Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

XenForo mu vBulletin mi? XenForo vs diğer forum scriptleri

Lim10Ata

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Herkese merhabalar 10 yılı aşan süredir forum scriptleriyle ilgilenmekteyim smf, phpbb, mybb, vbulletin, xenforo, discourse ve flarum gibi popüler forum scriptlerini deneyimleme fırsatım oldu. Sürekli hangi forum scriptini tercih etmeliyim sorusunu almaktayım. Umarım bu konu sayesinde aklında soru işareti olan arkadaşlarımın tüm sorularını cevaplamış olacağım.

Neden XenForo?

• Modern ve geliştirilebilir yapı,
  • Geniş eklenti kütüphanesi,
  • Yurtiçi ve yurtdışında ki geliştirici sayısının fazla olması,
  • Dahili özellikler ile minimum eklenti ihtiyacı.

XenForo mu? vBulletin mi? MyBB mi?

Bunun cevabını belli başlıklar altında inceleyelim.

Ama R10 vBulletin Kullanıyor?
Arkadaşlar şunun ayrımını iyi yapmak lazım R10 vBulletin 3.8 kullanıyor olabilir fakat yılların vermiş olduğu emek, ihtiyaca göre yapılan düzenlemeler ile maddi ve manevi onlarca çaba sonucunda oluşturulmuş bir proje. vbulletin.org ile r10.net'in aynı sürümü kullandığına vBulletin'in geliştiricilerinin bile inanacağını düşünmüyorum. Bu konu bana çok sorulduğu için cevaplama gereği duydum; R10, vBulletin kullanıyor diye bu yola girerseniz üzülürsünüz çünkü şuan bulunduğumuz ortam bana göre R10bulletin :)

Peki bu 3 seçenek arasından neden XenForo?
vBulletin 5'in tema, eklenti ve geliştirici azlığından dolayı bir seçenek bile olmadığını varsayarsak MyBB ve vBulletin (3.8.x, 4.2.x) default olarak mobil uyumlu bile değil ya harici bir eklenti kullanacaksınız yada responsive bir tema edineceksiniz. Halbuki XenForo'da bunlara bile gerek duyulmamakta XenForo altyapısını kullanıp default tema kullanan büyük forumlara bile rastlayabilirsiniz örnek vermek gerekirse Technopat.

Ama MyBB'de Harika Ürünler Var? Üstelik Ücretsiz!
Kesinlikle katılıyorum MyBB'nin en güzel yanıda tamamen ücretsiz olması ayrıca özellikle Türk geliştirici arkadaşlarımızın ortaya çıkardığı harika ürünlerde bulunmakta fakat proje inanılmaz yavaş ilerliyor ben kendimi bildiğim bileli MyBB 2'nin çıkmasını bekliyoruz. Ciddi bir projede sürekli kişisel çabalarla üretim yapan geliştiricilerin eline bakmak bence pekte sağlıklı değil. XenForo'da ise durum biraz daha farklı script ham olarak sürekli XenForo tarafından geliştirilmekte olup ayrıca ürün üreten geliştiriciler "şirket, firma, topluluk" boyutunda buda daha güvenilir bir ekosistem sunmakta. XenForo da ürün üreten topluluklardan örnek vermek gerekirse; dragonbyte, themehouse ve @eTiKeT; netr0n netr0n; LaDezs LaDezs; hocalarımızında öncülük ettiği xenforo.gen.tr.

vBulletin'in Çöküşü!
Bundan çok değil 6-7 yıl önce en popüler forum scripti olan vBulletine ne oldu da bu hale geldi? Cevap basit arkadaşlar "yanlış politikalar, vBulletin 5'in beğenilmemesi desteklenmemesi, XenForo'nun ham olarak vBulletin 3.8.x ve 4.2.x sürümlerinden çok daha iyi olması büyük geliştiricilerin vBulletine desteği kesip XenForo'ya hizmet vermesi, büyük forumların vBulletin'den XenForo'ya geçerek insanlarda ki algıyı değiştirmesi" vBulletin'in sonunu getiren etkenler oldu. En popüler sürümünün yıllar önce çıkan vBulletin ile sürekli güncellenen bir yazılım arasında ki farkın açılması çokta garip değil diye düşünüyorum.

