Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Forum sitenize hangi SEO çalışmalarını yaptırıyorsunuz?

Dediğimin arkasındayım SEO olmadan kaliteli içerik BOŞ. Zaten ticari ürünleri direkt es geçiyorum onlar seosuz hiçbir şey, hemen bir argümanla yola çıkalım "pdf kitap indir" alanında hizmet verelim, siz kaliteli açıklayıcı, indirme linklerinizde dahi reklam çıkmadan 3 yıl boyunca içerik üretin, ben ise "pdf kitap indir" alanında 4 aylık bir siteye sahip biri olayım iddia ediyorum yalnızca "Xxxx Pdf indir" texti koyarak SEO çalışmasıyla sizin elinizdeki çoğu kelimenizi elinizden alabilirim. Yanlış anlaşılmasın hacklink, toksik link gibi illegal yöntemlerle değil tamamen legal yöntemlerle sizi 3 ayda 10.000 TL'lik bir bütçeyle geçeceğime bahsede girerim.

Ben bir SEO uzmanı değilim :) Sadece gerçekleri konuşalım teknoloji farklı bir yere gidiyor ama insanların arama motorlarını manipüle etme yeteneğide başka bir yola gidiyor arkadaşlar, ne çabuk unuttuk bundan aylar öncesine hintlilerin açtığı spam siteler hepimizin arama sonuçlarında o devasa otoriter sitelerin önünde yer alıyordu :) Footer link öldü evet sadece 3 ay doping etkisi yapıyor fakat yinede kaliteli içerikten daha çok etkili olduğuna eminim, chatgpt'nin saçma sapan uydururarak yazdığı içerikler şuan ilk sırada değil mi? Ne oldu bizim kaliteli içeriğe, haber sitelerinin sorguladığımız soruyu tek bir kelimeyle bile cevaplamadığı halde nasıl ilk sırada yer alıyor? Durun ben cevap vereyim Otorite = SEO = Link Çıkışı.

Teknoloji gelişirken SEO veya arama motorlarını manipüle etme teknikleri yerinde mi sayıyor? Ben Google Translate'yi manipüle ederek link çıkışı gösterip googleda anında içeriklerini 1.sıraya yerleştiren insanlar görüyorum mesela nerede bu kaliteli içerik.

Sonuca gelecek olursak ben süslü kelimelere değil yaşanmışlıklara ve şuan yaşadıklarıma göre yorum yapıyorum.

Kaliteli içerik ile SEO'yu birleştirirsek mükemmel bir yemek elde etmiş oluruz lafım yok ama kaliteli içerik tek başına bana göre bir hiç.

Kaliteli İçeriği, Spam ve SEO ile çok rahat geçilebildiğini şuan kendim uygulayarak gayet net görüyorum. Kaliteli içerikle otoriter bir siteyi geçemezsin ancak seoyla birleştirirsen ilerleme kaydedersin.

Bu arada SEO paketlerine hiç değinmedim SEO dediğimiz şey bu değil zaten :)

Benim kendi uyguladığım armoniyide açıklayım arkadaşlara, sattığım veya gösterdiğim python botlarıda bunun için zaten;

Siteme içerik üretirim; 250 kelime, 300 kelime böyle şeylere dikkat etmem ben, 1 iç link, 1 dış link anahtar kelimemin h tagine ve ilk paragrafta olmasına özen gösteririm yeter.

Sitedeki içeriği google speech apiyle videoya dönüştürürüm video derken öyle profesyonel değil seslendirsin arkada resim olsun yeter :) Link çıkışı sağlar bu videoyu içeriğime eklerim.

Ardından katmanlar şekilde önce kalitesine göre kalitesizden kaliteliye sosyal backlink kullanarak katman oluşturuyorum ve arkama yaslanıyorum.

Dediğim gibi SEO uzmanı değilim @Nokta gibi abilerime soruyor, aradada hint forumlarında takılıyorum inanın 4 yılda hiç yanıltmadı :)

Benim anlattıklarımı dikkatli okursanız ne dediğimi anlayacaksınız. Ben diyorum ki tekel olan google artık tekel olmayacak, algoritmalar değişiyor değişmek zorunda kalacak. Siz hala geçmişte yaptıklarınızdan bahsediyorsunuz ben gelecek hakkında konuşuyorum. Ben burada yaptıklarımdan bahsetsem ki Okan ağabeyin iyi bilir arka planda neler yaptığımı. Geçmişten bahsedeceksek, 50 tane siteden içerikleri harmanlayıp birbiri ile otomatik paylaşan ve otomatik olarak paslaştığı içeriği özgün hale çevirip yeni içerikler üreten ve bunu da yine otomatik zaman aralığında oluşturan, her içeriği farklı farklı analiz edip otomatik sosyal ağlarda belirli zaman aralığında otomatik paylaşan bir yapıyı sadece içerik üreterek ve sosyal ağlarda paylaşarak mükemmel bir sıralamaya soktuğum zamanlar oldu. Ama konu bu değil. Konuya dikkat ederseniz ben bir bütünlükten bahsediyorum öyle seo paketleriyle bu işlerin artık olmayacağını iç ve dış bağlantıların uyumunu, sosyal ağların önemini, seo takibinin kişinin yapmasını ve içerik kalitesinin önemini vurguluyorum. İçerik olmadan seo yapsanız ne olur yapmasanız ne olur. Kaç gün zirvede kalırsınız, ne kadar trafik çekersiniz? Bir ömür harcadığım bu alanda anlattıklarınız şu an gelecek açısından benim mantığıma uymuyor. Bana katılırsınız veya katılmazsınız saygı duyarım ama ben burada kendimce XGT kullanıcılarına kendimce doğru bilgiyi verme bilinci ile yazıyorum yoksa seocuların kime hangi paketi sattığı, kimin kime bot sattığı zerre umurumda değil.

