Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Eklenti isteği Yayın akışı - Son gönderiler eklentisi

Kullanıcı adını bilmediği yada bulamadığı bu eklentiyi istemektedir.

imfa

Sabit kullanıcı
Kullanıcı
Selamun aleykum, geçenlerde konusunu açmıştım tekrar etmek istiyorum. Xenforo bin neler Yeni bölümünde çok fazla eksiklik var. Mesela belli zaman önceki gönderiler görünmüyor. Bu çok aktif forumlarda sorun çıkarmıyor olabilir. Onun dışında kategori filtresi yok, genel bloglarda büyük etkileşim kaybına neden olabilir. Wmaraci ya mobilden girdiğiniz zaman forum anasayfasında son yazıların olduğunu görürsünüz. Sade ve içeriğe odaklanmış durumda. Yukarıda kategori filtreleri allta da devamını yükle Ajax butonu. Forumda neredeyse herkes burada takılıyor. Forumlarda genel olarak kimse kategorileri gezmiyor artık. Forum devrinin kapanma sebeplerinden biri bu. Çok fazla alt grup var, karmaşık yapısı var. Bu yüzden yayın akışı veya son gönderiler kısmı yeni bir soluk getiriyor. Dediğim özelliklerde bir şok gönderiler sayfasının forum trafiği ve etkileşimini ciddi oranda arttıracağını iddia ediyorum. Bu konuda çok fazla araştırma yaptım ve kafa yordum. Açıkçası bu özellik insanların beklediği kolaylığı sağlamakla birlikte, psikolojik olarak katılma isteğini de arttırıyor. Karmaşık kategori yapısıyla kimse uğraşmak istemiyor. Bu açıdan xenforo gen.tr de bile yazıların hemen hemen bir kaç kategoride açıldığını farketmissinizdir. Ben de genelde ana ekrandaki son konulara bakmaktan ileri gidemiyorum. Devamını yükle gibi bir ozellik olmaması da haliyle forumda geçirilen zamanı azaltıyor. Aslında tavsiye ettiğim ve istediğim eklenti yine sizin yazdığınız son gönderiler eklentisinden biraz daha farklı. Bunu neler Yeni gibi bir sayfa için tasarlayabilirseniz çok güzel olur.

En azından son konuları nasıl çekebiliriz, bunlara nasıl kategori filtreleri uygulayabiliriz ve devamını yükle butonu ekleriz bunlar konusunda yardımcı olsanız belki bilgisi olanlar toplanıp bir şeyler yapabiliriz. Yani dediğim gibi şu yukarıdaki 3 özellik yeter. Bunun için çok ayrıntılı bir eklentiye gerek yok. Bu konuya el atabilirseniz sevinirim. Aynı zamanda piyasadaki yerli yabancı bütün xenforo sitelerinin bu eklentiyi kullanacagindan hiç şüpheniz olmasın

Forumların işleyişi her zaman aynıdır bu özellik yok diye forum devrinin kapanmasını buna bağlayamayız. Zaten böyle bir şey söz konusu olamaz. Bir forumun en önemli konusu, vermiş olduğu kaliteli hizmet ve insanların o forumdan faydalanmasıdır. Mesela r10, donanım haber, SDN, xengentr, maxicep, xenforo.web.tr gibi bir çok forum var bu forumların ayakta kalması kullanıcılara doğru bilgiyi ulaştırmasından kaynaklıdır. Sizin dediğiniz özelliklerde şöyle bir eklenti zaten var [TH] Topics ücreti mukabilinde satın alıp kullanabilirsiniz. Bizimde istatistik konusunda çalışmalarımız olacak ve daha kapsamlı eklentiler çıkaracağız. Bunun dışında elbette söyledikleriniz de haklılık payınız var kullanıcı her zaman bilgiye kısa yoldan ulaşmak ister bunun içinde zaten bizim gibi destek siteleri elinden geleni yapıyor emin olabilirsiniz. Bu söylemiş olduklarınızı da muhakkak değerlendireceğiz. ;)

Forumların işleyişi her zaman aynıdır bu özellik yok diye forum devrinin kapanmasını buna bağlayamayız. Zaten böyle bir şey söz konusu olamaz. Bir forumun en önemli konusu, vermiş olduğu kaliteli hizmet ve insanların o forumdan faydalanmasıdır. Mesela r10, donanım haber, SDN, xengentr, maxicep, xenforo.web.tr gibi bir çok forum var bu forumların ayakta kalması kullanıcılara doğru bilgiyi ulaştırmasından kaynaklıdır. Sizin dediğiniz özelliklerde şöyle bir eklenti zaten var [TH] Topics ücreti mukabilinde satın alıp kullanabilirsiniz. Bizimde istatistik konusunda çalışmalarımız olacak ve daha kapsamlı eklentiler çıkaracağız. Bunun dışında elbette söyledikleriniz de haklılık payınız var kullanıcı her zaman bilgiye kısa yoldan ulaşmak ister bunun içinde zaten bizim gibi destek siteleri elinden geleni yapıyor emin olabilirsiniz. Bu söylemiş olduklarınızı da muhakkak değerlendireceğiz. ;)
Yanlış anlasilmasin hocam forum devrinin bitmesini buna bağlanıyorum zaten. Ama etkenlerden biri olduğu kesin. Çünkü alternatifleri bilgiyi daha hızlı ve kolay şekilde sunuyor. Mesela sözlük formatı tamamen içeriğe odaklanıyor çok basit ve ortada herşey. Burada bahsettiğim şey etkileşim oranı. Yani biraz incelerseniz daha basit ve sade olan siteler daha çok etkileşime sahip. Tabiki içerik çok önemli o ayrı mesele ama çok karmaşık sitelerde insanlar içerik girmeye bile üşenebiliyor.

