Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

"react" türkçe çevirisi "tepki" mi ?

krallen

Kullanıcı
Kullanıcı
"react" veya "reaction" yani "reaksiyon" olarak Türkçe'ye geçmiş kelime forum çevirisinde "tepki" olarak çevrilmiş. Ama bana ters geldi tepki kelimesi ters negatif bir anlamı var Türkçede oysa pozitif bir anlamı var xenforo da.

mesela dosya indirilen " bir tepki ver" kelimesini gören yeni kullanıcı şaşırıyor.

veya ana sayfada "tepki lideri" kelimesi pek doğru anlamında olmuyor.

Öneri olarak facebook dan alıştığımız like kelimesi çevirisini "beğen" ve "beğeni" olarak çevirdik. Xenforo çevirilerinde "tepki"yerine beğen ve beğeni kullanılmalı.
Yani Beğeni Lideri veya bir beğeni ver daha doğru geliyor.

Tepki kelimesi doğrudur. Genelde olumsuz olarak kullanıldığı için size öyle geliyor olabilir. Karşılık verme veya karşılık alma olarakta isimlendirilir.

Şöyleki, sadece beğeni almıyorsunuz bu özellikte.

Örnek;

tepkime.jpg

Beğen, Sevdim, Haha, Üzüldüm, Kızdım

Bunları nasıl isimlendireceksiniz? Beğen olarak kullanırsak bunlarda daha ciddi karmaşalar oluşur.

Çevirip çevirmemek size kalmış ama doğru olan budur :)

Bence forumlarda beğeni harici bir emoji olmaması gerekiyor zaten. Forumlarda önemli olan üyeni yazı yazmasıdır. Olumsuz emojilerde üyeler içinde gergin bir ortam oluşturuyor

Ne yazık ki herkes sizin gibi düşünmüyor, şimdi birileri ters bir şey yazmış, diger kullanıcılar hemin iletiye ters tepki vermeliler veya verebilmeliler, bu çok önemli,veya komik bir anekdot ve eğlence forumun var veya komik ir içerik paylaşmışsın hahaha gibi bir tepki vermek isteyebilir kullanıcı, benim forumumda sık kullanılmakta bu tepkiler.

Bunu biz eklemedik xenforo forum yazılımının bir özelliği bu. Dileyen Admincp->BBkodu ve içerik->Tepkiler alanından dilediği emojiyi kullanabilir.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.