Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Uyarı Destek talebinde bulunmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

netr0n

XGT
Yönetici
XGT Master
SMS onaylı
Herkese merhabalar arkadaşlar,

Son zamanlarda destek konusu dışına çıkan istekler gelmeye başladı. Bu isteklere örnek vermek gerekirse, header nasıl yapılır, postbit nasıl yapılır, footer nasıl yapılır tarzında genel olarak çok yönlü düzenleme gerektirecek istekler.

Gönül isterdi ki bunları anlatma imkanımız olsun. Ama maalesef bu tür istekleri cevaplamamız mümkün değil. Nedenine gelecek olursak; Kullanıcı bir forumdaki footer düzenlemesini görüyor ve ben bu footer'ı nasıl yapabilirim diye destek talebinde bulunuyor. Bu header'da olabiliyor, postbit alanı da olabiliyor farklı düzenlemeler de olabiliyor. Basit düzenlemelerde zaten forum genelinde elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Ama yukarıda da dediğim gibi çok yönlü düzenleme gerektirecek isteklere cevap vermemiz çok ama çok zor. Eğer sizde bu tarz düzenlemeler yapmak istiyorsanız HTML, CSS ve Javascript konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenmelisiniz. Eğer bu düzenlemeler CSS ve HTML ise ilk etapta bu iki dili öğrenmeniz yeterli olacaktır. İnternette bununla alakalı bir çok kaynak var. Eğer ben bunlarla uğraşamam diyorsanız ya elinizdeki yapı ile yetineceksiniz ya da ücretli destek alıp bu işi bilen birinden hizmet alacaksınız. Ama bu işe gönül verdiyseniz mutlaka öğrenin derim.

Konuyu toparlarsak; Bir düzenleme yaptınız ama bir yerde takıldınız veya yaptığınız tasarımı mobilde ayarlamakta zorlanıyorsunuz gibi isteklerinize elimizden geldiğince yardımcı oluruz/oluyoruz. Ama genel anlamda tasarım düzeyinde isteklerinize yanıt vermemiz imkansıza yakın. Mantıklı olarak düşünürsek herkesin çok yönlü tasarımsal destek istemesine yanıt verecek olsak sadece bir konunun anlatımını hazırlamak minimum 3-4 saatimizi alabilirdi. Böylesine bir anlatımda sağlıklı olamayacağından dolayı konu sürekli soru/cevap şekline dönecek ve istekte bulunan kişinin yeterli kod bilgisi olmadığından dolayı kısır bir döngüye girecekti. bütün bunları da hesaba katarsak bir konu için 5-6 saatimizi ayırmamız gerekecekti. Dolayısıyla herkesin tasarım anlayışı farklı olduğu için herkesin tasarımsal çalışma desteği istemesine cevap verecek durumumuz olmayacak ve forum amacının dışına çıkmak durumunda kalacaktır.

Sizlerden isteğimiz konu açarken istediğiniz destek makul düzeyde olmasıdır. Header, footer, postbit gibi çok yönlü tasarımlar nasıl yapılır isteklerinize maalesef ama maalesef üzülerek cevap veremiyoruz. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederiz.

Herkese merhabalar arkadaşlar,

Son zamanlarda destek konusu dışına çıkan istekler gelmeye başladı. Bu isteklere örnek vermek gerekirse, header nasıl yapılır, postbit nasıl yapılır, footer nasıl yapılır tarzında genel olarak çok yönlü düzenleme gerektirecek istekler.

Gönül isterdi ki bunları anlatma imkanımız olsun. Ama maalesef bu tür istekleri cevaplamamız mümkün değil. Nedenine gelecek olursak; Kullanıcı bir forumdaki footer düzenlemesini görüyor ve ben bu footer'ı nasıl yapabilirim diye destek talebinde bulunuyor. Bu header'da olabiliyor, postbit alanı da olabiliyor farklı düzenlemeler de olabiliyor. Basit düzenlemelerde zaten forum genelinde elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Ama yukarıda da dediğim gibi çok yönlü düzenleme gerektirecek isteklere cevap vermemiz çok ama çok zor. Eğer sizde bu tarz düzenlemeler yapmak istiyorsanız HTML, CSS ve Javascript konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenmelisiniz. Eğer bu düzenlemeler CSS ve HTML ise ilk etapta bu iki dili öğrenmeniz yeterli olacaktır. İnternette bununla alakalı bir çok kaynak var. Eğer ben bunlarla uğraşamam diyorsanız ya elinizdeki yapı ile yetineceksiniz ya da ücretli destek alıp bu işi bilen birinden hizmet alacaksınız. Ama bu işe gönül verdiyseniz mutlaka öğrenin derim.

Konuyu toparlarsak; Bir düzenleme yaptınız ama bir yerde takıldınız veya yaptığınız tasarımı mobilde ayarlamakta zorlanıyorsunuz gibi isteklerinize elimizden geldiğince yardımcı oluruz/oluyoruz. Ama genel anlamda tasarım düzeyinde isteklerinize yanıt vermemiz imkansıza yakın. Mantıklı olarak düşünürsek herkesin çok yönlü tasarımsal destek istemesine yanıt verecek olsak sadece bir konunun anlatımını hazırlamak minimum 3-4 saatimizi alabilirdi. Böylesine bir anlatımda sağlıklı olamayacağından dolayı konu sürekli soru/cevap şekline dönecek ve istekte bulunan kişinin yeterli kod bilgisi olmadığından dolayı kısır bir döngüye girecekti. bütün bunları da hesaba katarsak bir konu için 5-6 saatimizi ayırmamız gerekecekti. Dolayısıyla herkesin tasarım anlayışı farklı olduğu için herkesin tasarımsal çalışma desteği istemesine cevap verecek durumumuz olmayacak ve forum amacının dışına çıkmak durumunda kalacaktır.

