Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

XenForo 2.3'te Şifresiz Giriş: Passkey Desteği

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
Katılım
6 Ara 2016
Mesajlar
7,125
Çözümler
1,187
Orijinal konu: XF 2.3 - Passwordless logins with passkeys

Panik yapmayın ve müşteri alanınıza koşmayın, bugün Beta 3 sürümü yok! Kalan HYS gönderilerini büyük ihtimalle Perşembe/Cuma gününe taşıyoruz. Bu sayede yeni özellikler bu foruma eklenmeden önce biraz daha kapsamlı test edebilecek ve sizden geri bildirim alabileceğiz.

Beta 3'te neler olduğunu anlatmadan önce, Shawn'a (kullanıcı adı @digitalpoint) büyük bir teşekkür borçluyuz. Shawn'ın çalışmalarının büyük hayranıyız ve her zaman yardım etmeye hazır gerçek bir dost. Shawn, bize "Security & Passkeys" eklentisini verme konusunda nazik davrandı. Bu sayede bu özelliği oldukça kısa bir sürede sunabildik. Eklenti tamamen yerini almıyor bu yüzden muhtemelen farklı bir şekilde varlığını sürdürecektir. Shawn eminim bunun detaylarını sizinle paylaşacaktır.

Bunları söyledikten sonra, XenForo 2.3'teki passkey desteğine bir göz atalım!

Passkey Nedir?

Passkey'ler
şifrelerin ve/veya ikinci faktör doğrulamanın güvenli bir alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel cihazlar (örneğin Yubikey) veya telefonunuzda/bilgisayarınızda yerleşik bulunan biyometrik doğrulama gibi birçok farklı formda olabilir. Bazı passkey türleri tüm cihazlarınız arasında senkronize edilebilir. Örneğin, MacBook Pro'mda parmağımı kullanarak bir passkey oluşturabilir, ardından bu passkey iPhone'umla senkronize edilebilir ve FaceID ile kullanılabilir. Bitwarden veya Proton Pass gibi farklı tarayıcılar ve cihazlar arasında passkey'lerinizi senkronize eden bir şifre yöneticiniz de olabilir.

Passkey'ler son derece güvenli, kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır.

İşlemi iPhone üzerinden daha detaylı inceleyelim:

  1. "Passkey ekle"ye tıklayın.
  2. Cihazınızın size sunduğu talimatları takip edin (örneğin, Touch ID veya Face ID kullanarak kimliğinizi doğrulayın).

Videoyu izlemek için tıklayın.

İşte bu kadar kolay! Bu noktadan sonra, passkey'inizi yalnızca giriş yapmak için kullanamayacak aynı zamanda mevcut veya gelecekteki herhangi bir passkey'inizi iki faktörlü kimlik doğrulaması olarak kullanabileceksiniz.

Şifresiz Giriş

Passkey
eklemek kadar kolay. Yeni oluşturduğum passkey ile giriş akışına bir göz atalım:

Videoyu izlemek için tıklayın.

Şifre girmeye gerek yok. Kullanıcı adınızı bile girmenize gerek yok! Sadece "Passkey kullanarak giriş yap"a dokunun ve cihazınızın size sunduğu talimatları takip edin, giriş yapmış olacaksınız!

Bu özelliği yeni kullanıma sunduk. Deneyin ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!
 
Şey gibi'mi... Şifreni hatırla ...
 

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.