Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web Yöneticisi Yönergeleri

eTiKeT™

value="{XenGenTr}"
Yönetici
XGT Master
Katılım
4 Ara 2016
Mesajlar
4,438
Konum
Ankara
Web sitesi
xenforo.gen.tr
Aşağıdaki Genel Yönergeler'e uymanız, Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur.

Aşağıdaki Kalite Yönergeleri'ni dikkatle incelemenizi öneririz. Kalite Yönergeleri'nde bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritmayla ya da manuel olarak uygulanan spam işleminden etkilenmesine yol açabilecek bazı hatalı uygulamalar açıklanmaktadır. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com'daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.​
Genel Yönergeler
Google'ın sayfalarınızı bulmasına yardımcı olun
 • Sitedeki tüm sayfalara, bulunabilir başka bir sayfadaki bir bağlantı aracılığıyla ulaşılabildiğinden emin olun. Yönlendiren bağlantı, hedef sayfayla ilişkili metin ya da resimler için bir alt özelliği içermelidir.
 • Sitenizdeki önemli sayfaları işaret eden bağlantıların yer aldığı bir site haritası dosyası sağlayın. Ayrıca, bu sayfalara yönelik bağlantılardan oluşan ve kullanıcıların okuyabileceği bir listenin yer aldığı bir sayfa sağlayın (bazen buna site dizini veya site haritası sayfası denir)
 • Bir sayfadaki bağlantı sayısını makul bir sayıyla (en fazla birkaç bin) sınırlandırın.
 • Web sunucunuzun, If-Modified-Since HTTP üst bilgisini doğru bir şekilde desteklediğinden emin olun. Bu özellik, sitenizi son taramamızdan bu yana içeriğinizde bir değişiklik olduysa, web sunucunuzu bunu Google'a bildirmesi için yönlendirir. Bu özelliğin desteklenmesi, hem bant genişliğinden hem de bekleme zamanından tasarruf etmenizi sağlar.
 • Arama sonuçları sayfaları gibi sonsuz alanların taranmasını önleyerek tarama bütçenizi yönetmek için web sunucunuzda robots.txt dosyasını kullanın. robots.txt dosyanızın her zaman güncel olmasını sağlayın. robots.txt dosyası ile taramanın nasıl yönetileceğini öğrenin. robots.txt test aracını kullanarak robots.txt dosyanızın kapsamını ve sözdizimini test edin.

Google'ın sitenizi bulmasına yardımcı olmanın yolları:
 • Siteyi Google'a Get your content on Google - Search Console Help adresinden gönderin.
 • Google Search Console'u kullanarak bir Site Haritası gönderin. Google, sitenizin yapısı hakkında bilgi edinmek ve web sayfalarınızın daha fazla erişilebilir olmasını sağlamak için Site haritanızı kullanır
 • Sayfalarınızdan haberdar olması gereken tüm sitelerin, sitenizin çevrimiçi olduğunu bildiğinden emin olun.

Google'ın sayfalarınızı anlamasına yardımcı olun
 • Faydalı, bilgi açısından zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan sayfalar hazırlayın.
 • Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için girebileceği kelimeleri düşünün ve sitenizin gerçekten bu kelimeleri barındırdığından emin olun.
 • <title> öğelerinizin ve alt özelliklerinin açıklayıcı, kesin ve doğru olduğundan emin olun.
 • Sitenizi, açık bir kavramsal sayfa hiyerarşisine sahip olacağı şekilde tasarlayın
 • Resimler, video ve yapısal veri için önerdiğimiz en iyi uygulamaları takip edin.
 • Bir içerik yönetimi sistemi (örneğin, Wix veya WordPress) kullanırken sistemin, arama motorlarının tarayabileceği sayfalar ve bağlantılar oluşturduğundan emin olun.
 • Google'ın sitenizin içeriğini tam olarak anlamasına yardımcı olmak için, sayfaların anlaşılmasını etkileyen CSS ve JavaScript dosyaları gibi, sayfa oluşturmayı önemli ölçüde etkileyen tüm site öğelerinin taranmasına izin verin Google dizine ekleme sistemi, bir web sayfasını resimler, CSS ve JavaScript dosyalarını da içerecek şekilde, bir kullanıcının sayfayı göreceği gibi oluşturur. Googlebot'un tarayamadığı sayfa öğelerini görmek ve robots.txt dosyanızdaki yönerge hatalarını ayıklamak için Search Console'daki engellenen kaynaklar raporunu ve Google Gibi Getir ile robots.txt Test aracını kullanın
 • Arama botlarının sitenizi, site içerisindeki yollarını takip eden oturum kimlikleri veya URL parametreleri olmaksızın taramasına izin verin. Bu teknikler bağımsız kullanıcı davranışını izlemek açısından faydalı olabilir, ancak botların erişim modeli tamamıyla farklıdır. Botlar, farklı görünen ancak gerçekte aynı sayfaya işaret eden URL’leri elemekte başarısız olabileceği için bu tekniklerin kullanılması sitenizin dizine eklenme işleminin yarım kalmasıyla sonuçlanabilir.
 • Sitenizin önemli içeriğini varsayılan olarak görünür yapın. Google, sekmeler veya genişleyen bölümler gibi gezinme öğelerinin içinde gizlenmiş HTML içeriğini tarayabilir; bununla birlikte, bu içeriğe kullanıcıların daha az erişebildiğini düşünürüz ve en önemli bilgilerinizi varsayılan sayfa görünümünde sunmanız gerektiğine inanırız
 • Sayfalarınızdaki reklam bağlantılarının arama motoru sıralamalarını etkilemediğinden emin olmak için makul bir çaba gösterin. Örneğin, reklam bağlantılarının bir tarayıcı tarafından izlenmesini önlemek için robots.txt dosyasını veya rel="nofollow" parametresini kullanın.

