Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? .htaccess nedir ne işe yarar ?

fayzdak1ng

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Konuyu nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazmak zorunda kaldım şimdiden kusura bakmayın.

.htaccess nedir acaba ? FTP de dosyaların içinde gördüm ne işe yarar bilmiyorum silsem sorun olur mu bilgilendirirseniz sevinirim :)

Nasıl yapılır ? .htaccess nedir ne işe yarar ?

Gerekli bir dosyadır. Şöyle güzel bir anlatım mevcut.

.htaccess Dosyası (Hypertext Access), Apache gibi ağ sunucusu tarafından kullanılan web alanları üzerinde ayar değişimleri yapmanızı sağlayan dosyadır. Böylece sitenizde her türlü değişim, yetki ve kısıtlama işlemlerinin tümünü yapabiliyor olacaksınız. Peki .htaccess ne işe yarar? Gelin hep birlikte blog yazımızda .htaccess dosyası tam olarak nedir ve ne işe yarar birlikte öğrenelim!

.htaccess Dosyası Nedir?​

.htaccess dosyası yardımıyla örneğin bir klasöre parola koruması ekleyebilir ve yetkilendirme sağlayabilirsiniz. Bu dosya uygulamasının en güzel yanlarından birisi de herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web siteniz için .htaccess dosyası...
Silmeyi önermiyorum çünkü önemli bir dosya.
Genel olarak htaccess dosyası ile aşağıdaki konularda ayarlamalar yapabiliriz:

Seo uyumlu link yapıları,
Hata sayfaları oluşturma(403,404,500 vb.)
www ve subdomain yapılandırması,
İp engelleme ve kısıtlama
Gelen isteğin mobildenmi yoksa pcden mi geldiğini anlayarak mobil siteye yönlendirmek
Url yönlendirme

.htaccess Dosyası (Hypertext Access), Apache gibi ağ sunucusu tarafından kullanılan web alanları üzerinde ayar değişimleri yapmanızı sağlayan dosyadır. Böylece sitenizde her türlü değişim, yetki ve kısıtlama işlemlerinin tümünü yapabiliyor olacaksınız. Peki .htaccess ne işe yarar? Gelin hep birlikte blog yazımızda .htaccess dosyası tam olarak nedir ve ne işe yarar birlikte öğrenelim!

.htaccess dosyası yardımıyla örneğin bir klasöre parola koruması ekleyebilir ve yetkilendirme sağlayabilirsiniz. Bu dosya uygulamasının en güzel yanlarından birisi de herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web siteniz için .htaccess dosyası oluşturabileceksiniz.

.htaccess Dosyası ile neler yapılabilir!

• SEO uyumlu link yapısı oluşturabilirsiniz.
  • Hotlink engellemesi yapabilirsiniz
  • Dosyaları gizleyebilirsiniz
  • Hata sayfalarını düzenleyebilirsiniz
  • Klasör yetki sınırlandırmasını ayarlayabilirsiniz.
  • Düşman botlarını engelleyebilirsiniz
  • WWW yapılandırması yapabilirsiniz
  • Dosya şifreleme ve şifre koruması gibi güvenlik işlemlerini yapabilirsiniz
  • Ip engelleyebilirsiniz
  • Domain yönlendirmesi yapabilirsiniz
  • Verilerinizi sıkıştırarak optimize edebilirsiniz
  • Bakım sayfanızı oluşturabilirsiniz
  • Spamları engelleyebilirsiniz.
  • İphone algılama ve yönlendirme yapabilir ve daha bir sürü işlem yapabilirsiniz.