Peki Flarum?
Flarum bana son zamanlarda sıkça sorulan bir script. Gerçekten çok modern ve hızlı bir yapısı olan Flarum sürekli güncellenmekte ve extiverse altında büyük bir eklenti kütüphanesine sahip üstelik ücretsiz ama (üzgünüm çok ama kelimesi kullanıyorum ) Flarum'un daha çok yolu olduğunu düşünüyorum özellikle SEO konusunda çok başarılı olmadığı hakkında geri dönüşler almaktayım. Ayrıca Flarum, Discourse gibi scriptlerin klasik forum yapısından farklı bir yapıda olması sebebiyle forum bilinci yönünden biraz daha zamana ihtiyacı var: Forum denilince hepimizin aklına belli bir yapı geliyodur bu bahsettiğim scriptler bu yapının dışında olduğu için başta biraz garip gelebilir fakat ileride bu algı yıkılabilir.

Bir parantezde @Scarecrow; hocamın geliştirdiği Mention'a ayırmak istedim panelini inceleme fırsatı bulduğum bu yazılımda Flarum'dan bir artı olarak gördüğüm kısım direkt olarak panelinden tema ve dosyalara müdahale edilebilmekte flarum tarafında bu ne yazık ki çok kısıtlı, gerekli destek ve geliştirme ile çok iyi yerlere gelebilir.

XenForo'nun Olumsuz Yönleri​

Çok övdük fakat hiçbir şey kusursuz değildir, XenForonun da tabi ki kusurları var.
  • Lisans Ücretleri: 160 USD lisans ücretine sahip olan XenForo'nun kura bakınca gerçekten maddi olarak biraz cebinizi zorlayacaktır. Üstelik güncellemeleri yalnızca 1 yıl erişebilirsiniz ardından güncellemelere erişmek için tekrar 50-60 USD civarında bir ücret ödemek zorundasınız.
  • Eklenti ve Tema Ücretleri: Evet, XenForo'nun ürün kütüphanesi sınırsız fakat çoğu ürün ücretli ve döviz kuruna göre yine maddi olarak cebimizi zorlamakta.
  • Geliştiriciler: Arkadaşlar XenForo'yu bilmek kurulum yapmak veya klasik ayarları ayarlamaktan ne yazık ki ibaret değil, bu scriptin hakkını veren ülkemizde çokta fazla geliştirici bulunmamakta kaliteli bir hizmet için bütçenizi biraz artırmak zorundasınız.

Sonuç​

XenForo her ne kadar maddi olarak zorlayan bir script olsada lisans temin ettikten sonra ücretsiz seçeneklerle de gayet kaliteli projeler çıkarabileceğiniz bir forum scripti ve diğer forum yazılımlarından 2-3 gömlek üst olduğunu düşünüyorum. Çok iyi yazı yazabilen biri değilim fakat aklında soru işareti olan arkadaşlarımın yararlanması için böyle bir konuya ihtiyaç olduğunu düşündüm umarım yararlı olabilmişimdir.

Konu altından sorulacak soruları bildiğim kadarıyla yanıtlamaktan memnuniyet duyarım iyi forumlar.

xenForo hakkında merak edilen bütün sorular bir başlıkta toparlanmış güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Yazı için teşekkürler güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık.

Forum yazılımı tercihi bence kişinin kendisi ile alakalı bir durum. Yazılım bilgisi var ise ve zamanı da var ise kendi yazılımını da yapabilir. Aslında hiçbir yazılımcı bir başkasının yazılımına bağlı kalmayı, onun kuralları içerisinde kod yazmayı sevmez ama bazı durumlarda hazır olması, zaman kazandırması, alışılmış olması ve düzen için mecbur kalınıyor. Kendi forumunu yazan bir kaç site biliyorum gayette başarılılar. Ama bunlar nadir görülen şeyler. Bir başkasının yazdığı yazılımı eğer iyi bir dökümantasyonu yok ise çözmek çok uzun zaman alır. XenForo'un iyi bir dökümantasyonu var mı? İdare eder. Mükemmel mi? Hayır. vBulletine göre iyi mi? Evet iyi.

Mybb, Smf, Phpbb bunlar da forum yazılımı ama büyük projelerde tercih edilmiyor. Peki neden? Bunu şöyle açıklayabiliriz; Kurumsalların neden .net (Microsoft) veya Oracle gibi şirketleri tercih ettiğini düşünebilirsiniz. Belki açık kaynak kodlu yazılımlar ile bunlardan çok daha hızlı sistemler hazırlanabilir ama olası bir kötü senaryoda doğrudan destek alamazlar. Alsalar bile sürdürebilirliği yok. A kişisine yaptırdı ve adam öldü, B firmasına yaptırdı ve firma iflas etti. Bu sebeple güvenilir, sorun olduğunda destek alabilecekleri şirketleri tercih ederler. Yoksa kimse bunlara bu kadar yüksek miktarlar ödemek istemez. XenForo yazılımını da böyle düşünebiliriz. Tamam ücretli ama arkada bir ekip var ve yazılımda bir sorun olduğunda anında destek alabiliyorsunuz veya güvenlik sorunu var ise bunu bildirip hızlı bir şekilde yama alabiliyorsunuz.

XenForo'un en iyi yanlarından biri arkada bir çok kişinin frameworkünü kullanıyor olması. Mesela iki faktörlü kimlik doğrulama için authy (2FA) api php istemcisi, ödeme sistemleri için braintree, google chrome konsoluna değişkenleri kaydetmek için ccampbell, RFC uyumlu base32 encode ve decode için christian riesen çıkardığı base32, yine bu kişinin yaptığı tek kullanımlık şifreler (Google Authenticator) için OTP, composer bağımlısı olması.. ki olmazsa olmaz, PSR-11 arabirimleri içinde container interop kullanıyor. XenForo ilişkisel veritabanı mimarisine sahip bunu da doctrine ile sağlıyor. Yani ORM. (object relational mapping). örnek symfony. Zaten xenforo'da console, debug, file system process, vardumper için symfony'den faydalanıyor. Bunun gibi bir çok frameworkten faydalanıyor diyebilirim. Şimdi hepsini yazmayalım. Bunları neden anlatıyorum; Yazılım iyi işler yapan ne varsa onu kullanıyor. Yoksa bunları oturup kendisi yazmaya kalksa, biz xenforo 2'yi 2030'da görürdük. vBulletin 5'i incelendiğimiz de güzel düşünüldüğünü görebiliriz yani forum yazılımı olarak amacını yapıyor mu evet yapıyor. Sıkıntı ekstra işler, eklenti, tema vs gibi konularda yetersiz kalması. Forum sahiplerini biliyoruz genelde yazılımın orasını burasını mıncıklayacak, onu ekleyip, bunu çıkaracak, hata aldığında destek alabileceği yeri olacak. Bunlar forum sahibi kişilerin hoşuna giden şeyler. Neyse aslında vBulletini bitiren olay ekibin dağılması. Yani ekip dağılıyor ve XenForo adı altında başka bir yazılım çıkarıyor. vBulletinin eksik gördüğü yanlarını, onlardan daha iyi bir dökümantasyon ile ve yenilikçi yanlarıyla geliştiricileri yanına çekmeyi başarıyor. XenForo'dan daha iyi yazılımlar yok mu vardır elbette. Olmayacak mı? Olacaktır tabii ki.. Ama burada önemli olan şey topluluğun olması. Topluluk yoksa kimseye yazılımın iyi yanlarını gösteremezsin. XenForo yazılımının en büyük artısı vBulletinin gönüllü geliştiricilerini de peşinden götürmesi. Geliştiriciler xenforo'a geçmeseydi vBulletin 5'e ürünler çıkarsaydı bugün algılarımız nasıl olurdu bilemiyorum. İleri de ne olur onu da bilemeyiz.

Evet r10'un vBulletin 3 kullandığını görenler bir yanılgıya düşüyor. r10 kullanıyorsa o zaman bu daha iyi bir yazılım algısına kapılanlar oluyor. Bu aslında oradaki geliştiricilerin o yazılıma olan hakimiyeti ve kullanıcılarının o yazılıma alışmasından kaynaklı bir durum. Orada sadece xenforocular yok, bir çok amaca hizmet eden bir forum. Yazılım değiştirmeleri hoş karşılanmayabilir ve kullanıcı kaybı da yaşayabilirler. Zaten yenilemelerin çoğu tema üzerinde yapılan şeyler. Yani r10 şu anki yazılımı ile ne yazık ki XenForo yazılımının çok çok gerisinde. Ama geliştiricileri arkasında olduğu sürece, yazılıma destek verdiği sürece devam edebilir zamanla ne olur bilemeyiz. Yazılımın yetersiz kaldığı yerde müdahale edebilirler ama yazılımcının yetersiz kaldığı yerde ne olur bilemiyorum. Kendi tercihleri.

Mybb de tema ve eklenti yapmak xenforo'a göre çok daha kolay ama yazılım bir güncelleme istiyor. Uzun zamandır var ve desteği de diğer ücretsiz yazılımlara göre iyi.

Flarum yazılımı Laravel ile kodlanmış bir forum yazılımı. İleride ne olur bilemiyorum. Ama bir gerçek var o da devir artık eski devir değil. Her şey değişiyor. Yapılar değişiyor. Artık yapılar backend tarafında nodejs frontend tarafında react'e kaymaya başladı. Npm'in tüm nimetlerinden faydalanılıyor. Şimdi xenforo mu işimizi görüyor o zaman xenforo. Yarın başka bir yazılım mı işimizi görecek ya da mevcut yazılımlar daha da iyileşecek mi? O zaman o yazılıma geçeriz. Zaten dikkat ederseniz neredeyse her forum yazılımının bir başka forumun yazılımını çevirmek için importer kullandığını görüyoruz. Bırakalım onlar düşünsün. Rekabet iyidir. Tekelleşmeye karşıyım. :)

XenForo `ya ilk geçen forumlardan hatta daha iddialı olursam ilk geçen forumum diyebilirim. VBulletin kullanırken oscripti dahil tanınmaz hale sokmuştum modifikasyondan. Gel gör ki basit bir bildirim dahil alamıyorduk ve mümkünde değildi o zaman. O zaman kafaya koymuştum değişmeyi ve xenforo çıktı piyasaya. Sağolsun VBulletin de XenForo yu mahkemeye verince xenforonun başaramayacağı bir reklam yapmış oldu.

İhtiyaçları karşılıyormu evet, eksikleri var mı çok özellikle üye etkileşimleri konusunda. Pahalı mı hayır (bizim paramız değersiz maalesef) Daha ucuz alternatifler mutlaka vardır hatta ücretsizler ama bu işin bir diğer boyutuda destek. Eklentilerin bir üst seviyeye çıkması ve sürekliliğinin sağlanması için geliştiricilerinde kazanması lazım. Şahsen ücretsiz ürün tercih etmemeye çalışıyorum çok mecbur kalmadıkça. Bu kapsamda XenForo nun çizgisini beğeniyorum.
1659095881645.png

En güzel aşk forumculuk' benim sloganım mekanın tabanı önemli değil ortamı önemli' bu ortamı güzelleştirende yazılımın avantajları... Ben eğer eski bir vbulletinci olarak vbulletine giriş yapsaydım 10 yıl aradan sonra belki adım marka olcaktı mükemmel kod'cu diyeceklerdir.. Xenforo anlamadığım bir sistem diyerek kod işlerinede bulaşmadım herşey hazır .. tık ordan tık burdan.. sıkıştım'mı ? netr0n netr0n xenforoya hakim sor bul çöz.. Hiç hayır dediğinide görmedim zaten.. Desemki şu sıkıntım var olmayanı olduracak bir yolunu bulacacak.. İş olarak forumlar üzerinde bir vasfım olsaydı daha farklı olur.. xenforo bana sanki googledenin çıkardığı bir yazılım gibi geliyor.. çünkü bir güncelleme çıkıyor son sürüm .. mevcut olan google arama motorunda bu bir karşılık buluyor..
Ama birşey farkettim vbulletinin mobil temaları xenforonun mobil doğuşlu temalarına çok benziyor.. yada xenforo'mu ona benziyor onu pek bilemedim.. Takipte değildim ilk mobil uyumu kim çıkardı ondanda haberim yok gerçi

ipb den kimse bahsetmemiş üzüldüm ??

xenforo iyidir suanda kullanmaktayim
2. inci olarak ipb tercih ederdim ?

1995-1996 yıllarından beri internet alemindeyim. Açık kaynak kodlu yazılımlar yüzünden; mybb, wordpress, smf, phbb vs 12 adet sitemi hacklediler. O kadar ki çok uğraşırsınız, çabalarsınız sitede bir sürü kişi takılmaya başlar büyümeye başlar bir gün sabah bir kalkarsınız sitelerin hepsinde terörist paçavralarını görürsünüz ya da başka bir şey… Hosting kısmını sildim ama fayda etmedi sonra domain kayıtlarını sildirdim. O derece sıkıntılı süreçler geçirdim. Sonra arkadaşımın lisanslı vbulletin forumu vardı dedim vbulletin e mi geçsem. Forumu incelerken hack ettiler… ? Hatta hala DOMAİNİ durur. Görmek isteyene gösterebilirim. Bu arada internet alemine küstüm. Bir müddet uzak kaldım. Sonra evlendim bebeğim oldu dedim ki neden bebekleri olan ebeveynlere destek olmak için bir platform kurmayayım. Ve 7 Haziran 2017 de bebekforum.net.tr ve bebekforum.net domainlerini regledim. Mybb sistemine forumu kurdum.
Daha sonra bu sistemle gitmez dünyanın en güvenli sistemine xenforo ya geçmem gerekiyor. Xenforo lisansı aldım. Xenforo.gen.tr ile de bu dönemde yolum kesişti. Xenforo yazınca xenforo.gen.tr çıkar. Sonra buradaki dökümanları okuyarak mybb forumu xenforo ya çevirdim. Forum sistemimi xenforoya çevirdikten sonra bir beyaz yakalı hacker arkadaşım var ona dedim (bankaların sitelerine girer 10 dakikasını almaz sonra açıkları bankalara bildirir.) Bu arkadaşa dedim bir kontrol et bebekforum.net.tr yi (sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer) Abi dedi hiç bir açığı yok. Gerizekalılar fazladan kod yazmış ama açık yok..Kodları gösteriyor bu ne işe yarar yok işe yaramaz ama adam yazmış falan diye… Abi dedi açık yok bu sistemde devam et dedi. 5 yılı geçti hala xenforo kullanıyorum. Bir sürü saldırı denemesi oldu. Yapamadılar yapamayınca da ddos atakları oldu. Bir keresinde Dünyanın her ülkesinden binlerce bot girdi foruma 5. Senemizi bitirdik. Hırslarını alamadılar uzun süre bunun için ddos saldırıları oldu. Diğer saldırı yöntemleri başarılı olamayınca… Ama 3-4 sene boyunca her gün ya da iki üç güne bir ddos atakları devam etti.. Hala ayaktayız…. ?

Ddoslardan dolayı çok hit kaybım oldu çok debelendim ama sonuçta ayaktayız yıkılmadık.

Yani beni xenforo ya geçiren tek neden güvenlik.

Ama yine bir sürü saldırı dolayısıyla hit kaybından bahsetmiştim. Normalde bu ddos saldırıları olmasaydı. 5. Yaşını bitiren 6. Yaşına giren bir forum haftada 990 kişiyle uğraşmazdı. Çok daha fazla hit olurdu.
839C8139-CB33-4F90-BFCB-5D021D9D60BC.png

Son düzenleme:
Ayrıca buraya şunu ekleyeyim xenforo ya yeni geçen arkadaşlar için xenforo çok güvenli yazılım dedik. Evet öyle onu güvensiz yapan eklentilerdir. Güvenmediğiniz yerden eklenti almayın. Hatta xenforo da öyle bir hikaye mevcut brivium diye bir istatistik eklentisi vardı. Xenforo global e bu eklenti hakkında şikayet gitti xenforo inceledi ve kötü amaçlı yazılım bulundu içinde ve brivium xenforo dan yasaklandı. Arkadaşlar oradan buradan bulduğunuz bilmediğiniz sitelerdeki eklentileri sakın yüklemeyin. Benden uyarı… Bakın belli başlı büyük siteler vardır. Xenforo.gen.tr da bunların içindedir eklenti tema vs alacaksanız bu büyük sitelere yıllarını bu işe vermiş tanınan bilinen kişilere geleceksiniz. Destek sitelerinden eklenti alın… Ayrıca bu destek siteleri xenforo.com da var mı ona bakın. Bakın en ufak bir sağlama yapıyorum. Xenforo.com da xenforo.gen.tr arıyorum;

190AA268-AC48-4963-B848-08CD96EC2CE6.png

Sayısız sonuç buldum. Demek ki xenforo.gen.tr resmî geliştiricilerden…

Son düzenleme:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.