Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Xenforo 2.3 Sürümü: Beklentilerimiz ve Yenilikler

MySimS3k®

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır beklediğimiz Xenforo 2.3 sürümüne artık yaklaştığımızı biliyoruz. Xenforo kurucularından Kier de yeni sürüm için güncellenmiş bir tasarımın zamanı geldiğini belirtmişti. Bu yeni sürümün neler getireceği ve bizlere neler sunacağı konusunda hepimizin merakı var. Bu nedenle bu konuda, 2.3 sürümünden beklentilerimizi tartışmak ve fikirlerimizi paylaşmak istedim.

Öncelikle, yeni sürümde görmek istediğiniz özellikler nelerdir? Örneğin, yeni bir tema veya kullanıcı arayüzü mü? Belki de, daha iyi bir bildirim sistemi veya daha gelişmiş özelleştirme seçenekleri? Yeni sürümde istediğiniz özellikleri ve değişiklikleri tartışabilirsiniz.

Ayrıca, yeni sürümle birlikte hangi sorunların çözüleceğini veya hangi iyileştirmelerin yapılacağını da tartışabilirsiniz. Örneğin, performans sorunları veya güvenlik açıklarının giderilmesi gibi.

Ek olarak, Xenforo kurucuları tarafından yapılan açıklamalara göre, yeni sürüm PHP 7.2.5 gereksinimi ile gelecek. Bu nedenle, mevcut Xenforo sürümünüzün bu gereksinimi karşılamadığından emin olmanız gerekiyor.

PHP 7.2.5, Xenforo 2.3 sürümü için gerekli bir gereksinim olduğundan, yeni sürüme yükseltmeden önce sunucunuzun bu sürümü desteklediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde, yeni sürümü kullanamazsınız.

Bu gereksinimin getirilmesi, yeni sürümün performans ve güvenlik açısından daha iyi çalışmasına yardımcı olacak. Ancak, bazı kullanıcılar için mevcut sunucu yapılandırmalarını değiştirmeleri gerekebilir.
Son olarak, Xenforo 2.3 sürümü ile ilgili Kier'in bahsettiği güncellenmiş tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Tasarımda ne gibi değişiklikler yapılabilir veya nasıl bir yenilik getirilebilir? Tartışalım!

Konuda bahsedilen açıklamalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz ;

XenForo ekibi 2 versiyonu ile birlikte gerçekten güzel işler yaptı. 1 versiyonunu sevemediğimi zaten sende biliyorsun. XenForo çıktığında performans dostu olarak insanlara sunuldu. vBulletinin kaynak tüketimine dikkat çekerek, xenforo'un performansı ön plana çıkarıldı. XenForo, 1 sürümünde her alanda static fonksiyonlar kullanarak bu kodların sadece kendi dosyasında çalışmasını amaçladı, başarılı da oldu ama bana göre kısmen başarılı oldu. İlk düşündükleri şey performans olduğu için bu şekilde bir kodlama yapısı ile geldiler çünkü bu pazar paylarını arttırabilirdi. Öyle de oldu. Çünkü o tarihlerde hepimiz biliyoruz ki performans gerçekten önemli bir konuydu. vBulletin tarafında iyi bir seo olmadığı için insanlar VBSeo vb eklentiler kullanıyordu ve bunlar kaynak tüketimini çok ama çok fazla arttırıyordu. XenForo bu bağlamda yola çıkmış ve kullanıcıların performans beklentileri ile birlikte kendisi ile gelen seo özelliğine de vurgu yaparak dikkatleri üstüne çekmiştir. Ama xenforo 1 versiyonunun avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardı.

