Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Googlebotlardan gizleme

atilla095

Sabit kullanıcı
SMS onaylı
Kullanıcı
Sayfamın en başında bulunan duyuru başlığını googlebotlardan gizlemek istiyorum. index almasını istemiyorum orada yazan metinlerin nasıl yapabilirim?
Direk url veya o sayfayı komple gizlemek istemiyorum. Yalnızca belli bir metini gizlemek istiyorum.

Nedeni ise googlede h1 gibi index almış olması, sırf sayfanın başında diye.

Nasıl yapılır ? Googlebotlardan gizleme

Duyuruyu kriterini eğer giriş yaptıysa seçeneğiyle oluşturursanız.

botlar ve ziyaretçiler duyuruyu göremez.
Duyuru başlığının kodlarını şu şekilde düzenlerseniz Google botlarının o kısmı indekslemesini engellemiş olursunuz. Tabi bu işlemden sonra değişikliğin botlar tarafından okunup Google'a yansıması biraz zaman alacaktır.

HTML:
<!--googleoff: index-->

Buraya indeks almamasını istediğiniz içerik (sizin durumunuzda duyuru başlığı) gelecek

<!--googleon: index>

Bu arada bu kodu her yerde her türlü içeriğin belirli kısımlarını gizlemede kullanabilirsiniz, hem sizin hem de bu konuyu daha sonra görecek arkadaşların bilgisi olsun.

Sayfamın en başında bulunan duyuru başlığını googlebotlardan gizlemek istiyorum. index almasını istemiyorum orada yazan metinlerin nasıl yapabilirim?
Direk url veya o sayfayı komple gizlemek istemiyorum. Yalnızca belli bir metini gizlemek istiyorum.

Nedeni ise googlede h1 gibi index almış olması, sırf sayfanın başında diye.
Hangi duyuru bu bir ekran eklermisiniz.

Duyuruyu kriterini eğer giriş yaptıysa seçeneğiyle oluşturursanız.

botlar ve ziyaretçiler duyuruyu göremez.

Çözüm
Duyuru başlığının kodlarını şu şekilde düzenlerseniz Google botlarının o kısmı indekslemesini engellemiş olursunuz. Tabi bu işlemden sonra değişikliğin botlar tarafından okunup Google'a yansıması biraz zaman alacaktır.

HTML:
<!--googleoff: index-->

Buraya indeks almamasını istediğiniz içerik (sizin durumunuzda duyuru başlığı) gelecek

<!--googleon: index>

Bu arada bu kodu her yerde her türlü içeriğin belirli kısımlarını gizlemede kullanabilirsiniz, hem sizin hem de bu konuyu daha sonra görecek arkadaşların bilgisi olsun.
Bunun gizleme kodu olduğuna eminmisiniz tarayıcı tarama gizlemesi değilmi bu

Bunun gizleme kodu olduğuna eminmisiniz tarayıcı tarama gizlemesi değilmi bu
Hocam şimdi tekrar baktım da bu kodlar zaten artık geçerliliğini yitirmiş. Normalde Google botlarının ilgili kısımları indekslemesini engelliyordu, geçmişte kullandım oradan hatırlıyorum.

Yorumunuzu görünce tekrar araştırdım ve şu sonuca ulaştım:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

data-nosnippet HTML özelliğini kullanarak içerikte "snippet okumama" sağlanabiliyormuş (yanlış anlamadıysam tabi).

Konu hakkında detaylı bilgi: Robots Meta Etiketleri Teknik Özellikleri | Google Arama Merkezi | Google Developers

data-nosnippet snippet değil de içeriklerin botlardan gizlenmesinde kullanılabiliyor mu emin değilim, pek de sanmıyorum.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.