Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

XenForo Doygunluğa mı Ulaştı?

MySimS3k®

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Son zamanlarda forum teknolojileri ve gelişimleri üzerine düşünürken, aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Hepimizin bildiği gibi, XenForo uzun süredir forum dünyasının en popüler platformlarından biri. Kullanıcı dostu arayüzü, özelleştirme seçenekleri ve güvenlik özellikleri ile forum yöneticileri ve kullanıcıları arasında oldukça sevilen bir seçenek haline geldi. Ancak, son dönemlerde XenForo'nun gelişim hızının biraz yavaşladığını fark ettim. Bu durum, beni "Acaba XenForo doygunluk noktasına mı ulaştı, yoksa sonu vBulletin gibi olacak mı?" diye düşündürüyor.

Biliyorsunuz, vBulletin bir zamanlar forum dünyasının zirvesindeydi ancak yenilikçilikten uzak kaldıkça popülerliğini kaybetti ve rakipleri tarafından geride bırakıldı. XenForo için de benzer bir kaderin söz konusu olup olmadığını merak ediyorum. Forum dünyası ve kullanıcı beklentileri sürekli değişiyor. Bu değişimlere ayak uyduramamak, herhangi bir platform için geri kalmak anlamına gelebilir.

Hemfikirim bu konuda. Kendisini geliştirmeyen her şirket batmaya mahkûmdur. Benim de bir lisans alma sürecim var, uzun zamandır bekliyorum ve beklerken araştırıyorum. Güncelleme konusunda oldukça yavaş bir hâl alıyorlar gibi geldi.

Daha önce dikkat etmemiştim fakat 2.3 güncellemesinin geleceği uzun zaman önce belirtilirken çıkalı birkaç gün oluyor. Elbette sebepleri vardır, bu konuda bir şey diyemem.

Evet buna emini hepimiz hemfikiriz. Bunu daha önce kendi aramızda bizde tartışmıştık. XF2.3 duyrulması ve betaların yayınlanması bile anlamsız, açıklamasız bir şekilde uzamıştı. Bizim buradan çıkardığımız sonuç ise xf geliştiricilerinin de bizler gibi bu işi ekstra olarak yapıyor olabileği yönünde fikir geldi aklımıza. Sanırım onlar için yoğun günler geçiyor olmalı diye düşünüyorum.
Peki ne olacak, kendileri bilir :D yaparsalar kazanır yapamazsalar kaybedeler. Şahsi düşüncem düzeleceği yönünde, XF 3 ile bir sıçrama yapacaklarını düşünüyorum inşALLAH :D

Son düzenleme:
Bundan bir yıl kadar önce forumda yazmıştım major sürümler artık çok erken çıkmaya başladı. Ara sürümler için güncelleme satın almamak lazım dediğimde 1 ve 2 arasında ki sürenin uzunluğu örnek verilmişti. Şimdi duruma baktığımızda söylediklerimi destekler nitelikte işlemler yapılıyor xenforo tarafından. Sonuçta rakipleri sürekli yenilik peşindeler ve sosyal medyanın müthiş gücü var. Biz nasıl ki sosyal medyayı düşünüyorsak forum yazılımcıları da düşünmek zorunda kalıyorlar.

Xenforo tükenmişliğe eriştimi tartışılır çünkü bir yandan yeni teknolojileri takip etmeye çalışıyor (biraz gerideler ama olsun), diğer yandan da eklenti sistemiyle developerlara xenforoya güç katma fırsatı veriyorlar. Kocaman bir pazar var şu anda. Xenforoda bunun farkında ve tüm geleceğini buna göre dizayn etmeye çalışıyor. Benim öngörüm gelecekte eğer sosyal medya siteleri forumları yenemezse her forum sitesi kategorilere özel bir sosyal medya sitesine dönüşecek. Burada aslında biz site sahiplerine düşen en önemli husus sadece mobil kullanım olmalı. Xenforonun aslında bu kısma yoğunlaşması gerekiyor. Mobil kullanım konusunda açıkcası ben bir müthiş haberler vs göremiyorum.