.htaccess Dosyası Nasıl Kullanılır ve Nerede Bulunur?​

.htaccess dosyasına cPanel ya da FTP üzerinden erişim sağlayarak istediğiniz şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Bunun için yeni dosya oluşturma işlemi;

Kod:
# BEGIN HTTPS Redirection
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/[0-9]+\..+\.cpaneldcv$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/[A-F0-9]{32}\.txt(?:\ Comodo\ DCV)?$
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>
# END HTTPS Redirection

Bu dosyanız web sitesinin ana döküman dizininde bulunur. Dosyayı görüntülemek için;

• cPanel yönetim panelinize giriş yapın,
  • Dosya yöneticisi simgesine tıklayın,
  • “Gizli dosyaları göster” seçeneğini işaretleyin,
  • Döküman dizinini seçerek “git” butonuna tıklayın,
  • .htaccess dosyası public_html klasörünün altında görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

.htaccess Dosyasının SEO üzerindeki etkisi​

1. 301 Yönlendirmeleri​

301 yönlendirmeleri dediğimiz aslında kalıcı URL yönlendirmeleridir. Web kullanıcılarını ve arama motorunun botlarını değiştirdiğiniz sayfalara yönlendirme işini yapmaktadır. Böylece arama motorları eski ve yeni web sayfalarını aynı anda taramak zorunda kalmaz ve oluşabilecek içerik sorununun önüne geçmiş olursunuz.

2. Dinamik URL – Statik URL Yönlendirmeleri​

URL’lerinizin SEO uyumlu olabilmesi için okunduğunda ve görüldüğünde; içeriğinin hem kolay okunuyor olması hem de URL’in içerik ile alakalı olması önemlidir. Eğer URL yapısını gördüğünüzde kolay okunabiliyor ve içerik ile alakalı olduğunu anlayabiliyorsanız, bu URL SEO ile uyumlu bir yapıya sahiptir anlamına gelir.

3. URL Sorunları​

Web sitenizin ana sayfası yalnızca bir URL açmalıdır aksi taktirde yinelenen içerik sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum size negatif SEO sonuçları oluşturabilir.

4. 404 Sayfaları​

Web sitenizden silmiş olduğunuz sayfalara kullanıcılar erişmek istediğinde; 404 hata sayfalarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu hata sayfalarının doğru bir şekilde oluşturulması ve .htaccess dosyalarına doğru şekilde tanıtılması gereklidir. Doğru yapılmadığı taktirde web sayfaları yönlendirmeye sebep olur ve SEO açısından negatif bir çalışma izlemiş olursunuz.

Kaynak

Çözüm

.htaccess dosyası yardımıyla örneğin bir klasöre parola koruması ekleyebilir ve yetkilendirme sağlayabilirsiniz. Bu dosya uygulamasının en güzel yanlarından birisi de herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web siteniz için .htaccess dosyası oluşturabileceksiniz.

.htaccess Dosyası ile neler yapılabilir!

• SEO uyumlu link yapısı oluşturabilirsiniz.
  • Hotlink engellemesi yapabilirsiniz
  • Dosyaları gizleyebilirsiniz
  • Hata sayfalarını düzenleyebilirsiniz
  • Klasör yetki sınırlandırmasını ayarlayabilirsiniz.
  • Düşman botlarını engelleyebilirsiniz
  • WWW yapılandırması yapabilirsiniz
  • Dosya şifreleme ve şifre koruması gibi güvenlik işlemlerini yapabilirsiniz
  • Ip engelleyebilirsiniz
  • Domain yönlendirmesi yapabilirsiniz
  • Verilerinizi sıkıştırarak optimize edebilirsiniz
  • Bakım sayfanızı oluşturabilirsiniz
  • Spamları engelleyebilirsiniz.
  • İphone algılama ve yönlendirme yapabilir ve daha bir sürü işlem yapabilirsiniz.