Şöyle ki;

XenForo
ekibinin hesaba katmadığı şey; Xenforo yazılımın insanlar ve gönüllü geliştiricileri tarafından bu kadar çok sevilmesi. İşte sorunda burada başladı. Yapı performansa yönelik yapıldığı için, 3. taraf yazılımcılarının da buna özen göstermesi gerekiyordu bunları kontrol eden bir yapıda yoktu ve xenforo ekibi kendi kontrollerinde olmayan bu kişilere karşı çaresiz de kalıyordu. Static fonksiyonları sen alır ve bunu abuk sabuk döngüler içerisinde kullanırsan, eklentileri artık ölçeklendiremezsin ve yazılım ağırlaşmaya başlar. XenForo'un en büyük sorunu da xenforo'a yazılan eklentilerin ölçeklendirilebilir olmamasıdır.

Tamam XenForo 1 versiyonu performanslı bir yazılımdı. Sen bunları döngüler içerisinde kullanırsan sıkıntılar başlar. ki o zamanki eklentilere bakıldığında xenforo 1 sürümüne eklenti yazan coderların hemen hemen hepsi böyle kullandı. Bu da ne kadar fazla eklenti o kadar performans düşüklüğü demekti. Tamam kodlama düzeni açısından bu yapı iyi olabilir ama bu bana göre büyük bir sıkıntı. Zaten o zaman hatırlarsan ben bunun sorun olduğunu söylüyordum. Eklenti yüklemek veya eklentiyi kaldırmak, tema yüklemek, tema kaldırmak, dil dosyası yüklemek veya kaldırmak çok uzun sürüyordu. XenForo 2 sürümü ile birlikte aslında xenforo büyük bir sorunu da aşmıştı XenForo 2, aslında eklenti geliştiricilerine bunun sadece versiyon 2 olmadığını da söylüyordu. Şöyle ki; XenForo 2, öyle kafanıza göre kodlama yaparak bizim yazılımımızı berbat etmenize izin vermeyeceğiz versiyonuydu. XenForo 1 desteğini neden hızla kestiklerini sanıyorsunuz :)

Bana göre xenforo 2 mükemmel düşünülmüş ve 1 versiyonunda edinilen tecrübeler dikkate alınarak çıkarılmış bir yazılım. Tamamen İngiliz kafası ile akıllıca kodlanmış bir yazılım. XenForo 2 ile birlikte artık eklenti yazarken abstract methodlar devreye giriyor. Yani bir coder'ın eklenti yazarken kısaca soyutlama yapacak ise yani alt sınıflar oluşturacak ise xenforo'a uygun şekilde kodlama yapması gerekiyor (Javacı olduğum için biliyorum) bu da yazılan eklentileri daha ölçeklendirilebilir olmasının önünü açıyor. XenForo 1 yazılımında eklenti yapmak, xenforo 2'ye göre daha basitti ama ölçeklendirme de sıkıntı çıkıyordu ve bunu aştı xenforo ekibi. XenForo 2 daha modüler bir yapı ile geldi; Entity, repository, controller, service vs vs daha modüler bir yapı ve daha kuralcı. Şablon düzeni de tamamen değişti. Macroları zaten tartışılmaz. Tartışmada user interface ve user experience üzerinde durulmuş, xenforo bunu belki biraz daha kullanıcı dostu hale getirebilir. Sürükle bırak tarzında sayfa düzeni, default temayı biraz daha estetik hale getirebilir.

Benim XenForo ekibinden beklentim gelişmesinden çok geliştiricilerini koruması. XenForo içerisinde kodlama bilmeyen bir modun, insanların kodları ile alakalı inceleme bilgisi olmadan inceleme yapıp kararlar vermesi, veya xenforo.com içerisinde aktif olan bir üyenin söylemi kural gibi görülüp (adam kayırmaca) yapılması. Modunun paylaşmayı düşündüğü şeyi, ondan önce paylaştık diye bize kin duyması ve birileri bunlardan iyi olduğunda ayağını kaydırmaları vs bu kadar basit olmamalı. Sende biliyorsun bizim onlarla bir tartışmamız oldu ve biz bunu kendi nicklerimiz ile yaptık ve tepkimizi koyduk ve orada tepki aldık. Bize farklı bir nick alıp devam edin diyenlerde oldu. Bu durumdan sonra netr0n olarak kalmaya devam edip metron olarak ortaya çıkmak veya etiket olarak devam edip metiket olarak devam etmek istmedik. Ne isek o olarak kalmak istedik. Bizim piyasada uzun zamandır bir ismimiz var ve bu isimler bizim için XenForo'dan bile daha değerli. Bugün xenforo yarın farklı bir yazılım çıkabilir ama yazılımlara ürün çıkaran isimleri insanlar bilsin bu bize yeter. Orada geliştirme yapamıyorsak bu bizim için bir kayıp değil. Xenforo.gen.tr olarak Türkiye'deki kullanıcılara biz yeteriz dedik ve bildiğimiz yolda devam ettik.