Seo olmadan kaliteli içerik boş sözünüze şaşırdım açıkçası. Altını doldurursanız sevinirim. Ben doldurayım mesela;

SEO dediğiniz şeyin takibini siz yapmadıktan sonra istediğiniz çalışmayı yaptırın sonuç %90 hüsran olur. Artık dünya farklı bir yere doğru gidiyor. Arama motorlarına bir şey yazdığınızda size sayfalarca site getiriyor ve siz bu sitelere tek tek bakarak kaliteli içerik arıyor ve doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Ben yazılımla ilgilendiğim kadar borsa ile de ilgileniyorum ve google'ın zor zamanlardan geçtiğini google CEO'sunun suyunun ısındığını görebiliyorum zaten bunu borsadaki durumdan da görebiliyoruz. Önümüzdeki yıllarda google'ın işi daha da zor olacak çünkü ciddi yatırım alan rakipleri çıkmaya başladı. Google üzerinden bir arama yaptığınızda size bir sitenin belirli bir içeriğini alıp gösteriyor ve buda doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştırıyor ve ciddi zaman alıyor. Ama artık farklı bir boyuta doğru gidiyoruz. Örnek: https://www.perplexity.ai yapay zeka ile hareket ediyor ve size kaliteli içerikleri kısıtlamak yerine olduğu gibi getiriyor. Birçok büyük şirketten yatırım aldılar nvidia, amazon gibi dev şirketlerde arkasında. Arama yaptırırken academic, writing, reddit, youtube, computational knowladge gibi hedef odaklı aramalar yaptırabiliyorsunuz. Copilot özelliği var ki efsane bir özellik aratmak istediğiniz şeyi söylüyorsunuz gidip kaliteli içerikleri arayıp bulup size getiriyor. Sizde kendi araştırmanızı yaparsınız ama ileriye yönelik çok şey değişecek.

Başında da söylediğim gibi seo takibini siz yapmadığınız sürece başarı oranı çok düşük olacaktır. Sosyal ağlar trafik için çok ama çok önemli. Yazılımdaki başlık etiketleri, url yapıları, iç ve dış bağlantılar, bağlantı verilen site ile sizin siteniz arasındaki uyum. İçerik kalitesi ve özgünlüğü. Alınan backlinklerin kalitesi ve miktarı. Bunları öyle 1-2 sene de olacak işler değil çok uzun yıllar ilmek ilmek işlenerek yapılacak işler. Her şey önce kaliteli içerikle başlar seo dediğimiz şeyde öyle paketlerle olacak işler değildir.
Yeni bir anlayış kazandım. Bu arada https://www.perplexity.ai sitesinin tanıtımını mı yapıyorsunuz?

Daha çok insana ulaşmak, daha çok hit çekmek. Bütün mesele buysa şâyet. Webtemaster güruhundaki herkes bilim adamları gibi oturup bunun peşinde ise, bu yolda asıl olan üç kulvar var:

- Senin onca emeklerle ve hakikaten sağlam örgüyle oluşturduğun kaliteli ve dahası ÖZGÜN! (Bu zamanda ne kadar özgün olunabilirse) içerik.

- Kaliteli/Kalitesiz emekleri o beklenen insanlara belli algoritmalarla sunan arama motorları. Tabii ki en büyük sevdâlımız Google.

- Son olarak kulvarın içinde kendine yer bulmuş SEO kavramı ve bunu ticarete dökmüş kesim.

Imm.. şimdi düşünelim:

Bu maddelerden hangisi olmazsa olmazdır? Mesela;
  • Özgünlük, emek konusu bende, maddi durumum yok.
  • Özgün içerikten bihaberim ama deli gibi param var.
  • İkisinden de uzağım, Google'de amcam var.

Buradaki etkenler zamanın oluşturduğu şartlarla ve gelişen yeni devrimlerle bir sabitlik ifâde etmiyor ne yazık ki. Bu yazıyı bundan 20 yıl önce yazsaydım farklı bir sonuç çıkardı, şimdi farklı.

Ne demek istiyorum? (Sadete gel Ceyda)

Peşinden koşulan altın bir tane. Altının peşinden koşanların haddi hesabı yok. Öyle ya da böyle ya parası olan, ya işin çakallığına baş vuran kazanacak. Ha 3-5 ay, ha 1-2 sene. İllegallikten uzak, kendince bir yol çizip ''olursa olur, olmazsa olmaz'' düsturunda mı ilerlemek daha mantıklı, yoksa bunca etken içinde ömrünü, sağlığını harcayıp 3-5 kuruş kazanmak için kendini heba etmek mi?

Youtuber kadar kazanılmıyorsa (ki onların da suyunun ısındığı çok oldu) ben bu işte kendimi yıpratmam arkadaş. Basar içeriği geçerim. İşi zamana bırakırım. Boş vaktimde doldurur dururum siteyi. Azimle şey eden misali elbet bir gün yerim olur bu camiada. Yok mu? Elini eteğini çekmiş, artık sâhiplerinin ''Bir Fatiha okuyacak yok mu?'' dediği siteler hâlâ arama motorlarında minimum 2. sayfalarda çıkmakta. Öyle seo meo ile de değil.

Ha bu yazım tamamen kendi düşünce ve kararlarımı bağlamakta! Herkes istediği gibi yol almakta elbette özgür ve haklı. Bu başlık altında ben de salt düşüncelerimi belirtmek istedim.

Saygılarımla,​

Hiç bir seo yapmadığım halde biliyorum ve yapmadim şuan sitelerim 1.2.3 diye sıralanıyor bu benim piyasada bulunduğum sektörde rakibimin olmayacağı anlamına tabi ki gelmiyor.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.