Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Bilgilendirme Xenforo hata ayıklama,debug modunu nedir nasıl kullanılır ?

XenForo Hata ayıklama,Debug modunu nedir nasıl kullanılır ?
XenForo sistemlerinde nerde İse bütün kodlayıocıların kullandıgı bir sistem vardır .
Bu Sistem İle Anlık Veri Tabanına Gönderilen Sorgu , O Sayfada Kullanılan Şablonlar ,ve o sayfada kullanılan Php dosyaları nelerdir ve sayfa yüklenme hızı nedir bunları anlık olarak takip edebilirsiniz.
Ona bağlı olarak sistemde gönderilen sorgu,Php gibi dosyaların forumda Hangi oranlarda çalıştığını görerek forumda yavaşlamalar aşırı kaynak,ram kullanımları gibi bilgilerde size yol gösterebilir bir durumu vardır .​

debug1.PNG

İşte Debug Mod içeriğindekiler
  1. Page Time
  2. Memory
  3. SELECT data_key, data_value
  4. SELECT session_data
  5. SELECT user
  6. SELECT thread
  7. SELECT FROM xf_node
  8. SELECT content_id, cache_value
  9. SELECT forum
  10. SELECT session_activity
  11. SELECT data_value
  12. UPDATE xf_session
  13. INSERT INTO xf_session_activity
  14. SELECT title, template_compiled
  15. Included Files
Tabi bunlar anlık sorgu dönğülerinin olduğunu kısmen anlamışsınızdır. Bunlara ilave olarak ise o sayfada çağırlaan PHP doslarıda listelenmektedir.
Bunlarıda tek tek yazmayacağım bir resim ile örnekleyelim sizlere

Ve bu liste uzayıp gider aşağı dogru tabiki :).

Debug Modu nasıl aktif hale getiririm ?

FTP Forumunuz kurulu olduğu dizinde library/config.php isimli PHP dosyasını açın ve uygun bir yere bu kodu ekleyin..
PHP:
 $config['debug'] = true;

Belirli bir IP adresi için hata ayıklama modunu ise yukardaki PHP dosyasına şu kodu ekleyebilirisiniz.

PHP:
if($_SERVER['REMOTE_ADDR'] == '127.0.0.1'){$config['debug'] = true;}

Hepsi bu kadar işte​

debug3.png

Tarayıcıdan da kaynaklanabilir hatasının nedenini bu debug modundan anlayabilir miyiz acaba. Siteme hala hareketli avatar gif yükleyemiyorum çözümünü bulamadık. Host yönetimi bizde sorun yok diyor.

Debug modunu aktif ettim fakat uygulama sırasını değiştirirken boyle bi hata veriyor ve uygalama sırası default haline terkar dönüyor
4.PNG

XenForo sistemlerinde nerde İse bütün kodlayıocıların kullandıgı bir sistem vardır .​
Bu Sistem İle Anlık Veri Tabanına Gönderilen Sorgu , O Sayfada Kullanılan Şablonlar ,ve o sayfada kullanılan Php dosyaları nelerdir ve sayfa yüklenme hızı nedir bunları anlık olarak takip edebilirsiniz.​
Ona bağlı olarak sistemde gönderilen sorgu,Php gibi dosyaların forumda Hangi oranlarda çalıştığını görerek forumda yavaşlamalar aşırı kaynak,ram kullanımları gibi bilgilerde size yol gösterebilir bir durumu vardır .​

Ekli dosyayı görüntüle 116

1. Page Time
  2. Memory
  4. SELECT session_data
  5. SELECT user
  6. SELECT thread
  7. SELECT FROM xf_node
  9. SELECT forum
  11. SELECT data_value
  12. UPDATE xf_session
  15. Included Files
Tabi bunlar anlık sorgu dönğülerinin olduğunu kısmen anlamışsınızdır. Bunlara ilave olarak ise o sayfada çağırlaan PHP doslarıda listelenmektedir.

FTP Forumunuz kurulu olduğu dizinde library/config.php isimli PHP dosyasını açın ve uygun bir yere bu kodu ekleyin..​
PHP:
 $config['debug'] = true;
Belirli bir IP adresi için hata ayıklama modunu ise yukardaki PHP dosyasına şu kodu ekleyebilirisiniz.​
PHP:
Hepsi bu kadar işte​

Ekli dosyayı görüntüle 118
Merhab debug modunu aktif ediyorum fakat site kapanıyor
hiç veri göndermedi hatası alıyorum

XenForo sistemlerinde nerde İse bütün kodlayıocıların kullandıgı bir sistem vardır .​
Bu Sistem İle Anlık Veri Tabanına Gönderilen Sorgu , O Sayfada Kullanılan Şablonlar ,ve o sayfada kullanılan Php dosyaları nelerdir ve sayfa yüklenme hızı nedir bunları anlık olarak takip edebilirsiniz.​

Ekli dosyayı görüntüle 116

1. Page Time
  2. Memory
  4. SELECT session_data
  5. SELECT user
  6. SELECT thread
  7. SELECT FROM xf_node
  9. SELECT forum
  11. SELECT data_value
  12. UPDATE xf_session
  15. Included Files

FTP Forumunuz kurulu olduğu dizinde library/config.php isimli PHP dosyasını açın ve uygun bir yere bu kodu ekleyin..​
PHP:
 $config['debug'] = true;
Belirli bir IP adresi için hata ayıklama modunu ise yukardaki PHP dosyasına şu kodu ekleyebilirisiniz.​
PHP:
Hepsi bu kadar işte​

Ekli dosyayı görüntüle 118
hocam ben zamanlanmış görevlerde sitemap çalıştırmasının zamanlamasını değiştirmek istiyorum kendime göre bazı planlama yapacağım.. yalnız 2.1 de ike vardı 2.2 de library içinde php. dosyası yok .. bunun geliştirici modunda başka bir alternatifi varmı.. yani illede debug moddamı bazı düzenlemeler yapmamız gerekiyor..

XenForo 2 ile birlikte src/config.php olarak bakacaksınız.
Evet forumda bir konudaki yorumda bir arkadaş yazmış buldum hatta açtım fakat yaptığım konuda bir hata var sorun bilemiyorum

Ekli dosyalar

• sss.png
    sss.png
    125 KB · Görüntüleme: 10
Toc eklentinizde syntax hatası var. Sebep olan eklenti bu.

DEBUG Modunu öncelerinde bir kaç sefer kullanmıştım ihtiyac dahilinde ama gariptir'ki sildiğimizde config'den site açılmıyor yeniden default config düzenlendiğinde açılıyor.. nedenini bilmiyorum sene içinde 5 kere kullanmıştım her debug mod kodunu sildiğimde sitem kapanmıştı yeniden düzenlemiştim config'i birde farklı sitelerimde aynı sorun olmuştu..

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.