Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
xgtpsd.png

Merhaba arkadaşlar, bu başlık altında xenforo yazılımı kullanan kullanıcıların xenforo kullanımı hakkında edindikleri tecrübeleri paylaşmalarını rica ediyorum. Özellikle daha önce farklı forum yazılımları kullanmış ve daha sonradan xenforo kullanan veya vBulletin, Mybb, PhpBB, SMF, IPS gibi yazılımlardan xenforo yazılımına geçiş yapmış kullanıcıların yorumlarını merak ediyorum. Amacım şu; xenforo yazılımı hakkında kullanıcılara, kullanıcı yorumlarına dayalı net bilgiler vermektir. En iyi bilginin deneyimlere dayalı olduğunu düşünürsek, kullanıcı yorumlarının eşsiz nitelikte değerli olduğunu düşünüyorum. Bu xenforo forum yazılımını merak eden, xenforo yazılımına geçmek isteyen veya xenforo forum yazılımını mı kullansam acaba diğer forum yazılımlarını mı kullansam diye kararsız olan kullanıcılara net bilgiler vermiş oluruz.

Özellikle eTiKeT™ eTiKeT™ LaDezs LaDezs Ugur Ugur mkucuksari mkucuksari MySimS3k® MySimS3k® daha önce diğer yazılımları deneyimleyen aklımda olan kişiler. Yorumlarınızı esirgemeyiniz. Her türlü olumlu olumsuz yönleriyle de değerlendirelim arkadaşlar. Herkesin klavyesine kuvvet :)

Abi çok güzel bir makale konusu olmuş ve tecrübe paylaşımı olarak bir çok forum kullanıcısına hitap edecek bundan eminim.
Başlayalım İlk Olarak güzel bir şekilde :D Bir forum yazılımında olmasını istediğimiz temel özelliklerimiz vardır.( Temalar, Eklentiler, Özel düzenlemeler ve herşeyin başı sorunsuz ve her zaman alınabilecek bir destek ağı) Her kullanıcının, her site sahibinin istediği bir durumdur bu. 2008-2016 arası bu talebi benim gönlümde bir çok arkadaşımızda olduğu gibi vBulletin feth etmişti. Ama her güzelliğin bir sonu olurmuş dedirtten bir durumla karşılaştık önce yazılımın ekibi daha sonra gelişen teknolojiye ayak uyduramaması derken geriledi ve kaçınılmaz sonuçla baş başa kaldık birer forum kullanıcısı olarak.. Bu süreçte SMF kullandım, MyBB Kullandım. En son durağım Xenforo 1 versiyonu olmuştu.

O Haliyle bile beni heyecanlandırmıştı. Bunun nedeni bilirsiniz ben teknik kafadayım sunucu kanadındayım bir yazılım ne kadar az kaynak tüketirse benim kalbimi o kadar çabuk kazanır :D Burada beni şaşırtan durum aslında sunucu taraflı bir performans artışı idi. Elimde bir çok forum vardı bu yenliği test ederek yazılımların performanslarını ölçtüm. Xenforo bu işi yapar dedim. Kullanım amaçları belirlenmiş oldu benim gözümde zamanla geliştirdiler xenforo 2 geldi karşımıza. Xenforo 2 aslında forum yazılımlarında gelinen son noktadır. (Başka neler göreceğiz zaman belli eder )

Her hangi bir yazılımda veya bir scripte en önemli olan unsur benim görüşümce gelişime açık olması ve geliştiricisinin sağlam olmasıdır. Aslında xenforo'yu en güzel şekilde tepeye alan durumda bence burada parladı. Ekip yazılıma çok ama çok geliştirici bakmakta wordpress gibi oldu artık.

Benim deneyimlerimde her zaman bir sitenin sunucu kanadı ve çalışma rahatlığı ön planda idi şuan xenforo yazılımından bu beklentileri fazlası ile almaktayım. Bir çok destek verdiğim site sahipleri de özellikle başka yazılımlardan geçiş yapanlar bu konuda benim gibi düşünmekteler.

vBulletinden geçiş yapanlar - Hız ve özellik olarak ön plana ama esas geçiş nedenleri DESTEK ALAMAMALARI!
MyBB'de geçiş yapanlar - Seo ve Hız olarak
SMF'den geçiş yapanlar - Seo Özellik, Tasarım , Destek
PHBB'den geçiş yapanlar - Eklenti , Tema Destek olarak
Yane kısaca xenforo hayatımızdan bir parça oldu hem maddi hem manevi alanda katkıları var , ara ara destekte bunaltıyor beni oda
bu işin zorluğu diyelim. Xenforo kullanıcılarına LaDezs'den sevgilerle.

