Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Xenforo sistem gereksinimleri

eTiKeT™

value="{XGT}"
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
XenForo Sistem Gereksinimleri
==============================
XenForo'nun bir sunucuda çalışması için gerekli olan özellikleri şu şekilde olmalıdır.
  • PHP: 5.2.11+
  • MySQL: 5.0+
  • PHP extensions: MySQLi, GD (with JPEG support), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype
  • PHP safe_mode off
Bu şartlardan emin değilseniz eğer ekte bulunan dosyayı çekin ve kurulacak olan FTP atın ve şu şekilde çalıştırın.

PHP:
http://xenforo.gen.tr/xenforo_requirements

Eğer şartlar uygun değil ise sunucu yöneticiniz ile görüşüp gerekli ihtiyaçlarınızı belirtmenizde fayda olacaktır..

Ekli dosyalar

• xenforo-requirements-test.zip
    2 KB · Görüntüleme: 119
Arkadaşlar, hocalar selam. Öncelikle araştırdık, bilgisayar mühendisliğinde okuyan arkadaşlar da araştırdı ve en iyisinin Xenforo olduğuna şu an karar vermiştik ve lisansı aldım. Belki Vbulletin alsam da aynı sorunlarla karşılaşacaktım.

Sunucumuzun uygun olduğu söyleniyor. Fakat yarın tekrar verdiğiniz sunucu gereksinimi kontrol yapılacak. bilmiyorum devamlı bug ile karşılaştık.

Xenforo.com Customers'dan ticket açtım. Onlara sorunlardan bahsettim. Ftp şifremi verdim ve lütfen Xenforo lisansını siz install yani sunucuya yükleyin dedim. Hatayı da söyleyin ve biz ona göre bir dahakine öğrenmiş olalım, biz kendimiz yükleriz dedim.

İşte cevap, hem türkçe çeviri hem ingilizce veriyorum. Özel yerleri çıkardım :) : ''

Merhaba,

FTP üzerinden dosya yüklerken hata alıyorsanız, bu XenForo'dan bağımsız olacaktır. XenForo, yalnızca dosya yüklenmesini sağlar ve FTP işlemine dahil değildir. Ana bilgisayarınız, FTP kullanırken karşılaştığınız her türlü soruna yardımcı olabilir.

XenForo yüklemenizi isterseniz satın alabileceğiniz bir yükleme hizmeti sunuyoruz, ancak XenForo kurulumunuz zaten olsa da, bunun gerekli / uygun olacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla.

İngilizce :
Hi,

If you are receiving errors while uploading files via FTP, this would be independent of XenForo. XenForo simply provides files to be uploaded and isn't involved in the FTP process. Your host would be able to help with any problems you have using FTP.

We do offer an installation service which you can purchase if you want us to install XenForo for you, though you already have a XenForo installation so I don't really think this would be necessary/appropriate.

Regards,
''
Şunu da diyeyim arkadaşlar Tapatalk tyüklüyor ve verdiği hatayı söyleyeyim :

dosya yolunu bulamadım diye hata veriyormuş Xenforo. Ve xenForo - Download and Install | Tapatalk burdaki adımlar uygulandıktan sonra..

Bunun dışında kimi temalarda sorunlar var. Brivium.com 'dan tema yükledim ve toolbar yani messaj yazılan yerde bug oluştu. Mesela B kalın yazı yazan yerdeki işaretler görünmüyordu. Oku üzerine getirince açıklama çıkıyor ama geen işaretler görünmüyordu. Simlecity-lite teması yükledim onda da gülücüklere tıklayınca altta gülücük simge kısımı çıkıyor ama gülücük ifadeleri görünmüyor. Xenforo 2 görünümlü tema yükledim benzer sorunlar..

Email çalıştıramadık bir türlü.

