Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Kullanım tekniği En ideal şekilde Xenforo TEMA Kurulumu, Upgrade ve Kullanımı

mkucuksari Kullanıcımız yeni bir kaynak oluşturdu:

En ideal şekilde Xenforo TEMA Kurulumu, Upgrade ve Kullanımı - Tema Güncellemeleri sırasında (veya Server arasında tema taşıma aşamalarında) özelleştirdiğimiz tema

Bu konu daha kolay bulunabilmesi amacıyla daha önceki şu paylaşım kaynak olarak taşınarak oluşturulmuştur.

ip ucu - En ideal şekilde Xenforo TEMA Kurulumu, Upgrade ve Kullanımı

NOT : Aslında bu yazım Xenforo official sitesinde paylaşılan şu konunun bir nevi özeti şeklinde...

Bu kaynak hakkında daha fazla bilgi ...

Birçok kişi tema kurulumunda ana temayı kurarak alt tema oluşturmuyor.
Temada yapılan her değişiklik güncellemelerde sıkıntı yaratıyor ve her seferinde değişiklikleri baştan yapıyorlar.
Aslında konuyu komple okumaya bile gerek yok, aşağıdaki kısa anlatımın bile herkesin işini görür.
- Default Tema (Xenforo Default Teması. Kesinlikle dokunmuyoruz)
--- Default- Özel (Burası bizim ana temamız- CHILD)

- ABC Teması (Yazılımcı firmanın Ana teması. Buna kesinlikle dokunmuyoruz)
--- ABC Teması – OZEL (Burası bizim ana temamız- CHILD)
------ ABC- Siyah (Siyah Temamız- CHILD)
------ ABC- Mavi (Mavi Temamız- CHILD)

Ana temalara güncelleme yapınca, alt temaları güncellemek için şablon birleştirmek gerekiyor.
Konuya bunuda ekleyebilirsen tema güncelleme hakkında anlatılacak başka birşey kalmaz.

Geçenki konudan sonra açacaktım böyle bir konu fakat üşendim, eline sağlık güzel bir rehber olmuş.

Son düzenleme:
Güzel bir anlatım olmuş, tema konusunda bahsedilmeyen noktalara değinmişsiniz, özellikle temalarını yeni düzenlemeye başlayan arkadaşlar için yol gösterici bir makale oluşturmuşsunuz emeğinize sağlık.

Şimdi ana tema üzerinde güncelleme yapmıştım bu zamana kadar.

Şimdi dediğinizi yapacağım. Son güncellenmiş temayı yükledim. Benim eski güncellediğim temayı partner olarak altına ekledim. ve onu kullanıyorum.

Peki şimdi ben üst temada değişiklik yaptım deneme amaçlı ama benim kullandığım alt temada işlemedi. Güncellemeleri işleyecek mi? ve güncellemeyi her zaman üst temanın üstüne yazacağım dimi?

Ust temada yapılan tüm değişikler alt temaya geçer. Eğer geçmediyse eski şablonlar kısmını kontrol edip, alt tema icin birleştirme- merge işlemi yapmanız yeterli.

Ama normalde ana TEMA’da değil, alt temada özelleştirmelerimizi yapıyoruz. Tema güncellemesi daima ana tema üzerine yapılır.

Ust temada yapılan tüm değişikler alt temaya geçer. Eğer geçmediyse eski şablonlar kısmını kontrol edip, alt tema icin birleştirme- merge işlemi yapmanız yeterli.

Ama normalde ana TEMA’da değil, alt temada özelleştirmelerimizi yapıyoruz. Tema güncellemesi daima ana tema üzerine yapılır.

güncellenemesi gereken eski şablonlar duruyor. onları yapacağım anlattığınız şekilde. ondan sonra işleyecek mi bakalım. ben test amaçlı üst temada değişiklik yapıyorum işlememişti.

Birleştirme işlemini yaparken ana tema mı alt tema üzerine mi kopyalacağız?

Birleştirme işlemini yaparken ana tema mı alt tema üzerine mi kopyalacağız?
Birleştirme işleminde öyle bir seçenek yok zaten. Ana tema ile alt tema arasındaki farkları gösterip, sizden birleştirmek için onay alacak. Deneyince zaten görürsünüz :)

Birleştirme işleminde öyle bir seçenek yok zaten. Ana tema ile alt tema arasındaki farkları gösterip, sizden birleştirmek için onay alacak. Deneyince zaten görürsünüz :)

Yeni versiyonu direk yükledim. Eski temanın yani eski versiyonu altına koydum. Şablonları birleştirdim. Ama yok hala bazı değişiklikler işlenmemiş gözüküyor. Birleştirmeyi mi yanlış yaptım? Ya da sebebi nedir

Yaptim testlerde gördüğüm kadarıyla ne yazık ki eski TEMA’yı alta almak child tema olarak Çalışması icin yeterli değil.

Kısaca sıfırdan ana TEMA’yı yeniden kurun. Altına yine sıfırdan konuda anlatıldığı şekilde alt tema oluşturun. Eski temada yaptığınız tüm özelleştirmeleri sıfırdan yarattınız alt TEMA’da yeniden yapın.

Maalesef biraz zahmetli bir iş. Ama Sistemi bu şekilde durduktan sonra güncellemeleri sadece ana TEMA’da yapıyoruz ve alt TEMA’mız güncellemeler sonrası hic bozulmuyor. Sadece güncelleme sonrası varsa eski şablonları birleştiriyoruz o kadar.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.