Benim temelim vBulletin 3 ve 4 sonrasında xenforo 1 ile tanıştım, detaylara girmeden bu kısa özet bir değerlendirmelerimi yapayım.
İlk olarak teknik bilgilere hiç girmeyeceğim. Sıradan bir kullanıcı gibi yorumlamalarımı yapacağım. Ancak benim tek forumum bu forum, forum için ile diğer kullanıcıların gereksinimleri çok farklı ve bu yüzden benim düşüncelerim ve fikirlerim genel olarak yorumlanmaya bilir, tamami ile kişisel fikrimdir.

vB sonrasında resmen kaba tabir ile katırdan inip resmen bir F1 binmiş gibi oldum :D tabi bunu zamanla fark ettim :D bu hangi anlamda böyle derseniz oldukça kapsamlı bir yazı ola bilir o yüzden yine genel olarak vereceğim bunun cevabına.

Xenforo dediğimde aklıma ne geliyor, net cevaplar ile
Kolay kullanım : Forumda ortalama bir kaç saat geçirerek tüm sistemi yönete bilir hale gele bilirsiniz ( kullanıcı olarak ).​
Kullanıcı dostu : Sistem gereksinimleri, ihtiyaç duyduğu yapılar gibi yönleri ile maliyetleri minimuma çekiyor.​
Arama motorları : Kesinlikle eğer doğru bir içeriğe sahipseniz arama motorlarının çok sevdiği bir yazılım.​
Gereksinimlere cevabı : Oldukça net nerede ise tüm projeler için bir çözüm yolu ile her türlü platforma kolayca dönüştürülebilir.​
İleri dönük : Her zaman ileri dönük geliştirmeler ile daima güçlü ve ileriye dönük fikirlere cesaret veren ve yolda bırakmayan bir sistem.​
Kronik sorunlar : Kronik bir sorunu yok, resmen tak çalıştır mantığı ile kesinlikle lider.​
Destek : Global anlamda, her dilde, her ırkta RESMİ OLMASA BİLE bir destek birimi var.​
Geliştirme : Resmi anlamdan bir yorum yok, ama dünya çapında bir geliştirme yapan bir ekip var ve bunların %99 ise gönüllü ve xf ile resmi hiç bir bağı yok.​
Eklenti, tema : Nere ise her zevke uygun bir tema, tasarım bulmak kolay. Binlerce geliştirme eklentisi ile xenforo her ihityaç için bir çözümü var.​
Maliyet : Xenforo kendi lisans fiyatı belki Türkiye için çok olabilir ancak global anlamda bence ideal. Burda tek sorun nerede ise eklentilerinin %80, temaların ise %95 ücretli olması. vBullettin'de alıştığımız o hobi amaçlı kodlayıcılar ne yazık ki burda tamami ile ücretli eklenti ve temalar yapıyorlar artık.​

Bunlar tamami ile sıradan bir kullanıcı gözü ile gördüğüm, sevdiğim yada sevmediğim yanlarıdır. Aklıma gelmeyenler aklıma geldikçe eklerim yine.
Diğer yazılımlar içinde ise sadece vBulletin için bir sözüm var bittiniz artık :( bunu dışında hiç bir yazılımı her yönü ile incelemedim bu yüzden bir değerlendirme yapamam.

Son düzenleme:
Şahsım forum yazılımı olarak bir çok forum yazılımı kullandım. vBulletin, SMF, Mybb, PhpBB ücretsiz olarak en iyi performansı mybb üzerinden almıştım. Performans olarak diğerlerinden artısı desteğinin iyi olmasıda olabilir o yıllarda onda karar kılmıştım. Eski bir yazılımdır 2002 yılında geliştirilmeye başlandı 2003 yılında ise rc1 olarak hayatımıza girdi. Mybb açılımı da MyBulletinBoard'dır kısaltma olarak MyBB kullanılır.

Bir çok özelliği bulunmaktaydı bir forumda ne olması gerekiyorsa hemen hemen hepsi vardı. Hızlı cevaplama editörü bile vardı daha ne olsun. Temaları da göze hoş gelen tarafıydı.

SMF (Simple Machines Forum) her ne kadar kullananı çok olsa da sevemediğim bir forum yazılımıdır neden bilmiyorum ayarlarının zorluğu mu ya da desteğini hissedemediğim bir yazılım mı emin değilim bana hitap etmiyordu kullananlara saygı duyup uzaklaştığım bir yazılımdı.

