Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

ip ucu XenForo Sürüm Düşürme ve İmport etme İşlemi

Anlatım bana aittir,

Anlatacagım adımları dıkkatlıce yaparsanız sorun cıkmaz. Gereklı olan eklenti sadece Xenforo import eklentisi. (lisanslı kullanıcılar xf panelden bu eklentıyı ucretsız bır sekılde edınebılır.)

Şimdi buradakı amac su diyelimki ornek verelım xenforo 2.1.4 n.u.l.l.e.d surum kullanıyosunuz ve artık 2.el lısans almak forumunuzu lısanslamak ıstıyosunuz ama buldugunuz surumler hep 2.1.4 altı mesela bunu buldunuz 2.1.0 ve almak kullanmak ıstıyosunuz.

şimdi adımlar soyle;

Forumunuzun ana dizinde oldugunu var sayalım yani www.domain.com dan n.u.l.l.e.d xenforo forumunuz kurulu.

ılk once aynı hosta lisanslı bir xenforo forumu kuruyoruz 0 dan ornek verelım nereye kuralım mesela /forum olsun buraya kuralım.

xenforo panele girdik forumun dosyalarınını ındırdık forum dızınıne attık ve alanadi.com/forum/install dedık 0 lısansı forumu kurduk. bitti. (bu adımdan sonra dilersenız TR dil paketi yukler oyle devam eder dilersenız ingilizce devam edersınız farketmez.)

lisanslı xenforo muzun admin panelıne giriyoruz araclar ve bakım/veri bakımı/içeri veri aktarımı kısmına tıklıyoruz.

burada karsımıza bazı içeri alma import etme seceneklerı cıkıyor ben bu anlatımı xenforo ıcın yapıyorum lakın orada yer alan diğer seceneklerdede az cok mantık aynı xenforo 2.1 beta ya tıkladık ve ileri dedik,
karısımıza

Kaynak veritabanı yapılandırması cıktı ;
şimdi burada adımlar soyle:

MySQL server : localhost
MySQL port : 3306
MySQL user name : eskı n.u.l.l.e.d forumdakı db kullanıcı adı
MySQL password : eskı n.u.l.l.e.d forumdakı db şifresi
MySQL database name :eskı n.u.l.l.e.d forumdakı db adı
Data directory : /home/USERNAME/public_html/data
Internal data directory :/home/USERNAME/public_html/internal_data

• SON 2 SATIRDAKİ USERNAME YAZAN KISIMA FTP KULLANICI ADINIZI YAZINIZ. yada cpanele giriş yapın dosya yonetıcısıne tıklayın acılan sayfada sol ustte ev ıconun yanındakı adrese bakın.
  • bu bilgileride girdikten sonra bir sonraki adımda en alt satırda bizden bir tablo ısmı girmemizi istiyor. burayada lisanslı yenı forumumuzun verıtabanı adını yanı db name sini yazıyoruz.
  • sonra ileri deyip adımları onaylıyoruz. bu adımda bizden neleri tasımamızı ısteyen bir sayfa cıkacaktır o alanda zaten hepsi secilidir yine secili sekılde devam ediyoruz.
  • işlem bu kadar...
  • Konu mesaj uye kaybı olurmu HAYIR. ama suna dıkkat edın bu tasıma sonrası site ayarları 0 lanır. 0 bir xenforo forum nasıl ıse sizi oyle bir forum karsılar.
  • ve sunuda eklemek ısterım, benim yaptıgım bir tasıma ıslemı sonrasında sitede konulara eklı olan resımler gitt. baska hiçbir veri kaybım olmadı ama resimler gittti bunu belirtmekte fayda var.

iyi forumlar dilerim....

yani orijinal bir yöntem olmasa da ben bu yontem hem forumu mu lısansladım hemde sürüm düşürmüş oldum.

Peki lisanslı sürümden indirmiş olduğumuz dosyaları direk FTP 'nin üzerine eski sürümün üstüne atsak direk? Ne değişir veya bir sorun yaratır mı ?

Peki lisanslı sürümden indirmiş olduğumuz dosyaları direk FTP 'nin üzerine eski sürümün üstüne atsak direk? Ne değişir veya bir sorun yaratır mı ?

lisanslı sürüm kullanmıs oldugunuz surumden yuksek ıse ıslem olmaz, downgrade yanı surum dusurme yapmanız gereklıdır. onun ıcın bu yoneteme basvurdum ztn.

lisanslı sürüm kullanmıs oldugunuz surumden yuksek ıse ıslem olmaz, downgrade yanı surum dusurme yapmanız gereklıdır. onun ıcın bu yoneteme basvurdum ztn.

Yani bi veri kaybolacaksa eğer bence hiç girmeyelim lisans işine :)

2.1.3 kullanıyoruz ama dosyalarımız n*ll*d değil. Yanlız dediğim ( lisanslı son sürümü 2.1.7 ) FTP'nin üstüne yazdırdığımız zaman problem yaşarmıyız diyorsun ? :)

Yani bi veri kaybolacaksa eğer bence hiç girmeyelim lisans işine :)

2.1.3 kullanıyoruz ama dosyalarımız ****** değil. Yanlız dediğim ( lisanslı son sürümü 2.1.7 ) FTP'nin üstüne yazdırdığımız zaman problem yaşarmıyız diyorsun ? :)

hocam yanlıs bılgı vermek ıstemıyorum bende konulardakı resımler gıttı ama bu herkeste boyle olacak anlamına gelmez. ayrıca bu ıslem esnasında sızın mevcut forumunuz oldugu yerde duruyor ona bırsey olmuyor tasıma ıslemı bıttıkten sonra eskı forum sıtenızı sılıyorsunuz.

2.1.3 kullanıyorsanız 213 ve üst sürümleri ftp ye atarak kolayca upgrade sürüm yükseltme yapabilirsiniz sorun olmaz ama 2.1.3 altı surumlerde bunu bu sekılde yapamazsınız. yanı 2.1.3 kullanıyorsanız daha alt bir sürümün dosyalarını ftp ye atıp ıslem yapma kullanmaz diye birsey yok. sürüm dusurme ısı sıkıntılı bir ıslem ama yuksetme ıslemı 5 dk lık bır ıslem.

alan adı zaten kurulu bir siteye bağlı olunca yeni kurulum aynı alan adına nasıl oluyor anlayamadım

alan adı zaten kurulu bir siteye bağlı olunca yeni kurulum aynı alan adına nasıl oluyor anlayamadım

aynı alan adına faklı dızınlere ıstedıgın kadar forum kurabılırsın ana dızın /forum /frm/ vsvsvs aynı db ye birden fazla forum kurmassın.

Merhaba, Garfield Garfield Aynı db demiyelim aynı alan adına diyelim daha açıklayıcı olur aynı db ye forum kurulmaz. sub domain açarsın veya alt klasör oluştursun o isme kurulum yaparsın her ikisininde mysql'i ayrıdır.

Merhaba, Garfield Garfield Aynı db demiyelim aynı alan adına diyelim daha açıklayıcı olur aynı db ye forum kurulmaz. sub domain açarsın veya alt klasör oluştursun o isme kurulum yaparsın her ikisininde mysql'i ayrıdır.

Aynı şeyi konuşuyoruz ;)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.