Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Xenforo 2 Den Xenforo 1 E Geçiş Yardım

Loreann51

Sabit kullanıcı
Kullanıcı
Xenforo 2 den xenforo 1 e geçiş yapmak istiyorum eğer bunun yapılması mümkün değilse konuları nasıl geçirebilirim üyeler ile beraber olması lazımda yardım eder misiniz?

Tek ve en sağlıklı seçenek ne yazık ki var ise XF-1 yedeğiniz ile geri dönüş yapmak. Aksi takdirde XenForo offical net bir şekilde belirtildiği üzere sağlıklı bir şekilde XF-2 den downgrade yapıp XF-1 geri dönmek mümkün değil. En azından mümkünse de ben bir örnek görmedim şimdiye kadar.

Tek ve en sağlıklı seçenek ne yazık ki var ise XF-1 yedeğiniz ile geri dönüş yapmak. Aksi takdirde XenForo offical net bir şekilde belirtildiği üzere sağlıklı bir şekilde XF-2 den downgrade yapıp XF-1 geri dönmek mümkün değil. En azından mümkünse de ben bir örnek görmedim şimdiye kadar.
Abi bu bir şekilde mümkün olabilir. Ancak bunu yapmak için ileri düzeyde veritabanına hakim olmak gerekli.
Bunu yapmak için ise şu sebeplerin olması şart.
1. Buna değecek bir forum.
2. Bol miktarda para.

Evet tabikide mümkün fakat bu işlemi yapmak için Gerekli şeyler malesef yok.
Gerekli şey: Diğer forum scriptlerinden xenforo' ya geçmek için içeri veri aktarma eklentisi veya program vs

Böyle bir eklenti olmadığına göre veritabanı üzerinde manuel işlem yapmanız gerekir ki bu bayağı bir uğraş ve zaman demek.

Bunu yazarken aklıma geldi bir denemek lazım aslında.
PhpMyAdmin üzerinden tek tablo dışarı alınabiliyor.

Size gereken tablo örneğin konular tablosu olsun bunu dışarı alabiliriz.
1543963092097.png
Fakat xenforo 1 veritabanında içe aktarım yaparken XF2 Tablo sütunları vs XF1'e uymaz.
Bu nedenle tablo yapısını xenforo 2' ye göre ayarlayarak tabloyu dışarı alıp xf1' de içe aktarabiliriz.
1543962845542.png

Sadece aklıma geldi denemedim o yüzden %100 olacaktır demiyorum.
Ama mantık bu şekilde....

Ugur Ugur netr0n netr0n eTiKeT™ eTiKeT™ LaDezs LaDezs olabilirmi sizce?

Görüldüğü üzere konular aktarıldı...
Aynı şey üyeler vs içinde olur..

1543964070432.png

İki mesajım arası süre 12 dakika
12 dakika süre içinde: Test etmeye karar vermem, local' e xenforo 1 kurup bu işlemi yapmam.
Aslında o kadar zor değil.

Örnek olarak konuları aktardın diyelim..
Konular tablosu xf_thread
Sadece bu tabloyu aktarmak yetmez.
Forum alanlarını (Node) aktarmak gerekir.
Alanları aktarınca içine konuları aktarırsın bittimi bitmedi çünkü konunun içindeki mesajlar yok.
Bunun içinde xf_post tablosunu aktarman gerek.

Kısacası sıfırdan xf1 kuracaksın.
Tablo sekmesini açacaksın tablo yapılarını ayarlıyacaksın.
Sonra xf1 den tabloları silerek xf2 den dışa aldığın tabloları içe aktaracaksın.
Eksiksiz bir şekilde istiyorsan bunu tüm tablolara uygulaman gerek.

Kendim yapamam ve bu iş için ücret ödeyebilirim diyorsan özel mesaj at konuşalım.

Son düzenleme:
Evet tabikide mümkün fakat bu işlemi yapmak için Gerekli şeyler malesef yok.
Gerekli şey: Diğer forum scriptlerinden xenforo' ya geçmek için içeri veri aktarma eklentisi veya program vs

Böyle bir eklenti olmadığına göre veritabanı üzerinde manuel işlem yapmanız gerekir ki bu bayağı bir uğraş ve zaman demek.

Bunu yazarken aklıma geldi bir denemek lazım aslında.
PhpMyAdmin üzerinden tek tablo dışarı alınabiliyor.

