Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Xenforo Forum Uzun Kullanımda Şişme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sellimenes

Banned
Yasaklı
Kullanıcı
Öncelikle merhaba,

Yabancı olarak yeni bir platform oluşturmayı planlamaktayız. Bu platformun bir forumu da olacak ve uzun vadeli bir yol haritamız bulunduğundan dolayı forum altyapısını şimdiden doğru seçmek istiyoruz.

Xenforo ve VBulletin arasındayız. Sormak istediğim ise uzun süreli kullanımlarda Xenforo şişip yavaşlama yapar mı? Bu bahsettiğim durum çok fazla konu, anlık büyük veri akışı olduğu zamanlar.

Ayrıca Xenforo ile arkadaşlık sistemi, grup oluşturma gibi sistemler bulunuyor mu? Varsayılan olarak bulunmasa bile stabil çalışabilecek add-on ile çözüm sağlanabilir mi?

Bilgili arkadaşların dönüşlerini beklemekteyim.
Teşekkürler.

Geçmişte uzun yıllar vBulletin yazılımına destek verdik. vBulletin güncel teknolojiyi ve geliştiricilerini elinde tutamadı. Şu an vBulletin yazılımının en güncel sürümü vBulletin 5. Siz vBulletin tercih ederseniz ihtiyacınıza yönelik eklenti bulamayacaksınız ki vBulletin 5 eklentisi yok denecek kadar az. vBulletin 4 kullansanız güncel yazılım teknolojisinden faydalanamayacak ve sürekli sorunlarla karşılaşacaksınız.

Neden XenForo Kullanmalıyım?

Öncelikle XenForo, vBulletin yazılımından çok ama çok ileri düzeyde bir yazılımdır. Gönüllü geliştiricileri, ücretli, ücretsiz bir çok eklenti bulunmaktadır. Türkiye'de de XenForo kullanıcılarına ücretli ücretsiz destek veren gönüllü geliştiriciler bulunmakta. Ama vBulletin ile artık uğraşan kişi sayısı yok denecek kadar az. Bir yazılım tercih edilmeden önce, sonrasında destek alabilecek miyim? Geliştiricileri çok mu? Türkiye'de destek alabileceğim platformlar var mı? Kritik hatalarda çözüm üretebilecek miyim gibi bir çok soruya cevap aramanız gerekiyor. Bunların hepsini şu an için XenForo yazılımı karşılıyor. vBulletin yazılımını gördüğünüz de koşar adım oradan uzaklaşmanızda fayda var. ;)

Uzun kullanımda şişme sorunuza gelecek olursak; Milyonluk verileri işleyebiliyor xenforo. Bunun bir çok örneği var. Bir çok öncü forumlara bakarsanız veri işlemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını görürsünüz. Burada yazılımdan çok sunucuda çok önemlidir. İyi bir sunucuda tutarsanız forumunuzu xenforo'da hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

vbulletin = Nokia

Xenforo = Samsung, İphone, Xmio, Huwai

Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ancak sorduğum 2 sorunun da cevabı bulunmuyor. Yazılım açısından problemimiz yok. Ekimizde güçlü geçmişe sahip yazılımcılar bulunuyor. Proje İngilizce merkezli olacak. Sorularım şu şekilde;

Xenforo uzun kullanımda ve yoğun kullanımda şişme yapar mı?
Xenforo'da VBullettin ve IPS gibi kulüp, grup sistemi var mı?

Teşekkürler.

Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ancak sorduğum 2 sorunun da cevabı bulunmuyor. Yazılım açısından problemimiz yok. Ekimizde güçlü geçmişe sahip yazılımcılar bulunuyor. Proje İngilizce merkezli olacak. Sorularım şu şekilde;

Xenforo uzun kullanımda ve yoğun kullanımda şişme yapar mı?
Xenforo'da VBullettin ve IPS gibi kulüp, grup sistemi var mı?

Teşekkürler.

Yoğun kullanımda yazılım neden şişsin böyle bir şey en basit yazılımda bile olmaz. Zaten bunun cevabını verdim milyonluk verileri işleyen bir çok forum var. Yoğun kullanımda yazılım şişmez sunucu şişer. O yüzden ne kadar yoğunluğunuz var ise, o yoğunluğa cevap verebilecek sunucu almanız lazım gerektiğinden bahsettim size.

IPS kulüp eklentisinden kastınız nedir her yazılımdaki eklentileri bilme şansımız maalesef yok. O konuyu biraz açınız.

Grup konusunda eklentiler mevcut:

xenforo.com üzerinde daha fazla satışı olan eklentilerde vardır muhakkak bakabilirsiniz.

Yoğun kullanımda yazılım neden şişsin böyle bir şey en basit yazılımda bile olmaz. Zaten bunun cevabını verdim milyonluk verileri işleyen bir çok forum var. Yoğun kullanımda yazılım şişmez sunucu şişer. O yüzden ne kadar yoğunluğunuz var ise, o yoğunluğa cevap verebilecek sunucu almanız lazım gerektiğinden bahsettim size.

IPS kulüp eklentisinden kastınız nedir her yazılımdaki eklentileri bilme şansımız maalesef yok. O konuyu biraz açınız.