Sizlerden isteğimiz konu açarken istediğiniz destek makul düzeyde olmasıdır. Header, footer, postbit gibi çok yönlü tasarımlar nasıl yapılır isteklerinize maalesef ama maalesef üzülerek cevap veremiyoruz. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederiz.

Çok teşekkürler anlatımınız için. Açıklayıcı bir anlatım olmuş. Gerçekten bu işler zaman gerektiren olaylar. Ha deyipte birden olacak işler değil maalesef. Hiç anlamayanlara gelirsek, işi ehil sahibi (uzmanına) kişilere vermek gerekiyor. Teşekkürler.

Şu an bu işin suyunu çıkaran bir de atar yapan arkadaşlar var. Ücretsiz yardım amacı ile kurulmuş bir sitede ücretli yapılacak bir çok şeyi babasının hamalı varmışçasına talep eden insanlarda var. Hadi tasarım bilmiyorsun, xenforodan da anlamıyorsun anladım da insanlıktanda mı nasip almadın. Elinden gelse sitesini baştan aşağı döşettirecek mesajlar atanlar bir de bu site ücretsiz değil mi diyecek kadar da pişkinler. Bu sitedeki adminler bu konuda uzman kişiler ve o tarz istekleri ücretle yapacak emek verecek kadar da hak ediyorlar bunu. Emek karşılığı uzun uğraş isteyen konuları bedavaya getirmeye çalışmasın bence kimse. Bilmedikleri buradan belli bu işi yapmak o kadar kolay olsaydı herkes burada soru sormak yerine paylaşım yapıyor olurdu.

İNSANLARIN EMEKLERİNE MADDİ VE MANEVİ SAYGI DUYUNUZ. BU SİTENİN SAHİPLERİNE ÖZELLİKLE.

Bu tarz konularda destek verilmemesi en iyisidir. Hem sizin yönünüzden hemde site sahipleri yönünden. İnsanlar sitelerinde yaratıcılık ve düşünce ile bazı şeyleri emek vererek yapıyor. Daha sonrasında daha forum nedir bilmez, kodlara nereden girilir bilmez adam geliyor konu açıyor. Bunu buradaki gibi nasıl yapabilirim ? Şunu buradaki gibi nasıl düzenlerim. Arkadaşım panel önünde. Her şeye erişimin var. Her türlü düzenlemeye hakimsin. Kusura bakmada başkalarının izinden gitmen zaten doğru değil. İnsanlar bunları yapmak için emek harcıyor. Emeğinde bir öncesi olan eğitimlere gidiyor ya da eğitici şeyler okuyor, dinliyor. Eğer bu kadar bazı şeyleri çok istiyorsanız açıp okuyacaksınız. Daha kendinize ayıracak beş dakikanız yok, her şeyi devletten bekliyorsunuz. Önce siz yaptığınız işinize saygı duyacak ve emek vereceksiniz ki sonrasında cidden sıkıntı yaşadığınız yerde buradan destek alacaksınız..

netr0n netr0n , emek veriyor belki de aylarca uğraşıyor burada temayı yayınlıyor belli bir emek karşılığı temayı satıyor. Siz bu temanın bir alanından kesiti buraya ya da başka destek forumuna koyup, ben burası böyle olsun istiyorum diye başkalarına yaptıramazsınız. Bu o adamın emeğidir. Başka yaptıracağınız kişi belki de emek nedir bilmez, yapar. Ama sizin bunu yapmamanız gerekir. Cidden istiyorsanız alacaksınız temayı kendinize göre düzenleyeceksiniz. Emek hırsızlığı yapmayın arkadaşlar, yazıktır. Uzun zamandır sessizce okuyorum o kadar çok boş insan var ki forumda. Daha yeni kategori nasıl açılır bilmiyor, eli kolu gözü başka forumların yaptığı başarılı, güzel işlerde..

Bu konuda destek vermemenize gerçekten sevindim. He şuna da eminim ki şurada destek isteyen üyelerin %90 null sistem kullanıyordur. Daha sistem nedir ne değildir bilmeyen adam o kadar para verip zaten orjinal lisans kullanmaz. Gerçekten çok yazık..

Allah herkesin kalbine göre versin. Bilgilendirme yazısı için teşekkürler. netr0n netr0n

V Santos01 güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında destek sitesi nedir? Kullanıcıların önce bunun bilincinde olması gerekiyor. Eğer bir ayar eksikliği varsa bu ayarın nasıl yapıldığı hakkında bilgi isteyebilir veya bir hata alıyordur bunun hakkında destek isteyebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Ama istenen bir tasarım ise bunun destekle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu eğitim alanına veya ücretli destek alanına girer. Örnek vermek gerekirse; stackoverflow.com bunun için iyi bir örnektir. Mesela burada ben şu header'ı nasıl yaparım diye konu açamazsınız. Bir projeye başlamışsınızdır ve projenin bir bölümüne yazdığınız kodlamada hata vardır, istediğiniz sonucu vermiyordur. Buraya o kodu yükler ve sorununuzu yazarsınız insanlarda o kod üzerinden size yardımcı olur. Sanırım destek sitesi olduğumuz için insanlar buradaki her şeyi paylaşacağımızı zannediyor. Yıllardır hep aynı ve bu konuda destek sitelerine bakış açısının değişmediğini görüyorum ve değişeceğinden de ümidim yok :)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.