Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Vbulletin mi xenforo mu?

Vbulletin'e bu denli alışmasak belki bu konu hiç olmazdı bile. Ama SMF lerin PHPBB lerin vs olduğu bir ortamda bize çok büyük bir iyilik yapan Vbulletin aynı ölçüde o kadar çok kendine alıştırdı ki şuan Xenforo'nun muhteşem stabil yapısı, eklentisiz de vbulletinden üstün çok özelliği yine de bizi tam olarak tatmin etmiyor.

Bence bunda aynı zamanda forumculuğun fetret devrinin de etkisi büyük. Düşünsenize 10 sene önce xenforo ve vbulletin aynı anda seçenek dahilinde olsa hangisini seçerdiniz? Benim 9-10 K tekil hitim olduğu zamanlarda ücret gözüme gelmezdi. Xenforo her şekilde iş gören bir sistem. Ama gelin görün ki zaman kötü ve alışkanlıkları terk etmekte kolay değil.

Vbulletin'e bu denli alışmasak belki bu konu hiç olmazdı bile. Ama SMF lerin PHPBB lerin vs olduğu bir ortamda bize çok büyük bir iyilik yapan Vbulletin aynı ölçüde o kadar çok kendine alıştırdı ki şuan Xenforo'nun muhteşem stabil yapısı, eklentisiz de vbulletinden üstün çok özelliği yine de bizi tam olarak tatmin etmiyor.

Bence bunda aynı zamanda forumculuğun fetret devrinin de etkisi büyük. Düşünsenize 10 sene önce xenforo ve vbulletin aynı anda seçenek dahilinde olsa hangisini seçerdiniz? Benim 9-10 K tekil hitim olduğu zamanlarda ücret gözüme gelmezdi. Xenforo her şekilde iş gören bir sistem. Ama gelin görün ki zaman kötü ve alışkanlıkları terk etmekte kolay değil.

İşte bende bundan bahsediyorum. Alışkanlık yani az değil ki yılların forum yazılımı. Bir sorun olduğunda gözü kapalı panelden hallediyorsun. XenForo şu an index tutuşu olsun, kod yapısı olsun, hızı olsun, kaynak tüketimi olsun çok iyi. vbulletin alışkanlıkta olsa insan bu sisteme alışmalı bence. Çünkü blogların farklı scriptlerin ön plana çıktığı günümüzde forum yazılımlarının geri planda kaldığını düşünüyorum bu bağlamda düşünürsek XenForo'ya yaslanmanın doğru olduğu kanaatindeyim. Elzem bir durum olmadığı sürecede herkesin geçmesini öneririm.

Bu sistem hakkında ciddi ön yargılarım vardı ama kullanmaya başlayınca ve verilen emeğin karşılığını alınca XenForo'ya haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Yurt dışına baktığımız zaman hemen hemen bir çok site XenForo'ya geçmiş. Bizim insanımız biraz tuhaf. Ya hala 3.x candır. En iyi forum yazılımı 3.x'dir. Ya arkadaş adam bilindik webmaster forumlarında bunu söylüyor işi bilen biride çıkıp demiyor ki, neresi candır?

Allah aşkına Table tagleriyle site kodlayan günümüzde kim kaldı ya? Gerekli olmadıkça Table tercih edilmiyor. Bizim insanımız table tagleriyle kodlanmış, yazılımsal olarak artık tarih olmuş yazılımları çok sağlam çok güzel diyerek bilinçsiz insanları farklı yerlere çekiyor. Sonra bunu söylediğin zaman eee efendim şu şu webmaster forumları 3.x kullanıyor. Ya kardeşim onlar iyileştirme yapmış yani kullanıcı mobilde de girse bilgisayardan da girse sorun yaşamıyor yani iyileştirme olsa dahi bile bir xenforo etmez ne bileyim bir vBulletin 4 etmez. Bu gibi siteler eski olmasından, akılda kalmasından ve iyileştirmeleri ve ek yazılımlarını o forum yazılımlarına göre uyarladıkları için sistemleri bir üst versiyona veya farklı forum yazılımlarına aktarıp forumun tüm özel fonksiyonlarını en baştan kodlamaları gerektiği için ve radikal bir değişiklik yapmak yerine mevcut sistemlerini günümüz şartlarına en minimal anlamda düzenleme gereği duymaktadırlar.