AES şifrelemesine xenforo karşı mı? Evet!
Ioncube şifrelemesine xenforo karşı mı? Evet!

Peki soru

XenForo benim çıkardığım yazılımı koruyor mu?

Hayır!

Şimdi biri çıkıp, sizde sadece lisanslı kullanıcılara ürün verin diyebilir.

Eee peki bu piyasadaki lisanssız eklentiler nereden çıkıyor? Hepsi lisanslı sitelerden alınıyor.

Dolayısıyla korumuyor kardeşim, koruyamıyor. Zaten bizi gören aba altından sopa göstermeye çalışıyor, üyelerimizin paylaşımlarından dolayı, kaldırmamıza rağmen yaptırım uygulanıyor. Ama orada metiket nicki ile, metron nicki ile madezs nicki ile ürün sergilemek istemiyoruz. Bizi koruyamayan bir alanda paylaşım yapıp, emeklerimizin boşa gitmesini istemiyoruz. Biz kendi yazılımımızı kendi şifreleme algoritmamız + aes ve ioncube mantığını bir arada kullanarak şifreliyoruz ve kendimizi korumak istiyoruz. XF.com da olmak bizim için bir avantaj değil. Zaten XGT çok fazla ürün çıkaran bir yerde değildi. XGT Türkiye'nin xenforo konusunda bauhausudur. Öyle binlerce kişiye destek vermek kolay iş değildir. Her adamın yapacağı işte değildir. Sabrının çelik gibi olması lazım. Ama artık bir şirketiz ve şirket olduğumuz için bu şirketi de ayakta tutmak için var gücümüzle çalışacağız. Bizim her birimizin bu işin haricinde kendisine ait özel şirketleri olduğu için biz destek konusuna ağırlık verdik. Bu saatten sonra XGT şirketinde bir çok üründe çıkacaktır. XGT şirketi, kendisini karalayan, ürünlerini dağıtan kişilere karşı, hukuki haklarını da bu şirket sayesinde kazanmış oldu. Bizde geçmişten dersler çıkararak gelişiyoruz. Bu arada yazı için teşekkürler kardeşim. XenForo gelişmeye devam eder, beklentiler de artmaya devam eder. Beklentim biraz da iç düzenini geliştirsinler. ;)

Evet düşündüm, daha ne ola bilir :). Bir kullanıcı olarak bakacak olur isem küçük, büyük bir çok eklentinin entegresi olarak daha minimal bir düşünce içerisine girecektim. Ama biz bir kullanıcılıktan çıkmış durumdayız. Bizim artık az, çok kendi çabalarımız, bilgimiz ile bir geliştirici statüsünde olduğumuzu düşünüyorum. Yani ben ya neden istatistik eklemiyorlar gibi bir bakış açısı ile bakamıyorum duruma.
Bir kullanıcı olarak baktığımda Xenforo tüm çekirdek yapısı ile yeterli bir yazılım durumundadır. Benim kullanıcı olarak gördüğüm bir eksiği yok diye bilirim. Geliştirile bilir mi elbette. Geliştirici olarak düşündüğümde ise genel olarak teknolojik anlamda geliştirilmesi, güncellenmesi zaten yeterli olacaktır ki bunu da iyi denecek düzeyde yapıyorlar zaten.

