Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Xenforo 2 mi 1 mi ?

SouLW3

xFanatik
Kullanıcı
hocalarım xenforo 'da çok uğraşlarla düzenlediğim bir tema var ama versiyon 1 de şimdi version 2 ye geçsem bu temayı kullanabilir miyim?
Birde versiyon 2 nin türkçesi çıktımı ? ve son olarak hangisi daha iyi geçmeye değer bir değişiklik var mı?

Xenforo 2 mi 1 mi ?

Xenforo 1.x Sürümünde php desteği 5.2.4 ve üzeri olarak destekliyordu.
XenForo 2.x Sürümünde php minimum desteği 5.4 ve üzeri olarak geliyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bazı test mühendislerinin incelemeleri 5.3 versiyonunun 5.4 ve 5.5 versiyonlarına göre daha hızlı çalıştığı söyleniyor örnek grafik;

versiyon.png

Tabii bu hızlar öyle aman aman büyük farklılıklar değil. Şimdi siz o zaman xenforo 1 daha iyi düşüncesine kapılabilirsiniz ama öyle değil php versiyon yükseldikçe bellek kullanımında iyileşmeler görülür. Grafikte de görüleceği gibi bellek kullanımında ciddi farklar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla xenforo'un burada bellek kullanımına önem verdiğini görebiliriz. ;)

Xenforo 1.x Sürümünde MySQL minimum 5.0 ve üzeri olarak...
Hayır aynı temayı kullanamazsınız kod yapısı tamamen farklıdır. XenForo 2 mi ? Yoksa xenforo 1 mi? Karşılaştırması yapmak şu aşamada tamamen sizin belirleyeceğiniz bir durum. Eğer xenforo 1 için yazılan özel eklentiler kullanıyorsanız ve bu eklentiler xenforo 2'de şu anda yoksa ve yine kullandığınız eklentiler sizin için çok gerekli ise, xenforo 2'ye geçmek ne ölçüde doğru karar sizin. Ama genel anlamda xenforo 2 xenforo 1'den çok çok daha iyi. Türkçe yama konusunda sıkıntı yok buradan Türkçe Yama - Xenforo 2.0.0 beta 5 türkçe yama,dil paketi indirebilir ve diğer xenforo eklentileri için XenForo Türkçe yamaları kategorimize bakabilirsiniz.

Geçiş yapmak isteyen arkadaşlar önce sistemini analiz etsin daha sonra xenforo 2 ile karşılaştırsın ve şu aşamada xenforo 2 mevcut eklenti ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa geçiş yapabilirsiniz. Eğer eklentileriniz sizin için çokta önemli değilse yine geçiş yapabilirsiniz ;)

Son düzenleme:
Hayır aynı temayı kullanamazsınız kod yapısı tamamen farklıdır. XenForo 2 mi ? Yoksa xenforo 1 mi? Karşılaştırması yapmak şu aşamada tamamen sizin belirleyeceğiniz bir durum. Eğer xenforo 1 için yazılan özel eklentiler kullanıyorsanız ve bu eklentiler xenforo 2'de şu anda yoksa ve yine kullandığınız eklentiler sizin için çok gerekli ise, xenforo 2'ye geçmek ne ölçüde doğru karar sizin. Ama genel anlamda xenforo 2 xenforo 1'den çok çok daha iyi. Türkçe yama konusunda sıkıntı yok buradan Türkçe Yama - Xenforo 2.0.0 beta 5 türkçe yama,dil paketi indirebilir ve diğer xenforo eklentileri için XenForo Türkçe yamaları kategorimize bakabilirsiniz.

Geçiş yapmak isteyen arkadaşlar önce sistemini analiz etsin daha sonra xenforo 2 ile karşılaştırsın ve şu aşamada xenforo 2 mevcut eklenti ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa geçiş yapabilirsiniz. Eğer eklentileriniz sizin için çokta önemli değilse yine geçiş yapabilirsiniz ;)
hocam bilgi için çok saolun neye göre çok çok daha iyi acaba hani neler gelişti? google açısından daha mı iyi index alırız veya çok çok iyi olan şeyler nedir acaba?

Xenforo 1.x Sürümünde php desteği 5.2.4 ve üzeri olarak destekliyordu.
XenForo 2.x Sürümünde php minimum desteği 5.4 ve üzeri olarak geliyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bazı test mühendislerinin incelemeleri 5.3 versiyonunun 5.4 ve 5.5 versiyonlarına göre daha hızlı çalıştığı söyleniyor örnek grafik;

versiyon.png

Tabii bu hızlar öyle aman aman büyük farklılıklar değil. Şimdi siz o zaman xenforo 1 daha iyi düşüncesine kapılabilirsiniz ama öyle değil php versiyon yükseldikçe bellek kullanımında iyileşmeler görülür. Grafikte de görüleceği gibi bellek kullanımında ciddi farklar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla xenforo'un burada bellek kullanımına önem verdiğini görebiliriz. ;)

Xenforo 1.x Sürümünde MySQL minimum 5.0 ve üzeri olarak destekliyordu.
Xenforo 2.x Sürümünde MySQL minimum 5.5 ve üzeri destekliyor.