Bakın ben iddia ediyorum çok iyi bir ekiple XenForo alt yapısıyla bir webmaster forumu açılsın piyasada ciddi anlamda iş yapar. Tabi coderların XenForo üzerinde ciddi olarak çalışarak insanların ihtiyacına göre bir forum ortaya çıkarmaları gerekiyor. Ya dolayısıyla bu gibi siteleri örnek vermek ve 3.x candır heyecandır gibi klişe laflar etmek acemilikten öteye gitmez. Biz günümüz şartlarında bunca yoğunluğun içinde forumlarımızı adam etmek için çabalarken ve bunun yanı sıra para ve emek harcarken doğru tercihlerle sonuca yönelmeliyiz. Aksi takdirde açarsın kapatırsın, açarsın kapatırsın.

Şöyle bir toparlarsak geçin kardeşim, emeklerinizin karşılığını alın! 1000 lira verip forum yazılımı alıyorsun en azından verimde al! Alamıyorsan ya sende sıkıntı vardır ya da hayır bende yok ben özgün çalışma yapıyorum diyorsan yazılımda sıkıntı vardır. Şimdi ben vbulletin kursam mecburen iyileştirme yapıcam kod bilgim olmasa boşa kürek çekicem. İşte boşa kürek çekmemek için arama motorları bizden neyi istiyorsa onu yapmak zorundayız aksi takdirde çocuklarınıza ailenize zaman harcayın bırakın forum işlerini :)

Son düzenleme:
Mantıklı,Doğru,Akıllıca,Enteresan,Güzel,Çirkin ............... Diye uzar giderimde gerek yok böyle şeylere :)

Bire bir katılıyorum netr0n netr0n bende vBulletin radikal bir değişim ile 6 geliştirmez ise bitmiştir artık bencede.
Ancak sanırım artık onlarda 6 girecek toto kalmadı gibi görünüyor çünkü 5 ile debeleyip duruyorlar garipler. Geriye 4 kaldı o da artık günümüz tekniklerine,teknolojilerine ayak uyguramıyor bu bir gerçek citi değişiklikler yapmak gerekiyor ki biz bile bir yerde tıkanıyoruz artı kaçıkcası.
Aslında biraz mantıklı düşnülür ise biz bu forumu neden açmış oalbiliriz ? bunu her yönden değerlendirdiğinde hepsi Xen için ışık görüdüğümüzü gösteriri ki adamlar Xen 2 ile piyasayı tekrar sallayacaklar bence.
Bu yüzden geçin arkadaş Xen hiç çekinmeyin bir andaki hitiniz değişiminden masraflarınızı düşmesine kadar hepsindeki farkı göreceksiniz emin olun.
Xen tek sorunu iş görür eklentileirn bir çoğu paralı ki ne kadar onaylamasamda onunda yolalrı var biliyorsunuz :p ...