netr0n netr0n zaten diğer konularda yapıla bilecek tüm eleştiri ve beklentileri belirtmiş durumda. Biz xenforo resmi bir uzantısı olarak destek beklemiyoruz, sadece koruyucu olmaları yeterli. Resmi sitede olan bir eklenti sadece burada olacak diye bir mantık saçma geliyor bana. Beni engelledin tamam peki diğer siteler ? Hadi onada yaptırım uygula. W a r e z adını bile anmıyorum zaten :) Bu mantık değişir mi bence kesinlikle hayır aynı mantıkda devam edeceklerdir buna eminim. Bunun dışında şu an xenforo benim açımdan tüm gereksinimlerimi sağlıyor diye bilirim.

XenForo ekibi 2 versiyonu ile birlikte gerçekten güzel işler yaptı. 1 versiyonunu sevemediğimi zaten sende biliyorsun. XenForo çıktığında performans dostu olarak insanlara sunuldu. vBulletinin kaynak tüketimine dikkat çekerek, xenforo'un performansı ön plana çıkarıldı. XenForo, 1 sürümünde her alanda static fonksiyonlar kullanarak bu kodların sadece kendi dosyasında çalışmasını amaçladı, başarılı da oldu ama bana göre kısmen başarılı oldu. İlk düşündükleri şey performans olduğu için bu şekilde bir kodlama yapısı ile geldiler çünkü bu pazar paylarını arttırabilirdi. Öyle de oldu. Çünkü o tarihlerde hepimiz biliyoruz ki performans gerçekten önemli bir konuydu. vBulletin tarafında iyi bir seo olmadığı için insanlar VBSeo vb eklentiler kullanıyordu ve bunlar kaynak tüketimini çok ama çok fazla arttırıyordu. XenForo bu bağlamda yola çıkmış ve kullanıcıların performans beklentileri ile birlikte kendisi ile gelen seo özelliğine de vurgu yaparak dikkatleri üstüne çekmiştir. Ama xenforo 1 versiyonunun avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardı.

Şöyle ki;

XenForo
ekibinin hesaba katmadığı şey; Xenforo yazılımın insanlar ve gönüllü geliştiricileri tarafından bu kadar çok sevilmesi. İşte sorunda burada başladı. Yapı performansa yönelik yapıldığı için, 3. taraf yazılımcılarının da buna özen göstermesi gerekiyordu bunları kontrol eden bir yapıda yoktu ve xenforo ekibi kendi kontrollerinde olmayan bu kişilere karşı çaresiz de kalıyordu. Static fonksiyonları sen alır ve bunu abuk sabuk döngüler içerisinde kullanırsan, eklentileri artık ölçeklendiremezsin ve yazılım ağırlaşmaya başlar. XenForo'un en büyük sorunu da xenforo'a yazılan eklentilerin ölçeklendirilebilir olmamasıdır.

Tamam XenForo 1 versiyonu performanslı bir yazılımdı. Sen bunları döngüler içerisinde kullanırsan sıkıntılar başlar. ki o zamanki eklentilere bakıldığında xenforo 1 sürümüne eklenti yazan coderların hemen hemen hepsi böyle kullandı. Bu da ne kadar fazla eklenti o kadar performans düşüklüğü demekti. Tamam kodlama düzeni açısından bu yapı iyi olabilir ama bu bana göre büyük bir sıkıntı. Zaten o zaman hatırlarsan ben bunun sorun olduğunu söylüyordum. Eklenti yüklemek veya eklentiyi kaldırmak, tema yüklemek, tema kaldırmak, dil dosyası yüklemek veya kaldırmak çok uzun sürüyordu. XenForo 2 sürümü ile birlikte aslında xenforo büyük bir sorunu da aşmıştı XenForo 2 aslında geliştiricilere, öyle kafanıza göre kodlama yaparak benim yazılımımı berbat etmenize izin vermeyeceğiz versiyonuydu. XenForo 1 desteğini neden hızla kestiklerini sanıyorsunuz :)

