdeki copyright değil. 70 USD ödediğim bir eklentide branding removal gibi bir paket bulunmuyorsa bunun dayatılması inanılmaz saçma? Ne alıyorum sıfırdan bir script mi yoksa bir eklenti mi? 70 USD ödeyip üstüne bide eşek gibi adama link çıkışı mı vereceğim bu kapitalizmin hangi boyutu?

Ben tercih etmiyorum hatta ücretsiz dağıtılan XGT dil eklentisinin No Copyright versiyonunu aldım art niyetli olsak bence kolay bir şekilde kaldırılabilir. Olay tamamen yüksek rakamlar ödenen eklentilerdeki copyright mevzusu emeğinin karşılığını parasını ödeyerek zaten alıyoruz az olduğunu düşünüyorsa 120 USD yapsın öyle alalım :)
Ben de yorumumu bu yönde yaptım ama konu boyut değiştirip telif hakkı dayatmasına yöneldi, ücretsiz dağıtılan bir eklenti (tema vs) için emeğinin karşılığı olarak "benim adımı göstermelisin" demeyi mantıklı bulabilirim. Ama parayla satıldıysa zaten emeğinin karşılığını almış olmuyor mu? Konuyu uyandırıp bu noktaya gelmesinden üzüntü duydum.
Ben her zaman farklı fikirlerin zenginlik olduğu kanaatindeyim. Herkese selamlar, saygılar.

"Hem para vericem hem adamların reklamını yapıcam" cümlesine takıldım. 25 kuruşa aldığımız market poşetlerindeki kocaman logolar ve t-shirt'lerin göğsüne nakşedilen markalar aklıma geldi
O aklına gelen şeyler bende olmayan şeyler.. Tercih meselesi yani bu.. Ben parası ödenen bir'şeyin emeğim var denilerek imzasının atılmasına karşıyım.. Emeğinin karşılığını zaten ödüyoruz.. O yüzden freeleştirmek'te benim hakkım.. Emeğinin karşılığını param ile veriyorum... Sende o zaman reklam için paramı öde... Yani kusura bakmasın kimse..

O aklına gelen şeyler bende olmayan şeyler.. Tercih meselesi yani bu.. Ben parası ödenen bir'şeyin emeğim var denilerek imzasının atılmasına karşıyım.. Emeğinin karşılığını zaten ödüyoruz.. O yüzden freeleştirmek'te benim hakkım..
Hocam ben aksini söylemedim ki, aynı fikirdeyim.
Benim atıfta bulunduğum konu da market poşeti örneğindeki gibi,
Yani parasını veriyorum ama firmanın reklamını ben yapıyorum manasındaydı.
Sizi tenzih ederim

Hocam ben aksini söylemedim ki, aynı fikirdeyim.
Benim atıfta bulunduğum konu da market poşeti örneğindeki gibi,
Yani parasını veriyorum ama firmanın reklamını ben yapıyorum manasındaydı.
Sizi tenzih ederim
Ya zaten yasal hakları var.. Parası ödenene bu kapı açılmazda diğerleri düşünsün.. Bende bir'şey demedim.. Adam satış maddesine koymuş zaten.. Kaldıranların'ki iptal edilecektir lisansı diye.. Ama zaten sürüm olarak almışsın parası ödenmiş yani.. Neyse zaten bende aksi tersi bir'şey demiyorum anlaştık yani :D

İlk olarak bu konuyu kesinlikle tartışmaya çevirmeyin, bu sayede her kes fikrini beyan edebilir. Şu ana kadar sorun yok kimse üzerine alınmasın sadece konu çöp olmasın istedim.

Benim fikrim ne peki ? Aşağı sakal, yukarı bıyık :D :D.
Ücretli ürünlerimizin tümünde evet var ücretsiz ürünlerde ise sadece istatistik sistemi ve TR yamamızda var. Bunlar dışında yok diye hatırlıyorum. Bu ürünlerde ise ücretli, ücretsiz olarak yinede siz alternatifleri de sunduk zaten. İyi ama ücretli diğer ürünlerde neden var ve neden telif alanı kaldırıldığında lisans iptaline kadar gidile biliyor bunların hepsi uzun, uzun konuşula bilecek, tartışıla bilecek sorunlar.

Ancak dediğim gibi sakal, bıyık. Binlerde lira verilerek alınan bir çok ürün var. Arkadaşımız poşet demiş ama ben de ayakkabı diyeyim. Hatta marka üstünde olmasa yada daha minimal olsa cıx bu sahtedir gibi düşünen yada marka olmaz ise giymeyecek olanda var. Peki o ayakkabıyı nasıl giyiyor kocaman logolu ve metinlerin olmasına rağmen. Hatta marka yazdığında bir çoğunun ayaklarının yerden kesildiğini bile söyleye bilirim :D

Peki aracınızın arkasında yazan, klavyenizin üzerinde, monitörün altında, binanızın, sitenizin herhangi bir yerinde, s. paketinizin üzerinde, telefonunuzun arkasında diye uzar gider bu durum.
Peki bunlardan rahatsız mıyız ? Belki 1000/1 ihtimal ile. Şimdi burada ben rahatsızım diyeneler olacak tabi ki de, burada yazılan ile ne yazık ki reel bir birini tutmaya biliyor bazen :).