Bunların arasında iyileştirme farkları olabilir ama xenforo ikisinde de veri depolama motoru olarak InnoDB kullanıyor. Tabii ben xenforo'un 3-4 tane tablosunda MyISAM kullandığını fark ettim.

xf_search_index
xf_session
xf_session_admin
xf_session_install (Bu sadece xf2'de var)

Onunda sebebi şudur muhtemelen search kısmında MyISAM kullanması mantıklı çünkü full text indexing yapma özelliği var. Hemde daha hızlı normalde basit bir arama like ile yapılsa da bu veri büyüdükçe sıkıntılara sebep olacağından full text search mimarisini kullanmaları gayet mantıklı yani bir alanın içerisinde 2 gb'a kadar veriyi saklayabilmesi doğrultusunda doğru tercih. (Tabii bu xf1'de de aynı xf2'de de)

MyISAM normalde InnoDB'den daha hızlıdır örneğin crud (ekleme, güncelleme, silme) işlemlerinde daha hızlıdır ama MyISAM'da da foreign key desteği yoktur. XenForo'un neredeyse tüm alanlarında foreign key vardır olmak zorundadır. Bu yüzden MyISAM'ın transaction desteği olmaması yukarıdaki tablolar dışında tüm alanların InnoDB veri motorlarınca işlenmesine sebep olmaktadır. ;)

Xenforo 1 versiyonunda JSON desteği olsa da xenforo 2'de bunu çok daha sık kullandığını görebilirsiniz.

XenForo 1: 2694 dosya ve 482 klasörden oluşuyor.
XenForo 2: 3601 dosya ve 570 klasörden oluşuyor.

Bu dosyalar neden arttı isterseniz birde buna bakalım.

XenForo 1: zend framework'ün helper tarafını kullanıyordu birde yardımcı bir kaç sıkıştırma kütüphaneleri kullanıyordu XenForo'un kendisine has fremeworkleri ile de gayet başarılı bir forum yazılımıydı.

XenForo 2: zend framework, symfony, swiftmailer, react, psr, pelago, oyejorge, lusitanian, league, guzzlehttp, dokuwiki, doctrine, composer, christian-riesen, braintree gibi kütüphaneler var. Hepside sağlam kütüphaneler.

Ayrıca css alanları LESS'e dönmüş durumda bu da artık css yazımını dinamik hale getirecektir. Yani değişken kullanımını mümkün kılacaktır. Hem daha hafif ve esnek olması artı yanları.

Xenforo 2'nin xenforo 1'e göre daha esnek olduğunu söyleyebilirim. Admin panel esnekliği xf1'e göre çok daha iyi. En güzel özelliği widget özelliği bu 1'de yoktu ekstra eklenti ile mümkündü. Onun dışında istatistik eklentisine gerek duymuyor kendi içinde geliyor. İstediğiniz anda istediğiniz özellikte widget ile oluşturuyorsunuz. Bizim sitemiz örnektir mesela inceleyebilirsiniz. Şu haliyle resource eklentisi dışında eklenti kullanmıyor. Bu bile geçiş için yeterli. Şablon kodlamaları harika olmuş karmaşıklık yok diyebilirim. :)

xenforo 2 ile xeforo 1'i gtmetrix de test ettiğimde %10 ile %25 arasında bir iyileştirme gördüm ki xenforo 2 beta'dan bahsediyoruz.

Benden bu kadar aklıma geldikçe eklerim :)

Çözüm
Kesinlikle xenForo 2 diyorum; çünkü 1.x sürümünde bir çok eksik olan tüm özellikler eklenmiş. Haricinde netr0n netr0n 'un da anlattığı gibi PHP sürümleri ne kadar güncel yazılırsa o kadar performans ve güvenlik sağlanır.

Şuan xenForo 2 sürümünü indirip localda denedim ve özelliklerini inceledim. Gerçekten muhteşem şeyler var. :)

netron bilgilendirme için teşekkürler çok açıklamalı olmuş bir çok özelliğine değinmişssin
ben test etmedim bilmiyorum nasıl ama tasarım konusunda kendi fikrimi söylüyeyim berbat

netron bilgilendirme için teşekkürler çok açıklamalı olmuş bir çok özelliğine değinmişssin
ben test etmedim bilmiyorum nasıl ama tasarım konusunda kendi fikrimi söylüyeyim berbat

Sen incelemeni görünüm olarak değerlendirirsin, ben incelemi kod olarak değerlendiririm. Ya sen dışına bakarsın, ben çekirdeğine bakarım. ;) iyi incele, kodlarını incele çekirdeğine in.. gerisi gelecektir :)

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.