.htaccess Dosyası Nasıl Kullanılır ve Nerede Bulunur?​

.htaccess dosyasına cPanel ya da FTP üzerinden erişim sağlayarak istediğiniz şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Bunun için yeni dosya oluşturma işlemi;

Kod:
# BEGIN HTTPS Redirection
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/[0-9]+\..+\.cpaneldcv$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/[A-F0-9]{32}\.txt(?:\ Comodo\ DCV)?$
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>
# END HTTPS Redirection

Bu dosyanız web sitesinin ana döküman dizininde bulunur. Dosyayı görüntülemek için;

• cPanel yönetim panelinize giriş yapın,
  • Dosya yöneticisi simgesine tıklayın,
  • “Gizli dosyaları göster” seçeneğini işaretleyin,
  • Döküman dizinini seçerek “git” butonuna tıklayın,
  • .htaccess dosyası public_html klasörünün altında görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

.htaccess Dosyasının SEO üzerindeki etkisi​

1. 301 Yönlendirmeleri​

301 yönlendirmeleri dediğimiz aslında kalıcı URL yönlendirmeleridir. Web kullanıcılarını ve arama motorunun botlarını değiştirdiğiniz sayfalara yönlendirme işini yapmaktadır. Böylece arama motorları eski ve yeni web sayfalarını aynı anda taramak zorunda kalmaz ve oluşabilecek içerik sorununun önüne geçmiş olursunuz.

2. Dinamik URL – Statik URL Yönlendirmeleri​

URL’lerinizin SEO uyumlu olabilmesi için okunduğunda ve görüldüğünde; içeriğinin hem kolay okunuyor olması hem de URL’in içerik ile alakalı olması önemlidir. Eğer URL yapısını gördüğünüzde kolay okunabiliyor ve içerik ile alakalı olduğunu anlayabiliyorsanız, bu URL SEO ile uyumlu bir yapıya sahiptir anlamına gelir.

3. URL Sorunları​

Web sitenizin ana sayfası yalnızca bir URL açmalıdır aksi taktirde yinelenen içerik sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum size negatif SEO sonuçları oluşturabilir.

4. 404 Sayfaları​

Web sitenizden silmiş olduğunuz sayfalara kullanıcılar erişmek istediğinde; 404 hata sayfalarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu hata sayfalarının doğru bir şekilde oluşturulması ve .htaccess dosyalarına doğru şekilde tanıtılması gereklidir. Doğru yapılmadığı taktirde web sayfaları yönlendirmeye sebep olur ve SEO açısından negatif bir çalışma izlemiş olursunuz.

Kaynak
O zaman bundan gif avatar boyutunu açabilir'miyiz ? Benim dosya ekleme mb boyutlarım belli.. Avatar size boyutlarımda belli.. Yalnız gif avatar yükleme konusunda bir kısıtlama var.. Hostingimden bu ayarlar açık boyutlarıda girili sembolik 10 mb 15 mb kadar.. ama 2 mb'den büyük gifleri almıyor, alsada oynatmıyor croplamada kapalı tema üzerinden..

imagick eklentisi açıkken yüklediğim gifler boyut engeline takılıyor almıyor avatarı içeriye .. İmagic kapalıyken yüklüyor ama konu içinde oynatıyor gifleri.. Yani imagic kapalıyken ben gif yüklemesi yapıyorum ama açıkken malesef olmuyor büyük diyor yada tarayıcınızı kontrol edin gibi hatalar veriyor .. Hostingle alakalı değil hepsi açık ayarla..

Gif boyut yükseltme yerini bulamadım .htaccess dosyasıyla acaba birşey yapılabilir mi diye düşündüm şuan.. ozz un bir eklentidi var grafiik avatar gifler için.. o çalışıyor ama resimleri forum dışından kırık gibi gösteriyor sildim onu.. Doğal yolla bu gif ayarı xenforonun kendi içinden açılmıyor'mu ya.. Harbiden bulamadım dosyaları arasında birşey..

peki ayrı olarak bir şey sormak istiyorum ben daha önce 2.2.9 sürümündeki htaccessi sildim şimdi 2.2.10 ile gelen htaccess duruyor önceki sildiğim en başta kurmuş olduğum htaccess sorun yaratmaz değil mi netr0n netr0n Ferid ceferli Ferid ceferli

