Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Xenforo 2 url türkçe karakter sorunu için çözüm

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
xenforo 2 kurdunuz veya xenforo 1'den xenforo 2'ye geçiş yaptığınızda url alanlarında Türkçe karakter sorunları yaşayabilirsiniz.

Şöyle bir konunuz var: Xenforo 2 çok güzel ama url alanlarında Türkçe karakter sıkıntıları var

Url Örneği: siteismi.com/xenforo-2-çok-güzel-ama-url-alanlarında-türkçe-karakter-sıkıntıları-var

Biz bunu aşağıdaki gibi yapmak istiyoruz.

Düzenlenmiş Url Örneği: siteismi.com/xenforo-2-cok-guzel-ama-url-alanlarinda-turkce-karakter-sikintilari-var

Bunun için xenforo dosyalarımızın içerisinde aşağıdaki yolu izliyoruz.

PHP:
src/XF/Mvc/Router.php

Router.php dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki kodu buluyoruz.

PHP:
$string = strtr($string, ['"' => '', "'" => '']);

Aşağıdaki kod ile değiştiriyoruz.

PHP:
$string = strtr($string, array(
            '"' => '',
            "'" => '',
            "Ö" => "o",
            "ö" => "o",
            "C" => "c",
            "c" => "c",
            "Ğ" => "g",
            "ğ" => "g",
            "Ş" => "s",
            "ş" => "s",
            "Ü" => "u",
            "ü" => "u",
            "İ" => "i",
            "ı" => "i",
            "Ç" => "c",
            "ç" => "c",
            "é" => "i",
            "â" => "a",
            "Ê" => "e",
            "Â" => "a",
            "?" => "_",
            "*" => "_",
            "." => "_",
            "," => "_",
            ";" => "_",
            ")" => "_",
            "(" => "_",
            "{" => "_",
            "}" => "_",
            "[" => "_",
            "]" => "_",
            "!" => "_",
            "+" => "_",
            "%" => "_",
            "&" => "_",
            "#" => "_",
            "$" => "_",
            "=" => "_",
            "ê" => "e",
            "." => "-"
        ));

Ekteki xf2_url_turkce_karakter.zip dosyasını indirin ve zipten çıkartın src dosyasını ftp ana dizine atın üstüne yazdırılsın mı evet diyerek aktarımı gerçekleştirin.

Ekli dosyalar

• xf2_url_turkce_karakter.zip
    28.7 KB · Görüntüleme: 223
Son düzenleme:
Biraz ayrinti ver. Calismayan ne? Hata mi aldin?
utf8.php yi üstüne yazdırdım ve Router.php'de belirtilen değişikliği yaptım. Lakin forumda linkler halen Türkçe karakter şeklinde görünüyor. 2.0 a yeni geçiş yaptım. .htaccess'de yapmam gereken ekstra bir şey mi var. Uprage yöntemiyle üst sürüme geçtim. Hiç bir dosyayı silmeden 2.0'ın dosyalarını 1.5.15 sürümünün üzerine yazdırdım ve klasik yoldan uprage yaptım.

2.0 a yeni geçiş yaptım. .htaccess'de yapmam gereken ekstra bir şey mi var. Uprage yöntemiyle üst sürüme geçtim. Hiç bir dosyayı silmeden 2.0'ın dosyalarını 1.5.15 sürümünün üzerine yazdırdım ve klasik yoldan uprage yaptım.
M mynameis , Bunun bu konu ile alakası yok. Bunun için yeni konu oluştur. :)

utf8.php yi üstüne yazdırdım ve Router.php'de belirtilen değişikliği yaptım. Lakin forumda linkler halen Türkçe karakter şeklinde görünüyor.
Yönetici - Seçenekler - Forum ayarları - Arama motoru dostu URL yapısını kullan aktif mi?

Teşekkür ederim elinize sağlık. Peki nasıl kontrol edeceğiz, rooter.php xenforonun yayınladığı orjinal halindeydi. ilk mesajda belirtilen değişiklikler yapılmadan nasıl oldu merak ettim.

Teşekkür ederim elinize sağlık. Peki nasıl kontrol edeceğiz, rooter.php xenforonun yayınladığı orjinal halindeydi. ilk mesajda belirtilen değişiklikler yapılmadan nasıl oldu merak ettim.
Türkçeye çevirmemiş tam. "kf/guenluek-hayatta-hangi-isim-kac-kere-ne-icin-zikredilmeli.19353/" Konu başında olan uygulamayı tekrar yap.
Yapamazsan bilgilerini tekrar gönder hemen halledeyim buradan.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.