Galiba mesleki deformasyon
Yeni heves, yeni nefes olması lazım ki gelişme devam etsin. Ben her oluşumda bir beyin takımı olması gerektiğini savunan biriyim. Bu bir süre sonra doğal olarak tıkanıklığa sebep oluyor haliyle. Belki de işe bir de bu yönden bakmak lazım. Yeni beyinler gerekiyor demekki. Windows ve Ios da bu yüzden duraklama yaşamıyor mu? Yazılım firmalarının eklentileri de bir yere kadar. İskelet sistemi yenilenmeyince birkaç css ile durumu kurtarıp görsel iyileştirme yapmaktan öteye gitmiyor tüm çabalar. Xenforo'nun bir taraftar(!) kitlesi var. Bu kadar sevenini üzmemeli. İyi forumlar

XenForo şu anda ciddi bir değişiklik üzerinde çalışıyor. Hataları şu; Gelecek olan değişikliği erken duyurdular. Bu duyurudan sonra aksaklık olabilir ki ben bu adamların tek işinin xenforo olduğunu sanmıyorum. Kier'in zaten 3d üzerine bir şirketi daha var. XenForo'da ek gelir işte. Sosyal ağlar (twitter, facebook vb.) forumlara darbe vurdu. Üzerine whatsapp, telegram, discord vs işi farklı noktaya götürdü. Ama yine de en düzenli en kalıcı bilgi her zaman forumlarda bulunur. Artık genel forum açmak boşa kürek çekmek gibi. O yüzden her zaman uzman olduğunuz faydalı olabileceğinizi düşündüğünüz alanlarda forum açmanızın öneminden bahsediyoruz. XenForo bence amacına yönelik ilerliyor. XenForo'dan bir sosyal ağ çıkmaz. Amacı bu değil zaten. XenForo yeni bir yazılım ve her zamanda yenileniyor. Eleştirdiğim nokta keşke 2 versiyonu çıktığında jQuery kütüphanesini dahil etmeseydi. Daha modern olan vue, react ya da vanilla javascript ile gelebilirdi. Bunu 2.3 ile yaptılar. jQuery gerçekten sayfayı ciddi derecede yoruyor. Neyse bunu da hallettiler. XenForo güzel ve modern bir yazılım pazarda da pasta payı büyük ve kolay kolay ölmez. Benim beklentilerimi fazlası ile karşılıyor, ek mobil vs uygulama eklemek istiyorsanız api dağıtımı yapmış zaten oradan bir çok uygulama çıkarabilirsiniz.

XenForo şu anda ciddi bir değişiklik üzerinde çalışıyor. Hataları şu; Gelecek olan değişikliği erken duyurdular. Bu duyurudan sonra aksaklık olabilir ki ben bu adamların tek işinin xenforo olduğunu sanmıyorum. Kier'in zaten 3d üzerine bir şirketi daha var. XenForo'da ek gelir işte. Sosyal ağlar (twitter, facebook vb.) forumlara darbe vurdu. Üzerine whatsapp, telegram, discord vs işi farklı noktaya götürdü. Ama yine de en düzenli en kalıcı bilgi her zaman forumlarda bulunur. Artık genel forum açmak boşa kürek çekmek gibi. O yüzden her zaman uzman olduğunuz faydalı olabileceğinizi düşündüğünüz alanlarda forum açmanızın öneminden bahsediyoruz. XenForo bence amacına yönelik ilerliyor. XenForo'dan bir sosyal ağ çıkmaz. Amacı bu değil zaten. XenForo yeni bir yazılım ve her zamanda yenileniyor. Eleştirdiğim nokta keşke 2 versiyonu çıktığında jQuery kütüphanesini dahil etmeseydi. Daha modern olan vue, react ya da vanilla javascript ile gelebilirdi. Bunu 2.3 ile yaptılar. jQuery gerçekten sayfayı ciddi derecede yoruyor. Neyse bunu da hallettiler. XenForo güzel ve modern bir yazılım pazarda da pasta payı büyük ve kolay kolay ölmez. Benim beklentilerimi fazlası ile karşılıyor, ek mobil vs uygulama eklemek istiyorsanız api dağıtımı yapmış zaten oradan bir çok uygulama çıkarabilirsiniz.
Maalesef son zamanlarda eskisi gibi hevesli değiller bu yüzden doygunluğa mı ulaştılar diyorum zira 2.x'in piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse kullanılamaz durumda olan bir düzenleyici kullanıyorlar ve 3.0'a kadar bunu düzeltmeyecekler.

