Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

vBulletin 6 Geliyor, Ama Ne Kadar İyi?

Vbulletinin bu saatten sonra dikiş tutacağını sanmıyorum. Bu eski vbcilerde 3.x sürümünün hastaları, daha doğrusu üyelerinin yeniliğe açık olmaması nedeniyle üye kaybetmemek için vb de kalanlar. Yoksa xenforo un hepsinin üstünde olduğunu hepimiz biliyoruz.

bence xenforo daha kullanışlı vb biraz kullanımı zor ve eklentileri zor bulunan bir yazılımdı.

Bu, sanki "Bakın! Yıllar sonra Vbulletin 6'yı getiriyoruz!" demek için yapılmış kademeli bir güncelleme gibi. Ama bence asıl amacı, "VB 6 ne zaman geliyor?" diye sürekli soranları susturmak. Şimdi "İşte burada!" diyebilirler. Ama VB 5'e göre gerçekten büyük bir yenilik ya da geliştirme görmüyoruz. Daha çok sadeleştirilmiş bir versiyon gibi.

Güzel bir söz var; Ne kadar direnirsen diren. Seni de alacak bu tren :)

vBulletin elinden kaçırdığı yazılımcıları geri getiremediği sürece işi çok zor. Yazılımcılar saat gibi çalışan bir yazılımı bırakıp vBulletin tarafına gideceğini hiç sanmıyorum.

vBulletin 3.x sevdalıları kızacak ama desteği olmayan bir yazılımı kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor. En başta güvenlikten yoksun olacaksınız çok eski bir arayüz kullanacaksınız. Mobil uyumluluk olmayacak. Kullanacağınız 3. taraf tarafından yapılan eklentiler güncelliğini kaybetmiş. Kullanıcılar 3.x sürümüne bayılıyor sözüne de katılmıyorum. Kullanıcıyı yoran hiçbir şeye (Takıntılılar dışında) kullanıcı bayılmaz. ki 3 ve 4 sürümünü kodlayan kişilerinde XF coderları olduğunu unutmamak lazım.

4.x sürümü kullanılabilir ama onunda artık modernlikten uzak olduğunu söyleyebilirim.

5.x evet modern ama kullanmadan önce sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak tema, eklenti yelpazesi ne kadar geniş iyi araştırmanızı öneririm. Ben vBulletin kullanmak istiyorum diyen kişilerin her zaman son versiyonları kullanması, destek alabileceği sürüm olması bana göre çok önemli. Rekabet iyidir. Sadece forum yazılımı olarak xenforo olmasını istemem bu şirketi şımartır ve bu şımarıklık kullanıcıların yararına olmaz.

6 versiyonu içinde hayırlı olsun diyelim :)

Güzel bir söz var; Ne kadar direnirsen diren. Seni de alacak bu tren :)

vBulletin elinden kaçırdığı yazılımcıları geri getiremediği sürece işi çok zor. Yazılımcılar saat gibi çalışan bir yazılımı bırakıp vBulletin tarafına gideceğini hiç sanmıyorum.

vBulletin 3.x sevdalıları kızacak ama desteği olmayan bir yazılımı kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor. En başta güvenlikten yoksun olacaksınız çok eski bir arayüz kullanacaksınız. Mobil uyumluluk olmayacak. Kullanacağınız 3. taraf tarafından yapılan eklentiler güncelliğini kaybetmiş. Kullanıcılar 3.x sürümüne bayılıyor sözüne de katılmıyorum. Kullanıcıyı yoran hiçbir şeye (Takıntılılar dışında) kullanıcı bayılmaz. ki 3 ve 4 sürümünü kodlayan kişilerinde XF coderları olduğunu unutmamak lazım.

4.x sürümü kullanılabilir ama onunda artık modernlikten uzak olduğunu söyleyebilirim.

5.x evet modern ama kullanmadan önce sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak tema, eklenti yelpazesi ne kadar geniş iyi araştırmanızı öneririm. Ben vBulletin kullanmak istiyorum diyen kişilerin her zaman son versiyonları kullanması, destek alabileceği sürüm olması bana göre çok önemli. Rekabet iyidir. Sadece forum yazılımı olarak xenforo olmasını istemem bu şirketi şımartır ve bu şımarıklık kullanıcıların yararına olmaz.

6 versiyonu içinde hayırlı olsun diyelim :)
Kötülemek yerine fikir beyan etmek. İşte bu gerçek bir yorum.

Kötülemek yerine fikir beyan etmek. İşte bu gerçek bir yorum.
Bu söz bana mı bilmem ama ben üzerime alındım :) o yüzden kısa bir yanıt vermek istiyorum. Eleştiri, bir ürün veya hizmetin gelişimi için vazgeçilmezdir. Benim yorumumda dile getirdiğim noktalar, vBulletin'in daha iyi bir platform olması için yapılmış yapıcı eleştirilerdir. Herkesin kendi deneyimleri ve görüşleri vardır ve bu, bir topluluğun gücüdür. Eleştiri yaparken amacım, kötülemek değil, platformun daha iyi bir hale gelmesine katkıda bulunmaktır. Unutmayalım ki, eleştiri olmadan gelişim de olmaz."

Bu söz bana mı bilmem ama ben üzerime alındım :) o yüzden kısa bir yanıt vermek istiyorum. Eleştiri, bir ürün veya hizmetin gelişimi için vazgeçilmezdir. Benim yorumumda dile getirdiğim noktalar, vBulletin'in daha iyi bir platform olması için yapılmış yapıcı eleştirilerdir. Herkesin kendi deneyimleri ve görüşleri vardır ve bu, bir topluluğun gücüdür. Eleştiri yaparken amacım, kötülemek değil, platformun daha iyi bir hale gelmesine katkıda bulunmaktır. Unutmayalım ki, eleştiri olmadan gelişim de olmaz."
Yazarın siz olduğunu gördüm ve evet, sözümü size de ait etmiş oldum. Zaten Xenforo ile vBulletin karşılaştırılamaz, bunu her yönden biliyoruz. Siz bunu kibarca anlatmışsınız :)

Bu sistemi çok beğendim, Türkiye'de kurulumunu yapan var mı?
Bizzat firmayla iletişime geçtim Türkiye kısmında temsilcilik ve resmi birkaç eklentiyi bana verme konusunda anlaşmıştık. Yalnız yazılım 500 USD bunu dile getirdiğimde %50 kupon yolladılar ama ne anlamı varki sonuçta ben tüm herkesi düşünerek onlara fiyatın pahalı olduğunu söylemiştim :) 500 USD 15.345 TL ediyor dile kolay.

Kurulumda bir şey yok, bence gayette gelişmiş ve güzel düşünülmüş bir sürü nokta var. Varda bir noktada sizi mevcut şartlarda tıkayacaktır.

İyi forumlar.

Forum işinde yeniyim ama xenforo harici forum beni tatmin etmiyor. Hem yapısı hem arayüzü hem kullanışı say say bitmez.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.