1. Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
  Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
  Hello Welcome to Ziyaretçi!
  Register here to benefit more from the forum
  Uyarıyı kapat

Xenforo sıfırdan tema yapımı

'Webmaster Yardımcı kaynaklar' forumunda P42S tarafından 23 Haz 2017 tarihinde açılan konu

 1. P42S

  P42S xF kullanıcı xF kullanıcı

  Merhaba.

  Sıfırdan tema yapımı hakkında izleyebileceğim bildiğiniz bir ders videosu var mı? Html, Css ve Grafik bilgim var daha önce MyBB temaları yapmıştım fakat xenforo biraz karışık geldi bana. Varsa ders videoları paylaşır mısınız?
   
  Son düzenleme: 23 Haz 2017
  Mete_ bunu beğendi.
 2. netr0n

  netr0n xF Admin Site Yetkilisi xF Admin

  Maalesef ders niteliğinde bir video yok. Eğer daha önce farklı forum yazılımlarına temalar yaptıysanız aynı şekilde xenforo'da tema yapabilirsiniz. XenForo diğer forum yazılımlarına göre tema tasarımında imkanı oldukça geniştir. Tema özellikleri bölümünden temanıza uyarlamış olduğunuz alanları fonksiyonel hale getirmenizde mümkün. Fakat dediğim gibi ders içerikli bir anlatımı mevcut değil. Sıfırdan anlatıma da ben rastlamadım bunun sebebi sadece tasarım ile bitmediği içindir.

  Nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini açıklayabilirim.

  Öncelik xenforo'da hangi şablon ne işe yarar bunları öğrenin.
  Daha sonra kendinize göre düzenlemeler yapın.
  Eğer işi bir adım daha yukarıya taşımak isterseniz.
  Şablon oluşturmayı ve bu şablona tema özellik alanından özellikler eklemeyi öğrenmelisiniz.
  Bunun için ufak çaplıda olsa plugin yazmanız gerekecektir.
  Plugin yazmak için ileri seviye Php bilginiz ile Zend Framework bilginizin de olması gerekmektedir.
  Ayrıca MVC yapısı hakkında bilgi sahibi ve OOP hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

  Sıfırdan anlatımın olmamasının sebebi yukarıdaki gereksinimleri ders halinde anlatmanın zor olmasından kaynaklıdır. Bunların hepsi xenforo için bir bütünlük arz etse de her biri ayrı ayrı ele alınacak konulardır. Dolayısıyla Önce PHP sonra MVC ve OOP ile proje geliştirecek düzeye gelme ve geldikten sonra Zend Framework öğrenmeye başlayabilirsiniz. Zaten günümüzde OOP bilmeyen birine de programcı denmiyor. Tabii piyasada bunun yanında Laravel,Symfony, Codeigniter, Zend Framework gibi en az bir framework bilginizin olmasını isterler. Fakat ben bunların arasında Zend Framework'ün çok çok daha zor öğrenildiğini söyleyebilirim. İleri Php bilginiz olsa bile ZF öğrenmeye başladığınızda sanki Php ile alakası yokmuş ve sanki hiç php bilmiyormuşum da yeni öğreniyormuşum izlenimine kapıldım. Bu yüzden ZF'ye bir framework öğreniyorum mantığı ile değilde component öğreniyorum manıtığı ile yaklaşmakta fayda var. Diğer Frameworklerin çatısı altında ZF'nin olduğunu düşünürsek component library mantığı zend için daha uygun. Bu yüzden öğrenilmesi zor ama öğrenildiğinde harikalar diyarına giriş yapacağınızı söyleyebilirim.

  Konu uzamasın ve gözünüzde korkmasın eğer sadece css, html ile ufak çaplı düzenlemeler yapacaksanız şablonları öğrenmeniz yeterlidir. Profesyonel çalışmalar için yukarıdaki söylediklerim gereklidir ;)
   
  P42S ve Emre bunu beğendi.
 3. P42S

  P42S xF kullanıcı xF kullanıcı

  Hocam php bilgim yok. Benim istediğim html/css olarak hazırladığım temayı xF'ye giydirmek. Fakat tema dosyalarını falan bulamıyorum mybb gibi direk tema dosyalarını açıp düzenleyemiyoruz sanırım, admin panelden açıp düzenlememiz gerekiyor anladığım kadarıyla.
   
 4. netr0n

  netr0n xF Admin Site Yetkilisi xF Admin

  En basiti admin panelinden şablonları düzenyelip extra.css şablona ise gerekli css kodlarını yazmanız yeterli.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş