Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!
Benim Xenforo'u tercih nedenlerim öncelikle yenilikçi ve basit bir yapıya sahip olması ardından gerek tasarım gerekse yazılımsal olarak neredeyse geliştiriciler için herşeyi düşünmüşler ve ortaya kusursuz diyebileceğimiz bir script çıkarmışlar. Evet dediğim gibi bir geliştirici gerek tema kodlarken gerekse de eklenti yazarken adeta zevk alıyor vbulletin dönemini hatırlıyorum da en ufak bir düzenleme için bile tabiri caizse 40 takla atıyorduk :D Şimdi bakıyorum da xenforo'un her geçen gün geliştirici sayısı artıyor bunun en temel nedeni Kier ve ekibinin bir kullanıcı veya geliştirici için neredeyse herşeyi düşünmüş olmaları. Xenforo'un bu kadar başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri de kullanıcıların isteklerine ve sorunlarına kulak vermeleri diye düşünüyorum.

Sağlıcakla ?

Katılıyorum, yazılıma ve desteğine diyecek bir sözüm yok ha çok sıksam eleştirecek bir şey bulur muyum bulurum. 1.x sürümünü eleştirebilirim mesela nedir o dersen eklenti yükleme ve kaldırma :D hele hele bir kullanıcı gelip hocam 1.x sürümünden 2 sürümüne geçmek istiyorum dediyse aman yarabbi askerlik yaptırıyordu 3-5 nöbeti tutturuyordu;

İşlem başlatılıyor........................
Şablonlarınız işleniyor....................
Şablonlarınız ayrıştırılıyor...............................................................
Yönetici şablonlarınız ayrıştırılıyor..........................................................
Son pişmanlık neye yarar....................
Her şeyin bedeli var...............................
Buraya kadar......................................

uzar gider bir de bu 30 eklenti olunca sen bilgisayar da böyle beklersin.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Tabii 2 versiyonuna da geçince adamlar yapmış diyorsun seviniyorsun.

En yukarıda ips dedik ama ips'den yeni adıyla invision community forum yazılımından pişman olup gelen, pişmanlık demeyelim de aradığı desteği bulamayan diyebiliriz. Destek dediğim eklenti çokluğu, tema çokluğu vs yoksa XenForo'dan fazlası var eksiği yok. Tek eksiği işte geliştirici topluluğunun xenforo'a göre az olması. öyle bir topluluğu olsa idi, vBulletin ile XenForo barışıp ele ele verse yine yıkamazdı o yazılımı. Xenforo 2 sürümünde orayı rol model de almış gibi gördüm ya neyse:D

Ben de forum hayatına 2012 yılında SMF ile başladım. Forum hayatına giriş yapmam biraz acele oldu. O yüzden öyle aman aman bir araştırma yapma fırsatım olmadı.
Hızlı araştırmam sonrasında karşıma SMF, Mybb ve Vbulletin çıktı. Xenforo’yu ise hiç duymamıştım :) Uzun bir süre ücretli Vbulletin mi yoksa ücretsiz bir yazılım mı derken kararı SMF yana verdim. Ama şimdi geriye dönük bakınca kararım pek de doğru değilmiş :)
Çünkü tüm forum yazılımlarında olduğu gibi SMF tam da bitme aşamasında imiş. Türkiye’deki destek de buna bağlı olarak bitmek üzerdeymiş. Ben ucundan yakaladım ve bir şekilde uzun uğraşlar sonrasında forumu ihtiyaçlarıma karşılık verir hale getirdim.
Ama o noktaya gelmek gerçekten de büyük bir eziyetti. SMF ne yazık mi çok pratik bir yazılım değildi. En basitinden tema bile değiştirmek tam bir eziyetti. Mesela yeni bir temaya geçmek isterseniz tüm modları yeniden ayarlamanız gerekiyordu. O yüzden yıllarca ilk kurduğum temayı kullanmak zorunda kaldım :D
Yıllar geçtikçe SMF de gelişmeler iyice durdu. Türkiye’de desteği de tamamen bitti. Bir baktım elimde eski ve demode bir yazılım ile sıkışmış kalmışım.
Belli bir süre kafayı takmadım ama 3 sene önce radikal bir karar verir, bir şekilde SMF den kurtulma kararı aldım. Nette araştırırken forumumuz GEN.TR yi, N netron, eTiKeT™ eTiKeT™ ile tanıştım. İyiki de tanışmışım. Hemen kaynak konuları ve videolu eğitim konularını inceleme başladım. Sonra gördüm ki doğru yerdeyim. Tamam dedim artık zaman bu zaman. Tam da o sıra Xenforo 2 yeni çıkmış idi.
Hemen Demo ortamında test çalışmalarına başladım. SMF geçişte en büyük sorun Türkçe karakter sorunu idi. Onu da sağolsun N netron kardeşim hiç bir ücret almadan bizim için çözdü ve burada konu olarak paylaştı.
Artık her şey hazırdı. Tahminimden çok daha kolay bir şekilde hiç bir kayıp olmadan SMF’ddn Xenforo 2 ye geçiş yaptım.
Bu resmen eşşekten inip, arabaya binmek gibiydi. SMF ile Xenforo kıyaslamak haksızlık olur. Çünkü Xenforo tamamen başka bir yerde.
Admin ayarları çok basit, tema ve eklenti Kurulumu resmen çocuk oyuncağı. O kadar ki çok geçmeden 2-3 basit Xenforo eklentisi bile yazdım.

Kısaca Xenforo’ya geçtiğim ve bu aile ortamının bir parçası olduğum için çok mutluyum ☺️

Xenforo sayesinde Gen.tr gibi bir ailem N netron , eTiKeT™ eTiKeT™ , LaDezs LaDezs ve Ugur Ugur gibi kardeşlerim oldu.

Daha önce kısa süreliğine de olsa önce Vbulletin daha sonra, vbulletin'den biraz uzun bir süre de Mybb kullanmıştım.

Vbulletin abuk subuk tema tasarımlarıyla ilgimi hiç çekmemişti. O yüzden kesinlikle ısınamadığım bir forum yazılımıydı :)

Mybb ise, nedendir bilemedim, yönetici paneline girdiğim de olaya fransız kalmış turist gibi ekrana bakıp kalıyorum. İtici geliyor haliyle içimden de kullanmak gelmiyordu.

Xenforo 1in tadına bakmadım ama, xenforo 2 ile başladım. Bu yazılım gerçekten forum tarihine imza atmış. Yeniliğe dair her geçen gün ilaveler yapılıyor ve modern özellikle de kullanışlı yapıya sahip :) Herşeyi istediğin alanın şablonun'dan düzenleyebiliyorsun. Adamlar yapmış, bize kullanmak düşüyor. Helal olsun diyelim ?

we ♥️ xenforo

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.