Size gereken tablo örneğin konular tablosu olsun bunu dışarı alabiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 5227
Fakat xenforo 1 veritabanında içe aktarım yaparken XF2 Tablo sütunları vs XF1'e uymaz.
Bu nedenle tablo yapısını xenforo 2' ye göre ayarlayarak tabloyu dışarı alıp xf1' de içe aktarabiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 5226

Sadece aklıma geldi denemedim o yüzden %100 olacaktır demiyorum.
Ama mantık bu şekilde....

Ugur Ugur netr0n netr0n eTiKeT™ eTiKeT™ LaDezs LaDezs olabilirmi sizce?

Öncelikle destek verme çabanız ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Sizinde dediğiniz gibi veritabanı ile bayağı bir haşir neşir olmanız gerekli.
Yani ileri düzeyde bir bilg birikiminiz olması gerekli. Sizin açtığını makaleyi bu yönde eksik ve tehlikeli bulduğum için onaylamadığımı bilmenizi isterim. Eğerbir kulanıcımız o anlatım ile bir çalışma yapacak olur ise geri dönüşü olmayan sorunlar ile karşılaşıp sıkıntı yaşayacaktır düşüncesindeyim.

Kısacası eğer bu yönden gerçekten bir bilgi paylaşımı yapmak istiyorsanız insanları tatmin edici,tablo nedir,hücre nedir detaylı bilgilendirecek xenforoda hangi tablo ne işe yarar hangi tabloların hücrelerin taşınması gereklidir bunları enine boyuna anlatmalısınız.
Yani bu xen 1 tablosu bu xen 2 tablosu şu,bunların 1 dışarı 2 içeri alın demek ne yazık ki çözüm odaklı bir alatım olarak görülmemiştir tarafımca.
Kısacası genel olarak yazmam gerekir ise lütfen paylaşımlarda hele hele bu tür profesyonel işlemler gerektiren olaylarda kesinlikle a'dan z'ye her detayın anlatılması ve o yönde paylaşımların yapılması gerekli,Eğer yöneticiler bir makaleden tatmin olmuyor eksik yetersiz görüyor ise ne yazık ki onay verilmeden silinecektir.

Ek olarak şunu belirteyim mantık doğru yapılabilecek tek yönten evet şu duremda sizin anlattığınız gibidir.

Saygılarım ile...

2'den 1'e bu şekilde geçilir mi? Geçilir. Peki sağlıklı geçiş olur mu işte onun garantisini ben veremem geçişi yapan kişi verebilir. Ben bu tür işlemleri ücretli de olsa almıyorum çünkü tüm tabloları, tabloların içerisindeki sütunları, bunların karşılaştırmaları vs bu gibi işleme benim ayıracak zamanım yok. :)

İki mesajım arası süre 12 dakika
12 dakika süre içinde: Test etmeye karar vermem, local' e xenforo 1 kurup bu işlemi yapmam.
Aslında o kadar zor değil.

Örnek olarak konuları aktardın diyelim..
Konular tablosu xf_thread
Sadece bu tabloyu aktarmak yetmez.
Forum alanlarını (Node) aktarmak gerekir.
Alanları aktarınca içine konuları aktarırsın bittimi bitmedi çünkü konunun içindeki mesajlar yok.
Bunun içinde xf_post tablosunu aktarman gerek.

Kısacası sıfırdan xf1 kuracaksın.
Tablo sekmesini açacaksın tablo yapılarını ayarlıyacaksın.
Sonra xf1 den tabloları silerek xf2 den dışa aldığın tabloları içe aktaracaksın.
Eksiksiz bir şekilde istiyorsan bunu tüm tablolara uygulaman gerek.

Kendim yapamam ve bu iş için ücret ödeyebilirim diyorsan özel mesaj at konuşalım.
Ücret pek elimde yok hostuma bile parayı yetiştiremiyorum çok isterdim ama para sıkıntılarım var üzgünüm hocam.

2'den 1'e bu şekilde geçilir mi? Geçilir. Peki sağlıklı geçiş olur mu işte onun garantisini ben veremem geçişi yapan kişi verebilir. Ben bu tür işlemleri ücretli de olsa almıyorum çünkü tüm tabloları, tabloların içerisindeki sütunları, bunların karşılaştırmaları vs bu gibi işleme benim ayıracak zamanım yok. :)
Risk pek problem değil fazla üyemiz yok 200 falan zaten sitenin şuanda tam yedeği bulunmakta.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.