Ancak şu da var, aracının arkasında yazan markayıp kaldırıp atabilir, ayakkabınızdaki logoyu silebilirsin ve bunun içinde bir sorun yaşamazsınız. Peki neden yapmıyoruz ?

Mesajımda kimseyi hedef almadığımı bilmelisiniz, sadece fikrimi beyan ettim. Bence bu konunun, tartışmanın sonu yok :D :D, çay içelim...

Saygılar...

1.5 hafta önce büyük ekran toshiba led bir tv aldım.. Baya'da para ödedim.. aseton ile markasını sildim.. Benim takıntım doğuştan... Çay içelim...

İlk olarak bu konuyu kesinlikle tartışmaya çevirmeyin, bu sayede her kes fikrini beyan edebilir. Şu ana kadar sorun yok kimse üzerine alınmasın sadece konu çöp olmasın istedim.

Benim fikrim ne peki ? Aşağı sakal, yukarı bıyık :D :D.
Ücretli ürünlerimizin tümünde evet var ücretsiz ürünlerde ise sadece istatistik sistemi ve TR yamamızda var. Bunlar dışında yok diye hatırlıyorum. Bu ürünlerde ise ücretli, ücretsiz olarak yinede siz alternatifleri de sunduk zaten. İyi ama ücretli diğer ürünlerde neden var ve neden telif alanı kaldırıldığında lisans iptaline kadar gidile biliyor bunların hepsi uzun, uzun konuşula bilecek, tartışıla bilecek sorunlar.

Ancak dediğim gibi sakal, bıyık. Binlerde lira verilerek alınan bir çok ürün var. Arkadaşımız poşet demiş ama ben de ayakkabı diyeyim. Hatta marka üstünde olmasa yada daha minimal olsa cıx bu sahtedir gibi düşünen yada marka olmaz ise giymeyecek olanda var. Peki o ayakkabıyı nasıl giyiyor kocaman logolu ve metinlerin olmasına rağmen. Hatta marka yazdığında bir çoğunun ayaklarının yerden kesildiğini bile söyleye bilirim :D

Peki aracınızın arkasında yazan, klavyenizin üzerinde, monitörün altında, binanızın, sitenizin herhangi bir yerinde, s. paketinizin üzerinde, telefonunuzun arkasında diye uzar gider bu durum.
Peki bunlardan rahatsız mıyız ? Belki 1000/1 ihtimal ile. Şimdi burada ben rahatsızım diyeneler olacak tabi ki de, burada yazılan ile ne yazık ki reel bir birini tutmaya biliyor bazen :).

Ancak şu da var, aracının arkasında yazan markayıp kaldırıp atabilir, ayakkabınızdaki logoyu silebilirsin ve bunun içinde bir sorun yaşamazsınız. Peki neden yapmıyoruz ?

Mesajımda kimseyi hedef almadığımı bilmelisiniz, sadece fikrimi beyan ettim. Bence bu konunun, tartışmanın sonu yok :D :D, çay içelim...

Saygılar...
Yine katılamıyorum malesef saydığınız çoğu üründe marka zaten estetik ile bütünleşmeyle alakalı, örneğin ayakkabıda sırf o logo var diye zaten özellikle alan insanlar var. Her şeyi geçtim imzasını atmak isteyen "LİNKSİZ" copyright koyar, tamamen saçmalık.

Tabi bu dediklerim ücretli ürünler için :D

Yine katılamıyorum malesef saydığınız çoğu üründe marka zaten estetik ile bütünleşmeyle alakalı, örneğin ayakkabıda sırf o logo var diye zaten özellikle alan insanlar var. Her şeyi geçtim imzasını atmak isteyen "LİNKSİZ" copyright koyar, tamamen saçmalık.

Tabi bu dediklerim ücretli ürünler için :D
Aynen katılıyorum. Adam dini ırkı ne olursa olsun o eklenti zaman veriyor, kafa yoruyor. Görünüm bozacak lego yada yazı koymuyor.

Yazılımlara telif linkleri eklemek tamamen yazılımcının inisiyatifindedir. Benim görüşüm; Telif linklerinin birçok amacı vardır. XenForo telif linki, yazılımın hangi lisans altında dağıtıldığını göstermek için eklenmiştir. Seçenek olarak branding removal lisansıda alınabilir. Eklenti yayımlanırken iki farklı seçenek ile satışa sunulması bana göre daha uygundur. Link görmek isteyen de olabilir görmek istemeyende. Bu seçenek olmaz ise ve hazır yazılımlara üretilen her eklentiye link eklenecek olsa, o ürünü kullanan kullanıcının sitesinin footer alanı link çöplüğüne dönebilir. Gerçekten sitede olmazsa olmaz bir eklentide olsa, satışta böyle bir seçeneğin olmamasının zorlama gibi durduğunu söyleyebilirim. Eğer ücretsiz bir ürün dağıtılıyorsa, telif alanlarını kaldırmak için ürünün premium sürümleri satın almalarını sağlayabilirler. Ürünün böyle bir seçeneği olduğu halde almıyor ve linkler kaldırılıyorsa bu da yakışıksız bir durumdur.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.