Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? .htaccess nedir ne işe yarar ?

fayzdak1ng

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Konuyu nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazmak zorunda kaldım şimdiden kusura bakmayın.

.htaccess nedir acaba ? FTP de dosyaların içinde gördüm ne işe yarar bilmiyorum silsem sorun olur mu bilgilendirirseniz sevinirim :)

Nasıl yapılır ? .htaccess nedir ne işe yarar ?

Gerekli bir dosyadır. Şöyle güzel bir anlatım mevcut.

.htaccess Dosyası (Hypertext Access), Apache gibi ağ sunucusu tarafından kullanılan web alanları üzerinde ayar değişimleri yapmanızı sağlayan dosyadır. Böylece sitenizde her türlü değişim, yetki ve kısıtlama işlemlerinin tümünü yapabiliyor olacaksınız. Peki .htaccess ne işe yarar? Gelin hep birlikte blog yazımızda .htaccess dosyası tam olarak nedir ve ne işe yarar birlikte öğrenelim!

.htaccess Dosyası Nedir?​

.htaccess dosyası yardımıyla örneğin bir klasöre parola koruması ekleyebilir ve yetkilendirme sağlayabilirsiniz. Bu dosya uygulamasının en güzel yanlarından birisi de herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web siteniz için .htaccess dosyası...
Bıraktım ekte.. Birisi 2 mb' üstü ama 3' değil.. diğeride 1.98 mb arası..

Eşim bunların boyutunu düşürünce imagic eklentisi açtığımda işliyor sitenin dışından oynuyor..

Yalnız sitemin dosya boyutları sınırsız zaten.. takıldığım kısım şu imagic kapalıykende resimi alıyor konu içinde posbitte oynatıyor sitenin dışı yani forum görüntülenirken dışarıda oynatmıyor
imagic açıkken ise boyut büyüklüğünden olsa gerek hiç almıyor içeriye eklenti açıkken.. yani bi nevi gif katmanı seçiyor bence boyutlada alakası yok

Dosya boyutları büyük bir avatara göre farkındayım sorun şu takıntı edilen.. sınırsız olan bir sunucuda xf neden sınır koyuyor açamadım..
Yoksa boyutu ayarlayıp elbette koyuluyor.. daha önce bu sorunu yaşamamıştım..

Mesela bunun boyutu çok değil ama bunda 333 katman var eşimin demesine göre pc bile kitleniyor yaparken.. bunu linkledim buraya normal yüklemedim..

Şimdi demem o ki olay boyutlarmı gif'lerin katman sayısımı birde o var şimdi..

Bizim posbit olayımız biraz görsellik üzerine..

1658613060274.png

Ekli dosyalar

• png ve avatar resimler.zip
    4 MB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Konuyu nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazmak zorunda kaldım şimdiden kusura bakmayın.

.htaccess nedir acaba ? FTP de dosyaların içinde gördüm ne işe yarar bilmiyorum silsem sorun olur mu bilgilendirirseniz sevinirim :)
Ayrıca xenforo da hiç bir dosyayı silmenizi ve şablonları değiştirmenizi orjinal dosyalarınza dokunmanızı kesinlikle önermem. Forumunuz kullanılamaz hale gelir. Bir tasarımda bu dünyada da kainatta da böyledir. Gereksiz bir şey yoktur. Mutlaka bir fonksiyonu vardır.

Bıraktım ekte.. Birisi 2 mb' üstü ama 3' değil.. diğeride 1.98 mb arası..

Eşim bunların boyutunu düşürünce imagic eklentisi açtığımda işliyor sitenin dışından oynuyor..

Yalnız sitemin dosya boyutları sınırsız zaten.. takıldığım kısım şu imagic kapalıykende resimi alıyor konu içinde posbitte oynatıyor sitenin dışı yani forum görüntülenirken dışarıda oynatmıyor
imagic açıkken ise boyut büyüklüğünden olsa gerek hiç almıyor içeriye eklenti açıkken.. yani bi nevi gif katmanı seçiyor bence boyutlada alakası yok

Dosya boyutları büyük bir avatara göre farkındayım sorun şu takıntı edilen.. sınırsız olan bir sunucuda xf neden sınır koyuyor açamadım..
Yoksa boyutu ayarlayıp elbette koyuluyor.. daha önce bu sorunu yaşamamıştım..