O zaman bundan gif avatar boyutunu açabilir'miyiz ? Benim dosya ekleme mb boyutlarım belli.. Avatar size boyutlarımda belli.. Yalnız gif avatar yükleme konusunda bir kısıtlama var.. Hostingimden bu ayarlar açık boyutlarıda girili sembolik 10 mb 15 mb kadar.. ama 2 mb'den büyük gifleri almıyor, alsada oynatmıyor croplamada kapalı tema üzerinden..

imagick eklentisi açıkken yüklediğim gifler boyut engeline takılıyor almıyor avatarı içeriye .. İmagic kapalıyken yüklüyor ama konu içinde oynatıyor gifleri.. Yani imagic kapalıyken ben gif yüklemesi yapıyorum ama açıkken malesef olmuyor büyük diyor yada tarayıcınızı kontrol edin gibi hatalar veriyor .. Hostingle alakalı değil hepsi açık ayarla..

Gif boyut yükseltme yerini bulamadım .htaccess dosyasıyla acaba birşey yapılabilir mi diye düşündüm şuan.. ozz un bir eklentidi var grafiik avatar gifler için.. o çalışıyor ama resimleri forum dışından kırık gibi gösteriyor sildim onu.. Doğal yolla bu gif ayarı xenforonun kendi içinden açılmıyor'mu ya.. Harbiden bulamadım dosyaları arasında birşey..

imagic gelişmiş bir kütüphanedir. Büyük gifleri işlerken bellek ihtiyacı ve uzun işlem süresine de gerek duyar. Normalde sunucu tarafında max_execution_time 30 saniye olarak ayarlıdır. Bu işlem bu süreyi aşıyorsa yine yükleme hatası alabilirsin. Plesk, cpanel kullanıyorsan php ayarlarından max_execution_time süresini yükseltebilirsin. .htaccess dosyasından çalıştırmaya izin veriyorsa php_value max_execution_time 60 olarak ekleyebilirsin. Süreyi kendine göre uzatabilirsin. .htaccess tarafında izin vermiyorsa panel üzerinden, panel üzerinde yetkin yok ise firmadan talep edebilirsin.

Kod:
<IfModule php7_module>
   php_flag display_errors Off
   php_value max_execution_time 600
   php_value max_input_time 1000
   php_value max_input_vars 1000
   php_value memory_limit 512M
   php_value post_max_size 512M
   php_value session.gc_maxlifetime 1440
   php_value session.save_path "/var/cpanel/php/sessions/ea-php74"
   php_value upload_max_filesize 512M
   php_flag zlib.output_compression On
</IfModule>
<IfModule lsapi_module>
   php_flag display_errors Off
   php_value max_execution_time 600
   php_value max_input_time 1000
   php_value max_input_vars 1000
   php_value memory_limit 512M
   php_value post_max_size 512M
   php_value session.gc_maxlifetime 1440
   php_value session.save_path "/var/cpanel/php/sessions/ea-php74"
   php_value upload_max_filesize 512M
   php_flag zlib.output_compression On
</IfModule>

C - panel php user'den manuel ayarlamasını en başta yaparım herzaman..
.htaccess dosyamın içinde yer alan ayarlamalar.. ' ben xenforo tabanından bir kısıtlama olduğunu düşünüyorum.. Çünkü sunucumda istediğim ayarı verebiliyorum sınırsız olarak.. Ona rağmen gif bekliyor bekliyor bekliyor işlerken hata veriyor.. Ya dosya büyük diyor yada tarayıcınızdan kaynaklı diyor.. Şuanki sunucum basit bir sunucu değil.. Yükselttim..
Xenforonun kendi gif sınırlamasını açmak lazım sürüm 2.2.9 bu 2.2.7' lerde yoktu.. Bir kısıtlama yapılmış bir yerde..
Bunu ben bulurum sebebinide baya zaman alacak gibi sıkıldım araya araya :D

zip halinde dosyayı atar mısın bana bende kendi sunucumda test edeyim.

Hangi dosya anlamadım ? İstersen siteyi sana komple vereyim hiç sorun değil ne istiyorsan direk söyle ?

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.