Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Nasıl yapılır ? Forum Dediğin Nasıl Olmalı ? Sıfır Bilgiye Sahibim Ama Aptal Değilim :)

Hamos789

Kullanıcı
Kullanıcı
Öncelikle tekrar merhaba,

Bir blog açma düşüncem vardım şimdi hem blog hem de forum açmak ve bu ikisini aynı forumun içine kombin yapmak gibi bir düşüncem var.
Öncelikle maliyet ne olur ? diye sormam için sanırım biraz bilgi vermem gerekiyor.
Şimdi örnek veriyorum niş bir forum olacak. Ne olsun psikoloji olsun diyelim ki.
Bu forumda sadece psikoloji ile ilgili yardımlaşma, eğitim setleri, e-kitaplar ve vip oda seçeneği düşünüyorum ve tabi bir de bağış sistemi.

Belli süreler içerisinde çekilişler yapmak ve foruma katkıda bulunacak insanları, insanlara yararlı olması açısından yetiştirmek gibi bir şeyler de düşünüyorum.
Forumun düzenini koruyacak ya da beni bilgilendirecek bir mod veya belki bir yapay zeka sistemi kurmak vs de olabilir. Ondan sonra Makale yazılacaksa blog kısmına yazılacak veya bana bir şekilde testten geçen imla kurallarını bilen insanların gönderdikleri makaleleri yayınlamayı da düşünüyorum. Bir de eğitim yani akademi tarafı olacak aynı udemy sitesi gibi ve bunların hepsi bir arada olacak forumun ana sayfasından ulaşılabilir olacak.

Sonrasında Bir tane canlı destek gibi bir chat sistemi olmasını istiyorum.
Yanlarda kutucuk çıkarak değilde forumun en üstünde yer alan yine bir seçenekle insanlar şikayetlerini ve önerilerini yapabilecekler.
Foruma girerken sesli veya videolu bir karşılama ekranı koymak istiyorum. Bunu foruma koymak mümkün mü bilmiyorum ama inşallah mümkündür.
Sonrasında her giren kişiye göre tasarım seçeneği yani herkes kendine göre forumu düzene sokup istediği gibi bir çalışma alanı oluşturabilecek.
Herkes kendi forumu gibi davranabilecek ama yetki olan durumlar hariç. Sadece okunaklı ve verimli olması açısından böyle bir şey düşünüyorum.
Beyin fırtınası yapılan bir konuda da discord'u foruma entegre edip oradan konuşmaları herkesin duymasını sağlamak için belki bir radyo sistemi gibi bir şey olabilir. Bu ne derece mümkün bilmiyorum ama bunlar benim düşüncelerim.

Forum kullanıma açılmadan önce her türlü konunun başlıca sabit başlıkları hazır olacak ve o başlıklarda olan bilgileri bir daha konu açmak için kullanamayacaklarına yönelik bir uyarı sistemi aktif olacak insanlar onları okuyunca belli bilgiye sahip olup öğrendikleri üzerinden konular açması için her kategori altında bir soru cevap başlığı olacak, sonrasında cevabı bulunursa ya da bir sonuca kavuşursa konu o soru cevap konusu düzenlenip yine diğer konular gibi sabitlenecek. Bütün bunları nasıl düzenleyeceğim. Hangi sistem buna elverişlidir. Bu xenforo yeterli midir ? Özellikle de entegre edilecek uzantılar, eklentiler benim için çok önemli.

Böyle bir forumun maliyeti ne kadar olur ?
Bir de insanlar bağış yapmaları ya da eğitim setlerine kaydolmaları için ne gibi bir ödeme sistemi entegre edilebilir.
He birde aklıma gelmişken discord gibi uygulamaları hani forumlarda chatbox gibi bir şey olur aynı o şekilde foruma entegre edebilir miyiz ?
Ya da twetdeck gibi eklentileri anahtar kelimeler akması için nasıl foruma entegre edebiliriz. İsterim ki o günün önemli konusu anahtar kelimeleri yazdığımda twetdeck'e forumda ana sayfada aksın...

Bütün bu düşüncelerimi hayata geçirmem mümkün mü ?
Ya da aynı düşüncelerle daha basit nasıl yapılabilir en önemlisi de ilk etapda maliyeti ne olur ?
Her şeyi yaptığımı kabul edersek yıllık maliyeti ne olur ?
Arızalardı vs bana aylık da maliyet çıkarabilir mi ?
Ondan hariç seo vs gibi bazı kitle satın alma vs yapmam gerekir mi ?
Webmaster sitelerinde sürekli böyle paket satışları görürdüm. O gibi şeylere ihtiyaç olur mu ?

Gerçekten yapmak istediğimi anlatabildiysem ne mutlu bana, bilgi sahibi olan olmayan herkesin yardımlarını bekliyorum.
Geri dönüş yaparsanız sevinirim.
Teşekkürler...

Konuya attığım başlıktan da anlaşılacağı üzere. Orada yazılanların aynısını bir önceki mesajda önemli adamları etiketleyerek belirttim zaten. Bunun bilincindeyim. Amaç bu kuracağım sistemi kurmaya yardım edin konusu değildi. Amaç bunun olabilirliğini sorgulamaktı. Zaten şu an ki durumumla vaktim yok çok ilgilenmeye. Maddi olarak da kendimi hazır hissetmiyorum. Biraz daha fazla araştırma ve bilgiye ihtiyaç duyduğumdan, desteğin ve tecrübenin ve bunun farkında olarakta kimseye rahatsızlık vermek istediğimi belirttikten sonra bu yazıyı bana gönderdiniz iyi oldu. Gerçi aynı kafada olduğumu düşündüğüm insanların yazısını da okumuş oldum. En önemli özelliğim empatik olmam..Teşekkürler uyarın için.

Konuya attığım başlıktan da anlaşılacağı üzere. Orada yazılanların aynısını bir önceki mesajda önemli adamları etiketleyerek belirttim zaten. Bunun bilincindeyim. Amaç bu kuracağım sistemi kurmaya yardım edin konusu değildi. Amaç bunun olabilirliğini sorgulamaktı. Zaten şu an ki durumumla vaktim yok çok ilgilenmeye. Maddi olarak da kendimi hazır hissetmiyorum. Biraz daha fazla araştırma ve bilgiye ihtiyaç duyduğumdan, desteğin ve tecrübenin ve bunun farkında olarakta kimseye rahatsızlık vermek istediğimi belirttikten sonra bu yazıyı bana gönderdiniz iyi oldu. Gerçi aynı kafada olduğumu düşündüğüm insanların yazısını da okumuş oldum. En önemli özelliğim empatik olmam..Teşekkürler uyarın için.

Bu bir uyarı değildir. Eğer böyle bir işin içerisinde girmek istiyorsanız diye belirtmek istemiştir.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.