Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Forumdan daha fazla yararlanmak için, profilinizi telefon numaranız 📱 ile doğrulayın ve daha ayrıcalıklı olun 😉
    Daha fazla bilgi!

Adsense Vergileri - Şahıs Şirketi Durumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

VasY

xFanatik
SMS onaylı
Kullanıcı
Evet aylardan beri burada'da gördüğüm adsense reklam yerleştirme konularına istinaden ve kendiminde adsense hesabı açarak ' pin e-postası bekleyen gariban şirketsiz bir şahıs olarak bu konuyu burada tartışmaya açmak istiyorum..

Türkiye'de youtuber lar için gelen vergi kanunu yada yasası mı demeliyim bilmiyorum anladığım işler değil.. Adsense'nin bütün gelir kazançlarını platform farketmeden kapsıyor.. Araştırdığım bir kaç video açıklamasına göre adsense'den hesabınıza yatırılan paralar Google ireland adresli yerden geldiği için maliye tarafından filtrelenerek takip'e alınıyormuş..

Yani uzatmıycam adsense'den 1 tl bile kazansan vergi mükellefi oluyorsun..

Aylık 200 tl ödeme eşiğine gelip parayı hesaba çektiğiniz an vergiye tabisiniz ve şahıs şirketi açmak parayı çekmeden önce yapılması gereken bir işlemmiş..
Geç kalınırsa çok ağır yaptırım cezaları ödemeleri varmış.. Örnekleri youtube üzerinde var ceza yiyen yiyene..

Zaten kazanç varsa vergi ödenir ödensin ödensinde sorun şurada başlıyor...

Açtığın şirket gideri gelirinden kat kat fazla olabilir işi biliyorsan aylık minimum olarak 400 tl maliye'ye para ödemen gerekiyor'muş tabi bağkur durumu spotaj uzayan listelerde var. İşi bilirsen dememdeki neden'de bu işlerden anlıyorsan tanıdıkların varsa v.s v.s

Şimdi ödeme eşşiğine geldin 200 lira 300 lira ayda sabit kazancında yok 2 ayda bir çektin diyelim gerçi bu 1 tl bile olsa farketmiyor bunun için şirket kur diyorlar bize size sana ona herkese .. Kanun yapıcılarında pek açıklaması yok kağıt üzerinde kopyala yapıştır gibi maddeler sunuyorlar..

Siz hiç maliye'den çağırıldınız mı ? Eğer çağrılmadıysanız ileride başınıza geleceklerden bilgiliniz var mı ?

Ne yapmamız lazım adsense reklam olayına forum siteleri olarak girmelimiyiz devam mı etmeliyiz yoksa emeklerden vaz geçip kazanç sağlamak'dan artık umudu kesmelimiyiz ?

Adsense'den büyük meblag'lar kazanan yoktur aramızda belkide vardır biz yok olarak görelim öyle varsayalım bir şekilde kazancınız var.
Birgün size kağıt geldi maliye'ye çağırıldınız.. önünüze deste yüklü kağıtlar serildi.. ve size dendi'ki aylık kazandığınız 200 500 600 tl'lik ticari kazancınızı bize bildirmemişsiniz şu tarihten itibaren ceza ve faiz'i ile beraber 100 bin tl 300 bin tl arası ceza ödemeniz gerekir ?
Sizde dediniz'ki ben yıllık o kadar kazanmıyorum gelirim belli.. Onlarda sana kanun böyle dedi ? tepkiniz tavrınız ve düşünceniz..

Buyrun fikirlerinizi alalım..

Adsense ilgilenmediğim bir konu ama bir çok kişinin de işini görüyor. Ayık 50k alanda var 100 TL alanda eğer belirli bir kazancın üstünde ise vergilendirilsin sıkıntı yok. Bu konu hakkında detaya inersem, siyasete gireceğim siyasete girersem de ağır konuşurum o yüzden benden bu kadar olsun.

29 yaşındaysan 70 bin tl vergi muafiyeti onuda 14 bin tl indirimle muafiyet dediğine bakma :D Evet durum tamamen siyasi .. Biz siyaseti kenara koyalım sistemi ele alalım yani 29 yaş üstüyüm bir çogumuzda öyle 200 liramızın vergisine düştüler. 1 tl bile olsa senede 2 sefer hesabına yatsa vergi ödemen şartmış.. Birde kaçamıyorsun öyle yada böyle seneler sonra seni beni bulacak önümüze faizli olarak gelecekmiş geçmiş dönem katlamalı faizi ile beraber.. Birde 29 altı olanların yediği cezayı ve açıklamaları izledim kültür bakanlığı resmi cevap vermiş demişki resmi olarak cimere yazan bir genç'e Özetle açıklıyım senelik falanca tutar serbest meslek olur arzi olur v.s demiş açıklama yapmış durum maliye bakanlığı ile alakalı demiş... Kişi maliye malanlığına yazmış oradaki cevap'da şu şekilde youtubede var yeni daha paylaşmışlar yakın zaman..
Falanca kanunun falanca fıkrası bunu söylüyor ona göre ceza uygulaması yapıyoruz senelik tekrarlanan bir kazanç varsa miktarı önemsiz vergiye tabisiniz.. tam kanun belirli değil..

