Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Sayfa genişlik değeri hangi türden olmalı?

Garfield

xFanatik
Aktif Lisans
SMS onaylı
Kullanıcı
px mi? % mi? farketmez mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    18.9 KB · Görüntüleme: 39
Bunun bir şartı yok, sizin ihtiyaç yada tasarımınıza göre kendiniz düzenleyebilirsiniz.

Px değerini ölçü birimi olarak düşünün örneğin bir alanım var ve ben bunun 100px olmasını istiyorum o halde px değerini girmeliyim. Mutlak değer diyebiliriz.

% değerini mutlak değerlerin içerisinde kullanmak doğru kullanımdır. % değeri tarayıcıların bunu otomatik olarak uygulamasını sağlar.

Örneğin 800px alanım var ve bunun içerisinde de bir alanım daha var ve bu içerisindeki alanın değerinin de hangi cihazın tarayıcısından girilirse girilsin oransal olarak uygulamasını istiyorum işte orada % değerinin kullanımı mantıklıdır. Ya da 800px alanım var içerisinde 2 tane alanım var bunları yüzdesel olarak 50% değerini girerek iki alanında oransal olarak tarayıcılarla uyumlu hale getirebiliriz.

XenForo kısmına gelecek olursak % değeri bir kapsama alanı içerisinde kullanılırsa doğru kullanım olur dedik. XenForo'daki o alanda px değeri mantıklı olandır. Ama % kullansanız da o alan bir kapsama alanı içerisinde olduğu için tarayıcı ana kapsayıcıyı hesaplayarak oransal olarak onu otomatik olarak ayarlayacaktır. Yani no problem :)

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.