Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Kali Linux Ana Dizinde Klasör Oluşturma Sorunu

Çilekli Soda

xFanatik
Kullanıcı
Merhaba,

önce linux forumlarına üye olayım dedim ama, baktım çoğu pek aktif değil. çokta soru sormayı sevmiyorum açıkcası. buradan bir bilen çıkarsa diye, buradan sorayım bari dedim. HDD ile işletim sisteminin açılmasını sevmediğimden, 2 ay önce pcyi topladığımda tek ssd olduğundan w10 kurmuştum, ancak son haftada gelen güncellemeler beni çıldırttı. dün sırf 3 saat güncelleme bekledim. kali 2016.2'e geçtim bende. son kullanıcıya pek hitap etmiyor ama, hevesliyim. neyse uzatmayım.

Kurulumu sorunsuz tamamladım ama birçok sorun yaşadım daha sorasında. şuan araştırıp çözemediğim bir sorun mevcut. ana dizinde klasör oluşturamıyorum. mkdir ile test için bir klasör oluşturdum, bu seferde silemiyorum. bu sorunu aşmam gerekiyor, çünkü kurmam gereken programların dizinleri doğru olmalı. yönetici hesabı kullanıyorum ama sorunu anlayamadım. opera kurulumunda https hatası aldıydım, sistemi güncelleyip, https kurulumu yaptıktan sonra operayı kurdum. şimdi flash player vesaire kurmam gerekiyor, ama usr/lib/opera/ dizini içerisinde plugins adında bir klasör açmam gerekiyor. neden açamadığıma dair fikri olan var mı acaba?

Terminal penceresini açtığınızda sudo yazark mı yoksa direk komut girerekmi yapıyorsunuz. Tüm işlemleri yönetici haklarıyla yapmak için herşeyden önce sudo+enter yapmanız ve diğer komutları ondan sonra girmeniz gerekiyor.

Burasının xenforo destek forumu olduğunu unutmayın. Ayrıca bir öneri de bulunayım linux hakkında bilginiz yoksa önce linux hakkında temel bilgi sahibi olmalısınız. Buradan Kali Linux ile Sıfırdan Temel Linux Eğitimi | Udemy Kali linux hakkında temel bir eğitim almanızı öneririm.

Turkdefarmy.org sitesi sorun için faydalı olacaktır

Terminal penceresini açtığınızda sudo yazark mı yoksa direk komut girerekmi yapıyorsunuz. Tüm işlemleri yönetici haklarıyla yapmak için herşeyden önce sudo+enter yapmanız ve diğer komutları ondan sonra girmeniz gerekiyor.
su komutu ile yapıyorum, sudo her seferinde sıkıyor. nautilus ile dizinlere girip istediğim düzenlenmeyi yaptım. sonra farklı sorunlarla karşılaştım. kaldırıp w10'a döndüm. sonra kendi sitesinden 18.3 indirip hddye kurdum, bir sorun yok gibi. kısacası kıvıramayınca iki işletim sistemi yaptım : )

Burasının xenforo destek forumu olduğunu unutmayın. Ayrıca bir öneri de bulunayım linux hakkında bilginiz yoksa önce linux hakkında temel bilgi sahibi olmalısınız. Buradan Kali Linux ile Sıfırdan Temel Linux Eğitimi | Udemy Kali linux hakkında temel bir eğitim almanızı öneririm.
hocam ukalalık olarak algılamayın ama, "Konu dışı her telden sohbet, " yazıyor diye bilen arkadaşlardan fikir almak istedim. eğitim öneriniz içinde teşekkür ederim. akşam adsenseden onay maili geldi, 2 hafta olduydu unutmuştum. adsense gelince, linux'u biraz ertelemeye karar verdim. birkaç sitem var onlara içerik gireyim adsense boşa durmasın diyorum. daha sonrasında satın alıp eğitim videolarını uygulayacağımdan emin olabilirsiniz. teşekkür ederim tekrardan.

Turkdefarmy.org sitesi sorun için faydalı olacaktır
teşekkür ederim. çok fazla konuya odaklanmış bir topluluk, ondan üye olmak istemedim.