Sonra ben nasılsa çift doğrulamayı tıklamışım ve email çalışmadığından süper admin olarak giremiyorum.. Sonra kod bulduk iki adımlı doğrulaamyı kaldırmak için ama o da olmadı. Onun resmini vereyim kodların yazıldığı yeri
Ekran Alıntısı.PNG

Arkadaşlar sizce sorun nerdedir? Yardımcı olacak arkadaşlar ve hocalara teşekkür ederim. Tabiki forumda çok yararlı bilgiler var onlar için de teşekkür ederim.. Bence Xenforo kaynaklı bir sorun değildir. Bu kadar kişi kullanıyor ve geneli memnun. asıl sorun Xenforo ve forum sistemlerini bilen kişinin az olması ve zamanla Xenforo'da yeni sistemlerle inşallah daha kolay forum sistemleri çıkarır. Bunları Xenforo kötülemek için demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Forum açmak için biraz bilgisayar yazılımı bilmek gerekiyor :D, bir bilen olmasa sıfırdan kurmak zor sunucuya falan.. Gerçi sunucu kiraladığın yer faaln yardımcı olabilir belki.. Ben bir yazılım şirketi ile çalışıyorum ki tanıdık da, onlara da teşekkürler :)..

Edit : bir de google Chrome'dan kimi yerlerden giriş yapmıyor. Devamlı açık tuta tıklayınca açılıyor ben de anlamadım.. Bu arada adminler yanlış yere açmışsam söyleyebilirler sorun bölümüne açabilirim. Mesaj taşınıyorsa kendileri taşırsa sevinirim. Siz bilirsiniz..

Son düzenleme:
Merhabalar,
Xenforo sorunlarınızı XenForo sorunları için destek talepleri kategorimizde konu açarak sormaktan,danışmaktan çekinmeyin. Yoksa buralarda sorunların pek çözüm bulmayacaktır.

Sorununuza gelecek olur isek.
1. Bu yazılmdaki mantık ise sunucuda PHP varmı versiyonu ne ? yada PHP kullanılabilir mi versiyonu ne gibi temel bir kaç yazılımı kontrol eder. Bunun dışında ki sorgulamaları yapamaz çünkü bunun için sunucunun ROOT yetkisine erişimi yoktur. Kısacası bu test scritp ile xenforo 100% kurulur hatta çalışır,ancak 100% verim alınır yada hatasız çalışır diyemeyiz.
2. Forum sunucularındaki mantık diğer web sitelerindekinden biraz farklıdır. Onların sunucuya yaptıkları bazı ( güvenlik gerekçeli) kısıtlamalar,eksiklerden dolayı forumdan istenilen çalışma verimi alınamaz.
Yani forum hostig firmanızı iyi seçmelisiniz bu durumda.
3. Xenforo'mu vbulletin mi derseniz kesinlikle şu an xenforo derim ki bunu asılsız oalrak söylemiyorum çünki her iki yazılım içinde destek vermekteyiz : vbulletin Destek,Vbulletin Temaları ve Eklentileri indir
4. Temada oluşan bu görsel hatalar BOLD v.s gibi, sunucu ile bağı olamaz ya tema hatalı olabilir,bir eklenti bozyor olabilir,kurulum hatası yapılmış olabilir ve her tema her forumda aynı çalışaca yada görülecek diye düşünmeyin. Aynı görüntü için tema sahibine yada bir profesyonel kurulum yaptırmalısınız.

Konuyu tam toparlayamadım ama anladığım sorularınıza cevap vermeye çalıştım.
Kısaca özetlersek sunucu,hostin seçimini kesinlikle doğru olmalı, Sunucu yöneticisi çalışır demesi ile bu işler olmaz aynı sunucuda barınan bir kaç forum görmeli ve çalıştıığına emin olmalısınız.

Dilerseniz size bir test hostin açalım domain yönlendirin bizim sunucumuza kurulum yapın bir kaç gün test edin kullanın bakalım neler yaşayacaksınız.

Merhabalar,
Xenforo sorunlarınızı XenForo sorunları için destek talepleri kategorimizde konu açarak sormaktan,danışmaktan çekinmeyin. Yoksa buralarda sorunların pek çözüm bulmayacaktır.