Mesela bunun boyutu çok değil ama bunda 333 katman var eşimin demesine göre pc bile kitleniyor yaparken.. bunu linkledim buraya normal yüklemedim..

Şimdi demem o ki olay boyutlarmı gif'lerin katman sayısımı birde o var şimdi..

Bizim posbit olayımız biraz görsellik üzerine..

Ekli dosyayı görüntüle 20454

Bu xenforo'dan kaynaklı bir durum değil. İşleme sırasında sunucu tarafında %100 cpu kullanıyor ve işlemi sonlandırıyor. Bunun xenforo'dan kaynaklı olmadığını anlamak ve sana anlatmak için localhost tarafında denemek istedim. Senin Windows da Imagemagick kurulu olmayabilir. Denemek istersen veya isteyen olursa şöyle yapabiliriz.

Ben laragon kullanıyorum sen xampp vs kullanıyorsan sıkıntı yok onda da aynı işlemleri yapabilirsin.

Bu ImageMagick linke tıkla ve aşağıda gösterdiğim alandan ImageMagick-7.1.0-43-Q16-HDRI-x64-dll.exe dosyasını indir ve bilgisayarına kur.

ImageMagick-–-Download.png

Kurduktan sonra cmd alanından magick -version yazarak yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsin.

imagiccmd.jpg

Daha sonra bu linkle tıkla PECL :: Package :: imagick ve aşağıdaki gösterdiğim DLL alanına tıkla.

PECL-Package-imagick.png

Karşına aşağıdaki gibi indirme seçenekleri gelecek. Senin localinde hangi php sürümü kurulu ise aşağıdaki resimde gösterdiğim alanlardan sana uygun olana tıkla indir.

PECL-Package-imagick-3-7-0-for-Windows.png
Daha sonra indirdiğin dosyanın içerisinde php_imagick.dll dosyasını bul

Eğer benim gibi laragon kullanıyorsan C:\laragon\bin\php\phpDosyaDizinin içerisinde php_imagick.dll dosyasını at. Eğer burada görmez ise aynı dosyayı aynı dizinde ext dizini içerisinede atabilirsin. Xampp kullanıyorsan yine ext dizinine atman yeterli.

Şimdi php.ini dosyasını açıp Dynamic Extensions bölümüne extension=php_imagick.dll olarak eklememiz gerekiyor. xampp tarafındaki php.ini dosyasına ekleme yaparken sonuna .dll eklemene gerek olmayabilir direkt extension=php_imagick olarak ekleyebilirsin. Laragon'da ben ekledim.

Örnek:

iniphp.jpg

Tüm bunları yaptıktan sonra apache'yi yeniden başlat.

Daha sonra localhostundaki xenforo forumuna giriş yap. Admincp -> Kurulumlar-> XF Seçenekleri Mesajlara dosya ekleme seçenekleri alanında aşağıdaki alanın seçilebilir olduğunu göreceksin.

xfimagic.jpg

Şimdi senin vermiş olduğun dosyayı burada işleyelim.

postbitlocal.gif.gif

Şimdi diyebilirsin ki, localde sıkıntı yok sunucumda xenforo bunu çalıştırmıyor. :)

Ben bunu kendi sunucumda da test ettim ve sonuç başarılı.

postbit1.gif.gif
Dediğim gibi sende Cpu %100 oluyor ve işlem sonlanıyor. Sanırım magic thread limit yaparak çözebilirsin. Bunu bir bakıma hile yapmak gibi bir şey diyebiliriz. Çalışır mı bilmiyorum. Şuradan nasıl yapıldığına bakabilirsin High CPU load when converting images with ImageMagick

Sinirim bozuldu

Kurdum .. Ama basit değil kurulumu.. Birebir anlatıma uysamda Bilgisayar Bazı hatalar verdi şu dosya yok şunu kur bunu kur .. Ama öyle yada böyle pecl kurdum sayende.. Yine haklı çıktın Boyut farketmiyor 'Gif' çalışıyor..

1658628943465.png

Canlı sitemi localhost üzerine çekmiştim belki dedim yükleyemem hata verir dedim ama hayır sorunsuz yükledi.. Üstelik az önce ayarı oynanmamış bir kurulum daha yaptım site localle onda'da çalıştı.. CPU soluğunu kestiriyor gif, cpu şişince işlemi durduruyor dediğiniz gibi.. Çünkü dahada büyük katmanlı denedim hakkatten 'pc'i bile zorluyor işlemci fan sesinden belli oluyor bu..
Anlatımına emeğine sağlık.. Çok zahmet verdim..