Bana göre xenforo 2 mükemmel düşünülmüş ve 1 versiyonunda edinilen tecrübeler dikkate alınarak çıkarılmış bir yazılım. Tamamen İngiliz kafası ile akıllıca kodlanmış bir yazılım. XenForo 2 ile birlikte artık eklenti yazarken abstract methodlar devreye giriyor. Yani bir coder'ın eklenti yazarken kısaca soyutlama yapacak ise yani alt sınıflar oluşturacak ise xenforo'a uygun şekilde kodlama yapması gerekiyor (Javacı olduğum için biliyorum) bu da yazılan eklentileri daha ölçeklendirilebilir olmasının önünü açıyor. XenForo 1 yazılımında eklenti yapmak, xenforo 2'ye göre daha basitti ama ölçeklendirme de sıkıntı çıkıyordu ve bunu aştı xenforo ekibi. XenForo 2 daha modüler bir yapı ile geldi; Entity, repository, controller, service vs vs daha modüler bir yapı ve daha kuralcı. Şablon düzeni de tamamen değişti. Macroları zaten tartışılmaz. Tartışmada user interface ve user experience üzerinde durulmuş, xenforo bunu belki biraz daha kullanıcı dostu hale getirebilir. Sürükle bırak tarzında sayfa düzeni, default temayı biraz daha estetik hale getirebilir.

Benim XenForo ekibinden beklentim gelişmesinden çok geliştiricilerini koruması. XenForo içerisinde kodlama bilmeyen bir modun, insanların kodları ile alakalı inceleme bilgisi olmadan inceleme yapıp kararlar vermesi, veya xenforo.com içerisinde aktif olan bir üyenin söylemi kural gibi görülüp (adam kayırmaca) yapılması. Modunun paylaşmayı düşündüğü şeyi, ondan önce paylaştık diye bize kin duyması ve birileri bunlardan iyi olduğunda ayağını kaydırmaları vs bu kadar basit olmamalı. Sende biliyorsun bizim onlarla bir tartışmamız oldu ve biz bunu kendi nicklerimiz ile yaptık ve tepkimizi koyduk ve orada tepki aldık. Bize farklı bir nick alıp devam edin diyenlerde oldu. Bu durumdan sonra netr0n olarak kalmaya devam edip metron olarak ortaya çıkmak veya etiket olarak devam edip metiket olarak devam etmek istmedik. Ne isek o olarak kalmak istedik. Bizim piyasada uzun zamandır bir ismimiz var ve bu isimler bizim için XenForo'dan bile daha değerli. Bugün xenforo yarın farklı bir yazılım çıkabilir ama yazılımlara ürün çıkaran isimleri insanlar bilsin bu bize yeter. Orada geliştirme yapamıyorsak bu bizim için bir kayıp değil. Xenforo.gen.tr olarak Türkiye'deki kullanıcılara biz yeteriz dedik ve bildiğimiz yolda devam ettik.

AES şifrelemesine xenforo karşı mı? Evet!
Ioncube şifrelemesine xenforo karşı mı? Evet!

Peki soru

XenForo benim çıkardığım yazılımı koruyor mu?

Hayır!

Şimdi biri çıkıp, sizde sadece lisanslı kullanıcılara ürün verin diyebilir.

Eee peki bu piyasadaki lisanssız eklentiler nereden çıkıyor? Hepsi lisanslı sitelerden alınıyor.

