Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Xenforo 2.2 için bir tema nasıl yapılır?

Karahanlii

Sabit kullanıcı
SMS onaylı
Kullanıcı
Merhaba, ben xenforo 2.2.x teması yapmak istiyorum. Satıp kar etmek için değil sadece kendi forumum için tema yapmak istiyorum. Neredeyse her tema farklı forum sitelerinde kullanılıyor. Özel bir şeyler yapmak istiyorum. Yaklaşık 6 aydır kendi forumum için uğraşıyorum ve bu şekilde gelişmesi özel kılınması ben çok mutlu ediyor. Kısacası bir tema nasıl yapabilirim anlatım olur kısa anlatımla anlarım HTML, CSS bilgim var fakat nereden başlayacağım nasıl başlayacağım bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Nasıl yapılır ? Xenforo 2.2 için bir tema nasıl yapılır?

Bunun bir anlatımı, makalesi ne yazık ki yok olacağınıza sanmıyorum çünkü bir kaç resimle vs bunu anlatmak mümkün değil. Anlatmaya kalkacak olur isek konular bunu kapasitesini kaldıracak bir yapıda değil ne yazık ki.
İlk olarak başlamanın en kolay yolu basit şeyler ile başlamak, basit alanları düzenlemek, düzenlemek bunu bozarak, güncelleyerek geliştirmekten geçer. Sonrası ise aylar içinde gelişecektir.
Neden yıllar ? öncelikle xenforo HTML kod bütünlüğünde kodların mantığını öğrenmek gereklidir. HTML bilgisi olan bir kişi bunu kolayca çözer zaten. Sonra hangi şablonda hangi işlemler yapılır, nereleri yönetir, etkisi, tepkisi, sınırları, izinleri bunları kavramak gereklidir. Buda o ayların içinde olan bir süre tabi ki.
Zaten css...
Bunun bir anlatımı, makalesi ne yazık ki yok olacağınıza sanmıyorum çünkü bir kaç resimle vs bunu anlatmak mümkün değil. Anlatmaya kalkacak olur isek konular bunu kapasitesini kaldıracak bir yapıda değil ne yazık ki.
İlk olarak başlamanın en kolay yolu basit şeyler ile başlamak, basit alanları düzenlemek, düzenlemek bunu bozarak, güncelleyerek geliştirmekten geçer. Sonrası ise aylar içinde gelişecektir.
Neden yıllar ? öncelikle xenforo HTML kod bütünlüğünde kodların mantığını öğrenmek gereklidir. HTML bilgisi olan bir kişi bunu kolayca çözer zaten. Sonra hangi şablonda hangi işlemler yapılır, nereleri yönetir, etkisi, tepkisi, sınırları, izinleri bunları kavramak gereklidir. Buda o ayların içinde olan bir süre tabi ki.
Zaten css bildiğiniz söylüyorsunuz xenforo yapısı less ile kodlanmıştır ama css ile çok farklı yok şu an css bilgisi bile rahatlıkla iş görür zaten. Yani size bir tüyo, kolay bir yol, yada size yardımcı olacak bir kaynak sunamam ne yazı ki.
Hepsinden önce tema özellikleri alanlarını kurcalayın renkleri bir yönetin derim en azında temanızın renklerini nerelerden kontrol ediyorsunuz önü öğrenin ve bir noktasından başlayın.

Söylüye bilceklerim şu an için bu kadar kolay gelsin.

Çözüm
Zaten css bildiğiniz söylüyorsunuz xenforo yapısı less ile kodlanmıştır ama css ile çok farklı yok şu an css bilgisi bile rahatlıkla iş görür zaten. Yani size bir tüyo, kolay bir yol, yada size yardımcı olacak bir kaynak sunamam ne yazı ki.
Hepsinden önce tema özellikleri alanlarını kurcalayın renkleri bir yönetin derim en azında temanızın renklerini nerelerden kontrol ediyorsunuz önü öğrenin ve bir noktasından başlayın.

Söylüye bilceklerim şu an için bu kadar kolay gelsin.
Hocam classlarını alıp extra.less üzerinden CSS ile şekillendiriyorum zaten şimdilik bunları yapabiliyorum en fazla. Fakat ben sade bir tema yapmak istiyorum. Yani xenforonun default temasının biraz gelişmişi eğer öyle bir tema varsa ücretsiz yardımcı olabilir misiniz

Eski ama bilgi firik verir size;

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.