Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Xenforo 2 mi 1 mi ?

SouLW3

xFanatik
Kullanıcı
hocalarım xenforo 'da çok uğraşlarla düzenlediğim bir tema var ama versiyon 1 de şimdi version 2 ye geçsem bu temayı kullanabilir miyim?
Birde versiyon 2 nin türkçesi çıktımı ? ve son olarak hangisi daha iyi geçmeye değer bir değişiklik var mı?

Xenforo 2 mi 1 mi ?

Xenforo 1.x Sürümünde php desteği 5.2.4 ve üzeri olarak destekliyordu.
XenForo 2.x Sürümünde php minimum desteği 5.4 ve üzeri olarak geliyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bazı test mühendislerinin incelemeleri 5.3 versiyonunun 5.4 ve 5.5 versiyonlarına göre daha hızlı çalıştığı söyleniyor örnek grafik;

versiyon.png

Tabii bu hızlar öyle aman aman büyük farklılıklar değil. Şimdi siz o zaman xenforo 1 daha iyi düşüncesine kapılabilirsiniz ama öyle değil php versiyon yükseldikçe bellek kullanımında iyileşmeler görülür. Grafikte de görüleceği gibi bellek kullanımında ciddi farklar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla xenforo'un burada bellek kullanımına önem verdiğini görebiliriz. ;)

Xenforo 1.x Sürümünde MySQL minimum 5.0 ve üzeri olarak...
netron bilgilendirme için teşekkürler çok açıklamalı olmuş bir çok özelliğine değinmişssin
ben test etmedim bilmiyorum nasıl ama tasarım konusunda kendi fikrimi söylüyeyim berbat

Tasarım bakış açısı tamamen kişiseldir. Zaten forum yazılımları yalın olmak zorundadır. Yani bir forum yazılımı çıktığında çok farklı tasarım anlayışı ortaya çıkmaz bu tamamen geliştiricilere bırakılır. Geliştirici zor bir tasarımı geliştirmek veya üstüne farklı tasarımlar, farklı özellikler eklerken zor bir tasarımla uğraşmak istemez. Bu vBulletin'de de böyledir, IPB ve xenforo'da da böyledir. Şahsi fikrim kendi temamı düzenliyorum şu anda tasarımını ve kod dizaynını sevdim. Tabii sevmediğim bazı şeylerde gözüme çarptı mesela şablon aramaları gayet başarılı, şablonu açtığımızda kod dizaynı çok iyi ama açılan şablonda bir şey aramak istediğimizde işte burada sıkıntı var. Tarayıcının kendisinde arama yapmak istediğim zaman kodu bazen görüyor bazen görmüyor. Editör içerisinde kod arama bölümü var o da tek atış yapıyor her seferinde kodu bilgisayarımdaki editöre çekip aramayı o şekilde yapıyorum.

vBulletin'de şablonlarla çalışmakta işkenceydi, şablonda değişikliği yapıp test etmem gerektiğinde şablonu tekrar tekrar açmak gerekiyordu. Xenforo'da en azından şablona kaydet ve çık demeden çıkmıyor ama dediğim gibi şablan aramaları başarılı şablonu açıp içerisinde kod parçacağı aramak sinir bozucu. Ama yazılım olarak çok başarılı tasarım zaten kişisel bakış açısıyla alakalı o yüzden geliştiricilerin tema çıkarmasını bekleyip, hoşunuza giden tasarımı kullanacaksınız. ;)

Tasarım bakış açısı tamamen kişiseldir. Zaten forum yazılımları yalın olmak zorundadır. Yani bir forum yazılımı çıktığında çok farklı tasarım anlayışı ortaya çıkmaz bu tamamen geliştiricilere bırakılır. Geliştirici zor bir tasarımı geliştirmek veya üstüne farklı tasarımlar, farklı özellikler eklerken zor bir tasarımla uğraşmak istemez. Bu vBulletin'de de böyledir, IPB ve xenforo'da da böyledir. Şahsi fikrim kendi temamı düzenliyorum şu anda tasarımını ve kod dizaynını sevdim. Tabii sevmediğim bazı şeylerde gözüme çarptı mesela şablon aramaları gayet başarılı, şablonu açtığımızda kod dizaynı çok iyi ama açılan şablonda bir şey aramak istediğimizde işte burada sıkıntı var. Tarayıcının kendisinde arama yapmak istediğim zaman kodu bazen görüyor bazen görmüyor. Editör içerisinde kod arama bölümü var o da tek atış yapıyor her seferinde kodu bilgisayarımdaki editöre çekip aramayı o şekilde yapıyorum.

vBulletin'de şablonlarla çalışmakta işkenceydi, şablonda değişikliği yapıp test etmem gerektiğinde şablonu tekrar tekrar açmak gerekiyordu. Xenforo'da en azında şablona kaydet ve çık demeden çıkmıyor ama dediğim gibi şablan aramaları başarılı şablonu açıp içerisinde kod parçacağı aramak sinir bozucu. Ama yazılım olarak çok başarılı tasarım zaten kişisel bakış açısıyla alakalı o yüzden geliştiricilerin tema çıkarmasını bekleyip, hoşunuza giden tasarımı kullanacaksınız. ;)

Bu konuda hem fikirim ve bir de ana şablonların hepisini tek şablona toplamak biraz değişik bir yapı olmuş header,navbar,footer hepsi tek şablon içinde.
Bu durumda da sürekli bir if sorgusu koştumak gerekiyor ki her işi görecek if sorgusu varmı şu an bende bilmiyorum :) ...

Bu konuda hem fikirim ve bir de ana şablonların hepisini tek şablona toplamak biraz değişik bir yapı olmuş header,navbar,footer hepsi tek şablon içinde.
Bu durumda da sürekli bir if sorgusu koştumak gerekiyor ki her işi görecek if sorgusu varmı şu an bende bilmiyorum :) ...

Mvc mantığı ya dibine dibine vuralım demişler sanırım. Valla if mantığı şu an göster, gizle bunda sıkıntı yok. İç içe koşullarda karmaşıklık başlıyor hani burada göster burada gizle ama şu üye ise şurada göster burada gizle olunca bi duman attırıyor :D

Yani kanka buda doğal olarak tasarımcıların işlerini zorlaştırıp,sınırlandırıyor ne yazık ki ...

Sen incelemeni görünüm olarak değerlendirirsin, ben incelemi kod olarak değerlendiririm. Ya sen dışına bakarsın, ben çekirdeğine bakarım. ;) iyi incele, kodlarını incele çekirdeğine in.. gerisi gelecektir :)
işin o kısmına bakarsak zaten bi üst seviyeye çıkamazlarsa o zaman hali hazırda vbulletin vede ıpboard 4 ün durumu ortadayken
zirveye çıkamadan bi anda büyük bir hayal kırıklığı olur onlarda ıpboard gibi dibe çöküşün habercisi olur bir çok ıpboard kullanıcısı 4 sürümünden
tekrardan 3 döndü vb4 hayal kırıklığı olmaya devam ediyor eee xf ciler de bu fırsattan yararlanıp haliyle kod olarak kendini geliştiricektir
ama kendi fikrimi tekrar diyeyim tasarım biraaz alıntı vede berbat.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.