Dolayısıyla korumuyor kardeşim, koruyamıyor. Zaten bizi gören aba altından sopa göstermeye çalışıyor, üyelerimizin paylaşımlarından dolayı, kaldırmamıza rağmen yaptırım uygulanıyor. Ama orada metiket nicki ile, metron nicki ile madezs nicki ile ürün sergilemek istemiyoruz. Bizi koruyamayan bir alanda paylaşım yapıp, emeklerimizin boşa gitmesini istemiyoruz. Biz kendi yazılımımızı kendi şifreleme algoritmamız + aes ve ioncube mantığını bir arada kullanarak şifreliyoruz ve kendimizi korumak istiyoruz. XF.com da olmak bizim için bir avantaj değil. Zaten XGT çok fazla ürün çıkaran bir yerde değildi. XGT Türkiye'nin xenforo konusunda bauhausudur. Öyle binlerce kişiye destek vermek kolay iş değildir. Her adamın yapacağı işte değildir. Sabrının çelik gibi olması lazım. Ama artık bir şirketiz ve şirket olduğumuz için bu şirketi de ayakta tutmak için var gücümüzle çalışacağız. Bizim her birimizin bu işin haricinde kendisine ait özel şirketleri olduğu için biz destek konusuna ağırlık verdik. Bu saatten sonra XGT şirketinde bir çok üründe çıkacaktır. XGT şirketi, kendisini karalayan, ürünlerini dağıtan kişilere karşı, hukuki haklarını da bu şirket sayesinde kazanmış oldu. Bizde geçmişten dersler çıkararak gelişiyoruz. Bu arada yazı için teşekkürler kardeşim. XenForo gelişmeye devam eder, beklentiler de artmaya devam eder. Beklentim biraz da iç düzenini geliştirsinler. ;)
Klavyene sağlık kardeşim 🙈 XenForo 1 ve 2 sürümleri hakkındaki görüşlerini biliyorum zaten birazda bu sebeple bu konuyu açtım içinden geçenleri ve geçmişte yaşananları herkesin bilmesini istedim XF yazılım konusunda iyi olabilir fakat yönetimde bazı sıkıntılar mevcut . Bir yazılımın performansının önemli olduğu konusunda hemfikiriz, ancak ölçeklenebilirlik ve modülerlik gibi diğer faktörler de yazılımın kalitesini etkileyebilir. XenForo ekibi, geliştiricilerin yazılımı bozmadan eklenti yazmalarını sağlamak için önlemler alarak, yazılımın ölçeklenebilirliğini artırdı. Ayrıca, kullanıcı dostu arayüz ve deneyimler sağlamak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yazılım koruması konusunda belirttiğin endişelerine de katılıyorum.

14 senelik forum yazılımı serüvenimde kullanmaktan en çok zevk aldığım ve ihtiyaçlarımın yanı sıra bir forum yazılımında olması gerekecek her türlü dökümanı bulabildiğim yazılımı tartışmasız XENFORO 2 olmuştur. Xenforo 1 serisi gerçekten yönetim paneli olarak özellikle çok farklı idi bir kalıp içinde döngüsü basit idi ve gelişimi şarttı. vBulletin Ekibinin dağılması ve PHP7 'ye ayak uyduramaması yönüyle xenforo atağa geçti bunu hepimiz geçmiş zamanla beraber şahidi olduk. İlk Xenforo 2 serisi duyurulduğunda hepimizde bir çağrışım oluşturdu olumlu olarak bunun en belirgin özelliği en güncel yapıda php ve sunucusal gereksinimleri karşılaması responsive olması ve yönetici panelinin bize wordpres havasını katması buda kullanılabilirlik yönüyle zaten yazılımı öne atar.

XGT ekibi olarak elimizden geleni bütün üyelerimize , takipçilerimize sunmaya çalıştık Xenforo'nun Türkiyemizde sevilmesine öncülük yapmak bize gerçekten gurur verdi. Xenforo 2 de zamanla güncellemeler ve yapı değişimlerine gitti. Xenforo 2.0.x - Xenforo 2.1.x - Xenforo 2.2.x ve Xenforo 2.3.x gelicek benim tahminim yine önceki 2.x serilerinde oldugu gibi çok büyük bir değişime gidilmemesi yönünde sadece UI/UIX bir yapı yane görünüm olarak çok farklı bir çalışma olacağı yönünde açıklamalar yapılmakta.

Xenforo 2.3.x sürümünden beklentilerim ?