Yani diyorki kazan kazanma gelirin var senelik aylık olarak tekrarlanan..

Aylık 20 tl kazanıyorsan bile

Şahıs şirketi kurucaksın
Aylık en düşük 400 tl vergi bilmem neyi ödeyeceksin
Aylık muhasebe 150 tl 250 tl para vereceksin
Kdv kesicez
Evin kiraysa spotaj vergisi alacaz
Kendi evinse home ofis kaydı yapacaksın
Gelir giderlerini göstericeksin
Ve fatura kesiceksin

Jflfjddlwşfjpd haha yani sen kazan kazanma hesabına google'den 2. Sefer para girdi mi ? Sen girişimcisin diyor ?

Bağkurunuda ödüyseksin her ay diyor ..

MİLLET DEMİŞKİ DEVLET BEY BEN VERGİMİ ÖDERİM AMA O KADAR ZENGİN VARKEN VERGİ KAÇIRAN BENİM 200 TL'MİN PEŞİNE DÜŞME OTOMATİK BANKAYA 1 TL BİLE YATIYORSA OTOMATİK OLARAK KES BANA ŞİRKET KURDURMA DİYORLAR..

Sorunun çözümüde budur sanki..

Bir kazanç elde ediyorsan, bunun vergisi verilecek. Ev hanımları için nette satış muafiyeti var. Fakat onlar ev hanımlarına yönelik ayrı bir sistem.
Adsense reklamlarından bir kazanç elde etmek demek, vergiye tabi olacağın ve vergisini ödeyeceğin demek. İster yüz kazan ister bin kazan. Vergi mükellefiyetin varmı yok mu ona bakarlar. Yoksa 1 TL kazancı bile geriye dönük tescil ederler, her ayın KDV beyannamesini cezalı isterler, bir sürü ceza. İster kazan ister kazanma amaç bildirmektir.
Madolyonun diğer yüzü ise zaten ne kazanıyoruz, deveyi hamudunla yutanlar bir kuruş vergi ödemez, senin benim gibi 3-5 kazanmak ek gelir elde etmek isteyenlere deve yükünle ceza yazarlar. Adalet bu işte.

Aslında basit AB ülkeleri bunu kökten çözmüş yılar önce konto (banka hesabi) na giren her kuruştan %18 vergisini kesip geri kalanı veriyor ne sizin başınız ağrıyor nede onların.

Ben herşeyi geçtim adsense'yide geçtim bizim ülkemizde yatırımcının ve ticaret girşimi yapmak isteyenin işi çok zor.. Kazanç sağlamadan diyorlarki şunu öde şu şirketi kur ondan sonra ticari kazancını SAĞLAMAYA ÇALIŞ yani sen kazanıyorsun seni defter üzerinde kayıtlı tutalım demiyorlar.. İşin tutmadı mı? Bize yinede borçlan diyorlar.. Neyse abinin dediği gibi bu biraz siyasi htsumer htsumer 'in yorumuna katılıyorum... Benim dediğimde o adsense paramı yatırıyor, bizim Türkiye ayağındaki bankalar kdv vergi artık neyse kessin otomatik bizde çekelim.. Hosting veya alan adı alırkende öyle yapmıyormuyuz mesela alan adı 70 tl diyorsa 92 98 tl ödüyoruz vergisi kdv'si içinde öyle yapmaları mantıklı olması gereken.. Büyük ihtimal düzenleme yapılır daha çok yeni bir durum..

YOUTUBER'LARA VERGİ KOLAYLIĞI​

İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor.

DEFTER TUTMA ZORUNLULUĞU​

Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor, vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecek.

Yani vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.

YOUTUBER'LARA VERGİ KOLAYLIĞI​

İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor.

DEFTER TUTMA ZORUNLULUĞU​

Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor, vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecek.

Yani vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.

Bankaların bundan haberi varmı acaba

Bankaların bundan haberi varmı acaba
Zaten 3 Banka var, Vakıf, Halk ve ZB. BU 3 bank aharici hiç bir bankaya açılamz. Tek hesap açtırırlar Ticari diye düşen parayı anında tırpanlarlar. Diğer ülkelerde öyle vergi anında kesiliyor.
Bunlara da malimüşavirler karşı çıkmazsa ne âlaaa..

Zaten 3 Banka var, Vakıf, Halk ve ZB. BU 3 bank aharici hiç bir bankaya açılamz. Tek hesap açtırırlar Ticari diye düşen parayı anında tırpanlarlar. Diğer ülkelerde öyle vergi anında kesiliyor.
Bunlara da malimüşavirler karşı çıkmazsa ne âlaaa..
Anlamadım şimdi ben pin bekliyorum allah nasip ederse gelecek bu 3 banka derken ben bütün bankaları kullanıyorum devlet bankası yok bende şimdi ben misal veriyorum Türkiye iş bankasını kayıt edemeyecekmiyim ? Yanlış anlamış olabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.