Ziyaretçilerinize sayfalarınızı kullanmalarında yardımcı olun
 • Önemli adları, içeriği veya bağlantıları göstermek için resimler yerine metin kullanmayı deneyin. Metni resim kullanarak sunmanız gerekirse açıklayıcı birkaç kelime eklemek üzere alt özelliğini kullanın.
 • Tüm bağlantıların canlı web sayfalarına gittiğinden emin olun. Geçerli HTML kullanın.
 • Sayfa yükleme sürelerinizi optimize edin. Hızlı siteler, kullanıcıları mutlu eder ve web'in genel kalitesini iyileştirir (özellikle yavaş İnternet bağlantıları olan kullanıcılar için). Google, sayfanızın performansını test etmek için PageSpeed Insights ve Webpagetest.org gibi araçları kullanmanızı önerir.
 • Sitenizi masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm cihaz türleri ve boyutları için tasarlayın. Sayfalarınızın mobil cihazlarda ne kadar iyi çalıştığını test etmek ve nelerin düzeltilmesi gerektiği konusunda geri bildirim almak için mobil uyumluluk testi aracını kullanın
 • Sitenizin farklı tarayıcılarda doğru şekilde göründüğünden emin olun.
 • Mümkünse HTTPS ile sitenizin bağlantılarının güvenliğini sağlayın. Kullanıcı ile web siteniz arasındaki etkileşimlerin şifrelenmesi, web üzerinde iletişim için iyi bir uygulamadır.
 • Örneğin, bir ekran okuyucuyla kullanılabilirliğini test ederek, sayfalarınızın görme bozuklukları olan okuyucular için yararlı olduğundan emin olun.
Kalite yönergeleri
Bu kalite yönergeleri, aldatıcı veya yönlendirici davranışların en yaygın biçimlerini kapsar. Ancak Google, burada listelenmeyen diğer yanıltıcı uygulamalara da olumsuz yanıt verebilir. Yanıltıcı bir tekniğin bu sayfada belirtilmemiş olması Google'ın bu tekniği onayladığı anlamına gelmez. Temel ilkelere uymak için çaba gösteren web yöneticileri kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim yaşatır ve tüm zamanlarını kötüye kullanabilecekleri açıkları arayarak geçiren yöneticilerin sitelerine göre çok daha iyi sıralamalar elde eder.​
Başka bir sitenin Google'ın kalite yönergelerini kötüye kullandığını düşünüyorsanız lütfen bir spam raporu doldurarak bunu bize bildirin. Google, sorunlar için ölçeklenebilir ve otomatik çözümler geliştirmeyi tercih ettiğinden, göze göz gerçekleştirilen spam'le mücadeleyi en aza indirmeye çalışıyoruz. Her rapora yanıt vermek için manuel işlem yapamayız, ancak spam raporları kullanıcı etkisine dayalı olarak önceliklidir ve bazı durumlarda, spam içerikli bir sitenin Google'ın arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına yol açabilir. Bununla birlikte, tüm manuel işlemler kaldırma ile sonuçlanmaz. Bildirilen bir site hakkında eylemde bulunsak da, bu eylemlerin etkileri açık olmayabilir.​

Temel ilkeler
 • Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. En önemli kurallardan biri, yaptığınız işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine veya bir Google çalışanına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizdir. Yararlı başka bir test de "Bu, kullanıcılarıma yardımcı oluyor mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?" sorularını sormaktır.
 • Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.
Özel yönergeler
Aşağıdaki teknikleri kullanmaktan kaçının:
Aşağıdakilere benzer iyi uygulamaları takip edin
Siteniz bu yönergelerden birini veya daha fazlasını ihlal ediyorsa Google bununla ilgili manuel işlem uygulayabilir. Sorunu düzelttiğinizde yeniden değerlendirilmesi için sitenizi gönderebilirsiniz.

Web Yöneticisi Yönergeleri - Search Console Yardım