Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Çözüldü Üyelik Terfisinde Yetkilendirmede Sorun

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

Black.06

Kullanıcı
Kullanıcı
İyi akşamlar.

Öncelikle ikincil derecede bir adminim ve forumumuzda benim kadar vakti olan başka admin bulunmadığı için bahsedeceğim ayarları neredeyse tek başıma yapmaya çalışıyorum, Bir çok ayrıntıda yetersiz olduğumu da baştan söyleyeyim. (Umarım soracağım konunun basit bir çözümü vardır.)

Konu şu:

Forumdaki mevcut üyeler için, (sadece "50 mesaj üstü", artı "mesaj sayısının 3 katı beğeni oranı"na ulaşan üyeler eklenecek şekilde) bir terfi sistemi oluşturdum. Terfi sistemi düzgün çalışıyor ve kriterlere uyan kullanıcılar ayarladığım gruba "ikincil grup olarak" otomatik ekleniyor; burda sorun yok.

Bu kriterin altında kalan tüm üyelere özel mesajlaşmayı ve bazı bölümlere yeni konu açma/mesaj yazmayı kapatmak istiyorum. İşte bu kısımda takıldım. Çünkü:

1. Standart "üye" grubundan bu özellikleri kapattığımda, bu ikincil gruba da kapanıyor. Yani "özel mesajlaşma/bazı bölümlere yazma" izni verdiğim yeni grubun hiç bir fonksiyonu olmuyor.

2. Üyeleri bu oluşturduğum terfi grubuna, tek tek "birincil grup" olarak aktarsam, özel izinler işe yarıyor (Yani standart üyelere belirlediğim yasaklar işlerken, bu grup "izinlerden" faydalanabiliyor).

Ama hem kriterlere uyan çok sayıda üyenin manuel olarak eklenmesi gerek (otomatik terfi ikincil gruba eklenecek şekilde olduğu için işe yaramıyor); hem de bu şekilde yapınca "forumun giriş sayfasındaki güncel konular*" görünmüyor. (*bu son sorun moderatörleri birincil gruptan ayarlayınca da oluyordu, çözüm olarak moderatörlüğü ikincil grup olarak ayarlıyoruz)

Çözüldü Üyelik Terfisinde Yetkilendirmede Sorun

Buradaki sorunu buldum:

Terfi kriterlerinde, "dahil edilmemesi gereken" gruplar seçeneğinde yanlış işaretleme yapmışım. ("Standart Üye" ve "Eklenecek Grup" istisna olmalıymış. Şu an itibariyle sabahtan beri düzgün şekilde çalışıyor, sonrasında da sorun olmaz sanırım. )

İlk mesajımda dile getirdiğim tarzdaki terfi sorunu hala çözülmedi ama bu mesajımdaki sorunu çözdükten sonra (arzu ettiğimden farklı da olsa) işe yarar bir sistem kurmayı başarabildim Allah'a şükür.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için de sizlere teşekkürü borç bilirim netr0n netr0n eTiKeT™ eTiKeT™ Hayırlı çalışmalar dilerim.
Kısaca şöyle anlatabilirim. Xenforo'da özel kullanıcı başlığı mesaja puana göre atanabiliyor ama otomatik üye grubu geçişi yok.

Kısaca şöyle anlatabilirim. Xenforo'da özel kullanıcı başlığı mesaja puana göre atanabiliyor ama otomatik üye grubu geçişi yok.

"Kullanıcı başlığı" sanırım başka bir konu, ben tam olarak şu konudaki yönergeleri uyguladım:

Burda bahsedildiği gibi bir üye grubu oluşturdum ve kriterlere uyan tüm kullanıcılar, bu gruba "ikincil grup olacak şekilde" otomatik ekleniyor/terfi ediyor. Bu kısım sorunsuz işliyor.

Sadece bu gruba, "bu grupta olmayanlardan farklı olarak" ayrıcalık vermek istiyorum (Bu grupta olmayanlara standart olarak "mesajlaşma ve bazı bölümler" kapalı; ama bu terfi ettirilmiş kullanıcılar izinli olmalı)

Linkten alıntı yapayım, bakın "forumdaki yetkileri" de deniliyor:

Xenforo sisteminde bir kullanıcı örneğin 100 mesaja sahip olduğunda farklı bir guruba geçiş yapsın.
Buna bağlı olarak forumdaki yetkileri,kullanım düzeyi,ranks,kullanıcı adı rengi gibi alanları da değişsin istiyorsanız işte bu anlatım tam olarak sizin içndir

Son düzenleme:
Anladım kritere bağlı olarak geçiş yaptırmak istiyorsunuz ama 1. üye grubunu kısıtlarsanız 2. grupta etkilenme olur müsait zamanda kurcalayacağım mantıklı bir yol bulmaya çalışırız.

İyi günler, yeni farkettiğim bir durumu da eklemek istiyorum:

Diyelim kriterlerime uygun bir üye foruma giriş yaptı, hemen terfi sistemi çalışıyor ve dediğim gibi ayarladığım gruba ekleniyor. Ama sonra nedense tekrar gruptan çıkarılıyor. Sonra tekrar ekleniyor, ve bu döngüye devam..

