Regaib kandiliniz mubarek olsun

dost

Sabit kullanıcı
Host Müşterisi


Üç ayların müjdecisi olan; Reğaib Gecesinin tüm hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyor, manevî iklime sahip şu değerli vakitleri ibadet ve taat, tövbe ve istiğfar, hayır ve hasenat ile geçirmeyi tüm Müslümanlara nasip etmesini diliyoruz.


Reğaib Gecesi

Reğaib, kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şeyler demektir.

Receb’in ilk cuma gecesine Reğaib gecesi denir. Allahü Teâlâ, bu gecede, müminlere, ihsanlar, ikramlar bahşeder. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Reğaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. Öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regaib Gecesi’de bu müstesna zamanlardan biridir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Reğaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

İdrak ettiğimiz mübarek Reğaib Gecesi vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.
 

eTiKeT™

value="{XenGenTr}"
Yönetici
xF Master
Kandilimiz tüm dostlar,arkadaş ve iyi insanlara hayırlara vesile olması dileklerim ile ALLAHA tekrarına erdirsin inşallah...
 

Osman

Yeni kullanıcı
xF 1 kullanıcı
Paylaşım için teşekkürler @dost kardeşim. Kandilimiz mübarek olsun Allah dualarımızı kabul eylesin inşallah.