Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Kullanım tekniği XenForo Zamanlanmış görevlerin amacı, çalışma mantığı ve işlevi.

XenForo Zamanlanmış görevlerin amacı nedir, nasıl çalışır ve düzenlenir?
Adındanda anlaşılacağı gibi bir zaman çizelgesi belirleyerek istenilen verilerin güncellenmesi, temizlenmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Kısa bir mantık ile alarm ayarlamak gibi düşünün forumdaki bazı görevleri uyandırmak için kullanılır :)
task-management-icon-29.png
Ne gibi veriler güncellenmektedir?
RSS beslemeleri ile veri çekilmesi.​
Forum istatistikleri güncellemesi.​
E-posta iptaş taleplerinin güncellenmesi.​
Çeşitli ön bellekte saklanın ve süresi dolanların temizliği.​
Kulanıcıların otomatik olarka ayarlanmış kullanıcı grup değişimlerinin gerçekleştirilmesi.​
Kullanıcı istatistik verilerin güncellemesi.​
İletilemenen e-posta işlemleri.​
Görüntüleme verilerinin güncellenmesi.​
Kullanıcı puan verileirn güncellenmesi.​
Geçici kullanıcı değişikleri kapsamındaki verilerin güncellenmesi.​
Süresi dolan banlı kullanıcı yasaklarının kaldırılması.​
Kullanıcı uyarılarında bağlı olarak süresi dolan uyarıların temizliği.​
Saat başı forum bütününde temizlik.​
XenForo dosyalarının saglık kontrollerinin yapılması.​
Günlük verilerin yeniden işlenmesi ve kayıt edilmesi.​
Site haritası günlüğünün güncellemesi.​
Bunları xenforo yapısına ait olanlardır, bunu dışında bir çok eklenti kendi işlevine göre bu sistemi kullanmaktadır.​

Veri güncellemelerinde değişiklik yapmak istiyorum nasıl yaparım, mantık nedir ?
Şu durumda zamanlanmış görevlerin zamansal işleyiş mantığından biraz bahsetmemiz gerekli,​
Hangi zamanlarda çalıştıra bilirim ?​
1. Ayın istenilen günü ÖRNEK; Her ayın sadece 5. gününde yada tüm günler çalış.​
2. Haftanın istenilen günü ÖRNEK: Her hafta sadece CUMA günü yada tüm günlerde çalış.​
3. Yukarıdaki işlemlerde XX saatte ÖRNEK : Her gün saat 02.00 yada her saat başı.​
4. Yukarıdaki işemlerde XX saatinin YY dakikasında ÖRNEK : Her gün saat 05'in 20. dakikasında çalış.​

Bunu bir de resimli olarak bir kaç örnekle anlatalım;

Eger ne yaptığınızı, neredeki veriyi değiştirdiğinizi bilmiyorsanız kesinlikle müdehale etmeyiniz!
Öncelikle config.php aracılığı debug sisteminizi etkinleştirmelisiniz, bunu yapmak için şu konuya göz atın;​

Admincp >> Araçlar >> Zamanlanmış görevler
Zamanlanmış görev girdisini düzenle_ Kullanıcı grubu tanıtımları I XenForo Türkçe destek, XenF...png
Benim yaptığım bir düzenleme ile bunu pekiştirelim;​
Aşağıda resimde bulunan ayarlamaya göre dedim ki, Her gün gece saat 01:10 dilimde çalış.​
XenGenTr ürün tanıtım ve demo forum_' - demo.xenforo.gen.tr.png

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.