Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vbulletin mi xenforo mu?

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
Katılım
6 Aralık 2016
Mesajlar
7,261
Başlıktaki soruyu bu aralar gerçekten çok alıyorum. Bana özelden ulaşanlar vBulletin mi yoksa XenForo sistemini mi kullansak diye sorduklarında bunu detaylıca anlatmam ne yazık ki mümkün olmuyor. Yani yeterince anlatamadığım için kafalarınızın karıştığını düşünüyorum o yüzden bundan sonra bu soruyu soranlara direkt bu konunun linkini vereceğim ki kafalarda herhangi bir soru işareti kalmasın
clear.png
smile.png


Bu konuyu google'da araştırdığınızda anketler oluşturulmuş herkes iki sistemden birini test etmeden yorumlar yazmış. Biz burada iki sistemden birini tercih ettiğinizde nelerle karşılaşacağınızdan bahsedeceğiz. En azından iki sistemi de test etmiş biri olarak sizlere net bilgiler vermeye çalışacağım.

vBulletin ve XenForo

vBulletin uzun yılladır ayakta olan ve forum yazılımı alanında önderliğini sürdürmüştür. Ama vBulletin 5 ile hayal kırıklığına neden olmuştur. Bu hayal kırıklığı insanların beklentilerini karşılamadığı için kullanıcıları farklı forum yazılımlarına yönlendirmiştir. İpboard gibi Nodebb gibi Flarum gibi Discourse gibi ve XenForo gibi sistemlerin önemi ortaya çıkmıştır. Ya da vBulletinden başka sistemlerinde gerçekten başarılı sistemler olduğu kullanıcılar tarafından görülmüştür. Bunların arasında 2 forum yazılımı sık kullanılmaktadır. Bunlardan biri İpboard bir diğeri ise XenForo'dur. İpboard, vbulletin ve xenforo göre çok daha başarılı işler çıkarmıştır. Fakat başarı olarak bakılırsa bunu zamana göre değerlendirirsek XenForo yeni olması ve kısa zamanda bu kadar sevilmesi XenForo'u daha çok ön plana çıkarmıştır. vBulletinin kendisine rakip olarak gördüğü iki sistem vardır bunlardan biri Ipboard bir diğeri ise XenForo'dur.

vBulletin'ini vBulletin'in yapan kişiler arasında olan Kier'in vBulletin'den ayrılıp XenForo'u kurması ve daha sonra vBulletin'in XenForo'u yani Kier'i dava etmesi bu davanın neticesinde XenForo'un haklı görülmesi vBulletini büyük sıkıntılara sokmuştur. Çünkü vBulletin 5 ile gelen başarısızlık tabiri caizse XenForo'un ekmeğine yağ sürmüştür.

Kullanıcılar vBulletinin esnek admin panelini her ne kadar XenForo'da yakalayamasa da bunu da kısa zamanda başaracaklarına inanıyorum. vBulletin sistemini kullanan kullanıcılar vBulletinde yaşanan büyük ve orta ölçekli sorunlarına google'da ufak bir araştırma yaparak çözüm bulabilirler. vBulletin dünya çapında geliştiriciler tarafından en çok destek verilen sistemdir. Dünyanın bir çok ülkesinde vBulletin destek forumları vardır. Bu platformlarında bağlı olduğu vBulletin.org sitesi en çok kullanılan siteler arasındadır. Eklentilerinin neredeyse çoğu ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Bu eklentiler çoğu kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Gerek eklentilerin ücretsiz olması, gerek kullanım alışkanlığı ve bununla gelen admin panel esnekliği vBulletini bu yarıştan asla koparmayacaktır. vBulletin.org ayakta olduğu sürecede vBulletin ayakta olmaya devam edecektir fakat vBulletin 5 ile yaptıkları hatayı vBulletin 6 da devam ettirirlerse kendilerini vBulletin.org bile kurtaramayacaktır. Zaten vBulletin.org eskisi kadar içerik üretmiyor ve kullanıcı sayısıda çok düştü. Ben her zaman söylüyorum vBulletin firma olarak çok şımarık bir firma. Kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum ve bu rekabetin her zaman olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu gibi rekabetler kullanıcıların beklentilerine yönelik çıkar sağlamaktadır.