Aslında 2.2.x 'i dahada ileriye taşıyacak bir yapıda olmasıdır.
Biliryorsunuz eklentileri admin panelden zip olarak yüklemek çok süper bir özellik temalarıda aynı şekilde yapabilmek olabilir. netr0n netr0n abiminde dediği gibi şablonları sürükle birak buda mümkün olabilir veya tasarım olarak bir çok kişinin kendi tasarımlarını oluşturabileceği bir tema düzenleyicisi olması buda olabilir. Ekstra eklenti olarak panel üzerinden yapılabilicek seçimler olabilir. Çoğu beklentimizi aslında karşılıyor daha ne olsun diyesimde gelmiyor değil :D

* Ek olarak lisans kontrol yönü xenforomuzda eksik buda hem yazılımın hem sunulan eklentilerin temaların w a r e z sektörünü tamamen bir ticari ağa dönüştürmesine izin vermesiyle karşımıza çıkmakta ne yazikki :(

* Xenforo buna neden izin veriyor ?

Bunu düşündüğümde aslinda cevabıda satış politikasında saklı. Her yıl upgrade(güncelleme) ücreti ! hem mevcut lisansları döngüye dönüştürüp düzenli bir ödenek alıyor. Hemde yeni sunulan sürümle beraber satışları ve müşterisini arttırıyor bu sistem değişmediği sürece lisans yapısıda değişmez düşüncesindeyim. Ama duyumlar ve bazı konulardaki isyanlar 2.3 sürümünde çok değişik bir lisans yapısı olacağı yönünde pek umudum yokta göreceğiz artık :p

Bir Yazılımı kalıcı ve uzun sürekliliği o yazılıma verilen destek ve sunulan dökümanlar (tema,eklenti,şablondüzenleme, güncelleme) ile olur bunada en iyi örnek şuan üzerinde tartışmalar yaptığımız Xenforo'muzdur. Sunucu yönüyle bir yazılımı incelediğimde gerçekten çalışma olarak performans olarak her geçen gün yeni şeylerini görüyorum. En azından çözümü olmayan bir sorunu yok! Bug dediğimiz anda zaten sürekli güncellemeler geliyor :) Dahada güzel yerlere geleceğinden şüphem yok hep beraber göreceğiz. Bu arada Konu için teşekkürler MySimS3k® MySimS3k® ;)

Beklentim... Şu versiyon sürüm güncellemelerini biraz ağırdan alsınlar 😅

Bugün XenForo geliştiricilerinden Chris önümüzde 2.2.13 sürümünün olduğunu ve bu sürümün IOS bildirimlerini kapsayacağını belirtmiş

İlgili bağlantı

Bugün XenForo geliştiricilerinden Chris önümüzde 2.2.13 sürümünün olduğunu ve bu sürümün IOS bildirimlerini kapsayacağını belirtmiş

İlgili bağlantı
Invision community güzel bir yazılım ve bu tür yazılımların olmasını seviyorum. Kimse tekel olmasın, rekabetçi bir piyasanın olması kullanıcıya her zaman artıdır. Yoksa vBulletin politikasına dönüyor işler.

Bilgilendirme için teşekkürler kardeşim.

Bilgi ve konuya hakimliğiniz gerçekten takdire şayan bir durum. Xenforo ile yaşadığınız bazı münasebetlerden ötürüde üzüldüm. Sonuçta sizler bir coder-geliştiricisiniz. Yani bu scripte değer katan insanlarsınız... Yani size bu şekilde neden davrandılar halen daya aklım almıyor. 5 parmağın 5i bir değildir maalesef herkezin akıl ve düşüncesi farklıdır. siz değerli insanlardan faydalanmaları gerekirken dışlanmanız çok kötü bir durum oluşmuş. Lakin sizin bu şirket karşısındaki tutumunuzuda çok beğendim. kişiliğinizden çizginizden çıkmadan yola devam demişsiniz. Helal Olsun.. Biz Bize yeteriz inşallah. yolunuz açık olsun herdaim.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.