Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Güncel XenForo Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bu sorun halen çözme ulaştırılamamıştır!

ahmet81

Kullanıcı
Kullanıcı
Merhaba, şimdi benim XenForo sürümüm 2.1.3 ve ben bunu son sürüm 2.1.7'ye yükseltmek istiyorum.
Bunu tam olarak nasıl yapacağım? Sadece upgrade dosyalarını mı indirmeliyim yoksa tam kurulum dosyalarını mı indireceğim?
Direkt sıfırdan XenForo kuruyormuş gibi 2.1.7 dosyalarını atsam sonra example.com/install linkinden install sistemi çalıştırsam olur mu?
Ayrıca nasıl bir yedek almalıyım? Mesela hata ile karşılaştım, önceki dosyalarımı direkt FTP'ye atsam sıkıntı çözülür mü?

Biraz araştırdım ama maalesef tam bir çözüm bulamadım.

Merhaba, her upgrade işinizde ve ya büyük forum kullanıyorsanız backup almayı unutmayın daha sonra elinizde var olan bir 2.1.7 sürümünü tam olarak ftp den dosyalarınızın üzerine sürükleyerek bırakın zaten forumu açtığınızda size yeni versiyon uyarısı verecektir ve upgrade yapmanızı isteyecektir.

Bu arada söylemeyi unutmuşum eğer lisanslı kullanıcı iseniz admin panelden güncellemeleri kontrol et dediğinizde yeni sürümü gösterecek ve bir tuşla sürümünüz yenilenecektir. Üstde dediğim yöntem manual bir işlemdir siteniz.com/install/ yolunu girerek upgare edebilirsiniz

Merhaba, her upgrade işinizde ve ya büyük forum kullanıyorsanız backup almayı unutmayın daha sonra elinizde var olan bir 2.1.7 sürümünü tam olarak ftp den dosyalarınızın üzerine sürükleyerek bırakın zaten forumu açtığınızda size yeni versiyon uyarısı verecektir ve upgrade yapmanızı isteyecektir.
Direkt sıfır 2.1.7 XenForo kuruyormuş gibi atacağım değil mi?
Yedek için sadece dosyaları alsam yeterli gelir mi? MySQL'de ek bir değişim oluyor mu?
Ayrıca güncelleme yaptıktan sonra temam hata verir mi?
Son olarak güncellemeden önce add-onları devre dışı bırakayım mı?

Hocam konuda sadece güncelleme dosyaları indirilsin gösteriyor.
Ben daha temiz olmasını istediğim için direkt sıfır 2.1.7 kuruyor gibi güncellesem olur mu?
Biraz takıntım var da temiz kurulum yapmaya.

Şöyle anlatayım, neden güncel dosyaları üzerine yazarız. Sistem kullandığı bazı dosya ve klasörler vardır. Bu klasörler,dosyalar xf boş olarak gelir ve sistem çalıştıkça dolar,silinir ise örneğin avatarlarda silinir tüm kullanıcıların avatarları gider. Ek olarak konulara eklenen dosyalar,resimler vs.
Temiz kurulum demek forumun bütününü silip sırdan kurmak demektir ki bunun için veri tabanınıda sıfırlamak gerekli ki bunu kimse istemez. Bu işte mantık,xf çalışması için gerekli tüm dosyalar eski dosyaların üzerine yazdırılır. Böylelikle güncel dosyalar ftp yerini almış olur. Xf kullanılmayan bir dosya yoktur FTP içinde. Eğer siz sistem ile alakası olmayan dosyalar atamadıysanız.
Kısaca özetleyecek olur isek FTP dosyalar için temiz bir kurulum gibi bir olayın mantıgı yok. Yapilabilir mi dersen evet yapılır ama emeğinize yazık boşa uğraşmak demektir ayrıca neyin berde kullanıldığını nelerin silinip silinmeyeceğini çok iyi bilmelisiniz bunun yapmak için. Bence gerek yok boşuna emek harcamayın.

Şöyle anlatayım, neden güncel dosyaları üzerine yazarız. Sistem kullandığı bazı dosya ve klasörler vardır. Bu klasörler,dosyalar xf boş olarak gelir ve sistem çalıştıkça dolar,silinir ise örneğin avatarlarda silinir tüm kullanıcıların avatarları gider. Ek olarak konulara eklenen dosyalar,resimler vs.
Temiz kurulum demek forumun bütününü silip sırdan kurmak demektir ki bunun için veri tabanınıda sıfırlamak gerekli ki bunu kimse istemez. Bu işte mantık,xf çalışması için gerekli tüm dosyalar eski dosyaların üzerine yazdırılır. Böylelikle güncel dosyalar ftp yerini almış olur. Xf kullanılmayan bir dosya yoktur FTP içinde. Eğer siz sistem ile alakası olmayan dosyalar atamadıysanız.
Kısaca özetleyecek olur isek FTP dosyalar için temiz bir kurulum gibi bir olayın mantıgı yok. Yapilabilir mi dersen evet yapılır ama emeğinize yazık boşa uğraşmak demektir ayrıca neyin berde kullanıldığını nelerin silinip silinmeyeceğini çok iyi bilmelisiniz bunun yapmak için. Bence gerek yok boşuna emek harcamayın.
Hocam son olarak şu yedek konusunda bir soru sormak istiyorum. Bu konularda biraz salağım lütfen kusuruma bakmayın.
Bu yedekleme işini sadece dosyaları alarak yapsam yeterli olur mu? Mesela 2.1.7 güncelleme dosyalarını attım. install yaptım. Ama forum bozuldu.
Böyle bir şeyle karşılaşırsam FTP'deki tüm dosyaları silip, yedeklediğim 2.1.3 dosyalarını geri atmam yeterli olur mu?
Bu güncellemeler MySQL veritabanımda herhangi bir değişiklik oluşturuyor mu?

Güncellemelerde yenilik varsa eğer mysql bağlantısı varsa evet yazar ve ya değiştirebilir almanız önerilir ilave olarak ben XF2 [8WR] Database Backup bu eklentini kullanıyorum istediğinize göre haftada ayda size mysql bağlanarak belirlediğiniz konuma backup alıyor öneririm.

Hocam son olarak şu yedek konusunda bir soru sormak istiyorum. Bu konularda biraz salağım lütfen kusuruma bakmayın.
Bu yedekleme işini sadece dosyaları alarak yapsam yeterli olur mu? Mesela 2.1.7 güncelleme dosyalarını attım. install yaptım. Ama forum bozuldu.
Böyle bir şeyle karşılaşırsam FTP'deki tüm dosyaları silip, yedeklediğim 2.1.3 dosyalarını geri atmam yeterli olur mu?
Bu güncellemeler MySQL veritabanımda herhangi bir değişiklik oluşturuyor mu?
Eger install çalıştırıldı ise evet olmuştur. Şimdi detaylı olarak bilmiyorum sürümler arasında veri tabanında bir değişiklik,güncelleme varmı sürümleri tek tek incelemek gerekli ki bu zahmetli bir iş.
Yedekleme işlemi her zaman full backup olarak alın :Kullanım tekniği - Plesk panelden XenForo tam yedek,full backup nasıl alınır ?
Yani bir sürümden diğerine geçerken yedekmi alacaksınız ? O zaman full backup olarak alacaksınız,çünki sürümler arasında çok büyük komplike değişimler olabilir veri tabanı işlemleri,silinenler,değişitirilenler v.s. Bu yüzden bu gibi işlemlere başlamadan önce full backup almanız gereklidir.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.