XenForo, vBulletine göre yeni bir sistem ama harika işler yapmışlardır. Admin Paneli biraz daha esneklik kazanırsa XenForo'da kullanıcılarına ikiye katlayacaktır. Zend framework kullanmaları çok temiz bir kod yapısı ortaya çıkarmış ve vBulletinin iki katı yüksek performans ile çalışıyor ve bu kadar hızlı çalışması yine aynı şekilde sunucu tarafında vBulletinden neredeyse yarı yarıya düşük kaynak tüketiyor. Yukarıda da söylediğim gibi admin panelinin biraz daha esnek olması için çalışmalar yapılıyormuş. En azından böyle bir duyuru okumuştum. Eklenti yazmak isteyen kişilerin XenForo'a eklenti yazarken çok keyif alacaklarını söyleyebilirim en azından ben çok keyif aldım. vBulletin Lisansı şu an 249 dolar. XenForo 140 dolar. Tabii bunu kıyaslamak gibi saçma bir fikir yürütmeyeceğim. Neden arada bu kadar fark var diye soracak olan olursa onuda şöyle anlatabilirim. Bir kere XenForo tercih edeceğiniz zaman eklentilere bolca para harcayacaksınız çünkü XenForo'un neredeyse eklentilerinin çoğu paralıdır ve XenForo lisansı her yıl sizden güncelleme ücreti ister dolayısıyla bu açıdan baktığımızda vBulletin daha karlı bile görünebilir. Ama bu tabii ki tercih meselesidir. (Tabii null eklentiler kullanılırsa bir şey diyemem
wink.png
)Eğer para harcayacağım ve performans bakımından hızlı bir sistem kullanmak istiyorsanız XenForo'u gözü kapalı tercih edebilirsiniz. Yok 249 dolar vereceğim ve bir daha para harcamak istemiyorum diyorsanız vBulletin işinizi görecektir. İki sistemi de yalın olarak kendiyle gelen özelliklerini baz alarak SEO açısından değerlendirirsek XenForo SEO açısından vBulletinden çok çok önde. Ama yardımcı kaynaklar vs kullanılarak vBulletinde de seo açısından iyileştirmeler yapılabilir ama kaynak tüketimi artacaktır.. Tabii bu söylediklerim vBulletin 4 ve altı serisi ile alakalı. vBulletin 5 ile de gelen bir seo yapısı var eğer tercih edilirse sadece eklenti sıkıntısını çekeceğinizi söyleyebilirim. vBulletin 5'in kod yapısı falanda gayet başarılıdır ama sıkıntılı olan yardımcı kaynaklarının çok az olması.

Konuyu toparlarsak XenForo geçtiğinizde rahat edersiniz ama eklentiler için para harcamanız da gerekecek eğer harcarım sorun yok diyorsanız geçmenizde faydalar vardır.

vBulletin kullanmaya karar verirseniz destekte zorlanmaz ücretsiz yardımcı eklentiler ile istediğiniz düzeyde bir forum oluşturabilirsiniz. İkisininde artıları eksileri mutlaka olacaktır. vBulletinin eksisi vBulletin 5 ile günümüz şartlarına göre beklentileri karşılamamasıdır. Ama vBulletin 6 ile bu hataları mutlaka gidereceklerdir. Ya da ben öyle umuyorum. Artısı ise inanılmaz derecede kaynak sıkıntısı çekmeden istediğiniz düzeyde bir forum oluşturabilmenizdir.

XenForo'un eksisi ise yeni olması, desteğinin daha yeni yeni oturmaya başlaması, eklentilerinin neredeyse çoğunun ücretli olması, admin panelinin esnek olmaması. Artısı ise: inanılmaz hızlı, sunucu dostu, zend framework kullanarak çok temiz bir yazılım çıkarmış olmaları ve her şeyden önemlisi eksikliklerini çok hızlı kapatması. Daha şimdiden bir iki yıla kadar vBulletinin tahtına ortak olacak en büyük forum yazılımı diyebilirim.

Umarım bu yazı karar vermenizde ve projelerinizde forum yazılımı tercihi yapmanızda yardımcı olur.
clear.png


Sevgilerimle, netr0n.
 
Kardeim bu uzun açıklama ve bilg için teşekkür ederim.
Bende bir kaç kelam etmek isterim açıkcası.

XenForo mu yoksa vBulletin mi derseniz şu şartlarda XenForo derim gerçekten. Bunun nedeni ise vbulletin şirketidir ne yazık ki vbulletin 5 diye bir fiyasko çıkardılar ortaya iyi güzel sonra xen bir girdi bu işe büyük vbulletin forumlarının hepsini kaptı vbulletin eklenti kodlayanlar da bunun cabası tabiki.
Şu vbulletin için eklenti kodlayan bir kaç kişi kaldı zaten onlarda yakında gider diye düşünüyorum açıkcası. Bir forum eklenti olmadan gerçekten çok basitleşir ve uygulamasız telefon gibi olur yani eklenti olmaz ise olmaz bir forumda vbulletin eklenti kodlayan yok eski eklentilerin hepsi sorunlu ve koder güncellemiyor, xen ise iddalı eklentilerin çoğu paralı ki buda işte işin koptuğu yerdir.
Ancak ben yinede şu şartlarda tercih yapamıyorum fakat xen sanki bir tık önde gibi bence.
Yalnız bu yazıyı okuyan arkadaşlar tercih yapmakda yine sıkıntı çekecekleridir buna eminim ben net bir cevap bulamayacaklar sanki benden de senden de :D :D ...
 
