Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Anlamadığım anlamakta zorlandığım bir konu var.

Garfield

xFanatik
Aktif Lisans
SMS onaylı
Kullanıcı
Yeni açılan 1 haftalık bir tesla destek forum sitesi, Türkiye'nin Tesla Destek Forumu! - Tesla Forum haliyle once gittim kategorileri olusturdum, (kategorileri baska forumlardan copy-paste yapmadım ki yapadabilirdim zaten benım dısımda 1 tane tesla forumu var) bir çoğunu yabancı tesla forumlarından çeviri yapıp olusturdum.

ve googleye sitemi ekledım ıncelemesını ındex almasını ıstedım.

Bugün gelen sonuc biraz garip. zaten forum boş sevgılı google kategorilede ındexleme gereği duymamıs. kalitesiz ıcerık olsa ıcerık kalıtesı dıcem alıntı olsa kopya dıcem kategorının neyini beğenmedi anlamadım. kaldıki bu bir haftalık bir forum sitesi 1 hafta ıcınde ben nerden ve nasıl organık kullanıcı konu mesaj sayfa ıcerık olusturabılır yayınlayabılırım?

Sanırım google bizden sunu ıstıyor, tesla forumumu actın? tesladan 3 tane muhendıs 3 tane calısan 3 te makale yazarı bulucam bunlar foruma 1-2 yıl sureklı duzenlı ıcerık uretıcek sonra google gerek gorurse benı ındexlıcek sıralamada yukarı tasıcak vs vs.

üzücü ama bu mantıkta bir web sitesinin başarıyı yakalaması ımkansıza yakın bir durum. ya da xenforo tarafında bir sorun var bılmıyorum cunku maalesef wordpress te bu tip seyler yasamıyorum. mehmet net wordpress tabanlı 3 aylık bir site ıcerıklerın hepsını yapay zeka yazdı. onunda ıstatıktıklerını ekledım konuya.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    60.5 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    55 KB · Görüntüleme: 21
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    146.4 KB · Görüntüleme: 20
İşin ehilleri yazacaktır. Daha önce 12 yıllık yayın hayatı olan bir siteyi 2 yılda geçebilecek site kurup devredip yenisi açmış biri olarak. Şuan onlada 6 ayda baya yol gittim. Wordpress bence xenforo ile kıyaslamamak bile gerek. Hem google blog site tutkusu hem de wordpress kendisi bu konuyu aşmış durumda. Forumlara karşı bloglara göre google daha üvey evlat gibi davranmakta bence.

Onun haricinde google istediği özgünlük o budan çok insanların ne aradığını dikkate alıyor. Ben anahtar kelimelerimi insanların en çok arattıkları ile birebir şekilde yazıyorum. Bir çok konuda google da en üstlere çıkmış durumdayım. Ayrıca backlink google çok önem verdiği bir kavram forum siteleri ya çok özgün makale doğru anahtar kelime ile uzun yıllara içerik girilip bekleyecek. Yada içeriğini iyi üretip dozajında güvenilir işin ehli seo çalışmaları yaptıracak. Kaliteli backlinkler dehşet index aldırabiliyor. Başka çare yok bence.

wp ile kıyaslamak bencede mantıksız cunku wp seo ıcın 3-4 tane eklenti ısteyen bir alt yapı, ben aslında orada yenı acılan wp ve xf sitelerını anlatmak ıstedım de acıkca beyan etmedım.

soyle de dıyebılırım uzun yıllar vbulletın kullandım kesınlıkle bu tip seyler yasamadım.

Google'nin algoritması sürekli değişiyor. Bana göre ne kadar özgün yazarsan yaz, domain otoriteri olmadıktan sonra hiçbir işe yaramıyor. Onuda geçtim, foruma ürün ekliyorsun ama google seni kopya olarak görüyor :) Bence hiç aldırmayın bildiğiniz işi yapmaya devam edin. Google efendinin keyfi ne zaman gelirse o zaman indexler.

Aklımın ve bilgimin yettiği kadar bende yorum yapayım;

İlk olarak evet wp ile xf kıyaslamak her açıdan mantık dışı, kaldıki xf seo wp kafa tutacak düzeyde, ancak!
Bir WP sitesinde kaç çeşit bağlantı oluşturulabilir, inanın kapaca bir bakış açısı ile belki elimizin parmaklarını geçmez belki.
Ancak forumlarda bu işe böyle değil ne yazık ki. Örnekleyecek olur isem;
1. Ana bağlantı > Konu
2. Aynı konuda yanıt​
3. Aynı konuda yanıt​
4. Aynı konuda yanıt​
5. Aynı konuda yanıt​
6. Aynı konuda yanıt​
7. Aynı konuda yanıt​
Bu böyle konudaki yanıt sayısı kadar uzar gider, aynı konuda yanıttan kasıt bakınız. Bu sadece buda değil, aynı bağlantı kısıtlıda olsada konu listesi, forum listesi gibi bir çok alanda da görünmektedir. Bu sadece bir örnek, bunun gibi sizde düşündüğünde daha, daha fazlasını göreceksiniz. Şimdi WP ile forumları bir kıyaslayın bakalım, hangi sistem daha hızlı ve çabuk index alır ?

