Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Google OAuth ile Xenforo mail ayarlaması ile ilgili yaşadığım olay

ilkbitcoin

Aktif kullanıcı
Aktif Lisans
SMS onaylı
Kullanıcı
Google OAuth ile mail ayarlaması ile ilgili bilgilendirme

Selamlar,

Öncelikle E-Posta seçenekleri için sunucumunuz smtp ayarlarını uzun cabalar sonrası kurmayı başarmıştım, lakin farkettiğim bir durum oldu, bazı kurumsal hesaplara mail adreslerine mail göndermiyordu. Sunucu tarafında olsun ne ayar yaptıysam olmadı, daha doğrusu beceremedik diyebilirim.

Özetle yaklaşık 4 saatlik kafa yakma sonrasında garanti olsun diye gmail.com kurumsal mail hizmetine geçiş yaptım "google workspace" Daha sonra netr0n netr0n hocamın mail ayarı videosunu izleyerek tüm adımları tamamlarken orada anlattığı ince bir ayar var... Güvenliği düşük uygulamalar ile ilgili bir seçenek işaretleniyor. Google bu seçeneği devre dışı bıraktığı için işlem yarım kaldı ve zaten mail kısmı çalışmadı.

Araştırma yaparken Google zaten 3. Yazılımlara karşı bu mail ile ilgili desteğini Eylül ayında sonlandıracağını artık tüm istekleri Google OAuth üzerinden kabul edeceği bir makaleyi gördüm ve şöyle bir uyarı veriyor gmail.

Google Hesabınızda kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak oturum açmanızı isteyen güvenliği düşük uygulamalar, 2024 yazından itibaren Google Workspace hesaplarında desteklenmeyecektir. Platforma özel uygulamalara ve üçüncü taraf uygulamalarına erişmek için OAuth kullanmanız gerekir.
Xenforo Eposta ayarlarında Google OAuth olduğu için ordan denemek istedim. Doğrusu konuya yabancıyım ve google ve youtube bunla ilgili çok bir bilgi bulamadım. Dediğim gibi 4 saatlik zaman sonrasında artık bir şekilde Google Yönetici Console > yeni API mi ekledim uygulama mı ekledim tam hatırlamıyorum sürekli deneme yanılma ile ilerlediğim için.

Sonuç olarak işlem gerçekleşti ve şuan problemsiz çalışıyor. Aslında yapılması gereken Google Console Client ID ve Screet alıp forumdan eposta ayarlarına gelip Google OAuth seçtikten sonra giriş yapmak. İşlemi tamamlayınca otomatik google gmail yönlendirip izin isteyecek sizden. Eğer hata verirse çözümü şu şekilde: /admin.php?misc/email-oauth-setup bu bağlantıyı google console açtığınız apı içine girip Authorized redirect URLS kısmına url eklemeniz gerekiyor, sonrasında otomatik bağlantı sağlanıyor.

Çok uzun bir süre deneme yanılma yöntemi ile ilerlediğim için işlemler çorba oldu, bu yüzden tam anlamıyla düzenli anlatamadım ama iyi kötü konuyla ilgili problem yaşayanlara fikir vermiş olacak. Çünkü 1,2 konu gördüm bu "Güvenliği düşük uygulamalar" seçeneği olmadığını belirtmişler bazı kullanıcılar ve işlemleri yarım kalmış.

Azmine bayıldım :). Eskiden bizde bu tür uygulamalar kullanırdık bu yüzden takip edebiliyor, araştırıyorduk. Yani tecrübe ederek sizlere bilgi vermey çalışıyorduk. Ancak uzun zaman önce yeter artık dedik ve kurumsal mail geçtik o gün bu gündür bu işleyiş nereye gitti, neler gelişti hiç fikrim ve bilgim yok. Sizlerin aktardıklarında bu konular hakkında bilgi ediniyorum açıkcası. Bu arada kurumsal mail masraflı sananlar var aylık 10TL bile alınabilir bilginiz olsun. Aktardığınız deneyim için ise teşekkür ederim, kesinlikle birilerinin işine yarayacak b ir deneyim olmuş.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.