Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Kayıtlı Üyelerin Girişlerinde Sorgu

htsumer

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Kayıtlı üyelerimizin çalıştıkları şehirlerin sorgulanması için nasıl bir şey yapabiliriz.
Örneğin kayıtlı tüm üyeler ilk girişlerinde yada girmişlerse ilk sayfa yenilemesinde Hangi Kurumda çalışıyorsunuz diye bir sorgu çıkıp bunu yazmadan ulaşamaması yönünde bir entegre lazım.
Üye olurken Yaşadığınız şehir olayını biz Çalıştığınız Bakanlık olarak değiştirmiştik ama şindi bu türden bir şey lazım

Kod:
<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.yasanilan_sehir  == ''">
    <span class="u-muted"><b>Forumu görüntülemek için kişisel detaylar bölümünden çalışmakta olduğunuz il/ilçe alanını doldurmanız gerekmektedir.</b>
    </span>
<xf:else />
    <span class="u-muted"><b>Harikasın! Profil bilgilerin güncel.</b>
    </span>
</xf:if>
Şeklinde olması gerekiyor. Dener misin?

Tamam buda oldu. Yalnız Profiliniz Güncel olayından önce ben 3 tane daha alan eklemiştim. Yeni kayıtlarda bu alanı mecbur ettiğim için tek sorguyla Yaşadığı Şehri güncellerken diğer 2 sinide mecbur güncelleyecekti. Ama işin rengi değişti.
Şimdi kodları ben bu kodlarınıza göre revize ttim. Bu şekilde olmuşmu?

Değişkenler:
yasanilan_sehir
temsilci_muracaat
bize_nerden_ulastiniz

Kodlama doğrumu yapmışım?

Kod:
    <span class="u-muted"><b>Forumu görüntülemek için kişisel detaylar bölümünden çalışmakta olduğunuz il/ilçe alanını doldurmanız gerekmektedir.</b>
    </span>

<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.temsilci_muracaat  == ''">
    </span>

<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.bize_nerden_ulastiniz   == ''">
    </span>

</span>

PHP:
<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.yasanilan_sehir  == '' OR $xf.visitor.Profile.custom_fields.temsilci_muracaat  == '' OR $xf.visitor.Profile.custom_fields.bize_nerden_ulastiniz   == ''">
    <span style="font-color:#a11"><b>Profil bilgilerin eksik. Forumdan daha iyi yararlanmak eksik alanları doldurman gerekir. Profil bilgilerini güncellemek için <a href="link">tıklayın</a>.</b>
    </span>
    <span style="font-color:#a11"><b>Harikasın! Profil bilgilerin güncel.</b>
    </span>
Şeklinde yaparsan her 3 koşul için tek sorguda işi bitirirsin. Yoksa ayrı ayrı 3 sorgu kullanırsın bu da hız düşüşü yaratır. Ne kadar az sorgu o kadar hız. :)

Tamamdır Arkadaşlar. Bu harika oldu. Emeğinize sağlık..Çok teşekkürler..3 sorgutuda denedim 3/2 eksik yada 3/1 eksik ise Güncelleyin ikazı çıkıyor, Tamamı eksik isede güncelle diyor. Hepsi Güncelse Tebrik ediyor :)

Kolaylar gelsin

Tamam buda oldu. Yalnız Profiliniz Güncel olayından önce ben 3 tane daha alan eklemiştim. Yeni kayıtlarda bu alanı mecbur ettiğim için tek sorguyla Yaşadığı Şehri güncellerken diğer 2 sinide mecbur güncelleyecekti. Ama işin rengi değişti.
Şimdi kodları ben bu kodlarınıza göre revize ttim. Bu şekilde olmuşmu?

Değişkenler:
yasanilan_sehir
temsilci_muracaat
bize_nerden_ulastiniz

Kodlama doğrumu yapmışım?

Kod:
    </span>

<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.temsilci_muracaat  == ''">
    </span>

<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.bize_nerden_ulastiniz   == ''">
    </span>

</span>

Yukarıdaki kodlamada hata var. 3 adet if açmışsın 1 adet if kapatmışsın. Senin kodlama şeklin else if olması gerek arka arkaya koşul eklemek için fakat bu xf2 de bu şekilde yapılmıyor.
Kod:
<xf:if is="koşul">
      kodlar
<xf:else if is="koşul">
     kodlar
Şeklinde olabilir buşekilde xf2 de hiç denemedim ama mantıken buna benzer bir şey olması gerekmektedir.

Anladım hocam excel makrolarında ben bu şekilde kullanıyorum, mantığı aynı olsada dizilimi değişikmiş. Amacım şuydu aslında,
Yaaşadığı Şehri sorgula eğer boş ise " Yaşadığınız Şehir Alanı Doldurmanız gerekiyor" diye yazacaktı;
Eğer Temsilcilik Alanı boş ise; " Temsilcilik Alanı Boş Doldurun" ikazı çıkacak;
Eğer Bize nereden ulaştınız boş ise " Bize Nereden Ulaştınız kısmı boş dldurun" şeklide yazacaktı.

Neyse fark etmez önemli olan Profilie gelmeleri..
Teşekkür ederim.

Buda son görüntüleri:

Kod:
<xf:if is="$xf.visitor.Profile.custom_fields.yasanilan_sehir  == '' OR $xf.visitor.Profile.custom_fields.temsilci_muracaat  == '' OR $xf.visitor.Profile.custom_fields.bize_nerden_ulastiniz   == ''">
    <span style="font-color:#a11"><b>Profil Bilgilerin eksik. Eksik alanları doldurman gerekir.Aksi halde &Uuml;yeli&#287;iniz sonland&#305;r&#305;lacakt&#305;r. Profil bilgilerini güncellemek için <a href="LİNK">tıklayın</a>.</b>
    </span>
    <span style="font-color:#a11"><b>Harikasın! Profil Bilgileriniz Güncel.</b>    </span>

Profili eksik ise;

Screenshot_18.png

Eksik ise;

Screenshot_17.png

Renk Kırmızı omadı. Çok önemli değil..

PHP:
    <span style="color:#f00000;"><b>Profil Bilgilerin eksik. Eksik alanları doldurman gerekir.Aksi halde &Uuml;yeli&#287;iniz sonland&#305;r&#305;lacakt&#305;r. Profil bilgilerini güncellemek için <a href="LİNK">tıklayın</a>.</b>
    </span>
    <span style="color:#086b1e;"><b>Harikasın! Profil Bilgileriniz Güncel.</b></span>
Şeklinde değiştir harikasın dediği yer yeşil olur. Diğeri kırmızı olur.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.