Google chrome https sunmayan sitelere güvenli değil uyarısı verecek

netr0n

XenGenTr
Yönetici
XGT Admin
Katılım
6 Ara 2016
Mesajlar
3,073
Konum
istanbul
Web sitesi
netron.web.tr
Son zamanlara chrome tarayıcıları üzerinden web sitelerini ziyaret ettiğinizde güvenli değil uyarısı görebilirsiniz. Ya da görmüşsünüzdür. Gmail hesabıma düşen bu uyarıyı sizinle de paylaşmak istedim.

Alıcı: Profesyonel vBulletin ve XenForo Ücretli Destek Forumu web sitesinin sahibi

Ocak 2017'den itibaren Chrome (sürüm 56 ve sonrası), şifrelerin veya kredi kartı ayrıntılarının toplandığı sayfaları, HTTPS üzerinden sunulmadığı takdirde Güvenli Değil" olarak işaretleyecektir.

Aşağıdaki URL'ler, yeni Chrome uyarısını tetikleyecek şifrelere veya kredi kartı ayrıntılarına yönelik giriş alanları içermektedir. Bu uyarıların görüneceği yerleri anlamak için, verilen örnekleri inceleyin. Bu şekilde, kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. Örnek URL listesi tam kapsamlı değildir.

[kl] password tools - türkçe yama

XenForo Referanslar

Yeni uyarı, şifrelenmemiş HTTP protokolü üzerinden sunulan tüm sayfaların "Güvenli Değil" olarak işaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli bir planın ilk aşamasıdır.

Bu sorunu düzeltmek için:

Hassas bilgileri toplamak için HTTPS sayfalarını kullanın
Sitenizi ziyaret eden Chrome kullanıcılarına "Güvenli Değil" bildiriminin gösterilmesini önlemek için şifre ve kredi kartı bilgilerinin toplandığı giriş alanlarını HTTPS protokolü kullanılarak sunulan sayfalara taşıyın.


Dip not: Yukarıda da görüldüğü gibi, google tüm web sitelerini https protokolüne geçirecek gibi görülüyor. :)

Detaylı Makale Google Online Security Blog: Moving towards a more secure web
 

onurx5

Kullanıcı
XGT 1 kullanıcı
Katılım
5 Şub 2017
Mesajlar
11
nasıl olacak peki hocam biz herhangi bir işlem yapacağız mı? yoksa google nın kendisi otomatikmen mi yapacak? aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin hayırlı çalışmalar
 

TheGaMeLiFe_HD

xFanatik
XGT 2 kullanıcı
Katılım
27 Ocak 2017
Mesajlar
262
Web sitesi
spigotlab.com
Çok saçma olmuş ya hocam illa ssl almak zorunda mı kalacağız yani versin parayı ggole amca alalım 8 tane stokta dursun :D.
 

Emre

Banned
Yasaklı
Katılım
10 Şub 2017
Mesajlar
249
Konum
Alanya
Maalesef arkadaşlar SSL almak durumundasınız :)
Alakası yok. Sadece Güvenli değil bağlantısı gösterir. Eğer bu durumu gidermek istiyorsanız Kredi kartı, Kayıt olma gibi siteler kullanmayacaksınız. Kullananlar Güvenli bağlantı görünümünü almak istiyorlarsa SSL kullanabilir. Ayrıntıları Google Forumlarında tartıştık
 

netr0n

XenGenTr
Yönetici
XGT Admin
Katılım
6 Ara 2016
Mesajlar
3,073
Konum
istanbul
Web sitesi
netron.web.tr
Alakası yok. Sadece Güvenli değil bağlantısı gösterir. Eğer bu durumu gidermek istiyorsanız Kredi kartı, Kayıt olma gibi siteler kullanmayacaksınız. Kullananlar Güvenli bağlantı görünümünü almak istiyorlarsa SSL kullanabilir. Ayrıntıları Google Forumlarında tartıştık
Alakası yok deyip benim söylediklerimi tekrar ediyorsunuz. Oturum açılan tüm siteler bundan etkilenecek. ;)

