Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Uyarı Güncel Forumda Uyulması Gereken Kurallar (Herkes Okusun Lütfen)

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
Merhabalar, arkadaşlar.

Son zamanlarda bazı kullanıcıların(Çoğunluğu) forum içerisinde sorunlarıyla alakalı açtıkları konularda anlaşılması güç başlıklarla ve anlaşılması güç anlatımlarıyla bizleri ve soruna yardımcı olmak isteyen kişileri bir hayli yormakta olduğunu gözlemledik. Bu gibi isteklere belirli bir süre sabır göstermemize rağmen artık sabır sınırlarımızı da aştığını fark ettik. Arkadaşlar, sizler sıradan bir kullanıcı değilsiniz sizler forum sahibisiniz. Bir forum işletiyorsunuz, bizleri en çok sizlerin anlaması gerekirken (Bu şekilde yaklaşanlara söylüyorum) sıradan bir forum kullanıcısının bile yapmayacağı şekilde konu açıyorsunuz.

Bizler belirli bir kullanıcı kitlesini yakalayıp xenforo.gen.tr adresine dışarıdan herkesin üye olmasını zorlaştırabilirdik ama bunu yapmak istemedik. Çok uzun yıllar forumlara destek verdik, binlerce sorun çözdük ama özellikle son senelerde sorunu ifade edemeyen, etmek istemeyen, sanki onun bize değilde bizim ona ihtiyacımız varmış gibi sorunu ile alakalı yazı yazmaktan üşenen kullanıcılar görüyoruz. Sadece resim paylaşan, acil yardım, bir bakar mısınız, lütfen yardım edin gibi başlıklarla konu açan ve konunun içerisinde sorunu detaylı anlatan bir içerik göremiyoruz. Cevap gelmeyince ++ yazıp konuyu yukarı taşıyan, güncel diyerek bir şeyler ifade ettiğini zanneden kullanıcılardan ciddi anlamda yorulduğumuzu bildirmek isteriz. Ayrıca burası bir destek platformu burada benim profilimden site adresimi görüp, gidip oradan telefon numaramı alıp, whatsapp üzerinden şu konuda yardıma ihtiyacım var, xenforo.gen.tr'de konu açtım ama cevap gelmedi diyen kişi sayısı günde 10 kişiyi buluyor ve her biri günlük olarak 10 dakikamı alıyor. Bu da ortalama günlük 2 saatimin bu gibi kişilerin aldığını gösteriyor. Ben sitemde belirli işleri ücretli olarak alıyorum doğrudur. (Zamanım olursa) Veritabanı hataları, şuranın rengi değişecek, eklentide hata alıyorum, temamın şurası kaydı, şurayı kaça düzenlersiniz gibi işleri almıyorum(!) Sitemde şöyle bir hata var yapın da 50 TL atayım, 100 TL atayım diye gelen kişileri artık üzülerek söylüyorum direkt buradan da whatsapp üzerinden de yasaklayacağım. Her zaman söylüyorum her zamanda söyleyeceğiz biz bu işi para kazanmak, geçimimizi buradan sağlamak için yapmıyoruz. Hepimizin kendi işi, kendi şirketi var. Bu bizim hobimiz ve insanlara yardımcı olmak ve bilgimizi paylaşma adına gönüllü destek verdiğimiz bir platform burası. İnanın o kadar absürt durumlarla karşılaşıyoruz ki yok artık noktasına kadar geldiğimiz dönemler oluyor. Bundan sonra bazı kurallar getirmek durumunda kaldık onlarda şöyledir.

1 - Açılan konunun konu başlığı sorununuzu düzgün ifade eden başlıklardan oluşmalıdır.

2 - Bir bakar mısınız?, Acil yardım? Yardıma ihtiyacım var gibi konu başlıklar, kilitlenip çöp kategorisine taşınacaktır. Tekrarı halinde üye siteden uzaklaştırılacaktır.

3 - Sorunlarınızda mutlaka ama mutlaka site adresinizi paylaşınız. Eğer paylaşılamayacak türden bir siteniz var ise, sorununuzla ilgilenenlere istinaden konuya sitem şu içeriklidir bu yüzden site adresimi paylaşamıyorum ve sorunumla ilgilenenlere özelden gönderebilirim ibaresi muhakkak yazılacak. Sitem var ama paylaşmak istemiyorum kabul ettiğimiz bir durum değil. Sorununuzu erken çözüme kavuşturmak istiyorsanız site adresinizi paylaşacaksınız yoksa sorununuzu kendiniz çözeceksiniz.

4 - Konu içerisinde sadece resim paylaşan, ekran görüntüsü işaretleyip şunu yapmak istiyorum diyen kişilerin konularıda kilitlenip, çöp kategorisine taşınacak. Konularda muhakkak ama muhakkak sorununuzla alakalı bilgileri konu başlığınıza uygun bir şekilde açıklayınız. Kısaca yapmak istediklerinizi, düşüncelerinizi tam anlamıyla karşı tarafın anlayacağı şekilde anlatınız. Aksi takdirde cevap verilmeyecek ve konunuz cevaplara kapatılacaktır.

5 - Profilimden site adresime tıklayıp, oradan telefon numarama ulaşıp, whatsapp üzerinden burada açtığınız konu hakkında yardım istemek yasaktır. Yapan arkadaşları hem whatsapp üzerinden hemde xenforo.gen.tr üzerinden yasaklayacağımızı bilmenizi isteriz. Whatsapp hattım sadece şu hizmetileri vermektedir; Kurulumlar, özel eklenti, özel tema, hazır tema, yazılım geçişlerini kapsamaktadır. Onun dışında hiç bir işi ücretli olarak almıyorum. Bunlar dışında destek alacağınız tek yer xenforo.gen.tr adresidir.

6 - Burada açılan konularda dakikasında cevap almanız mümkün değil ama ortalama o gün içerisinde sorununuza muhakkak bir şeyler yazılır. Israrla güncel güncel güncel diyerek konuyu yukarı taşımak yasaktır. Yönetim ekibimiz açmış olduğunuz güncel öneklerine göre konunuz istatistik alanında gönrünmese bile bu güncel başlıklara muhakkak bakmaktadır. Baktığı ama cevap vermediği zamanlarda olmuştur bu da konunun durumu ve zorluk derecesi ya da anlatımı mümkün olmayan durumlarda olmuştur.

7 - Sorunlarınızı / Sorularınızı yöneticilere özel mesaj ile atmak yasaktır. Bu mesajlara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Bir sorununuz var ise bunun kategorisi bellidir. Yukarıdaki geçerli kurallar dahilinde istediğiniz soruyu konu olarak açabilirsiniz. Seve seve yardımcı olmaya çalışırız.

8 - Şu header'ı nasıl yaparım, şu footer'ı nasıl yaparım, şu tasarımı nasıl yaparım gibi konulara cevap verilmeyecektir ki zaten cevap vermek mümkün bile değildir.

Bizi anladığınızı düşünerek bu kurallara saygı göstermenizi ve hep birlikte seviye düzeyi yüksek bir forum inşaa etme yolunda bizlere yardımcı olacağınızı umuyoruz.

Saygılar.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.