PhpBB bu yazılımda güzel bir yazılımdı ama forumlar tarafını ve yönetim panelini beğenmediğim için bıraktım. Güzelde bir destek sitesi vardı ama bana hitap etmiyordu sanırım farklı bir arayış içerisindeydim ben :)

vBulletin lisanslı bir üründü eskiden de kullanmıştım sonra lisansımı sattım proje ile ilgilenemedim. Daha sonra tekrar girdim forum işlerine ama tekrar tutmaz diye o zamanlar ücretsizi varken neden ücretlisine para vereyim dedim o da olmadı. Daha sonra vBulletin lisans almaya karar verdim desteği çok iyiydi çünkü. Kurdum ve kullanmaya başladım. Destek konusunda Türkiye'de de kaliteli destek veren kaliteli destek forumları vardı. Yazılım bilgim vardı ama forumlara uzaktım o ara bir şekilde tüm ayarları sağlam yaptım ama bir eksik vardı. Temayı beğenemedim, tema arayışına girdim. Bir kaç tema gördüm baktım eTiKeT™ eTiKeT™ yazıyor beğendiğim temaların altında o zaman daha vBulletin.web.tr yok tabii sonra vBulletin.web.tr açıldı dedim hmmm eTiKeT™ eTiKeT™ buymuş yakaladık sonunda kendisini ve şu an yaşlanmış bir dostluğumuz olsa da bana o zamanlar ücretli tema satan ve benimde ücretli tema aldığım tek kişidir :D

vBulletin.web.tr üzerinden forum yazılımlarına destek vermeye başladık. Konuya dönelim dağılmasın. vBulletin 4 bildiğin uçak gibi geldi bana admin panelinin kolaylığı ve rahatlığı diğerlerinden uzak ara sıyrılıyordu temayı da bulduktan sonra uzun yıllar kullandım bazı durumlarda karşılaştığım hatalardan dolayı saç baş yolsam da bunlar bana hep tecrübe kattı o dönemlerde vBulletin.web.tr üzerinden sayısız foruma ücretli/ücretsiz destek vermeye başlamıştım vBulletinin kılcal damarlarına kadar hakimdim. vBulletin 3 herkes tarafından kullanılsa da vBulletin 4'ün yeri bende başkadır. vBulletin 4'den uzun yıllar sonra vBulletin 5 beklentisi doğdu çünkü o zamanlar güncel teknolojilerden uzaklaşmaya başladı vBulletin ve sonunda vBulletin 5 geldi. Açık açık söylüyorum her zaman en güncelini kullanmak isteyen biz, vBulletin 5'i görünce kendi destek sitemizi bile vBulletin 4'den alıp vBulletin 5'e geçirmedik. O sıralarda vBulletini vBulletin yapan Kier'i vBulletin 5 çıkınca gözler arar olmuş ama kendisi vBulletin'den ayrılmış ve XenForo 1 yazılımının temellerini atmıştı. Davalıkta olmuşlardı vBulletin ile bizde o yıllarda o geçsek mi xenforo tarafına destek versek mi diyorduk ama davanın ne olacağı da belli değildi ben hiç test etmedim yazılımı o zaman benim bir forumum vardı ve vBulletin alt yapısına sahipti, LaDezs LaDezs o zamanlar kendi sitesine XenForo 1 kurmuştu dedim canım benim forumu da al XenForo'a geçir bir bakalım nedir durum. Yazılım inanılmaz güzel gelmişti bana daha sonra bizim ekip toplanıp artık vBulletin'den uzaklaşıp XenForo macerasına başlayalım dedik. O gün bugündür XenForo hep üstüne katarak bizi şaşırtmaya devam ediyor. XenForo 2.0 ile birlikte inanılmaz güzel bir yazılım çıktı. Arkasından 2.1 ve arkasından 2.2 ve forum beklentilerinin fazlasını karşılıyordu. Hem yazılımın güncel olması, hem Türkiye'de XenGenTr destek sitesi gibi bir sitenin olması kullanıcılar içinde harika bir durumdu. Her ne kadar yazılım eklentileri, temaları paralı olsa da forum kullanılacaksa bence bu xenforo olmalı ve her kuruşunu da hak eden bir yazılım.

Tabii biz xenforo'a geçmeden önce ukalalık olarak algılanmasın ama xenforo varken bile hala sayısız vBulletin forumlarına destek veriyorduk. XenForo geçmekle birlikte tüm destek verdiğimiz vBulletin kullanıcılarını xenforo'a geçirdik. XenForo Türkiye'de bu kadar iyi tanınması ve popüler olmasının nedeni bence bizim yazılımı kullanıcılara iyi anlatmamızdan ve aşılamamızdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü bizden öncesini ve bizden sonrasını da biliyoruz. Eğer bir yazılımı alınacaksa geçmişte ben nasıl ki desteği var mı istediğim eklentilerle istediğim özellikleri ekleyebiliyor muyum? İstediğim görsellikte temalar bulabiliyor muyum? Yazılım kendisini her zaman güncel teknolojilere göre güncelliyor mu bunlara bakıyordum. Xenforo artık güncelleme çıkarmaktan bile yordu ise bizi, arkasında yazılıma sahip çıkan bir şirketin olduğunu söyleyebilirim bence xenforo tercih edilirken en önce dikkat edilmesi gereken konuların başında da bu gelir. XenForo'un kendi içerisinde gelen seo yapısı bile harika bir durumdur. En azından ileride güncelleme yapacağınız da harici bir eklenti kullanmadığınız için sorunsuz olacaktır. vBulletin var iken yazılımı ayrı seo yazılımı ayrı ilerliyordu hatta vbseo vBulletinden daha çok para kazanıyordu. :D XenForo vBulletinin eksik olan taraflarını da kendisine katarak tek pakette tüm istekler karşılanır politikasıyla hareket ettiği için kullanıcılarından bu yönde de artı puan almıştır.

Performans olarak vBulletinin 10 gömlek üstü diyebilirim. Eklenti ve Tema konusunda çok zengin (Her ne kadar ücretli olsa da) XenForo yazılımı bu güne kadar beni hiç üzmedi umarım böylede devam eder. :)

Burada hem deneyim paylaştım hem de süreci anlatmış oldum. Okurken yorulmuş olabilirsiniz ben yazarken yoruldum. :D

Benim Xenforo maceram Xenforo 2 ile başladı. 2009 yılında ilk sitemi vbulletin 3 ile kurdum. Xenforo'yu ilk kurulduğu zamandan beri takip ediyordum fakat XF 1'in basit yapısı hoşuma gitmediği için hiç ilgimi çekmiyordu. Taa ki XF 2 yayınlanana kadar...

O zamanlar vBulletin 4 kullanıyordum. VBSEO yazılımının kapatılması, uzun süre forumda Türkçe karakter ve database sorunları ile uğraşmam beni vBulletin'den soğuttu. Xenforo 2 yi görünce de sorgusuz sualsiz geçiş yaptım. :D

vBulletin'in hantal yapısı, vBulletin 5 fiyaskosu, Xenforo yazılımcılarının vBulletin'i iyi tanıyan eski vBulletin'ciler olması, geçiş sonrası kolay veri transferi, link kaybı yaşanmaması gibi etkenler benim gibi birçok vBulletin kullanıcısının Xenforo'ya geçmesine sebep oldu.

Xenforo gün geçtikçe kendini geliştiriyor ve kullanımı daha da kolay hale geliyor. Forum idarecileri ve kullanıcıları için kullanımı gayet kolay.

9 sene vBulletin kullanmama rağmen sadece basit tema değişiklikleri yapabilirken Xenforo'da 3 senede 30 kadar eklenti yaptım. Yani demem o ki Xenforo'nun anlaşılır bir kod yapısı var.

3 senedir Xenforo kullanıyorum ve şu ana kadar ciddi bir sorun yaşamadım.

Bana göre Xenforo'da tek sıkıntı neredeyse bütün eklentilerin, temaların ücretli olması. Buna değer mi derseniz, kalıcı ve ciddi forum kurmak isteyenler için kesinlikle değer. Eşeği seven herşeyine katlanırmış misali... :D

Kanka eğer öyle uzatırsam kimse okumaz benim maceram için ayrı bir başlık lazım :D :D. Ama şu can alıcı bir cümle olmuş kesinlikle. Biz geçtik ve bir çok kişiye xf geçirdik.
Bunu nedeni yazılım değildi kesinlikle bunu XF kendine üzerine almasın lütfen :D bu tamami ile vBulletin'de kurduğumuz ilişkilerdi.
Yani bizi seven, güvenen bir çok arkadaşımız, takipcimizin bizim peşimizden bu kuyuya atlaması idi. Şuna eminim ki hiç biri de pişman olmamıştır.