Sorununuza gelecek olur isek.
1. Bu yazılmdaki mantık ise sunucuda PHP varmı versiyonu ne ? yada PHP kullanılabilir mi versiyonu ne gibi temel bir kaç yazılımı kontrol eder. Bunun dışında ki sorgulamaları yapamaz çünkü bunun için sunucunun ROOT yetkisine erişimi yoktur. Kısacası bu test scritp ile xenforo 100% kurulur hatta çalışır,ancak 100% verim alınır yada hatasız çalışır diyemeyiz.
2. Forum sunucularındaki mantık diğer web sitelerindekinden biraz farklıdır. Onların sunucuya yaptıkları bazı ( güvenlik gerekçeli) kısıtlamalar,eksiklerden dolayı forumdan istenilen çalışma verimi alınamaz.
Yani forum hostig firmanızı iyi seçmelisiniz bu durumda.
3. Xenforo'mu vbulletin mi derseniz kesinlikle şu an xenforo derim ki bunu asılsız oalrak söylemiyorum çünki her iki yazılım içinde destek vermekteyiz : vbulletin Destek,Vbulletin Temaları ve Eklentileri indir
4. Temada oluşan bu görsel hatalar BOLD v.s gibi, sunucu ile bağı olamaz ya tema hatalı olabilir,bir eklenti bozyor olabilir,kurulum hatası yapılmış olabilir ve her tema her forumda aynı çalışaca yada görülecek diye düşünmeyin. Aynı görüntü için tema sahibine yada bir profesyonel kurulum yaptırmalısınız.

Konuyu tam toparlayamadım ama anladığım sorularınıza cevap vermeye çalıştım.
Kısaca özetlersek sunucu,hostin seçimini kesinlikle doğru olmalı, Sunucu yöneticisi çalışır demesi ile bu işler olmaz aynı sunucuda barınan bir kaç forum görmeli ve çalıştıığına emin olmalısınız.

Dilerseniz size bir test hostin açalım domain yönlendirin bizim sunucumuza kurulum yapın bir kaç gün test edin kullanın bakalım neler yaşayacaksınız.

Cumartesi günü yazılım şirketine gideceğim. Sorun olmaz ise konuşuruz hatta birazdan size yazabilirim özelden. Evet kusura bakmayın pat diye yazmışım yazıyı görünce. Evet sorunlar için çözüm aramak kısımı vardı forumda. Çok teşekkürler :)..

Selam, merhaba.. ilginiz için teşekkür ederim.. Bu arada isterseniz mesajımı sorun kısımına yazabilirim ve sizde oraay cevabınızı yazabilirsiniz tekrar :)..

Hosting sunucunuz fiyat ne olur hocam, bir sorayım dedim. Aramızda kalsın güzel bir fiyat beklerim. Bilgim olsun. Sorun çözülmezse öecbur zaten hosting arayacağım. Millet hep teelfona döndü ve teelfondan da sorun var üstelik. Google Chrome dan girilmiyor. Sürekli açık tuta tıklarsan giriliyor. ama kimi de giriyor anlaaymadık. Gülen mi ağlan mı :D.. Telefondana da zaten tapatalk ile giriliyor genelde. biri bunu belirtmiş zaten benim forumda..

Cevaba da yazdığım gibi cumartesi günü inşallah yazılım şirketi ile görüşeceğim, tanıdığım bir kişi..

Teşekkür ederim, iyi günler

Öncelikli olarak hosting için şu an bir ücret talebinde bulunmuyorum. Siz test edecek deneyeceksiniz ve eğer bu hizmeti bizden almak isterseniz
Hosting paketlerimiz için :Xenforo hosting paketleri
VDS paketlerimiz için : Xenforo vds paketleri
Konularını inceleyebilirsiniz.

Xenforo mobil sistemler ile zaten uyumlu bir sistemdir. İlave bir yazılıma ihtiyacı yoktur,ancak bazı kullanıcıların alışkanlıklarını dışına çıkmamak için tapatalk tarzı uygulamalar kurulur ki kullanıcı forumda tutabilelim ;) .
Bunun dışında sorunlarının için çok fazla bir şey söyleyemem sunucuyu çözüp sağlıklı bir xenforo kurmadığınız sürece her türlü hatayı almanız mümkündür...

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.