Kardeşim ben yazıyı yazdım inan yazdıktan sonra kendi kendime dedim şimdi kullanıcı hangisini seçecek?

Ya aslında şöyle söylersek daha doğru olur gibi, sorunsuz bir yazılım ve sunucuyu fazla yormayan ama eklentilerine birazcık para harcanırsa xenforo tercih edilebilir.

Eğer profesyonel destek alınmayacaksa ve iyileştirmeleri yapılmayacaksa vBulletinden uzak dursunlar. Bunun yanı sıra XenForo.Gen.Tr olmasa idi vBulletin tercih edilebilir derdim. Ama şu saatten sonra sende bizde XenForo'a kaydıysak ben şiddetle XenForo geçilsin derim. Sistem güzel, hızlı, böyle hızlı olmasına rağmen kaynak tüketimi çok iyi. Forum havasından uzaklaşmamış. Bence admin paneline kullanıcılar alıştıktan sonra dönüp bir daha vBulletin tercih edeceklerini düşünmüyorum. Zaten şu an bizim bu forumu gören direkt XenForo geçer. :)
 
Güzel Makalen İçin Teşekkürler @netr0n Abi;
@eTiKeT™ abimin dediklerine katılıyorum bende bu makaleyi okuyanlarkarar vermekte zorlanacak.

Kendi Düşüncelerime gelirsek eğer,

vBulletin mi Xenforo mu ? Diye sorulduğunda ilk olarak kullanım alanı ne olacak içerik istekler(eklenti-tema vs.)
Bunlar aklima gelir ona göre 1 yol belirlemesi yaparım. vBulletinde seçerim Xenforoda ama tamamen site içeriği ve kullanım
alanına bağlı.

..
vbulletin 5'i cıktığı günden beri sevmem o yüzden üzerinde hiçbir çalışma yapmadım, vbulletin 4 serisi benim için şuan forum yazılımı demek ama
vbulletin'in kaynak tüketim olayı çok sorun yaratmakta geçtiğimiz dönemlerde sıkça karşılaştım hiti olan siteler süper kaynak tüketiyor aylık 100 tl gibi 1 miktarda harcama ile site barındıran kullanıcılar , daha sonra xenforo geçiş yaparak bu harcamayi 40 tl kadar indirebilirler yazılım değişti performans arttı maliyet düştü. Bir Forumcu için bu çok süper helede ihtiyaçlarını karşılıyorsa yazılım'ı buldu demektir.

Xenforo yazılımını seçerim neden?
- Performans harika
- Güvenlik Açığı Yok Denecek Düzeyde(Yazılım Yeni)
- Eklenti Kütüphanesi içeriği forum ihtiyacını karşılamakta
- Tema İçeriği Her geçen gün artıyor
- Lisans 'ı vbulletin'e göre eko

vBulletin Yazulımından vazgeçmem neden?
- Eklenti kullanmayı seviyorum
- Her türlü probleminin çözümü var (net araştırmalarında)
- Ücretsiz Sunulan Kaynakları fazla
- Para Harcamayı seviyorum Para var sorun yok :D

Yane Konuyu toplarsak en başta dediğime geliyor karar net olarak belirsiz kişisel tercih meselesi kullanım alanı ve ihtiyaçlar bu seçimi belirler.
 
Uzun vadede xenforo lisanslı pahalı. 140 + 40 40 gidiyor her sene. Xenforo daha flat geliyor bana nedense bende ikisini kullanmış biri olarak xenforo daha iyi üstelik axaj yapıya sahip
 
Daha bir kaç mesaja dayanarak xenforo önde gidiyor bakalım :)
 
Kurup denemek lazım. Sonra db uyacakmı vs bunları da bir incelemek lazım. Direk bunları denemeden o kadar parayı verip bir anda geçmek çok mantıklı gelmedi bana. Aslında Trial lisans verseler 30 gün deneme olsa sonra lisans alınmadı ise sistem kapansa şeklinde bir çalışma yapsalardı daha başarılı olabilirler..
 
Kurup denemek lazım. Sonra db uyacakmı vs bunları da bir incelemek lazım. Direk bunları denemeden o kadar parayı verip bir anda geçmek çok mantıklı gelmedi bana. Aslında Trial lisans verseler 30 gün deneme olsa sonra lisans alınmadı ise sistem kapansa şeklinde bir çalışma yapsalardı daha başarılı olabilirler..

DB uyumsuzuğu vs yaşanmıyor sorunsuz geçiş mümkün :)
 
vBulletin den xenforo ya gectigimden buyana cok rahatladim sistem cok süper calisiyor yaklasik 1 yildir kullaniyorum kesinlikle bir problem veya sorun yasamadim ben cok memnunum tavsiye ederim
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri