Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Xenforo optimizasyon ve performans paylaşımları?

imfa

Sabit kullanıcı
Kullanıcı
Selamun aleykum, konuyu açacak kategori bulamadım. Bizim milletin genel olarak şöyle bir yapısı var. Siteler cafcaflı, süslü, şişirilmiş olsun diye uğraşıyorlar. Bu da performansı mahvediyor. İnternette Türklerin yaptığı hemen hemen bir çok site güzel görünmesine rağmen performans ve optimizasyon konusunda berbat durumda. Yüksek ücretli hosting kullanan siteler de hızlı olmasına rağmen fena halde mobil veri yiyebiliyor.

Şahsen optimizasyon ve performansa takıntılı biri olarak bu konudan şikayetçiyim. Kullandığım bütün sistemlerde en minik ayrıntıya kadar optimize etmeye çalışırım. Gereksiz özellikleri veya extra özelliklerin hepsini devre dışı bırakırım. Hatta devre dışı bırakılmasına rağmen sorgu ve istek yüklüyorsa cekirdekten kodlarını bulup silerim. Bu kadar takıntılıyım. Evet optimizasyon konusunda içerik bulmak çok zor, özellikle Türkçe kaynak hiç olmuyor çoğu scriptte. Bunları deneme yanılma ve yoğun beyin fırtınalarıyla çözmek gerekiyor.

Xenforo.gen.tr den de bunu istirham ediyorum. Paylaşılan bilgiler, eklentiler, sorulan sorular vb forumların hep daha şık, süslü görünmesine yarayan şeyler. Hatta bunlardan bir çoğu performansa ekstra zarar veriyor. İstiyorum ki optimizasyon konusuna biraz daha ağırlık verilsin. Hızlı ve performanslı siteler ortaya çıksın. Bu sitede bile zaman zaman adsense kaynaklı takilmalar yaşıyorum şahsen. Xenforo evet hızlı bir yazılım ama neden en iyisi olmasın?

Özellikle bir çok hosting firması gerek güvenlik gerekse kaynak kullanımı açısından xenforo gibi yazılımlara izin vermiyor. Vps veya vds zorunlu kılıyorlar. Sorduğumda Firmam izin vermediklerini söyledi. Sunucu için o kadar bütçem olmadığı için bende paylaşımlı hosting üzerinde test baslayatayim dedim. Olabildiğince ozellikleri kıstım. Xenforoya aşina olmadığım için ekstra optimizasyon konusunda araştırmalar yaptım. Sonra hosting firmama tekrar mesaj attım kural ihlalim var mı diye. Hiç bir sorun olmadığını söylediler. Demek ki iyi optimize edince izin veriyorlar. Tabi optimize etmeden kullanılırsa hosting üzerindeki bütün siteleri etkileyebilir.

Optimizasyon konusunda hassasım ve daha neler yapılabilir diye düşünüyorum. Böyle paylaşımlara ağırlık vermeniz çok güzel olacaktır

Nasıl yapılır ? Xenforo optimizasyon ve performans paylaşımları?

Çokta fazla takıntılı olmamak gerekiyor, sonuçta bir forum işletiyoruz. Bir sitenin içeriği ve sağladığı olanaklar kullanıcıların hoşuna gidiyor ve siteye bu yönde bir katkı sağlıyorsa bu büyük bir avantajdır. XenForo.Gen.Tr'de dolaşırken gerek mobilden ve gerekse bilgisayardan bir sıkıntı yaşamıyorum ayrıca gereksinimlerin optimizasyon ile alakası yok adı üstünde gereksinim. Paylaşımlı hostingler bu gereksinimleri optimizasyonlara göre belirlemez. Mesela fopen'ın optimizasyon ile alakası nedir? Bence forumlar belli başlı eklenti ihtiyaçları duyabilir veya duymayabilir. 0 eklenti hız açısından katkı sağlayacaktır ama eklenti de forumun ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıkıyor. Çok fazla abartı eklenti kullanılmasına da karşıyım tabi...
Optimizasyon için neler yaptıniz onuda paylasirsaniz sevinirim bizde bu konuda daha dikkatli oluruz kendi sitelerimizde

Çokta fazla takıntılı olmamak gerekiyor, sonuçta bir forum işletiyoruz. Bir sitenin içeriği ve sağladığı olanaklar kullanıcıların hoşuna gidiyor ve siteye bu yönde bir katkı sağlıyorsa bu büyük bir avantajdır. XenForo.Gen.Tr'de dolaşırken gerek mobilden ve gerekse bilgisayardan bir sıkıntı yaşamıyorum ayrıca gereksinimlerin optimizasyon ile alakası yok adı üstünde gereksinim. Paylaşımlı hostingler bu gereksinimleri optimizasyonlara göre belirlemez. Mesela fopen'ın optimizasyon ile alakası nedir? Bence forumlar belli başlı eklenti ihtiyaçları duyabilir veya duymayabilir. 0 eklenti hız açısından katkı sağlayacaktır ama eklenti de forumun ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıkıyor. Çok fazla abartı eklenti kullanılmasına da karşıyım tabi ihtiyaç var ise kullanılır yok ise kullanılmaz. Performans açısından neredeyse en iyi forum yazılımını kullanıyoruz siz birde vbulletin 4 ile vbseo/dbseo ikilisini kurun şu anki duruma şükredersiniz :)

Çözüm

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.