Grup konusunda eklentiler mevcut:

xenforo.com üzerinde daha fazla satışı olan eklentilerde vardır muhakkak bakabilirsiniz.
Her yazılımın kullandığı kaynaklar farklıdır. Daha önce forum script kullanmadığımdan dolayı net örneklendiremiyorum. Ancak bir yazılım vardır, anlık 1000 kullanıcıda yüksek miktarda kaynak tüketir, başka bir yazılım vardır, 10.000 anlık kullanıcıya erişir kaynak tüketimi zorlayıcı olmaz. Bu sebeple durum yalnızca sunucu ile alakalı değildir.

Varsayılan olarak yok yani. Anladım. Bilgilendirme için teşekkürler. Peki Xenforo güncellendiğinde eklentiler problem yaratabiliyor mu? Ya da eklentinin de güncellenmesini mi beklemek gerekiyor? Ne şekilde işliyor bu tür detaylar?

r10 20 yıllık yazılım kullanıyor. wmaracı 20 yıllık yazılım kullanıyor kendilerince iyileştirmeler yapıyorlar o kadar çok kişi girmesine rağmen forumları gayet hızlı çalışıyor. Forum yazılımlarında güncel forum yazılımları kaynak tüketimi konusunda hep iyileştirmeye gider. Bu konuda da xenforo çok iyi işler çıkarmış zaten yoksa bu kadar tercih edilmezdi. Ama şu da var 15 yıllık yazılımı optimizasyon ile sizden çok daha hızlı çalıştırabilirim. Açıkçası ben sorduğunuz bu sorudan çok gireceğiniz projenizi merak ettim, anlık 50k, 100k kullanıcı girecek gibi konuşuyorsunuz. :)

Yukarıda da söyledim.

Destek alabileceğiniz bir yazılım seçin. Eklenti konusunda geliştiricisi olan yazılımlara yönelin. Forumların işleyişleri ve yapıları birbirine çok benzer. Sadece kaynak tüketimi konusuna takılırsanız forumunuzun da ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. Biz çok gördük ips, vbulletin vs yönelen ama sonra beni xenforo'a alın diyen kişileri :)

Kaynak tüketimi konusunda vBulletin 5 belki bir tık xenforo'dan daha iyi olabilir ama sizin beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Eklenti güncellemeleri her yazılımda olur. XenForo da bu konu çok basittir. Aldığınız eklenti güncellendiğinde tekrar güncel dosyaları üzerine atıp güncelle butonuna basmanız yeterli oluyor.

Ama ben size "içtenlikle" şunu öneririm : Siz önce vBulletin veya IPS'ye yönelin. Orada biraz canınız yansın sonra biz sizi xenforo'a seve seve taşırız :)

Yaklaşık 12 dilde, her dili kullanan bölgesel şirketlerin ortaklığında, kurumsal bir proje için çalışmaktayız. Ne yazık ki Türkiye'yi kapsamıyor bu durum. Aynı zamanda proje, içerisinde bulunan hiçbir yöneticinin "biraz canınız yansın sonra biz ..." samimiyeti ve laubaliliği bulunduramayacağı kurumsallıkta yönetilmek zorunda.

Karşısında bulunan kişinin kim olduğunu ve geçmişini bilmeden "sizden çok daha hızlı çalıştırabilirim" diyebilecek kişilerin içerisine giremeyeceği bir proje.

Bu sebeple, engin bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. İşin matematiğini detayları ile araştırmış olsak da "profesyonel" olarak kullananların görüşünü almayı ummuştuk. Tekrardan teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

forum sprictleri şişme yapmazki.. sen o soruyu hostinglere soracaksın.. sprict bir barındırma sistemidir yani köprüdür.. sprict yük almaz ki .. hosting firmalarının sagladıgı özellikler sizin bu sorunuzu bağlar..

Yaklaşık 12 dilde, her dili kullanan bölgesel şirketlerin ortaklığında, kurumsal bir proje için çalışmaktayız. Ne yazık ki Türkiye'yi kapsamıyor bu durum. Aynı zamanda proje, içerisinde bulunan hiçbir yöneticinin "biraz canınız yansın sonra biz ..." samimiyeti ve laubaliliği bulunduramayacağı kurumsallıkta yönetilmek zorunda.

Karşısında bulunan kişinin kim olduğunu ve geçmişini bilmeden "sizden çok daha hızlı çalıştırabilirim" diyebilecek kişilerin içerisine giremeyeceği bir proje.

Bu sebeple, engin bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. İşin matematiğini detayları ile araştırmış olsak da "profesyonel" olarak kullananların görüşünü almayı ummuştuk. Tekrardan teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.
ayrıca hocam burası xenforoyu pazarlayan bir yer değil.. türkiyenin xenforo destek sitesi.. burdan başkada faydalana bileceğiniz site yok zaten..
siz profesyonellikten bahsediyorsunuz.. yardıma ihtiyaçı olan sizsiniz.. netron değil . yardım isteyen araştırılmaz yardım istenilen kişi araştırılır çç bi araştır netron kimmiş.. sen bir site ticari bir forumdan yönetmekten bahsedip konuşuyorsun.. yani sen para iş konuşturuyorsun.. adam burda sana yazılım bilgisini konuşturuyor.. tatmin olmak için bişey mi yapması lazım sana.. gayette açık ve net söylemiş.. hangi sistemi kullanırsan kullan işin sonunda xenforoya çıkacak yolun..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.