vbulletin 3 de kullandım 4 de 5 i sadece denedim hemen vazgeçtim 3 bana hitap ediyordu ama yeni sistemlere bakınca eksiği çoktu 4 tam bi kalas gibiydi mybb kullandım uzun zaman 4 yıla yakın nerdeyse bu zamanlardada sürekli vbulletini takip ettim ara kullandım test ettim mybb kadar seosu başarılı değil bana göre mybb vbulletinin ne kadar eksiği varsa hemen scpritin içine o özelliği ekliyor kullanımı son derece kolay ama nihayetinde ücretsiz bir yazılım olduğu için açıklarını her forumda görmek mümkün tabi önlemide öle bir kaç arkadaşım bana sürekli olarak xf yi diyordu yok şöle yok böle ama ne hikmetse kendileride kullanmıyordu mybb ye aldığım güvenlik önlemleri yüzünden artık sistem kitlenme durumuna gelmişti mybb yöneticileri bile işin içinden çıkamadılar bana sen ne yaptın bu forumda diyorlardı anonymus grubu senede en az 3 - 4 sefer saldırı yapıyordu türkeyeye her saldırıda bizim sitede nasibini alıyordu o zamanlar ıpboard 4 den tekrar 3 e geçenler olmasa belkide ıpboarddaydım ama eklentilerinden dolayı vbulletin in benzer eklentilerinden dolayı sonra bir anda karar verdik xf ye geçtik geçişde host firması yüzünden hayli sorunlu olsada geçiş yapıldı baktımki bir anda bambaşka özelliklerde bir sistemdeyim daha ilk haftada dedim daha önce neden geçmemişim mybb ye göre eşşekten inip ata bindim vbulletine göre normal yaşlı attan inip yarış atına bindim sanki bambaşka bir scprit benim için xf 2.0 sürümü ile görünümünü bozdu neden ıpboard a benzemek istedi anlamadım inşallah düzeni bozmaz ama ilk görünüm itibari görüntüsü olarak tema olarak bence berbat eski düzeni güzeldi ona daha farklı bir görünüm yapılabilirdi. ama şuanda ne olursa olsun her halikarda xf zaten destek siteleride artıyor pluginleri çok önemli olan bazıları ücretlide olsa yabancı forumlar sağolsun ücretsiz veriyorlar diyceksinizki içine kod eklerler öle bir şey olsa o forumlar nasıl ayakta durucak bunca sene hemde lider olarak bunu göze alamazlar kimse onlara o zaman güvenipte üyede olmaz birşeyde indirmez bunlar benim görüşlerim tabikide ama xf ye gelince plugin yazanlar hemen gözleri hemen dolar işaretine dönüyor ünlü dragon byte bile vb için yazdığı çok plugin benzerini xf ye gelince ücretli yazıyor ama ölede olsa onada çare yabancı ünlü xf detsek siteleri yetişiyor imdada sonuç olarak her halikarda xenforo benim için açık ara önde.

Yaklaşık 5 senedir vbulletin 3 de kullandım 4 de netr0n netr0n abi ile tanıştıktan sonra gerçekten hiç ama hiç bir şey bilmediğimi anladım bu sistemler hakkında.Xenforo ya geçmemi söyledi şuan iyiki geçmişim diyorum gerçekten çok kullanışlı ve hızlı sade ilk başta yabancılık çektim ama alışmam 1 hafta sürmedi bile herşeyi kolay kavrıyorsunuz bence çok güzel bir paneli var premium hissi veriyor insana. Vbulletin Windows XP ise Xenforo Windows 7 dir bence. Devir Xenforo devri bence ülkemizde bile bknz. Technopat, SDN Forum, Webtekno vs. dev teknoloji forumları bile artık Vbulletinden vazgeçip Xenforoya geçiyorlar. İyi ki geçiş yapmışım Xene diyorum. Xene sorunsuz bir şekilde geçişimi sağlayan netr0n netr0n abime bir teşekkürü borç bilirim iyi ki varsın üstad.

Son düzenleme:

Uzun uzun anlatmayacağım ama kısa anlatmamdanda anlayacaksın,
Eskiden dedelerim derdiki paran varsa LaFerrari paran yoksa Ferrari kısacası ikiside bir biri ile betimleşik yapıya sahip herşeyden önemlisi senin isteklerini hangisi karşılıyorsa onu kullanmalısın saygılar.
Eskiden dedelerim derdiki zevkine düşkün uğraş seviyorsan Şahin/DoğanSLX hazır seviyorsan BMW.

XenForo.Gen.TR
Seçtiğiniz için By SdfSdf SdfSdf size teşekkür eder içeriğiniz bol gönlünüz hoş olması dileğimle.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.