Sorunuza gelecek olur isek, google genel yapısı gereği kategori, forum başlılarını sanırım artık anlayıp eleyebilir. Ben uzun zamandır kategori yada forumların index aldığını görmedim mesela hemen bir yüzeysel baktım ve yok :D

Sanırım bu da şu an için sizin sorunuza yanıt olur düşüncesindeyim. Google yada arama motorlarının algoritmalarını detaylı olarak anlamak açıkcası bizler için mümkün değil. Sürekli güncellenir ve geliştirilir bu sistemler sonuçta. Peki biz ne yapacağız ? yapacaklarımz kısıtlı durumda, içerik ile tek, tük kullanıcı çekerek organik hit almak için çırpınıp duracağız. Yada hiç yapılmamış, var olmayan bir sistem için forum açacağız ki google amcam aaaa desin ve incelsin ki buda zaten mümkün değil.
Size tavsiyem ise içerik üretmeye başmanız yönünde olacaktır. Nasıl içerik üreteceğinizi zaten artık tecrübe etmişsinizdir.

Sanıyorum aslında bu ısın genel mantıgı su sekılde,

1- asla googleye oynamayın ziyaretcıye oynasın kalıtelı farklı ozgun ıcerıkler ıle onları forumda tutmaya calısın.
2- yaptıgınız ıse basit bir forum sitesi gozuyle bakmak yerıne uzun bir zamana yayılmıs büyük bir proje olarak bakın ve bir reklam butcesı olusturun, sosyal ağlada ya da googleye az da olsa reklam vererek foruma organık ziyaretcı cekmeye calısın.
3- ve en onemlısı kalıtelı ozgun ıcerıkler uretmeye calısın az olsun ama ozgun olsun. ıcerıklerınız kalıtelı olsun, farklı baslıklarla aynı ıcerıkler yerıne farklı konular ıcerıkler bulmaya yonelın.

daha da uzar gider bu lıste...

neden konu actıgıma gelecek olursak daha once bir cok forumu yedekten gerı alır oyle yayınlardım ya da alıntı ıcerıkte kullanırdım zaman zaman, ancak bu forumda oyle yapmadım buna rağmen neredeyse forumun tamamı ozgunken lınklerın %90 a yakın bir oranı ındex almadı. ve tıkandım...

kendımce cozumum ıse organık kalıtelı ozgun ıcerık...

Son düzenleme:
Herkes faydalansın diye yazıyorum :) Yıllar önce vbulletinde yaşadığın deneyim ile şimdi yaşaman imkansız çünkü 3 ay önceki google ile şimdiki google bile bir değil. Yaklaşık 20 gün önce bir forum açtım her şeyiyle yapay zeka ve bot ile içerik ürettim, 1 hafta sitemap okunmadı bile indexing api kullanarak çözüme kavuşturdum. Wordpress, xenforo, smf veya x herhangi bir yazılım hiçbir önemi yok. Google sizi onlarca kritere göre ödüllendirmekte bir örnekle açıklayım;

2 sitemiz olsun 1.site 4 yıllık tesla araba konusu ile ilgili 2. site 3 aylık olsun onunda konusu tesla araba ile ilgili olsun. Anahtar kelimemiz ise tesla forum olsun. 1. siteyi geçmek için neler yapabiliriz? İçerik diyecektir herkes malesef tek cevap bu değil.

Cevap: kaliteli içerik. Bununla bitiyor mu? tabiki hayır; içeriğe ulaşım kolay mı?, aldığınız backlinkler konunuzla mı alakalı, sosyal medyadan çektiğiniz trafikler organik mi, düzenli içerik giriyor musunuz, seo kurallarına uyuyor musunuz, içerik içine verdiğini linkler yararlı mı :) Evet rastgele alakasız olarak yazınızın içine iç link eklemeniz bile bir kriter.

Kısacası bırakın xenforo, wordpress cart curtu veya sayfa genişliği px mi % mi bunlar bu işin fantezisi olay kullanıcı deneyiminde bitiyor. SEO konusuna son 3 yıldır inanılmaz kafa yordum ve hergün yeni şeyler öğreniyorum ve ne kadar hatalıymışım diyorum. Sürekli kendini güncellemen gerekli bundan 1.5 yıl önce herhangi bir siteden backlink alsan bile yararlı diyebilirdim çünkü google şimdiki kadar ince elip sık dokumuyordu fakat şuan tam tersi seni geriye çekiyor. Yanlış anlamayın bunlar havada sözler değil bizzat 3 yılda 50'den fazla siteyle test etmiş biri olarak diyorum şuan sadece aynı kategoride 17 adet sitem var hepsinde farklı testler yapıyorumki öğreneyim :)

bilmediğim bir şeyde direkt sorduğum fikir alışverişi yaptığım N Nokta abimin ekleyeceği kesinlikle bir şeyler vardır.

iyi forumlar

Herkes faydalansın diye yazıyorum :) Yıllar önce vbulletinde yaşadığın deneyim ile şimdi yaşaman imkansız çünkü 3 ay önceki google ile şimdiki google bile bir değil. Yaklaşık 20 gün önce bir forum açtım her şeyiyle yapay zeka ve bot ile içerik ürettim, 1 hafta sitemap okunmadı bile indexing api kullanarak çözüme kavuşturdum. Wordpress, xenforo, smf veya x herhangi bir yazılım hiçbir önemi yok. Google sizi onlarca kritere göre ödüllendirmekte bir örnekle açıklayım;

2 sitemiz olsun 1.site 4 yıllık tesla araba konusu ile ilgili 2. site 3 aylık olsun onunda konusu tesla araba ile ilgili olsun. Anahtar kelimemiz ise tesla forum olsun. 1. siteyi geçmek için neler yapabiliriz? İçerik diyecektir herkes malesef tek cevap bu değil.

Cevap: kaliteli içerik. Bununla bitiyor mu? tabiki hayır; içeriğe ulaşım kolay mı?, aldığınız backlinkler konunuzla mı alakalı, sosyal medyadan çektiğiniz trafikler organik mi, düzenli içerik giriyor musunuz, seo kurallarına uyuyor musunuz, içerik içine verdiğini linkler yararlı mı :) Evet rastgele alakasız olarak yazınızın içine iç link eklemeniz bile bir kriter.

Kısacası bırakın xenforo, wordpress cart curtu veya sayfa genişliği px mi % mi bunlar bu işin fantezisi olay kullanıcı deneyiminde bitiyor. SEO konusuna son 3 yıldır inanılmaz kafa yordum ve hergün yeni şeyler öğreniyorum ve ne kadar hatalıymışım diyorum. Sürekli kendini güncellemen gerekli bundan 1.5 yıl önce herhangi bir siteden backlink alsan bile yararlı diyebilirdim çünkü google şimdiki kadar ince elip sık dokumuyordu fakat şuan tam tersi seni geriye çekiyor. Yanlış anlamayın bunlar havada sözler değil bizzat 3 yılda 50'den fazla siteyle test etmiş biri olarak diyorum şuan sadece aynı kategoride 17 adet sitem var hepsinde farklı testler yapıyorumki öğreneyim :)

bilmediğim bir şeyde direkt sorduğum fikir alışverişi yaptığım N Nokta abimin ekleyeceği kesinlikle bir şeyler vardır.

iyi forumlar

Yani neticesinde yine iş kaliteli içeriğe dayanıyor ve biraz sabır galiba :)

Yani neticesinde yine iş kaliteli içeriğe dayanıyor ve biraz sabır galiba :)
Malesef hayır artık 10 yıl öncesindeki interneti kullanmıyoruz herkes araştırıyor "250 kelime üstü olmalı makale" devri bitti :) Herkese göre kendi içeriği kalitelidir. Peki google'a göre hangisi kaliteli? genellikle karşılaştığım sorun "kaliteli içerik ürettim sitem yükselmedi" kime göre kaliteli neye göre kaliteli bu konu hakkında sayfalarca yazabilirim ama kendiniz denemeden kimseden bir şey kapamazsınız malesef.

Malesef hayır artık 10 yıl öncesindeki interneti kullanmıyoruz herkes araştırıyor "250 kelime üstü olmalı makale" devri bitti :) Herkese göre kendi içeriği kalitelidir. Peki google'a göre hangisi kaliteli? genellikle karşılaştığım sorun "kaliteli içerik ürettim sitem yükselmedi" kime göre kaliteli neye göre kaliteli bu konu hakkında sayfalarca yazabilirim ama kendiniz denemeden kimseden bir şey kapamazsınız malesef.

Yani google amca bu konuda bizi yine belirsizliklere teslim ediyor.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.