Örnek:

Bu üyenin son hareket zamanı 29 dakika önce görünüyor (şu an ana sayfayı görüntülüyor; çıkış yapmamış, sadece hareketsiz) Ama 5 dk önce tekrar gruba eklenmiş. Yani neye göre gruba eklenip çıkartılıyor net değil; online olma veya hareketsizlik durumuna göre gruptan çıkarılıyor sanmıştım ama çok karışık bir durum.

Bu sistemin çalışma tarzı mı? Yoksa bir sorun mu?

Ekran Alıntısı.PNG

Muhtemelen farklı farklı işlemler ile grup transferlerini karıştırmışsınız. Bu ekran görüntüsünde sadce bir kullanıc grubu görünüyor geçiş yapılan grup neden yok ?

Bu ekran fotosundaki üyelik, en başta hiç bir ikincil gruba dahil olmayan yeni, sıradan bir üyelik. Birincil grup olarak varsayılan "üye" olarak ayarlı o kadar.

Fotoda görülen durum da şu:

Bir terfi için kriter olarak "100 mesaj altı" seçip, otomatik eklenecek ikincil grubun adını "Yeni Üye 1" şeklinde ayarladım. Fotoda görünen işlemler, üyenin ikincil gruba bi eklenip, bi çıkarıldığını gösteriyor. Üye 100 mesajın hala altında, bunun gibi başka üyeler de aynı durumda. Hatta bazı üyeler giriş yaptıkları halde bazen eklenmiyorlar bile. Oysa hepsi 100 mesaj altı, hiçbir ikincil gruba dahil olmayan sıradan kullanıcılar.

İki gün oldu sanırım bu terfiyi oluşturalı, terfi edilen üyelerin toplam mevcudu (sürekli gruptan tekrar çıkarıldıkları için) neredeyse hep aynı.

Not: Sırf "sistemde karışıklık olabilir" diye, bu terfi için kriter olarak sadece 100 mesaj altını seçtim. Üyelik tarihi, beğeni oranı vs ek hiç bir seçenek işaretli değil.

Bu ekran fotosundaki üyelik, en başta hiç bir ikincil gruba dahil olmayan yeni, sıradan bir üyelik. Birincil grup olarak varsayılan "üye" olarak ayarlı o kadar.

Fotoda görülen durum da şu:

Bir terfi için kriter olarak "100 mesaj altı" seçip, otomatik eklenecek ikincil grubun adını "Yeni Üye 1" şeklinde ayarladım. Fotoda görünen işlemler, üyenin ikincil gruba bi eklenip, bi çıkarıldığını gösteriyor. Üye 100 mesajın hala altında, bunun gibi başka üyeler de aynı durumda. Hatta bazı üyeler giriş yaptıkları halde bazen eklenmiyorlar bile. Oysa hepsi 100 mesaj altı, hiçbir ikincil gruba dahil olmayan sıradan kullanıcılar.

İki gün oldu sanırım bu terfiyi oluşturalı, terfi edilen üyelerin toplam mevcudu (sürekli gruptan tekrar çıkarıldıkları için) neredeyse hep aynı.

Not: Sırf "sistemde karışıklık olabilir" diye, bu terfi için kriter olarak sadece 100 mesaj altını seçtim. Üyelik tarihi, beğeni oranı vs ek hiç bir seçenek işaretli değil.

Anlattıklarınızdan inan bir fikir çıkaramadım,ama özetle anladığım kadarı ile sisteminiz olmamış.
Şİmdi siz tam olarak ne yazpmak istiyorsunuz kısaca ve net oalrak bunu belirtirmisiniz.

Örneğin 100 olan kullanıcı oto olarak Kullanıcı 2 grubuna geçsin gibi.

Anlattıklarınızdan inan bir fikir çıkaramadım,ama özetle anladığım kadarı ile sisteminiz olmamış.
Şİmdi siz tam olarak ne yazpmak istiyorsunuz kısaca ve net oalrak bunu belirtirmisiniz.

Örneğin 100 olan kullanıcı oto olarak Kullanıcı 2 grubuna geçsin gibi.
Şu halde son mesajımda "100 mesaj" ile ilgili sorduklarımın tamamını unutun. (Bu konunun ilk mesajında bahsettiğim sorunun sonrasında -işe yarayan makul bir terfi sistemi tutturmak adına- denemelerimden biriydi.)

Ne istediğime net gelirsek:

İlk başta anlattığım gibi, şu kriterlerde çalışan bir terfi sistemi:

Forumda özel statüsü olmayan tüm üyelere özel mesajı yasaklamak ve forumdaki bazı bölümlere yeni mesaj atma sınırı getirmek istiyorum.

Ancak şu kriterlerdeki üyeler istisna olmalı:

50 mesaj üstü ve "mesaj sayısının 3 katı beğeni oranını" bir arada yakalamış kişiler. (Tabi modlar ve diğer tüm özel gruplar da istisna)

Bu kriterdeki üyeler, uygulayacağım yasaklardan etkilenmemeli.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.