Google’ın daha önce duyurduğu ve 2017 SEO İpuçları: HTTPS’e Geçiş yazımızda yakın zamanda bahsettiğimiz geliştirmenin izlerini görmeye başladık. Google hayata geçirdiği ilk güvenlik dalgası ile birlikte sitelerde HTTPS’i yani SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getirdi. Google Chrome SSL kullanan siteleri güvenli olarak göstermeye başladı. Google yeni yıla güvenlik mesajıyla başladı demek yanlış olmaz.
SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getrdi dedik, bu nasıl oluyor? Aslında güncel durumda Google bunu tavsiye ediyor ama şart koşmuyor, kullanmazsanız ilerleyen süreçte sitenize gelen ziyaretçilere “güvenli değil bilgisi verebilirim” diyor. SSL, Secure Sockets Layer’ın kısaltması Türkçesi güvenli giriş katmanıdır. Teknik terim olarak sunucu ile alıcı arasındaki iletişim esnasında verilerin şifrelenerek yapılması manasına geliyor diyebiliriz. SSL iletilen verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlar, veriyi gönderenin ve alanın doğru yerler olduğunu garanti eder, veri iletim tarihlerini kayıt altına alır yani sitenin güvenliğini ve güvenilirliğini gösterir.
Google Ocak 2017 itibarı ile oturum açma ve kredi kartı alanların bulunan sayfaların internet protoklünün HTTPS’i kullanmadığı takdirde “güvenli değil” uyarısında bulunacak. Google, bununla ilgili duyuruyu Google Search Console’daki uyarı mesajlarında paylaşmaya başladı. Mevcut güncelleme sonrası Chrome tarayıcısı 56. sürümü ile birlikte görmeye başlayabileceksiniz.
HTTPS Artık Güvenli Olarak Gözükecek

Yoğun içerik akışı olan siteler için içeriğinden bağımsız olarak tüm HTTP sitelerin orta ve uzun vadede güvenli olmayan olarak belirtecek olan Google ilk adımı attı. SSL sertifikasına sahip sitelere giriş yaptığınızda adres çubuğunun en başında önceden kapalı bir kilit görürdünüz, güvenli olduğunu belirten bu ikon yanında artık “güvenli” yazmaya başladı. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi SSL sertifikasına sahip sitelerde bundan sonra güvenli ibaresini görebileceksiniz.

Google tüketicileri ve ayrıca G Suite kullanıcılarını daha güvenli oturum açma yöntemlerine teşvik edecek çalışmalar yapmaya devam ediyor. Google Chrome’un bundan sonra sürümünde gizli sekmelerde HTTP olan sayfalar “güvenli değil” olarak etiketlenecek. Bununla ilgili belirtilen bir zaman söz konusu olmamakla birlikte tüm siteler için HTTPS’e geçişin en kısa zamanda yapılması önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sayfaları HTTP’den HTTPS’e dönüştürmek sertifikaların güncelliğinin takip edilmesi gibi bir yük de getirecek, aslında bu site yöneticileri için bir tuzak diyebiliriz. Ayrıca HTTP’den HTTPS’e geçiş esnasında site verilerinde ve arama sonuçlarında geçici dalgalanmalar meydana gelebilir.
 

Emre

Banned
Yasaklı
Katılım
10 Şub 2017
Mesajlar
249
Konum
Alanya
Yani 'ŞART' değil SSL olması. Basit HTML tablo kullanan sitelerden bahsetmiştim :)
 

HePBiZ

Aktif kullanıcı
XGT 1 kullanıcı
Katılım
28 Ara 2016
Mesajlar
27
Konum
Ankara
Web sitesi
iyikus.com
Kimi hosting firması ücretsiz verirken, kimi firmalarda host fiyatına SSL satıyor. Kendi sitemde geçtim çünkü zamanla bununla ilgili çirkin yaptırımlar olabilir ve bir kayıp yaşamak istemiyorum. Emre herzaman webmaster forumlarında bu tarz konular tartışıyoruz fakat zamanla google 'nin isteklerine göre sitelerimizi şekillendirdiğimiz için şuan olmasa da bir süre sonra değişime gidiyoruz.
 

Birisi

Sabit kullanıcı
XGT 1 kullanıcı
Katılım
26 Şub 2020
Mesajlar
59
Chromede sorun yok mozilladan girdiğimiz zaman Bu bağlantı güvenli değil uyarısı veriyor, https ayarları değiştirmeme rağmen.
 
Google ads alanı