Sağlam bir WM olmak için gerekenler ?

oqnqaa

Aktif kullanıcı
xF 2 kullanıcı
XenForo ve VB için ileri düzey tasarım ve kodlama yapabilecek seviyeye ulaşmak için bilinmesi gereken ( ileri düzey veya belirli bir seviyede ) kodlama dilleri nelerdir?
 

netr0n

XenGenTr
Yönetici
xF Admin
Web sitesi
netron.web.tr
Bir kere olaya sadece xenforo ve vbulletin ile bakmak olmaz. Eğer web yazılımcısı olacaksanız bütün web yazılımlarının kullandığı ortak dilleri biliyor olmanız lazım. Zaten bunlar olmazsa bir yazılımda ortaya çıkaramayız. Html bir metin işaretleme dilidir ve çok iyi derecede öğrenilmesi lazım. Öğrenilmesi basit bir dildir. Css ise bir metin ve format biçimlendirme dilidir ve çok iyi derecede öğrenilmesi gerekiyor. 4-5 ay'da bu iki dili günde 2-3 saat çalışarak "düzenli" öğrenebilirsiniz. En iyi öğrenme yolu kitaplardır günümüzde destekleyici olarak video eğitim setleride bulunmakta youtube üzerinde bir çok ders çeken kişiler var takip edebilirsiniz.

Javascript web düzeyinde işinizi görecek seviyeye kadar öğrenmenizi tavsiye ederim. Benimde en çok sevdiğim dillerin başında gelir. Bu dil ile oyun da yazılabildiğini düşünürsek uzmanlaşması uzun zaman alır. Eğer vBulletin ve XenForo için temalar eklentiler yazacaksanız Php programlama dilini öğrenmek durumundasınız. Bu dili öğrenmek tamamen size bağlı yani ayıracağınız zamana bağlı şu kadar zamanda öğrenirsiniz diyemiyorum. Uzmanlaşmanız uzun zaman alabilir. Önce php nedir, değişkenler nedir, fonksiyonlar nedir diziler nedir vb gibi konuları bir ders niteliğinde çalışarak öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda ufak ufak projeler yapabilirsiniz. Ondan sonra OOP mantığını öğrenip php programlama dilini daha profesyonelce kullanmayı öğreneceksiniz. OOP ile MVc yapısını da öğreneceksiniz. Bütün bunlardan sonra framework çatısını kullanabilirsiniz. Peki framework nedir? diye soracak olursanız; Framework bir yazılım iskeletidir. Aslında bunun içerisinde hazır fonksiyonlar bulunur bizde bu hazır fonksiyonları yani o çatı mimarisini kullanarak hızlı bir şekilde proje geliştiririz. Larevel gibi, codeigniter gibi, zend gibi kütüphaneleri projemizin gereksinimlerine göre tercih eder kullanırız. XenForo'u bir framework gibi düşünebilirsiniz. XenForo içerisinde bulunan sınıfları - fonksiyonları extends ederek kendi fonksiyonlarımız da kullanıyoruz. Yani kısacası her şey sizin çalışmanıza ve öğrenmenize bağlı kimisi bizim gibi ekrana bakmaktan geceleri yanan gözlerine buz koyar. Kimisi gözlerine kıyamaz ekranı kapatır. Emek verdikten sonra her şey öğrenilir. Önemli olan bir yerden başlamak ve pes etmemek.