Hata raporları forumunda 500 konu var ve bunların çoğuna hiç yanıt bile verilmedi. 2.0'ın çığır açıcı tek yanı, geliştirmeyi çok daha kolay hale getirmesiydi ki bu da doğruydu, hatta bunun daha bir başlangıç olduğunu bile söylediler, ancak neredeyse yedi yıl oldu hala 2.2'de oldukları ve 2.1 ve 2.2 göz önüne alındığında o kadar da büyük yenilikler sunulmuş gibi görünmüyor. 2.3'ün betaları da şimdiye kadar çok da zengin özelliklere sahip bir yenilik sunmadı.

Zaten 3.0'ın çok az yeni işlevsellik ekleyeceğini ve çoğunlukla yalnızca yeni varsayılan stil olduğunu söylediler, bu yüzden orada da pek bir şey beklemiyorum.

Ne diyelim hayırlısı ☺️🤷

Maalesef son zamanlarda eskisi gibi hevesli değiller bu yüzden doygunluğa mı ulaştılar diyorum zira 2.x'in piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse kullanılamaz durumda olan bir düzenleyici kullanıyorlar ve 3.0'a kadar bunu düzeltmeyecekler.

Hata raporları forumunda 500 konu var ve bunların çoğuna hiç yanıt bile verilmedi. 2.0'ın çığır açıcı tek yanı, geliştirmeyi çok daha kolay hale getirmesiydi ki bu da doğruydu, hatta bunun daha bir başlangıç olduğunu bile söylediler, ancak neredeyse yedi yıl oldu hala 2.2'de oldukları ve 2.1 ve 2.2 göz önüne alındığında o kadar da büyük yenilikler sunulmuş gibi görünmüyor. 2.3'ün betaları da şimdiye kadar çok da zengin özelliklere sahip bir yenilik sunmadı.

Zaten 3.0'ın çok az yeni işlevsellik ekleyeceğini ve çoğunlukla yalnızca yeni varsayılan stil olduğunu söylediler, bu yüzden orada da pek bir şey beklemiyorum.

Ne diyelim hayırlısı ☺️🤷

XenForo'un en büyük özelliği yazılımı backend tarafında iyi tutması, 3. taraf geliştiriciler için gelişime açık bırakmak, frontend tarafında 3. taraf geliştiricileri de çekmek için sade tutmak. XenForo şirketinde çok fazla kişi çalışmıyor zaten. Bu sebeple bünyesinde çalışan barındırıp ücret ödemesi yapmadan gönüllü geliştiricileriyle kullanıcılara çok çeşitlilik sunuyor. Yani bu bir İngiliz ticari zekası :D

Arka tarafta baktığımız zaman jQuery ile olan bağımlılığı tamamen kaldırıp, vanilla javascript'e geçmek çok kolay bir iş değil. Orada bile büyük bir oop var. Onu yönetmek, yeniden yazmak uffff çok zor bir iş. Biz bile basit temalardaki özellikleri yeniden yazarken off puff çekiyoruz. Fontawesome özelliği mesela alt kümeler şeklinde çalışıyor, svg render ediyor artık ve forumu hızlandırmış. Swiftmailer kaldırılmış symfony maile geçilmiş. Doctrine cache kaldırılmış onun yine yine symfony cache geçilmiş. Bunun gibi bir çok değişiklik yapılmış. Evet, belirli bir zamandan sonra iyileştirmelerde doygunluğa ulaşmış olabilir ama XF bağımlılıkları olan bir yazılım ve bu bağımlılıklara göre hareket etmek zorunda. Görüyorsun bir bağımlıktan başka bir bağımlılığa geçiyor dolayısıyla bu da hızlı hareket edememeleri için bir neden. Ama genel olarak baktığımızda xenforo gerçekten iyi bir yazılım. Bakalım ileride neler olacak.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.