Bir basit soru sorcam ama ? Fazlamı olurum bilmiyorum sadece fikir almak için.. Oluru varmı diye oluru varsa araştırma yapıp deniycem oluru yoksa hiç bulaşmıycam..

Sinirim bozuldu

Kurdum .. Ama basit değil kurulumu.. Birebir anlatıma uysamda Bilgisayar Bazı hatalar verdi şu dosya yok şunu kur bunu kur .. Ama öyle yada böyle pecl kurdum sayende.. Yine haklı çıktın Boyut farketmiyor 'Gif' çalışıyor..

Ekli dosyayı görüntüle 20463

Canlı sitemi localhost üzerine çekmiştim belki dedim yükleyemem hata verir dedim ama hayır sorunsuz yükledi.. Üstelik az önce ayarı oynanmamış bir kurulum daha yaptım site localle onda'da çalıştı.. CPU soluğunu kestiriyor gif, cpu şişince işlemi durduruyor dediğiniz gibi.. Çünkü dahada büyük katmanlı denedim hakkatten 'pc'i bile zorluyor işlemci fan sesinden belli oluyor bu..
Anlatımına emeğine sağlık.. Çok zahmet verdim..

Bir basit soru sorcam ama ? Fazlamı olurum bilmiyorum sadece fikir almak için.. Oluru varmı diye oluru varsa araştırma yapıp deniycem oluru yoksa hiç bulaşmıycam..

Sor bakalım bilgimiz dahilinde ise yardımcı oluruz.

Sor bakalım bilgimiz dahilinde ise yardımcı oluruz.
Yine bu .gif avatarla alakalı bir durum ama çok karışık, kafamda sadece şekilde çözümlediğim anlatımda karışık olabilecek bir konu..

vBulletinler'de link ile gif koyuluyor avatara. Geçen xenforo için yapılmış bir eklenti buldum, ücretli bir eklenti ama düşmüş piyasaya orasıyla burasıyla oynamışlar yeni bir eklenti gibi sunmuşlar falanca çakma sitelerde..
Onu denedim, normal başka yerden resimi upload ediyorsun linkini alıyorsun avatar ekle yerinde URL gir sekmesi var giriyorsun kabul ediyor.. Ama mantık yine sen cihazdan yüklemişsin gibi xenforo onu içeriye alıyor. Yani linklemenin bir manası kalmıyor..

Ben diyorum'ki..
Bu posbit kısmına html link çalışması zor diyorlardı ben burda 2 sene önce eklenti paylaştım tag' alanı yani özel başlık alanına linkleme yapma eklentisi' var olan eklentiyi güncelleyip piyasaya tekrar salmıştım' ama benim dememiştim burda var paylaştığım..

O Şekilde avatar yükle yerine üye panelinden bağlantı verip' avatarı içeriye almadan link olarak gösteremez'miyiz?
Fikir olarak soruyorum bir açıklama yapmana gerek yok abi.. Öyle birşey mümkünse kovalıycam biraz' avatarları sunucuda işlemesini istemiyorum link url olarak giricem posbitte avatar görünecek ölçeklemesinide less şablon'dan hallederim zaten..

Ben vbulletin 3'leri inceledim.. Bu gif avatarıları root bir kullanıcı onaylıyor koyuyor..
Mesela hızlı resimden adam up'lamış resimi vbulletinde diyorki bu gif resimi bana koyun.. Alıyorsun onu kullanıcı panelinden kullanıcıya giriyorsun onaylıyorsun posbitteki avatar zemini html olarak işleniyor' sunucuyla alakası yok tamamen tarayıcı üzerinden görüntü veriyor host'da zaten resimi upload'ladığı yerden..

Xenforo'da bu mümkün mü? Yani url ile resim yükle eklentisi var ama xenforo dediğim gibi onu yine sen kendin cihazından seçmişsin gibi içeriye sunucuya alıyor..
Eklenti yapmayı bilmiyorum ama çok güzel eklenti editleyip eksralar katabiliyorum benimkisi var olanı güncellemek tam mantığını çözemedim işin çünkü.. Yani böyle birşey mümkünse biraz kafa yorucam öyle yada böyle oluru varsa bir yol bulucam..

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.