Bu bahsettiğim eklenti özelliklerini mini harita gibi düşünün. Bir savaş oyununda mini harita olmazsa bir çok kişi bir süre sonra bırakacaktır. Tamam oynayanlar olur ama diğerine nazaran daha az. Sitenin mini sürümü gibi bir şey. Son zamanlarda her yerde minimalizm hakim. Mesela son çıkan forum yazılımları da flarium vb tamamen sadeliğe odaklı tabiki işlevsellik yönünden xenforo seçiliyor ama insanlar yani kullanicilar hâlâ sadelikten yana. Bu şekilde bir filtrelenebilir son yazılır kısmı da aynı işlevi görecektir. Etkileşimleri arttıracağından şüphem yok. Gelişmeleri bekliyorum hocam teşekkürler

Tamam o gönderdiğim eklenti bu dediğiniz filtrelemeleri yapıyor zaten kullanabilirsiniz.

Dostum seni ben anladım, bana göre senin anlattığın şey "portal" bence, senin yerinde olsam ilk giriş ekranını yani "anasayfa'yı" Portal olarak açardım.

Xenforo'nun portalı tam da bu dediğin şeyler için, kısaca (mini blog tadında)
Aradığın içeriğin mini bir haritası gibi de anlaşılır..

Tabi ki bu noktada portal'ın başka bir kullanış amacı vesaire olabilir, ama portalı dediğin şekilde, ayarlarsan dediğin şeye kavuşmuş olma ihtimalin yüksek. Dediklerine katılıyorum, bilgiye erişmek kolay olmalı. Lakin bunu sözlük gibi düşünürsek o durumda birden fazla karmaşaya sebep olabilir. Bana kalırsa, forumlar hiç bir zaman bitmez sadece şekil değiştirir.. devir değişir mesala bunlardan en büyük örneği xenforo forumlar için bir devrim niteliği taşıyor..

Dostum seni ben anladım, bana göre senin anlattığın şey "portal" bence, senin yerinde olsam ilk giriş ekranını yani "anasayfa'yı" Portal olarak açardım.

Xenforo'nun portalı tam da bu dediğin şeyler için, kısaca (mini blog tadında)
Aradığın içeriğin mini bir haritası gibi de anlaşılır..

Tabi ki bu noktada portal'ın başka bir kullanış amacı vesaire olabilir, ama portalı dediğin şekilde, ayarlarsan dediğin şeye kavuşmuş olma ihtimalin yüksek. Dediklerine katılıyorum, bilgiye erişmek kolay olmalı. Lakin bunu sözlük gibi düşünürsek o durumda birden fazla karmaşaya sebep olabilir. Bana kalırsa, forumlar hiç bir zaman bitmez sadece şekil değiştirir.. devir değişir mesala bunlardan en büyük örneği xenforo forumlar için bir devrim niteliği taşıyor..
Söylediğim şeyle uzaktan yakından bir alakası yok bunun ☺️ zaten blog var demek istediğim şey bu değil.

netr0n netr0n, Hocam söylediğiniz eklenti tam olarak demek istediğim şey değil. Biraz benziyor ama çok komplike bir eklenti. Şuan ücretli bir çözüme de gücüm yetmez. Zaten çok basit ve sade bir şey arıyorum. Belki 15 dakikada halledilebilecek bir şeydir. Bütün gün bununla uğraştım ama kodları bulamadım.

Şöyle özetleyim hocam. Şimdi neler Yeni sayfasında yeni mesajlar bölümüne geldik diyelim. Yukarıda bir menü olacak forum ana kategorilerinin olduğu.
Mesela bu forumdan örnek veriyorum. "Xenforo genel" diye bir ana kategoriniz var. Altında da "xenforo tanıyalım, xenforo.com'dan duyurular, xenforo.com modifikasyonlar" şimdi neler Yeni sayfasında xenforo genel isimli ana kategoriyi seçince altında bu 3 kategorideki yeni mesajları gösterecek. Diğer kategorileri filtrelemiş olacak.

Yani yapılması gerekenler neler Yeni bölümüne ana kategorileri çekip menü yapmak. Ve hangi ana kategoriye tiklandiysa onun alt kategorilerinin hepsinde ki yeni mesajlari göstermek. Bu kadar. Yani genel forumlarda bunun olmaması büyük sıkıntı. Sadece belli ana kategorinin içindeki yeni mesajları görmek isteyebilirler.

Kısaca, ana kategorileri ( node diye geçiyordu galiba ) çekip. Ona tıklandığında altındaki kategorilerde (forum olarak geçiyor) yazılan mesajları getirmek istiyorum ekrana (thread) diye geçiyor. Kaynak bulamıyorum veri çekmek için

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.