Linux tabanı olan hangi sistem olursa olsun tamamen kullanımı bilgiye dayalı bir sistem olduğundan diğer sistemler gibi mantık yada deneme yanılma yoluyla çözülecek bir şey değil. Eğer kullanmaya kararlıysanız kendinizi epey eğitmeniz gerekecek ama bunun sonunda başarılı olursanız sadece bir işletim sisteminin kullanıcısı değil aynı zamanda uzmanı da olacaksınız ve bir çok şeyi de yapabileceksiniz. Zor bir sistem zor bir yol sıkılacaksanız başlamayın derim. Çünkü tabanı aynı olsa da sistem değişince komutlarda acayip şekilde değişiyor haberiniz olsun. Redhat da başka, Oracle de başka diğerinde başka, bir komut diğerinde çalışmıyor yani.

Merhabalar Çilekli Soda Çilekli Soda ;

Eğer Bilginiz kısıtlı ise root yetkisi elinizde mevcut ise terminalden değilde yardımcı programlar ile bunu yapmayı deneyin.
Misal WİNSCP programi root yetkisi ile baglanın istediğiniz dizine dosya olusturup düzenleme yapabilirsiniz terminalde dosya
oluşturmak ve silmek için önce yazma izni vermelisiniz belirlenmiş Linux Sürümlerinde bazı dizinler yazmaya karşi korumalıdır
güvenlik sorunu yaşamamak adına size önerim yardımcı program kullanmanız . Diğer Türlü Terminal üzerindeki sorunlara giricek
olursak bu sayfadan size çok faydalı bilgiler çıkmaya bilir yukarıda arkadaşlarımızin verdikleri bilgileride düşünerek öncelikle terminalin
çalışma mantığını ve temel bilgileri ile beraber terimlerini öğrenmeniz gerekmektedir.

hocam ukalalık olarak algılamayın ama, "Konu dışı her telden sohbet, " yazıyor diye bilen arkadaşlardan fikir almak istedim. eğitim öneriniz içinde teşekkür ederim. akşam adsenseden onay maili geldi, 2 hafta olduydu unutmuştum. adsense gelince, linux'u biraz ertelemeye karar verdim. birkaç sitem var onlara içerik gireyim adsense boşa durmasın diyorum. daha sonrasında satın alıp eğitim videolarını uygulayacağımdan emin olabilirsiniz. teşekkür ederim tekrardan.

Zaten o şekilde algılamam. Her telden sohbet edebilirsiniz. Ama ben genelde daha gerçekçi yaklaşmayı tercih ediyorum. Bu gibi bilgileri edinmek istiyorsanız temel eğitim mutlaka şart. 20 saatlik bir eğitimle bilgiler sizde kalıcı hale gelecek. Bunu sadece linux olduğu içinde söylemiyorum. Mesela buraya xenforo desteği almaya gelen kullanıcıların bazılarına bilgiler kısıtlı veriliyor. Bunun sebebi ise, kullanıcının kod bilgisi yok ama header'ı değiştirmek istiyor veya footer'ı değiştirmek istiyor işte bu gibi tasarımsal bilgi isteyenlere de aynı mantıkla yaklaşıyorum. Ki bu destek dışı bir işleme giriyor. Belki bu verdiğim örnek konunuzla alakasız görünebilir ama her ne olursa olsun temel mutlaka şart. Eğitim alacağınızdan şüphem yok uygulamaya başladıktan sonra kendinizdeki gelişme hakkında yine fikir alış verişi yaparız ;)

Linux tabanı olan hangi sistem olursa olsun tamamen kullanımı bilgiye dayalı bir sistem olduğundan diğer sistemler gibi mantık yada deneme yanılma yoluyla çözülecek bir şey değil. Eğer kullanmaya kararlıysanız kendinizi epey eğitmeniz gerekecek ama bunun sonunda başarılı olursanız sadece bir işletim sisteminin kullanıcısı değil aynı zamanda uzmanı da olacaksınız ve bir çok şeyi de yapabileceksiniz. Zor bir sistem zor bir yol sıkılacaksanız başlamayın derim. Çünkü tabanı aynı olsa da sistem değişince komutlarda acayip şekilde değişiyor haberiniz olsun. Redhat da başka, Oracle de başka diğerinde başka, bir komut diğerinde çalışmıyor yani.
hocam düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. 2 senedir usb üzerinden, dönem dönem kullanmışlığım var bu sayede yüzeysel bir bilgi edindim. zor olduğunun ve her sürümde farklı çalışma prensiplerinin olduğunun farkındayım. sıkılacağımı sanmıyorum, çünkü bir şeyler öğrenmek için sabır ve uğraş gerekir. 3-5 gün ya da birkaç ay uğraşıp öğrenebileceğimi zaten beklemiyorum. sakin yavaş yavaş birkaç senede temel bir bilgim olacağına inanıyorum. kısacası acelem yok ve pes etmeye niyetli değilim.
Merhabalar Çilekli Soda Çilekli Soda ;