Bu işi yapmamızın en büyük nedeni ise işte o insanlardır zaten. Bu insanlar yüzünde bu işten zevk alıyor onlar sayesinde öğreniyor ve öğretiyoruz kesinlikle!
Tabi o zaman yüzlerde isek artık binlerdeyiz, hani derler ya beni sizler var ettiniz :) burda ise bizi sizler var ettiniz. Hepinizi seviyoruz :D :D ...

Kanka eğer öyle uzatırsam kimse okumaz benim maceram için ayrı bir başlık lazım :D :D. Ama şu can alıcı bir cümle olmuş kesinlikle. Biz geçtik ve bir çok kişiye xf geçirdik.
Bunu nedeni yazılım değildi kesinlikle bunu XF kendine üzerine almasın lütfen :D bu tamami ile vBulletin'de kurduğumuz ilişkilerdi.
Yani bizi seven, güvenen bir çok arkadaşımız, takipcimizin bizim peşimizden bu kuyuya atlaması idi. Şuna eminim ki hiç biri de pişman olmamıştır.

Bu işi yapmamızın en büyük nedeni ise işte o insanlardır zaten. Bu insanlar yüzünde bu işten zevk alıyor onlar sayesinde öğreniyor ve öğretiyoruz kesinlikle!
Tabi o zaman yüzlerde isek artık binlerdeyiz, hani derler ya beni sizler var ettiniz :) burda ise bizi sizler var ettiniz. Hepinizi seviyoruz :D :D ...

Kesinlikle kanka, her ne kadar XF'den farklı bir bakış açısı görsek de işin aslını bilseler altın plaket gönderirlerdi :D

Bu arada vBulletin üzerinden çözdüğüm sorunlarında hatrı sayılır bir bölümünü php sürümünüzü düşürün düzelir dediğimi de düşünürsek xenforo güzel ve son teknolojiyi kullanan bir yazılım:D

Burada herkes forum işinde tecrübeli farklı bir bakış olması için bu işte hiç geçmişi olmayan birinin gözünden anlatayım ama belirtmeliyim süreçte bu forum çok yardımcı oldu.
XF öncesi bir fikir çerçevesinde forum açmaya kalktık. Destek fazla diye phpBB tercih ettik ama istediğimiz olmuyordu proje için içerik üretmek veya daha farklı şeylere odaklanmak yerine bir haftamızı sadece admin panelinde harcadık. Sonucunda istediğimiz olmadı. Şuan 4 günlük bir proje ve hiç tecrübem olmamasına rağmen siteyi istediğim hale getirmem 1 gün sürmedi. Uçuyor mübarek. Sunucu tarafında da yağ gibi akıyor. Nerede takılsak burası yardımcı oluyor daha ne olsun :D

Burada herkes forum işinde tecrübeli farklı bir bakış olması için bu işte hiç geçmişi olmayan birinin gözünden anlatayım ama belirtmeliyim süreçte bu forum çok yardımcı oldu.
XF öncesi bir fikir çerçevesinde forum açmaya kalktık. Destek fazla diye phpBB tercih ettik ama istediğimiz olmuyordu proje için içerik üretmek veya daha farklı şeylere odaklanmak yerine bir haftamızı sadece admin panelinde harcadık. Sonucunda istediğimiz olmadı. Şuan 4 günlük bir proje ve hiç tecrübem olmamasına rağmen siteyi istediğim hale getirmem 1 gün sürmedi. Uçuyor mübarek. Sunucu tarafında da yağ gibi akıyor. Nerede takılsak burası yardımcı oluyor daha ne olsun :D
Deneyiminizi paylaşmanız bizim için gerçekten çok değerli elinize sağlık.

Benim Xenforo'u tercih nedenlerim öncelikle yenilikçi ve basit bir yapıya sahip olması ardından gerek tasarım gerekse yazılımsal olarak neredeyse geliştiriciler için herşeyi düşünmüşler ve ortaya kusursuz diyebileceğimiz bir script çıkarmışlar. Evet dediğim gibi bir geliştirici gerek tema kodlarken gerekse de eklenti yazarken adeta zevk alıyor vbulletin dönemini hatırlıyorum da en ufak bir düzenleme için bile tabiri caizse 40 takla atıyorduk :D Şimdi bakıyorum da xenforo'un her geçen gün geliştirici sayısı artıyor bunun en temel nedeni Kier ve ekibinin bir kullanıcı veya geliştirici için neredeyse herşeyi düşünmüş olmaları. Xenforo'un bu kadar başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri de kullanıcıların isteklerine ve sorunlarına kulak vermeleri diye düşünüyorum.

Sağlıcakla ?

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.