Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!
Kaynak ikonu

Kullanım tekniği XenForo 2 Resim ve link proxy nedir ve ne işe yarar

XenForo için kullanım tekniği.
Xenforo 1'de olduğu gibi xenforo 2 versiyonunda da Resim ve link proxy alanı mevcuttur. Peki bu alan ne işe yarıyor?

Diyelim ki SSL sertifikasına sahip bir siteniz var ve forumunuzdaki konulara veya mesajlara SSL sertifikası bulunmayan yani http protokolüne sahip bir link eklendiğinde bizim https protokolümüz konuya geldiğinde pasif duruma düşecektir. Kimi seo uzmanları seo konusunda bu konunun önemli olduğun söylerler işte Resim ve link proxy alanı bize tamda burada lazım oluyor. Linkleri proxy üzerinden eklediği için sayfalarımızda SSL ile alakalı hiç bir sorun yaşamıyoruz.

Resim ve link proxy Alanını İnceleyelim:

Resim ve bağlantı Proxy gizli anahtarı:

resim_ve_proxy_xenforo_2_1.JPG


Yukarıdaki işlemin tam tersi işlem yapmakta münkün. O da şu şekilde; Diyelim ki linklerinizin başkaları tarafından paylaşılmasını istemiyorsunuz Resim ve bağlantı Proxy gizli anahtarını değiştirdiğinizde sizin kendi sitenizdeki bağlantılar güncellenir ve dışarıdaki bağlantılarda geçerliliğini yitirebilir. Bu ne gibi bir durumda işimize yarar? Eğer site linkimizi çöp sitelerde görür isek, buradan bağlantı almayı kesmemize yarar.


Resim önbellek ömrü:

resim_ve_proxy_xenforo_2_2.JPG


Resim önbellek ömrü
, dışarıdan proxy ile alınan resimleri kaç gün boyunca saklanacağını belirtebilirsiniz. Eğer süresiz saklamak isterseniz 0 olarak değer girmeniz gerekmektedir. Yukarıda görüldüğü gibi 7 olarak ayarlanmış ama bu 7 gün dolduğunda ve resim tekrar talep edildiğinde otomatik olarak resim tekrar proxy alanından talep edilir. Tabi bu forumunuzda çok resim varsa sunucunuzun disk alanına da etki edecektir.

Resim önbellek yenileme:

resim_ve_proxy_xenforo_2_3.JPG


Resim önbellek yenileme
Proxy sistemi ile alınan resimleri belirleyeceğin gün içerisinde güncelleyecektir. Burada gün belirtirseniz sadece belirli günlerde güncelleme gerçekleşir Resim önbellek ömrü 7 gün burayı 6 gün yaparsam 6. günde resim önbellek ömrünüde güncellemiş olurum eğer 0 (sıfır) değerini bırakırsam resimler sadece önbellek ömrü dolduğunda güncellenir.

En fazla resim ön bellek boyutu:

resim_ve_proxy_xenforo_2_4.JPG


Bu bölümde resim proxy sistemi ile sunulan resimler için boyut belirtebilirsiniz. Belirttiğiniz boyuttan daha büyük resimler yüklendiğinde yüklenen resim yerine o vekil bir resim eklenir ve o resim görüntülenir. Eğer burada bir sınırlama getirmek istemiyorsanız 0 değerini girebilirsiniz.

Resim ve bağlantı Proxy kaydı uzunluğu:

resim_ve_proxy_xenforo_2_5.JPG


Bu alan proxy'den bir resim veya bir bağlantıya eriştiğinde, yönlendirici bilgisini saklayacaktır. Bu bilgiye linkin veya resmin nerede kullanıldığını belirlemek için loglardan ulaşılabilirsiniz.

Resim ve bağlantı proxy yönlendiricilerinin kaydını X gün sakla:

resim_ve_proxy_xenforo_2_6.JPG


Bu seçenek proxy kayıtlarının bir resim veya bağlantıya yapılan son talepten sonra ne kadar süreyle saklanacağını kontrol eder. Eğer bir öğe bu kadar süre içinde talep edilmezse, ilk talep tarihi ve toplam erişim sayısı dahil tüm veriler silinecektir. Resim proxy kayıtları resim verisi silinmediği sürece silinmeyecektir. (Resim Önbellek Ömrü) Kayıtların otomatik olarak silinmesini kapatmak için 0 kullanın. (Panelde anlatıldığı gibidir extra anlatıma gerek yok.)

Resim ve link Proxy:

resim_ve_proxy_xenforo_2_7.JPG


Bu ayarları aktif ederek, resim ve bağlantıları proxy arkasından sunabilir ve kendi sunucunuzda saklayabilirsiniz. Böylece gösterim ve tıklamaları takip edebilirsiniz. Eğer sitenizi SSL, HTTPS üzerinden çalıştırıyorsanız resimleri proxylemek özellikle önemlidir. (Buradaki bahsi geçen anlatım ilk başta söylemiş olduğum açıklamayı işaret etmektedir.)

XenForo.Gen.Tr
Yazar
netr0n
Görüntüleme
2,158
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız 2 değerlendirme

netr0n ait diğer kaynakar

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.