Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Çözüldü Sunucu Diski Dolması Sonrası Veritabanı Hatası

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

akhan

Aktif kullanıcı
Kullanıcı
Arkadaşlar sunucunun diski dolmuş, eski yedekleri sildim yer açtım ama site şuan tam olarak açılmıyor sadece yazılar çıkıyor. Sunucu hata günlüklerinde şöyle bir hata var:
Acil olarak yardımınızı bekliyorum.

Kod:
Sunucu hata günlüğü
XF\Db\Exception: MySQL statement prepare error [1146]: Table 'veritabanı.xf_css_cache' doesn't exist
src/XF/Db/AbstractStatement.php:212
Tarafından: Bilinmeyen hesap
22 Şub 2018 20:34'de
Yığın izleme
            SELECT title, output
            FROM xf_css_cache
            WHERE title IN ('public:normalize.css', 'public:core.less', 'public:app.less', 'public:font_awesome.css')
                AND style_id = ?
                AND language_id = ?
                AND modifier_key = ?
                AND cache_date >= ?

------------

#0 src/XF/Db/Mysqli/Statement.php(196): XF\Db\AbstractStatement->getException('MySQL statement...', 1146, '42S02')
#1 src/XF/Db/Mysqli/Statement.php(39): XF\Db\Mysqli\Statement->getException('MySQL statement...', 1146, '42S02')
#2 src/XF/Db/Mysqli/Statement.php(54): XF\Db\Mysqli\Statement->prepare()
#3 src/XF/Db/AbstractAdapter.php(79): XF\Db\Mysqli\Statement->execute()
#4 src/XF/Db/AbstractAdapter.php(116): XF\Db\AbstractAdapter->query('\n\t\t\tSELECT titl...', Array)
#5 src/XF/CssRenderer.php(208): XF\Db\AbstractAdapter->fetchPairs('\n\t\t\tSELECT titl...', Array)
#6 src/XF/CssRenderer.php(94): XF\CssRenderer->getIndividualCachedTemplates(Array)
#7 src/XF/CssWriter.php(53): XF\CssRenderer->render(Array)
#8 css.php(30): XF\CssWriter->run(Array, 1, 3, '5596fd7c2c186ff...')
#9 {main}

Son düzenleme:
cache diyor phpmyadmine'e baglan cache ile alakali tablolari boşalt session dahil + ftpde cache ile ilgili alanları temizle.
Disk doluluk oranini ayrintili ftp ve web server olarak bulursan dolu olan bölümü tespit edebilirsin . ona göre işlem yapabilirsin.
Phpmyadmin'de mudahale edince tüm tablolari onarmayi unutmayin. @ akhan akhan

Whm /backup klasörüne yedek alıyormuş bu klasörü ftp den cpanelden veya whm den göremiyordum ve diskin nasıl dolduğuna anlam veremiyordum ssh ile sunucuya bağlanarak "find / -type f -size +3000M" komutu ile 3000 gb üzeri dosyaları listeledim ve /backup klasörü altında 2 adet yedek buldum toplam boyutları 25 gb boyutundaydı bunları silince diskte yer açıldı.
Disk dolunca veri tabanında xf_css_cache tablosu nasıl olduysa silinmiş. Aşağıdaki sql sorgusyla tekrar oluşturmaya çalıştım:
Kod:
CREATE TABLE `xf_css_cache` (
  `cache_id` int(10) unsigned NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `style_id` int(10) unsigned NOT NULL,
  `language_id` int(10) unsigned NOT NULL,
  `title` varbinary(150) NOT NULL,
  `modifier_key` varbinary(32) NOT NULL,
  `output` mediumblob NOT NULL,
  `cache_date` int(10) unsigned NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`cache_id`),
  UNIQUE KEY `style_language_title_modifier` (`style_id`,`language_id`,`title`,`modifier_key`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8mb4;

fakat tablonun var olduğuna dair hata aldım. Ama veritabanına baktığım zaman böyle bir tablo yoktu. Önce DROP komutyla tabloyu sildim daha sonra yukarıdaki sql sorgusu ile tabloyu tekrar oluşturdum sorun düzeldi.
Umarım işinize yarar iyi forumlar.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.