Eğer Bilginiz kısıtlı ise root yetkisi elinizde mevcut ise terminalden değilde yardımcı programlar ile bunu yapmayı deneyin.
Misal WİNSCP programi root yetkisi ile baglanın istediğiniz dizine dosya olusturup düzenleme yapabilirsiniz terminalde dosya
oluşturmak ve silmek için önce yazma izni vermelisiniz belirlenmiş Linux Sürümlerinde bazı dizinler yazmaya karşi korumalıdır
güvenlik sorunu yaşamamak adına size önerim yardımcı program kullanmanız . Diğer Türlü Terminal üzerindeki sorunlara giricek
olursak bu sayfadan size çok faydalı bilgiler çıkmaya bilir yukarıda arkadaşlarımızin verdikleri bilgileride düşünerek öncelikle terminalin
çalışma mantığını ve temel bilgileri ile beraber terimlerini öğrenmeniz gerekmektedir.
hocam cevabınız için teşekkür ederim. yardımcı programlar kullanmak mantıklı ama, ben zor yoldan saçlarımı yola yola öğrenmek istiyorum : ) windows da her şey arayüzde zaten yapılabiliyor. kolaya kaçmak istemiyorum kısacası. dediğiniz gibi terimler ve çalışma mantığını daha iyi kavramam gerekiyor, daha öncesinde terminal ile python üzerinden birkaç işlem yapmışlığım var. birazda bu yüzden heves ettim linuxa çok fazla kullanım alanı ve araç mevcut, tabi önce kendisini tam kullanmayı öğrenmem gerekiyor.

Zaten o şekilde algılamam. Her telden sohbet edebilirsiniz. Ama ben genelde daha gerçekçi yaklaşmayı tercih ediyorum. Bu gibi bilgileri edinmek istiyorsanız temel eğitim mutlaka şart. 20 saatlik bir eğitimle bilgiler sizde kalıcı hale gelecek. Bunu sadece linux olduğu içinde söylemiyorum. Mesela buraya xenforo desteği almaya gelen kullanıcıların bazılarına bilgiler kısıtlı veriliyor. Bunun sebebi ise, kullanıcının kod bilgisi yok ama header'ı değiştirmek istiyor veya footer'ı değiştirmek istiyor işte bu gibi tasarımsal bilgi isteyenlere de aynı mantıkla yaklaşıyorum. Ki bu destek dışı bir işleme giriyor. Belki bu verdiğim örnek konunuzla alakasız görünebilir ama her ne olursa olsun temel mutlaka şart. Eğitim alacağınızdan şüphem yok uygulamaya başladıktan sonra kendinizdeki gelişme hakkında yine fikir alış verişi yaparız ;)
gayet alakalı ve anlatmak istediğinizi anladım. 3.5 senedir hiç bu kadar boş vaktim olmamıştı, bende ne yapacağımı şaşırdım. bugün başlamayı umuyordum ama, adsenseden onayı alınca yarıda kaldı gibi bir şey. reklamlar için kendi bildiğim konularda biraz içerik üretip, daha sonrasında linuxu öğrenirken öğretmeye çalışacağım içerikler ve videolar hazırlamayı düşünüyorum. bir taşla kuş cenneti. ama buna başlamadan önce gönderdiğiniz eğitim setini inceleyeceğim. 5-6 ayda uğraşarak öğrenebileceğim bilgileri, bir kaç günde derli toplu ve aşamalı bir kaynaktan öğrenmek daha mantıklı.

son olarak hepinize ilginiz için tekrardan teşekkür ediyorum. bu kadar ilgili cevaplar beklemiyordum. sağolun...

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.