Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

[XenGenTr] Style V9 yayınlandı!

Yeni temamız olan V9 yayınlandı ve satışa sunuldu, inceleyerek yorum yapmak için bağlantıyı ziyaret ediniz..~ Daha fazla bilgi ~
XenForo 2.2 ile gelen yeni bir captcha sistemi olan hCaptcha sistemini nasıl kullanacağınız ile alakalı bir makale hazırlamak istedik. Bazı durumlarda captcha kullanmak kritik önem taşımaktadır. Kötü niyetli kişilerin hazırlamış olduğu botlardan korunmak için captcha önemli bir konudur. Bir sabah uyandığınız da yüzlerce hatta binlerce bot üyeliğini siteniz de görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için captcha kullanmak çok ama çok önemlidir.

Admincp->XF Seçenekleri-> Temel Seçenekler alanından İnsan doğrulama sistemi alanına gelerek dilediğiniz captcha sistemini kullanabilirsiniz. Biz yeni gelen hCaptcha sistemini anlatacağız.

Öncelikle hCaptcha sitesine gidiyoruz ve kaydoluyoruz. Kayıt ekranında e-posta ve ülke seçmeniz kayıt sırasında yeterli oluyor. Örnek resim aşağıda.

hcaptcha1.jpg

Daha sonra mailinize bir doğrulama maili gelecek, buradan doğrulama işleminizi yapmanız gerekiyor. Doğrulama işleminde sizden şifre belirlemenizi istiyor. Bu şifre zor bir şifre olması gerekiyor. Öyle alelade şifreleri kabul etmiyor. Şifrenin zor olması muhakkak isteniyor. Büyük küçük harfler, sayılar ve karakterler kullanabilirsiniz.

Örnek resim:

parola.jpg

Şimdi tekrar sisteme giriş yapıyoruz ve site ekle butonuna tıklıyoruz. Örnek resim aşağıda

hCaptcha-Dashboard.png

Karşımıza gelen alanda 4 tane alan görüyoruz.

1. alan Yeni Sitekey Ekle alanı isteğe bağlı bir alandır. Sitekey'in adını ve amacını yazabilirsiniz. Biz eklerken gerek görmedik.

2. alan Genel bilgi alanı domain adımızı istemektedir. Başında https://, http:// veya www olmadan girmeniz yeterlidir.

3. Captcha zorluğu alanı bu alan gerçekten çok güzel düşünülmüş burada zorluk derecesini ayarlayabilirsiniz. Bazen captcha sistemleri de yetersiz kalabiliyor bu özelliğin olması bizim için her zaman avantaj olacaktır.

4. alan Captcha'ları kitlenin ilgi alanlarına göre filtreleyin alanıdır. Çok güzel düşünülmüş bir alandır. Kitlenizin ilgi alanına göre filtreleme yaptırabiliyorsunuz. Mesela spor alanında forum işletiyorsunuz kullanıcılar kayıt olurken spor ile alakalı filtreleme olanağı sağlamaktadır.

Örnek ekran görüntüsü

hCaptcha-Dashboard2.png

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere ayarlarımız tamam şimdi sağ üst köşede bulunan kayıt etmek butonuna tıklayabilirsiniz. Kayıt ettikten sonra siteler sekmesine tıklıyoruz.

hCaptcha-Dashboard3.png

Daha sonra ayarlar butonuna tıklıyoruz.

hCaptcha-Dashboard5.png


Karşımıza gelen alandan site anahtarımızı alabiliriz.

hCaptcha-Dashboard7.png


Admincp->XF Seçenekleri-> Temel Seçenekler alanından İnsan doğrulama sistemi alanına gelerek Use hCaptcha checkbox (kutucuğunu) işaretleyelim ve Site key ve Gizli anahtar alanına yukarıdaki kodu yapıştırıp kayıt edelim. Unutmadan diğer servisler gibi 2 tane anahtar üretmiyor tek anahtarı hem site key ve hemde gizli anahtar olarak kullanıyoruz. Şimdi ayarlarımızı kayıt edelim.

Örnek resim:

hCaptcha-Dashboard8.png

Son olarak kayıt sayfasından bir üyelik almaya çalışalım. Hem seçtiğimiz kitle ilgi alanına göre captcha getirecek hem de başarılı bir şekilde çalıştığını görebiliriz.

kayit1.jpg

kayit2.jpg

Bu sistemi kullanır mıyım evet kullanırım arkadaşlar, çok güzel hazırlanmış bir captcha sistemi. Zorluk dereceleri vs çok güzel düşünülmüş.

Not: Bu makale XenForo.Gen.Tr xenforo destek forumu için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılması yasaktır.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar